Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Joc de lumini prin Winamp

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
Vreau sa construiesc un joc de lumin ca la discoteci dar care sa fie controlat de un player, de genul Winamp. M-am gandit la un plug-in de Winamp, un plug-in vizualization.
In ce priveste partea hardware, ma gandeam la un aparat controlat prin portul Serial prin optotriace sau ceav de genul.
Daca are cineva vreo ideea, scheme sau experienta, il rog sa ma contacteze...

MERSI.

Edited by antinari, 02 January 2010 - 01:20.
sters adresa de mail


#2
tchocksoo

tchocksoo

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 20.01.2004
probabil te gandesti la o orga de lumini, care reactioneaza la sunet, in cazul asta senzorul fiind un microfon.

acum depinzand cat de smecher esti in domeniu poti sa faci un niste filtre dupa micorfon sa iti imparta frecventele, si beculetele sa iti reactioneze diferit in funcite de frecventele scoase de filtre.

n-ai nevoie de interfata cu pc-ul

POTI SA IL FACI WIRELESS !!

#3
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
Pai, e o ideea si chestia cu microfonul. Dar va ractiona si la turbulentele din exterior, deci trebuie sa fie intr-un mediu izolat, si e putin mai complicat.
Am vazut intr-o revista de speicalitate o schema prin intermediul caruia se putea comanda 16 relee de mare putere prin intermediul portului paralel.
Iar, ca software, pe winamp.com am gasit un plug-in de Visualization care face ca ledurile de la tastaura sa luminize in functie de muzica care merge in winamp.
ledurile sunt impartite pe frecvente: Num- frecvente joase, Scroll lock-medii, etc..

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
16? esti sigur ca nu 8?

#5
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

Ruben, on Aug 9 2005, 15:33, said:

Iar, ca software, pe winamp.com am gasit un plug-in de Visualization care face ca ledurile de la tastaura sa luminize in functie de muzica care merge in winamp.
ledurile sunt impartite pe frecvente: Num- frecvente joase, Scroll lock-medii, etc..

<{POST_SNAPBACK}>




Poate imi spui si mie cum se numeste plugin-ul respectiv.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
exista mai multe versiuni de plugin care anima ledurile de la tastatura
uite 2 dintre ele atasate

Attached Files



#7
BNG

BNG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.03.2005

tEo, on Aug 9 2005, 19:14, said:

exista mai multe versiuni de plugin care anima ledurile de la tastatura
uite 2 dintre ele atasate

<{POST_SNAPBACK}>


Dar un plugin care sa nu-ti afecteze scrisul, ma refer la faptul ca, daca ai winamp deschis cu unul din plugin-urile care le-ai atasat, o sa scrii fara sa poti controla tu acest lucru, scrii o litera cu majuscule, una-doua cu scris mic, sau mai stiu eu ce combinatie.

#8
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
hehe... nu mi-am dat seama de asta :)

KeybVis v0.33 (vis_keyb.dll) nu prezinta problema asta la mine. celalalt, da

#9
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005

tEo, on Aug 9 2005, 19:51, said:

hehe... nu mi-am dat seama de asta :)

KeybVis v0.33 (vis_keyb.dll) nu prezinta problema asta la mine. celalalt, da

<{POST_SNAPBACK}>


Exact la plug-inul asta ma gandeam. Nu-ti afecteaza scrisul, si ocupa foarte putine resurse.

#10
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005

Alice, on Aug 9 2005, 17:49, said:

16? esti sigur ca nu 8?

<{POST_SNAPBACK}>


da, 16 nu opt. E un circuit electric aparut in revista Conex Club care era compus din doua parti: blocul de comanda si releele propriu zise. Blocul de comanda era format dintr-un microcontroler si se conecta la calculator, iar blocul de putere era format din 16 relee electromagnetice.

Eu ma gandeam sa schimb releele cu optotriace sau niste elemete care ar avea un timp de raspuns mai scazut decat releele electromagnetice.

#11
viulian

viulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2004
E cam tardiv raspunsul meu pentru un post din August 2005, dar... ai incercat aici ?

#12
virusii

virusii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2007
Releu are o intarziere de pana la 20 de secunde deci mai bine folosesti niste triacuri care rezistaa la 220v e mai rentabil si mai usor si nici nu are zgomot :cursing:

#13
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
un an si ceva? :wacko:

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-a văzut, iartă-l!

#15
MuSiKaDdIcTeD

MuSiKaDdIcTeD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2007
Mie nu-mi merge deloc cu vis_KL2.dll nici cu vis_keyb.dll....undde trebuie puse la winamp?in ce folder???
In C:/program files/Winamp sau C:/program files/Winamp/Plugins




Sau nu fa eu bine??? pls...ziceti-mi cum sa fac???? :mellow:  :huh:

#16
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
Pfoai mamă... Am și uitat de threadul ăsta...
Vă mulțumesc pentru răspunsuri, în special lui viulian. Am citit acel articol și mi s-a părut foarte interesant. Deci chiar se poate.

@MuSiKaDdIcTeD: Dacă mai treci pe aici: copiază-le în C:/Program Files/Winamp/Plugins. Pe urmă, în Winamp, Ctrl+P, Plug-ins->Visualization, dublu click pe KeybVis 0.333 ALPHA și apeși pe butonul START.

#17
mystery-house

mystery-house

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2007
e 2008 .. ma intreb oare daca exista si asa ceva pt mouse.. am un mouse cu o luminița pe el si cand ating mouseu se aprinde ..  exista oare ceva asemanator asa cum e si la tastatura? nu știu, sa vad ce ziceti voi

Edited by antinari, 12 February 2008 - 08:15.
nu mai chinui limba română!


#18
Ruben

Ruben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 21.04.2005
OK...

Observ că lumea mai este interesată de acest subiect și sunt contactat foarte des pe YM!.

Din păcate, nu am mai reușit să fac acea orgă de lumini care mi-am dorit-o din motive personale. Așa că, dacă doriți să mă contactați pe messenger în legătură cu acest subiect veți fi dezamăgiți.

Vă mulțumesc pentru înțelegere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate