Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Judecata de apoi?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
94 replies to this topic

#73
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Textul evreiesc este autoritatea, nu traducerea.
Textul la care face referire Mantuitorul este cel evreiesc:

Ioan 5:2
În Ierusalim, lîngă Poarta Oilor, este o scăldătoare, numită în evreiește Betesda, care are cinci pridvoare.

Ioan 19:13
Cînd a auzit Pilat aceste vorbe, a scos pe Isus afară; și a șezut pe scaunul de judecător, în locul numit ,,Pardosit cu pietre``, iar evreiește: ,,Gabata.``

Ioan 19:17
Isus, ducîndu-Și crucea, a ajuns la locul, zis al ,,Căpățînii``, care în evreiește se cheamă ,,Golgota.``

Ioan 19:20
Mulți din Iudei au citit această însemnare, pentrucă locul unde fusese răstignit Isus era aproape de cetate: era scrisă în evreiește, latinește și grecește.

Ioan 20:16
Isus i -a zis: ,,Marie!`` Ea s'a întors, și I -a zis în evreiește: ,,Rabuni!`` adică: ,,Învățătorule!``

Apocalipsa 9:11
Peste ele aveau ca împărat pe îngerul Adîncului, care pe evreiește se cheamă Abadon iar pe grecește Apolion.

Apocalipsa 16:16
Duhurile cele rele i-au strîns în locul care pe evreiește se cheamă Armaghedon.

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postzexelica, on 12th December 2010, 22:51, said:

Textul evreiesc este autoritatea, nu traducerea.
Textul la care face referire Mantuitorul este cel evreiesc:

Ioan 5:2
În Ierusalim, lîngă Poarta Oilor, este o scăldătoare, numită în evreiește Betesda, care are cinci pridvoare.

Ioan 19:13
Cînd a auzit Pilat aceste vorbe, a scos pe Isus afară; și a șezut pe scaunul de judecător, în locul numit ,,Pardosit cu pietre``, iar evreiește: ,,Gabata.``

Ioan 19:17
Isus, ducîndu-Și crucea, a ajuns la locul, zis al ,,Căpățînii``, care în evreiește se cheamă ,,Golgota.``

Ioan 19:20
Mulți din Iudei au citit această însemnare, pentrucă locul unde fusese răstignit Isus era aproape de cetate: era scrisă în evreiește, latinește și grecește.

Ioan 20:16
Isus i -a zis: ,,Marie!`` Ea s'a întors, și I -a zis în evreiește: ,,Rabuni!`` adică: ,,Învățătorule!``

Apocalipsa 9:11
Peste ele aveau ca împărat pe îngerul Adîncului, care pe evreiește se cheamă Abadon iar pe grecește Apolion.

Apocalipsa 16:16
Duhurile cele rele i-au strîns în locul care pe evreiește se cheamă Armaghedon.
Ei uite aici ai gresit-o... Textul de baza este Septuaginta si nu textele masoretice ce au aparut cu mult mai tarziu. De altfel apostolii si-au bazat scrierile pe Septuaginta si nu pe altceva. Imi pare rau ca nu puteti vedea deloc adevarul. Si continuati asa sa credeti ca nea' Cornilescu a fost vreunul luminat de Sfantul Duh cand in realitate a fost un biet ratacit ce a facut o varza din Biblie. Si acum rataciti si voi dupa el...

#75
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Fratilor , m-am decis sa re-invii un subiect ce imi parea interesant , sa discutam despre modul cum va decurge judecata si nu cat timp va lua treaba asta .
De pilda primul om care a cazut in pacat si la inviere sa fie infatisat in fata unui comitet de judecata divin format din Tatal, Fiul si Duhul Sfant, (am ales acest comitet pentru a fi in asentimentul trinitarilor) ce vor interoga fiecare individ ce va fi judecat . Biblia spune ca va fi si o clasa de privilegiati pe care isus ii va trece pe usa din dos direct in rai fara a fi judecat.
Deci Eva in fata celor 3 judecatori este intrebata de ce a ignorat porunca sa nu manance din pomul interzis . Prima femeie evident iritata de intrebare si cu voce ferma intreaba si ea care a fost motivul pentru care a fost instalat acel pom din moment ce era interzis ? Si mai avea o nedumerire , de ce a creat un sarpe care sa insele omul ? Nu putea sa evite aceasta situatie de la bun inceput si Gradina sa fie scutita de lucrurile neplacute ?

Va invit dragi colegi sa descrieti in dreptul fiecaruia dintre voi daca din nefericire nu nimeriti usa din dos si veti fi tras la raspundere cumva , care ar fi raspunsurile voastre pentru greselile pe care vi le amintiti ?

Edited by pacopaco1967, 05 March 2017 - 09:38.


#76
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Eva nu va fi întrebată de ce a ignorat porunca, pentru că era dreptul ei s-o ignore... Posted Image A experimentat și a învățat.
Nici nu se putea evita situația cu ispita, pentru că ispita aparține ”constructiv” evoluției spirituale a omului. Dar omul trebuie să învețe să evite căderea (prin eșecuri și suferința asociată) până ce devine matur în mod deplin. ”Păcatul pândeşte la uşă; dorinţa lui se ţine după tine, dar tu să-l stăpâneşti” (Gen. 4:7).

Membrii Bisericii devin desăvârșiți în această viață (Evrei 12:11, 23), restul oamenilor în viitor, după înviere, sub conducerea lui Cristos și a Bisericii. ”Dumnezeu avea în vedere ceva mai bun pentru noi, ca să n-ajungă ei la desăvârşire fără noi” (Evrei 11:40).

Până atunci suferim, murim, pentru că prin Adam (=omenirea) toți am luat din pomul cunoștinței binelui și răului înainte de a avea cunoștința binelui și răului.
Când o vom câștiga, în urma experienței, desăvârșirii, ”vom fi ca Dumnezeu cunoscând binele și răul” și vom primi dreptul să luăm și din pomul vieții. Pentru cei mai mulți asta se va întâmpla la sfârșitul ”judecății” din cei 1000 de ani în fața tronului mare și alb:

Isaia 2

3 Popoarele se vor duce cu grămada la el şi vor zice: „Veniţi să ne suim la muntele Domnului, la Casa Dumnezeului lui Iacov, ca să ne înveţe căile Lui, şi să umblăm pe cărările Lui.” Căci din Sion va ieşi Legea, şi din Ierusalim, cuvântul Domnului.
4 El va fi Judecătorul neamurilor, El va hotărî între un mare număr de popoare; aşa încât din săbiile lor îşi vor făuri fiare de plug, şi din suliţele lor cosoare; niciun popor nu va mai scoate sabia împotriva altuia şi nu vor mai învăţa războiul. –

11:9 Nu se va face niciun rău şi nicio pagubă pe tot muntele Meu cel sfânt; căci pământul va fi plin de cunoştinţa Domnului, ca fundul mării de apele care-l acoperă.


Edited by logic1, 05 March 2017 - 16:37.


#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 05 martie 2017 - 16:34, said:

Eva nu va fi întrebată de ce a ignorat porunca, pentru că era dreptul ei s-o ignore... Posted Image A experimentat și a învățat.
Nici nu se putea evita situația cu ispita, pentru că ispita aparține ”constructiv” evoluției spirituale a omului. Dar omul trebuie să învețe să evite căderea (prin eșecuri și suferința asociată) până ce devine matur în mod deplin. ”Păcatul pândeşte la uşă; dorinţa lui se ţine după tine, dar tu să-l stăpâneşti” (Gen. 4:7).
Dar in nici un caz nu cred ca va fi absolvita complet de responsabilitatea avuta in acel moment inainte de cadere . Presupun ca intrebarea pentru ea va fi in jurul neascultarii poruncii . Acu sa nu presupui ca era dreptul ei sa nu asculte de porunca , cam asa ai sugerat mai sus . Findca daca e un drept atunci nu are vina iar solutia alungarii a fost nedreapta .

In situatia mea daca voi fi la interogatoriu presupun ca voi fi intrebat de ce tot am poftit chiar si cand am ajuns la cunostinta ca e pacat acest lucru . Am poftit la lucrul altuia, la nevasta altuia si am invidiat pozitia sociala a unora .
Raspunsul meu e ca pacatul are putere asupra constintei mele findca face parte din ea . E ca si cum te nasti de o culoare si esti acuzat pentru asta . Credeam ca rugaciunea are efect , sau cel putin intervine cel caruia te rog pentru a elimina acele stari incompatibile cu viata de credincios .
Are in aceasta situatie dreptate divinul sa ma acuze de rautate si sa ma trateze execrabil ? Din punctul meu de vedere e inechitabila si abuziva o condamnare daca nu a intervenit cu adevarat sa curete spiritul rau din constinta mea . E ca si cum  dumnezeu da branci cuiva in prapastie si apoi il acuza de neatentie .
Nu am sa inteleg niciodata motivul pentru care a instalat "pomul" cunostintei " binelui si raului  daca omului ii era interzisa aceasta cunoastere.

Care ar fi motivul pentru care credeti ca la randul vostru e posibil sa fiti infatisati la judecata ?

#78
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Eva nu va fi întrebată nimic, ea și noi am plătit deja pentru păcat. ”Cine a murit este eliberat de păcat”. Eva avea dreptul și puterea să nu asculte. Suportând consecințele alungării din Eden și moartea. Ca și noi care am luat din pomul interzis.
Ai să înțelegi de ce a instalat pomul cunoștinței binelui și răului și de ce îl avem și noi (”șarpele” și ispitele). Pomul este un simbol al maturității, al cunoștinței de adult în deosebirea binelui și răului. Dacă cineva își ia dreptul să decidă binele și răul pe când este încă ”copil”, adică face pe dumnezeul, suferă consecințele experienței lacunare. Când vom fi oameni ”mari”, va fi timpul să ni se permită să luăm din pom ca simbol că avem cunoștința binelei și răului, avem puterea de a decide singuri, din conștiința proprie, ce este bine și rău, ”ca Dumnezeu”. Apoi vom putea lua din pomul vieții. La așa oameni Dumnezeu le poate da viața veșnică fără grijă.

Judecata nu este un interogatoriu, ci un timp de viață de sute de ani în care oamenii vor trăi și vor învăța adevărul despre viața veșnică. Vor învăța să aleagă binele și viața. Vezi mai sus ce înseamnă că ”El va fi Judecătorul neamurilor”. Legea va ieși din ”Sion” și cuvântul din ”Ierusalim”. Ca urmare nu se va mai face rău și vătămare pe tot pământul.

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 05 martie 2017 - 19:47, said:

Eva nu va fi întrebată nimic, ea și noi am plătit deja pentru păcat. ”Cine a murit este eliberat de păcat”. Eva avea dreptul și puterea să nu asculte. Suportând consecințele alungării din Eden și moartea. Ca și noi care am luat din pomul interzis.
Cam dificil de acceptat credinta ca prin propria moarte (fizica ?) sa fim achitati de propriile pacate . Credeam ca doar "moartea" fata de pacat e cea care deschide calea catre mantuire .
Si totusi e un mod extrem de dificil pentru maturizare , ca sa nu mai spunem ca pentru multi a fost prea mult incat au considerat ca e nebun daca asta e solutia . De aceea cei ce resping oferta considera asta nu pe un act de iubire ci de dementa .

View Postlogic1, on 05 martie 2017 - 19:47, said:

Ai să înțelegi de ce a instalat pomul cunoștinței binelui și răului și de ce îl avem și noi (”șarpele” și ispitele). Pomul este un simbol al maturității, al cunoștinței de adult în deosebirea binelui și răului. Dacă cineva își ia dreptul să decidă binele și răul pe când este încă ”copil”, adică face pe dumnezeul, suferă consecințele experienței lacunare. Când vom fi oameni ”mari”, va fi timpul să ni se permită să luăm din pom ca simbol că avem cunoștința binelei și răului, avem puterea de a decide singuri, din conștiința proprie, ce este bine și rău, ”ca Dumnezeu”. Apoi vom putea lua din pomul vieții. La așa oameni Dumnezeu le poate da viața veșnică fără grijă.
Mi-era teama ca asta e ideea cand in urma cu ani ajunsesem la aceiasi concluzie , insa e terifianta prin faptul ca la libertatea asta s-a adaugat si manipularea umana care a fost de zeci de ori mai groaznica . Iar de la ce e, colac peste pupaza vine si "inspiratia divina" , urmata de evanghelia naucitoare  in loc sa aiba omul parte de solutii practice aplicate de divin si nu lasi la latitudinea omului sa gaseasca solutii , pentru ca si solutia data prin isus e ignorata . Astfel orice succes al mantuirii este anulat findca omul in orbirea spirituala nu intelege pe deplin felul in care lucreaza .Cunostinta binelui si raului nu garanteaza atingerea obiectivului propus .

View Postlogic1, on 05 martie 2017 - 19:47, said:

Judecata nu este un interogatoriu, ci un timp de viață de sute de ani în care oamenii vor trăi și vor învăța adevărul despre viața veșnică. Vor învăța să aleagă binele și viața. Vezi mai sus ce înseamnă că ”El va fi Judecătorul neamurilor”. Legea va ieși din ”Sion” și cuvântul din ”Ierusalim”. Ca urmare nu se va mai face rău și vătămare pe tot pământul.
Ma tem ca aici lucrurile sunt foarte confuze . Ma indoiesc ca se vor petrece cum presupui , dar daca va fi asa e o mare tampenie  nu ca n-as fi ingaduitor ci suferinta provocata a marcat foarte multe fiinte care chiar aveau nevoie de sprijin moral tete-a-tete, nu prin interpusi  care mai mult au adancit suferinta si necredinta.  De ce ar avea nevoie divinul nevoie de oameni maturi ca si inteligenta cand neprihanirea are o alta valenta ? Ea comporta dupa parerea mea multa empatie, iar indivizii maturi nu au asa ceva in spiritul lor .Am urmarit mult timp comportamentul multor pastori si preoti (sa luam cazurile de acest tip) care schitau acest fel de maturitate pe care tu il sugerezi . Dar acestia nu aveau nici lacrimi si nici dragoste , erau ca niste stanci uscate si parea ca si vantul ocolea spatiul lor pentru a nu se uza inutil . . . vantul . Intelegi ce spun ? Adica ce rost are sa le ceri unor statui sa planga cand stii ca nu au stare emotionala si intelegere pentru asa ceva .

Spre exemplu indemnul lui isus "nu va temeti de cei ce va ucid trupul , temeti-va de cel ce va ucide sufletul " . Pai e o nebunie sa ignori simturile trupesti si atacurile verbale . Oare de ce atunci cere crestinului sa nu le practice ? Cum ar putea niste copii sa fie linistiti de sa zicem groaza prabusirii avionului in care calatoresc ? Cum ar putea cineva ignora groaza arderii pe rug sau rastignirii ? Pai daca cineva se teme ar insemna sa fie lepadat pe acest motiv ? Imi pare o greseala colosala si opera unui dement cosmic daca asta ii e solutia . Nu cred ca merita o astfel de viata traita la nesfarsit .
Daca va exista o astfel de perioada in viitorul existentei cred si sunt sigur ca multi , foarte multi din sufletele care au existat vor refuza o astfel de viata . Nu merita traita si vazuta o astfel de existenta pentru ca e lipsita total de adevarata dragoste . Ce propune EL e o facatura exact ca dragostea unui director pentru compania lui in care angajatii sunt loiali gandirii directorului . Asta e o mizerie ce imi produce lehamite , eu nu o pot numi dragoste . E doar o lume robotica in care constinta are doar elemente de corectitudine doar din prisma unuia ce judeca altfel decat fiintele libere in constinta .

#80
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 05 martie 2017 - 23:47, said:

...
Cam dificil de acceptat credinta ca prin propria moarte (fizica ?) sa fim achitati de propriile pacate . Credeam ca doar "moartea" fata de pacat e cea care deschide calea catre mantuire .
Si totusi e un mod extrem de dificil pentru maturizare , ca sa nu mai spunem ca pentru multi a fost prea mult incat au considerat ca e nebun daca asta e solutia . De aceea cei ce resping oferta considera asta nu pe un act de iubire ci de dementa .

Eliberați de păcate nu înseamnă automat sfinți și desăvârșiți moral, ci doar că nu vor fi supuși la încă o pedeapsă, pe lângă ceea pe care au suferit-o deja (viața în afara Edenului și moartea). Această maturizare se a seamănă cu aceea a unui copil care nu vrea să asculte și fuge încă de prea tânăr de acasă, ajunge în dificultăți, se trezește și se întoarce un alt om (fiul risipitor).

Mi-era teama ca asta e ideea cand in urma cu ani ajunsesem la aceiasi concluzie , insa e terifianta prin faptul ca la libertatea asta s-a adaugat si manipularea umana care a fost de zeci de ori mai groaznica . Iar de la ce e, colac peste pupaza vine si "inspiratia divina" , urmata de evanghelia naucitoare  in loc sa aiba omul parte de solutii practice aplicate de divin si nu lasi la latitudinea omului sa gaseasca solutii , pentru ca si solutia data prin isus e ignorata . Astfel orice succes al mantuirii este anulat findca omul in orbirea spirituala nu intelege pe deplin felul in care lucreaza .Cunostinta binelui si raului nu garanteaza atingerea obiectivului propus .

Da, asta e ideea/soluția, împreună cu viața în lumea viitoare pentru cei necunoscători (încă nesalvați), unde nu vor fi expuși la rău (au fost expuși deja), ci doar la cunoștința Domnului care va acoperi pământul.

Ma tem ca aici lucrurile sunt foarte confuze . Ma indoiesc ca se vor petrece cum presupui , dar daca va fi asa e o mare tampenie  nu ca n-as fi ingaduitor ci suferinta provocata a marcat foarte multe fiinte care chiar aveau nevoie de sprijin moral tete-a-tete, nu prin interpusi  care mai mult au adancit suferinta si necredinta.  De ce ar avea nevoie divinul nevoie de oameni maturi ca si inteligenta cand neprihanirea are o alta valenta ? Ea comporta dupa parerea mea multa empatie, iar indivizii maturi nu au asa ceva in spiritul lor .Am urmarit mult timp comportamentul multor pastori si preoti (sa luam cazurile de acest tip) care schitau acest fel de maturitate pe care tu il sugerezi . Dar acestia nu aveau nici lacrimi si nici dragoste , erau ca niste stanci uscate si parea ca si vantul ocolea spatiul lor pentru a nu se uza inutil . . . vantul . Intelegi ce spun ? Adica ce rost are sa le ceri unor statui sa planga cand stii ca nu au stare emotionala si intelegere pentru asa ceva .

Ai văzut multă suferință și ești marcat. Și mult fariseism la schimbătorii de bani din templu. Consolarea este că ”nimeni nu-şi va mai aduce aminte de lucrurile trecute şi nimănui nu-i vor mai veni în minte” (Isaia 65:17).

Spre exemplu indemnul lui isus "nu va temeti de cei ce va ucid trupul , temeti-va de cel ce va ucide sufletul " . Pai e o nebunie sa ignori simturile trupesti si atacurile verbale . Oare de ce atunci cere crestinului sa nu le practice ? Cum ar putea niste copii sa fie linistiti de sa zicem groaza prabusirii avionului in care calatoresc ? Cum ar putea cineva ignora groaza arderii pe rug sau rastignirii ? Pai daca cineva se teme ar insemna sa fie lepadat pe acest motiv ? Imi pare o greseala colosala si opera unui dement cosmic daca asta ii e solutia . Nu cred ca merita o astfel de viata traita la nesfarsit .
Daca va exista o astfel de perioada in viitorul existentei cred si sunt sigur ca multi , foarte multi din sufletele care au existat vor refuza o astfel de viata . Nu merita traita si vazuta o astfel de existenta pentru ca e lipsita total de adevarata dragoste . Ce propune EL e o facatura exact ca dragostea unui director pentru compania lui in care angajatii sunt loiali gandirii directorului . Asta e o mizerie ce imi produce lehamite , eu nu o pot numi dragoste . E doar o lume robotica in care constinta are doar elemente de corectitudine doar din prisma unuia ce judeca altfel decat fiintele libere in constinta .

Maturizarea și desăvârșirea nu stau în tocirea unor legi, ci în dragoste. Se obțin prin expunerea la viața reală, la suferință și lipsă de milă. Oamenii ajung să facă deosebirea între bine și rău, câștigă cu adevărat această cunoștință a deosebirii, pe care o reprezintă ”pomul”. Isus și biserica ating desăvârșirea aceasta în viața prezentă, restul omenirii o vor obține în cei 1000 de ani sub păstorirea lor. Pentru că în viața aceasta nu au avut ocazia, au trăit în vremuri de neștiință.
  • ”Orice pedeapsă, deocamdată pare o pricină de întristare, şi nu de bucurie; dar mai pe urmă aduce celor ce au trecut prin şcoala ei roada dătătoare de pace a neprihănirii”.
  • ”A fost făcut desăvârșit prin lucrurile pe care le-a suferit”.
  • ”Un Mare Preot milos şi vrednic de încredere, ca să facă ispăşire pentru păcatele norodului. Şi, prin faptul că El însuşi a fost ispitit în ceea ce a suferit, poate să vină în ajutorul celor ce sunt ispitiţi”.
  • ”Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca şi noi, dar fără păcat. Să ne apropiem, dar, cu deplină încredere de scaunul harului, ca să căpătăm îndurare şi să găsim har, pentru ca să fim ajutaţi la vreme de nevoie”.
  • ”El poate fi îngăduitor cu cei neştiutori şi rătăciţi, fiindcă şi el este cuprins de slăbiciune”.
  • ”Mielul... va fi Păstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieţii, şi Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor.”
  • „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut.”


#81
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Paco te-ai plictisit atat de crunt incat ai decis sa dezgropi un mort de 7 ani???

#82
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 06 martie 2017 - 07:51, said:

Paco te-ai plictisit atat de crunt incat ai decis sa dezgropi un mort de 7 ani???
Dimpotriva dragul meu , aici e esenta cunoasterii , aici gasesti adevaratul Har  tocmai pentru a fi siguri ca cei in necunostinta nu vor pieri .

Te invit nu doar sa citesti ci sa ne impartasesti credinta si convingerile despre ce crezi ca inseamna judecata .

#83
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
OK.

#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Poate cineva ajunge în Cer, fără să treacă pe la judecata de apoi? Ortodocșii, catolicii și pocăiții spun că da, este suficient să mori și sufletul tău se ridică la Cer. Creștinii spun că nu.

#85
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 05 septembrie 2017 - 15:59, said:

Poate cineva ajunge în Cer, fără să treacă pe la judecata de apoi? Ortodocșii, catolicii și pocăiții spun că da, este suficient să mori și sufletul tău se ridică la Cer. Creștinii spun că nu.

Data laugh.jpg

#86
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 05 martie 2017 - 16:34, said:

Eva nu va fi întrebată de ce a ignorat porunca, pentru că era dreptul ei s-o ignore... Posted Image A experimentat și a învățat.
Aha...poate imi arati pe unde scrie asta IN SCRIPTURA. Nici in viata omeneasca nu ai dreptul sa incalci legea, dar la iehovisti nu se pune, ca ei au numai drepturi si nu obliigatii.
Daca e vreo obligatie, aia la ei e ori facultativa, ori e doar un indemn si oricum nu se pune ca nu a zis-o Hristos ci Ioan, Pavel, Petru, etc....

Edited by zexelica, 19 September 2017 - 18:32.


#87
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
"Eva nu va fi întrebată de ce a ignorat porunca, pentru că era dreptul ei s-o ignore... A experimentat și a învățat."
Deci are logica ce spune logic1, asta e.
Blestemul asupra Creatiei, pacatul, moartea, si toate celelalte nenorociri, pentru ca Eva a experimentat si a invatat. Bun asa.

Edited by Xlander, 19 September 2017 - 18:48.


#88
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Nu exista judecata de apoi intrucat Dumnezeu ne-a indemnat sa iertam. Ori a judeca pe cineva inseamna a nu-l ierta iar daca insusi Dumnezeu nu iarta atunci nu are rost sa ne ceara noua oamenilor sa iertam. E ca si cum si-ar incalca propria exigenta.

#89
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,055
  • Înscris: 10.09.2008
Când mergi la judecător, nu te aștepți să ieși condamnat, poți ieși achitat dacă îți recunoști greșeala și dai semne de îndreptare. În Biblie judecătorii au fost adesea niște salvatori.

Isaia 1

18 Veniţi totuşi să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lâna.
19 De veţi voi şi veţi asculta, veţi mânca cele mai bune roade ale ţării;
20 dar de nu veţi voi şi nu veţi asculta, de sabie veţi fi înghiţiţi, căci gura Domnului a vorbit.”



#90
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Si daca "vei asculta" si daca nu,consecinta nu poate fi altceva decat iertarea... deci judecata nu are rost

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate