Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Cartela acces interfon Electra

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Codul de bare de pe interfoanele Electra este exact numarul de pe ele, transcris in binar si pusa linie groasa in locul cifrei 0 si linie subtire in loc de 1.
Numarul binar trebuie sa aiba 12 cifre(daca nu are se adauga 0-uri in fata pana face 12 cifre), cea mai semnificativa fiind spre capatul opus gaurii pentru prinderea la chei. Inaintea numarului este o linie mai groasa decat celelalte (folosita probabil ca simbol de stop). Codul trebuie sa aiba aproximativ 36 mm plus aproximativ 6 mm simbolul de stop. Se listeaza la imprimanta laser pe folie transparenta.

#20
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Eu am reușit să scot folia, am scanat-o. Unde în București pot să tipăresc pe suport transparent? Nu am imprimantă acasă.

Edited by dobrotescunicol, 13 July 2012 - 23:18.


#21
k3nny

k3nny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.11.2009
Eu am reusit sa scot folia fara sa sparg plasticul si apoi s-o trag la xerox, dupa care am decupat partea alba dintre linii, am umplut liniile cu marker negru si pe verso si am aplicat scotch pe ambele parti, avand grija ca distanta pana la marginile de sus si din lateral (dintre cod si margine) sa fie aceleasi ca in cazul cartelei.

link imagine copiere cartela interfon

Am testat-o si a mers. De notat ca nu merge daca nu se lucreaza cu precizie extrema (grosimea liniilor - atentie la decupare; cele 2 distante sa fie respectate - asta asigura si ca liniile codului de bare vor fi perfect orizontale).

E o operatie care cere multa bataie de cap. Mai simplu se poate comanda de pe site-ul unui colaborator Electra, Quick Service din Constanta, site-ul e www.qs.ro
Se poate comanda fie si doar o singura bucata, care vine prin curier sau posta oriunde in tara.

Edited by k3nny, 14 August 2012 - 23:07.


#22
razvanluca

razvanluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2008
mai demult m-am jucat si eu cu asta si am facut un excel care sa generaze codul de bare care poate fi tiparit si folosit. Recomand o imprimanta laser si o folie "de proiector".
Exista mai multe tipuri de cartele de interfon, in functie de numarul de linii, asa ca sunt mai multe tab-uri in excel.
Ca sa mearga, excel-ul are nevoie de Add-In-ul Analysis ToolPak (On the Tools menu, click Add-Ins. In the Add-Ins available list, select the Analysis ToolPak box, and then click OK.)

https://docs.google....SjdBQjJEdHFmMHc

Success!

O sa incerc sa pun informatii pe site-ul https://sites.google...leinterfon/Home despre cum se face.

#23
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
Am si eu o intrebare , cele cu 4 tipuri de linii cum se genereaza ? adica , linie neagra groasa sau subtire , si spatiu transparent gros sau subtire ? tot asa ?

#24
razvanluca

razvanluca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.10.2008
Cel mai simplu ia fisierul pus de mine si pune cateva cifre ca sa-ti dai seama de algoritm... deoarece a trecut mult timp imi este greu sa-mi amintesc exact.

La modul general, algoritmul era simplu: desfaci cifra in cod binar in grupuri de cate 4. vei avea o succesiune de 1 si 0... ceva de genu 1001 0000 1100 etc.
Acum urmareste doar liniile negre, fa abstractie de ce e transparent. Transpus in cod de bare 0 se traduce in linie subtire si 1 in linie groasa (sau invers).

Prima linie e mai groasa... si cam atat...

Nu-mi dau seama la ce te referi cand spui 4 tipuri de linii.

#25
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 19.08.2006
O sa incerc o scanare  , ma uit peste dcument acuma :)

#26
maresmircea57

maresmircea57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007
Am o intrebare: va rog daca stie cineva de unde pot cumpara acea folie "de proiector" ? Multumesc!

#27
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
carrefour si orice magazin cu consumabile de imprimante/xerox

#28
maresmircea57

maresmircea57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.03.2007
Multumesc!

#29
Cypykao

Cypykao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.01.2013
Salut electra este o firma din Iasi din cate imi aduc aminte...
Am lucrat timp de un an pentru o firma de interfoane...
Administratora poate face comanda de cartela de la ei direct...

#30
k3nny

k3nny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.11.2009

 Cypykao, on 19 ianuarie 2013 - 20:59, said:

Salut electra este o firma din Iasi din cate imi aduc aminte...
[...]
Administratora poate face comanda de cartela de la ei direct...

 k3nny, on 14 august 2012 - 22:50, said:

se poate comanda de pe site-ul unui colaborator Electra, Quick Service din Constanta, site-ul e http://qs.ro/cartela-optica/
Se poate comanda fie si doar o singura bucata, care vine prin curier sau posta oriunde in tara.

Si nici nu e nevoie de "bunavointa" cuiva; trebuie stiut doar codul de pe cartela, care se completeaza in formularul de comanda.

#31
x3m_softpedia

x3m_softpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2014

 razvanluca, on 28 august 2012 - 17:46, said:

mai demult m-am jucat si eu cu asta si am facut un excel care sa generaze codul de bare care poate fi tiparit si folosit. Recomand o imprimanta laser si o folie "de proiector".
Exista mai multe tipuri de cartele de interfon, in functie de numarul de linii, asa ca sunt mai multe tab-uri in excel.
Ca sa mearga, excel-ul are nevoie de Add-In-ul Analysis ToolPak (On the Tools menu, click Add-Ins. In the Add-Ins available list, select the Analysis ToolPak box, and then click OK.)

https://docs.google....SjdBQjJEdHFmMHc

Success!

O sa incerc sa pun informatii pe site-ul https://sites.google...leinterfon/Home despre cum se face.


Salu mai ai cumva xls-ul ca nu se poate descarca, mersi

#32
thcuh

thcuh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2015

 Fratello, on 02 noiembrie 2010 - 18:09, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !
Am incercat sa scot din cartela folia, dar fara a rupe plasticul nu se putea, asa ca am renuntat. Am descarcat BarCode si diverse alte programe de generare a codurilor de bare. Dar, m-am lovit de o problema : programele genereaza codul de bare din numarul STIUT ; in cazul meu, am codul de bare, dar habar n-am care este echivalentul numeric... Sugestii ?! Multumesc anticipat !

Salut Fratello. Stii cumva cum a procedat mister_rf ? Am si eu o fotografie si vreau sa-mi fac o cartela. Ma dau cu capul de pereti de ceva timp. Astept un raspuns, te rog.

 mister_rf, on 02 noiembrie 2010 - 18:33, said:

Uite ce se poate face in 2 minute:
cod_de_bare.JPG


Omule cum ai facut magia ?
Vreau sa imi fac si eu o copie la cartela si ma dau cu capul de pereti. Poti sa ma ajuti ?

#33
gabontzu

gabontzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 21.11.2008

 razvanluca, on 28 august 2012 - 17:46, said:

mai demult m-am jucat si eu cu asta si am facut un excel care sa generaze codul de bare care poate fi tiparit si folosit. Recomand o imprimanta laser si o folie "de proiector".
Exista mai multe tipuri de cartele de interfon, in functie de numarul de linii, asa ca sunt mai multe tab-uri in excel.
Ca sa mearga, excel-ul are nevoie de Add-In-ul Analysis ToolPak (On the Tools menu, click Add-Ins. In the Add-Ins available list, select the Analysis ToolPak box, and then click OK.)

https://docs.google....SjdBQjJEdHFmMHc

Success!

O sa incerc sa pun informatii pe site-ul https://sites.google...leinterfon/Home despre cum se face.
Salutare,

Se poate sa mai pui te rog xls-ul respectiv, sau sa-l trimiti in privat?

Multumesc anticipat!

#34
alefzero

alefzero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.03.2004
Super tare excel-ul!

#35
bwoview

bwoview

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2018

 GeorgeGeo, on 02 noiembrie 2010 - 01:51, said:

AICI   gasesti un BarCodegenerator care genereaza coduri dupa numarul introdus. Se poate salva ca .jpg si se scoate la imprimanta pe suport transparent.
poate pune cineva programul de generat coduri?

#36
kanyarcsavar

kanyarcsavar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.11.2005
Am gasit in calculator programui in excel scris probabil de Razvan, daca mai intereseaza pe cineva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate