Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Mac-urile ar putea deveni la fel de RESTRICTIONATE ca iPhone-urile, iar anumite tehnologii precum Java, abandonate

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 29th October 2010, 18:09, said:

FWIW, eu am folosit NeXTSTEP si OpenStep o perioada acum vreo 15-16 ani, ca si medii de dezvoltare super-stabile pentru aplicatii foarte CPU-intensive, simulari de retele neuronale, algoritmi genetici... ce legatura are experienta asta cu OS X de azi, care ruleaza mai mult divertisment... iTunes, iLife...??

Flash nu are probleme la mine pe Win si pe Linux... deci - am mai spus-o - mi-e clar ca problema-i undeva la mijloc intre Adobe si Apple si sunt convins ca nu are legatura cu tehnologia in sine, ci cu faptul ca nu-si are locul in noua strategie a lui Jobs de control absolut al continutului si distributiei pe platforma sa.

Sa fim seriosi, ce om normal la cap isi imagineaza ca Adobe n-are resursele sa rezolve orice bug-uri pe OS X, mai ales in conditiile in care acest lucru le blocheaza o gramada de business de content... E clar ca nu sunt lasati si ca li se picteaza clar o imagine mai proasta decat merita. Nu ca ar fi niste ingerasi astia de la Adobe, sunt si ei tot dupa bani, dar nu poti sa-i invinuiesti de incompetenta pe creatorii unor programe care reprezinta etalonul in industria lor. Pardon, Jobs poate, pentru ca exista oricand o masa de cetateni (vezi mai sus comentariul cu oameni care prefera sa li se spuna cum sta treaba, decat sa judece ei singuri) care pun botul pe nemestecate.

De asta pentru mine Jobs e un tip fascinant, si-a creat un asemenea cult incat practic poate sa vanda orice.

relatiile incrincenate dintre Apple si Adobe nu pot aduce nimic bun, si fiecare are de impartit o piata maricica. Exista in mod sigur ceva lupte de business la mijloc penttru ca un developer de talia lui Adobe poate face cod compatibil OSX foarte usor, asa cum face si microsoft cu Silverlight. Pina acum ceva ani, erau bine impartiti in care parte de media actioneaza fiecare. Batalia pentru flash nu tine de interactivitate neaparat ci de livrare de media, piata pe care Apple vrea sa fie no1 si Adobe vrea sa fie nr1 din cauza ca este platforma preferata (fie vorba intre noi, inovatia in materie de codec este minima iar container-ul a ramas acelasi cu mici amendamente)

Jobs si-a creat cultul pe computere bine facute, cu un target strict in creatie, computere care lucrau in mod curent in conditii draconice, cite 8-10 ani in mod obisnuit. Era platforma preferata pentru Avid, atita timp cit nu a intrat bine in business-ul media. Era platforma pe care Adobe a crescut si a devenit un jucator important.

Problema de acum este ca vrea sa se adreseze consumer-ului obisnuit si nitel cam obisnuit cu computerul ca "appliance" nu ca mediu de lucru. Userul care se simte stapin cind da un click pe icon si apoi inca un click doi centimetri mai sus, userul care are un scop in viata in a defragmenta, peria registrii, reformata, optimiza in loc sa iasa cu prietenii la cinema, userul care are senzatia ca e Dumnezeu atunci cind modifica un config.

Democratizarea Apple inseamna putere de calcul mai mica, durata de viata mai scurta si o aplecare catre utilizarea curenta a computerelor, adica muzica, filme, browsing, youtube si redtube. Un mediu controlat este mai anti-prost decit un mediu liber, si asta creeaza "experienta" utilizatorului.

Apoi mai au si piata de foarte high-end, cu 12 core si alte minunatii care nu i-ar folosi lui gigel niciodata, dar exista prin "pipera" ceva cetateni care le vor cumpara doar asa, ca pot. Trebuie insa sa recunoastem ca designul si usurinta de utilizare sunt puncte serioase de vinzare.

Este o discutie foarte lunga, dar se rezuma la democratizarea IT-ului si vinzarea ca un TV un pic mai destept, ceva ce este la mare cautare acu.

#38
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
De acord cu tine, cu exceptia ultimei parti. Democratizarea IT este un fenomen pe care nu l-a creat Apple si nici nu l-a amplificat. Ba dimpotriva, s-a repozitionat ca un jucator in sfera gadgeturilor media (si-au si taiat din denumire "Computer") si in acest fel a ajuns sa aiba tractiune si in IT. Ascensiunea fantastica a Apple a inceput cu iPod, sa nu uitam. Dupa care au inovat masiv in zona smartphone-urilor si asta a creat volume si economii de scala care le permit acum sa mearga cu preturi mult mai decente si la computere. Practic ei calaresc acum legea lui Moore care a democratizat de mult lumea IT, numai ca o fac pe segmentul high-end, mult mai putin afectat de criza.

Deci au mari merite in faptul ca au inovat major, ca au inteles rolul design-ului si planificarii extrem de atente a produsului, sunt adevarate lectii pentru industrii intregi.

Marea lor problema este ca un sistem inchis este, in timp, limitat. Dupa o explozie initiala cauzata de socul designului inteligent in mijlocul designului incremental, acest nou design ajunge si el sa fie incremental. E nevoie de infuzie continua si sustinuta de inovatie iar un sistem inchis nu poate face asta la infinit. De aceea marele succes al iPhone-ului a aparut dupa publicarea SDK-ului - a permis inovarea din exterior.

Din acest punct de vedere se explica succesul fulminant al Android - in ciuda haosului aparent, contributiile la ecosistem sunt mult mai diverse si mai masive decat o dezvaluie numarul de aplicatii, aici vorbim si de o diversitate a hardware-ului.

Daca ar fi sa fac o comparatie amuzanta cu concepte din Dune, as spune ca Apple sunt acum precum Bene Gesserit - un cult perfectionist, extrem de puternic, cu skill-uri net superioare, cu un scop unic foarte motivant, practic aproape de neinvins. Asta pana au aparut Onoratele Matres (Google/Android) :lol: - mai haotice, mai lipsite de scrupule, dar pe care diversitatea genetica le-a facut, peste generatii, mult mai versate si mai puternice.

#39
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca Adobe s-ar decide sa nu mai livreze unele programe importante de-ale sale pe platforma apple, cine ar avea mai mult de pierdut?

#40
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Adobe.

Nu numai pentru ca Mac-urile au fost traditional scule pentru creativi din cauza abordarii serioase pe partea de color management si printing, deci Adobe are deja cota de piata serioasa aici, pe langa sunk development costs care trebuie amortizate, ci si pentru ca...

[joke] ar iesi Jobs imediat cu o scrisoare deschisa prin care ar spune ca Ps, Lr si alte alea erau oricum de cacat, incetineau sistemele Mac si aveau riscuri de securitate imense si ca programele native ale Apple (iLife, Aperture) sunt mai bine integrate cu iTunes si in viitor vor rula pe iPhone si iPad pentru a intari experienta userilor Apple si - uite - au cutii albe frumoase reciclabile [/joke]

Edited by glumetu, 30 October 2010 - 09:06.


#41
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 30th October 2010, 10:02, said:

Adobe.

Nu numai pentru ca Mac-urile au fost traditional scule pentru creativi din cauza abordarii serioase pe partea de color management si printing, deci Adobe are deja cota de piata serioasa aici, pe langa sunk development costs care trebuie amortizate, ci si pentru ca...

[joke] ar iesi Jobs imediat cu o scrisoare deschisa prin care ar spune ca Ps, Lr si alte alea erau oricum de cacat, incetineau sistemele Mac si aveau riscuri de securitate imense si ca programele native ale Apple (iLife, Aperture) sunt mai bine integrate cu iTunes si in viitor vor rula pe iPhone si iPad pentru a intari experienta userilor Apple si - uite - au cutii albe frumoase reciclabile [/joke]

Adobe ar pierde foarte mult, pe piata traditionala de Indesign si Photoshop. Apple ar scoate imediat o aplicatie de editare foto si DTP, ar deveni un jucator maricel si ar putea crea si alte probleme pe nisa. Lr este deja bine concurat de Aperture.

Si sa revin apropo de Android. Cred ca are un viitor, dar parerea mea este ca orice are HAL nu poate avea performante in conditii mobile. calciiul este codul translatat sau interpretat (asta ca sa revenim oarecum la topic).

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCentris, on 30th October 2010, 17:35, said:

orice are HAL nu poate avea performante in conditii mobile. calciiul este codul translatat sau interpretat
Dar HAL nu presupune obligatoriu masina virtuala. HAL si C/C++ merg brici.

#43
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 30th October 2010, 16:35, said:

Lr este deja bine concurat de Aperture.
Lr este cu doua generatii in fata lui Aperture. Frecventez forumuri mari de fotografie si probabil 5% din utilizatorii de Mac-uri de acolo (fotografi in principiu) folosesc Aperture.

Quote

Si sa revin apropo de Android. Cred ca are un viitor, dar parerea mea este ca orice are HAL nu poate avea performante in conditii mobile. calciiul este codul translatat sau interpretat (asta ca sa revenim oarecum la topic).
Androidul meu (HTC Desire) merge excelent. In practica marile avantaje pe care le simt fata de iPhone sunt multitaskingul care merge impecabil si flexibilitatea asupra controlului HW de catre aplicatii.

#44
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostCentris, on 28th October 2010, 10:36, said:

gtk, tu explici unor oameni care lucreaza cu apple de mai multi ani decit democratia din romania ca flash nu are probleme?
bineinteles ca le "explic", desi o fac degeaba, caci se stie bine ca detaliile tehnice nu sunt punctul forte al majoritatii utilizatotilor apple, indiferent de "vechimea" acestora... argumentul tau ar putea tine cel mult la utilizatorii tipici apple, eventual novici, caci pt. orice om care nu s-a trezit ieri si a mai vazut ceva calculatoare la viata lui, trimiterea la vechimea si experienta in utilizare a catorva tipuri de tehnologii si OS-uri (motorola, power pc, intel) care nu au nimic in comun intre ele decat brandurile, pt. a aduce "greutate" criticilor unei tehnologii care nici macar nu exista pe vremea unora dintre acele tehnologii , este o prostie!  

View PostCentris, on 28th October 2010, 10:36, said:

ai puterea de a aprecia peiorativ ce spune Steve Jobs despre flash?
nu stiu ce integi tu prin "a aprecia peiorativ"... tot ce am vazut e ca jobs a facut niste afirmatii FALSE si a folosit un ton tendentios si mizerabil!  

View PostCentris, on 28th October 2010, 10:36, said:

nu avem nevoie de nimeni sa ne deschida ochii aici pe forum.
nu degeaba se zice ca utilizatorii apple sunt ca niste fanatici religiosi...

View PostCentris, on 28th October 2010, 10:36, said:

exista suficiente persoane care nu au lucrat pe mac de pe forumuri de aiurea.
or fi, dar eu zic ca exista un procent si mai mare de "persoane care au lucrat pe mac" si habar nu au cum functioneaza cu ceea ce lucreaza... eu sunt satul de utilizatori windows care debiteaza exact acelasi tampenii, desi habar nu au ce e cu ei... vreo doi chiar au navalit pe un topic de pe aici, ca sa confirme cat de "prost" e flash-ul pe windows, desi sigura chestie "proasta" ma tem ca se afla in capatanile lor..

View PostCentris, on 28th October 2010, 10:36, said:

daca vrei sa pastrezi retorica specifica adultilor foarte bine, daca nu, opreste-te din flame. si iti reamintesc, ca google iti da tot ce ceri. daca cauti "apple sucks in poplaca" ai sa gasesti ceva.
si reamintesc, ca apelativul "fanboy" este sanctionat. aria de copii este mai jos.
iar sa sari de cur in sus la folosirea termenului "fanboy" e vreo dovada de maturitate?
iar post-ul asta ti se bar "de bun simt" si fara flame? :

View Posthubbabub1601, on 28th October 2010, 08:59, said:

Ai scris 2 posturi kilometrice și nu ai spus nimic practic sau opozabil cuiva de-aici.


#45
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
astept cu nerabdare jailbreak-ul pentru macOS     :rolleyes:
on-topic, problema mea cu conceptul asta de appstore este legata de intimitate. mi se pare absurd ca apple sa stie la orice moment ce aplicatii sunt instalate pe mac-ul meu. nu vreau sa devin un instrument de marketing gratuit. probabil o sa se insiste pe ideea de statistici anonime, privacy, dar sunt convins ca in scurt timp o sa fiu bombardat de reclame de genul "73% din utilizatorii de mac au ales open office pentru editare de texte". sper ca microsoftul sa nu ajunga prea curand in pozitia asta... se indoieste cineva ca pe prima pagina de aplicatii dintr-o anumita categorie vor aparea aplicatiile favorizate (dintr-un motiv sau altul) de apple? asta poate produce un dezechilibru imens intre producatori...

Edited by born2lose, 24 November 2010 - 05:43.


#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
http://blogs.sun.com...news_2010_11_12

#47
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
eu de fiecare data cind dau de o reclama in flash imi doresc nu numai sa dispara flashu, dar sa si moara aia care l-au inventat, impreuna cu familiile lor, in tot felul de accidente groaznice cu decapitari & shit

Quote

probabil o sa se insiste pe ideea de statistici anonime, privacy, dar sunt convins ca in scurt timp o sa fiu bombardat de reclame de genul "73% din utilizatorii de mac au ales open office pentru editare de texte".
steam nu ma bombardeaza cu nimic, deci nu vad de ce ar face-o apple. numai orange ma bombardeaza cu sms-uri cretine, dar sper sa moara si aia in accidente groaznice. de fiecare data cind apasa pe butonu "send spam to Mosotti" sa le moara cite un copil

#48
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Eu nu cum Flash poate crea probleme foarte grave pe Mac OS și nu crează astfel de probleme pe Windows.

Mai mult, cei de la Microsoft au venit (și promovează masiv) o alternativă a Flash-ului - Silverlight, care merge bine; dar cu toate acestea tot mai suportă produsul celor de la Adobe. Pe când Apple nici nu suportă, nici nu vin cu alternativa lor (HTML 5 nu este al lor și încă nu e gata cum trebuie și nu poate de unul singur să fac tot ce face Flash).

Mai mult de asta, JVM (Java) există și pe telefoanele mobile banale care nici măcar nu sunt numit smartphone-uri (știu de diferența dintre ME și SE). Să nu oferi posibilitatea de a pune JVM pe un Mac e hilar.
Totuși, dacă la Flash și-au imaginat drept motiv securitatea, pentru scoaterea suportului pentru Java, care mai e motivul?

View Postneoliviu, on 27th October 2010, 14:01, said:

html5 va face inutile java, silverlight, flash
:w00t:
HTML e un markup language - cum să compari aplicațiile scrise în Java cu cele scrise în HTML?
De fapt făra Javascript/CSS, HTML nu oferă nici ce oferă Flash.

Edited by m3th0dman, 21 May 2011 - 23:18.


#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postm3th0dman, on 21st May 2011, 23:17, said:

Eu nu cum Flash poate crea probleme foarte grave pe Mac OS și nu crează astfel de probleme pe Windows.
iti zic io cum: la fel cum de exemplu un joc poate sa fie excelent pe PC si o catastrofa pe XBOX

View Postm3th0dman, on 21st May 2011, 23:17, said:

Mai mult, cei de la Microsoft au venit (și promovează masiv) o alternativă a Flash-ului - Silverlight, care merge bine; dar cu toate acestea tot mai suportă produsul celor de la Adobe. Pe când Apple nici nu suportă, nici nu vin cu alternativa lor (HTML 5 nu este al lor și încă nu e gata cum trebuie și nu poate de unul singur să fac tot ce face Flash).

Mai mult de asta, JVM (Java) există și pe telefoanele mobile banale care nici măcar nu sunt numit smartphone-uri (știu de diferența dintre ME și SE). Să nu oferi posibilitatea de a pune JVM pe un Mac e hilar.
Totuși, dacă la Flash și-au imaginat drept motiv securitatea, pentru scoaterea suportului pentru Java, care mai e motivul?


:w00t:
HTML e un markup language - cum să compari aplicațiile scrise în Java cu cele scrise în HTML?
De fapt făra Javascript/CSS, HTML nu oferă nici ce oferă Flash.
apple probabil a ajuns la concluzia ca daca renunta la suport flash si java utilizatorii lor n-or sa le simta ABSOLUT DELOC lipsa, in sensul ca nu exista nicaieri in galaxie vreo aplicatie scrisa in java sau flash care sa nu aibe o alternativa cel putin la fel de buna, scrisa asa cum vor aia de la apple. singurul domeniu util in care am intilnit java este la online banking. singurul domeniu util in care am intilnit flash, hmmm, nu exista asa ceva

oricum, din cite am inteles, apple nu te opreste sa-ti pui un jvm pe mac, ci n-o sa mai faca ei jvm-ul propriu. daca iti faci tu unu sau daca face oracle unu, o sa poti sa ti-l pui. practic nici microsoft nu face jvm-ul pentru windows asa ca nu vad de ce dracu urla lumea atita

#50
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
de ce oare flash are o reputatie asa proasta? youtube nu ti se pare "domeniu util"? Sa nu uitam ca flash cu actionscript 3 a inceput sa creeze aplicatii care rivalizeaza cu cele desktop (c++). Bine...mai au pana le vor ajunge dar...Si personal, prefer un site flash decat unul html/php. Ca mai sunt reclamele facute in flash de niscavai oameni care n-au ce face...e partea a doua.

#51
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Flash e o porcarie, sunt destule alternative pt. el.
Ajunge HTML/CSS/Scripting pt. site-uri.

#52
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGady_paul, on 22nd May 2011, 11:07, said:

Sa nu uitam ca flash cu actionscript 3 a inceput sa creeze aplicatii care rivalizeaza cu cele desktop (c++). Bine...mai au pana le vor ajunge dar...
Nici un "dar". Nu se pot compara de nici un fel.
Uite si un test gasit la intamplare: http://www.3djam.com...Speed_demo.aspx

#53
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011

View PostGady_paul, on 22nd May 2011, 11:07, said:

de ce oare flash are o reputatie asa proasta?
Nu iese fum fara foc. In cazul meu, Flash-ul are obiceiul prost a crapa o data la cateva zile. In Windows doar imi blocheaza browserul si trebuie sa-l opresc din Task Manager, in timp ce in Ubuntu Linux imi omoara interfata grafica de tot. De asta navighez cu plugin-urile dezactivate (pdf, java, flash, silverlight) si le activez pentru fiecare sait in parte numai atunci cand am nevoie. (In Chrome iti apare o iconita in dreapta barei de adrese care-ti permite sa faci acest lucru).

Al doilea motiv e ca aplicatiile Flash imi "fura" scurtaturile din tastatura. Daca o astfel de aplicatie are focus, nu-mi mai merge de exemplu CTRL+T pentru a deschide un tab nou, desi respectiva aplicatie nu foloseste aceasta scurtatura.

Al treilea motiv e legat de securitate: s-ar putea sa fie doar o impresie, dar din ce in ce mai multi troieni/virusi profita de vulnerabilitati ale produselor Adobe (Flash & Reader) pentru a se propaga.

View PostGady_paul, on 22nd May 2011, 11:07, said:

youtube nu ti se pare "domeniu util"?
YouTube are si o versiune HTML5. Deocamdata inca este in teste, iar daca folosesti un browser care stie de HTML5 (cum ar fi Google Chrome sau Chromium) din cand in cand o sa-ti afiseze acea versiune. Pentru mine merge perfect!

Pe un calculator mai vechi, un video in Flash imi tine procesorul la 90-100%. Acelasi video in VideoLan sau in Chrome+HTML5 e pe la 50%. Desigur s-ar putea sa fie un encoding diferit, insa e clar ca prefer varianta a doua.

View PostGady_paul, on 22nd May 2011, 11:07, said:

Si personal, prefer un site flash decat unul html/php.
Nu vad cu ce te afecteaza pe tine in ce e programat serverul. Pentru o aplicatie client, e irelevant daca serverul e in PHP sau C# sau Python sau Java.

Edited by butters, 22 May 2011 - 12:01.


#54
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postm3th0dman, on 22nd May 2011, 00:17, said:

Eu nu cum Flash poate crea probleme foarte grave pe Mac OS și nu crează astfel de probleme pe Windows.
flash nu creaza probleme pe mac os X, esti slab informat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate