Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

soft pentru MAC pentru supravegherea camerelor

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006
am un soft cu care vad datoria ip-urilor unor dvr-uri imagini din magazinelele a caror retea o administrez. softul e sub windows. patronul si-a luat un mac si ar dori sa vada magazinele de pe acest laptop. exista un program similar cu care sa se poata vedea camerele de la magazine folosind ip-urile, dar care sa fie pentru mac?

multumesc anticipat

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate stiu eu softurile sunt proprietare, iar in acest caz, raspunsul e NU.

Ce tip de camere sunt?
Cum se face autentificarea?

Incearca http://www.bensoftware.com/ss/

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Dă un mail la producătorul DVR-ului și să arunce o întrebare. Nici nu doare și nici nu costă.

#4
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006

View PostCourage, on 24th October 2010, 22:50, said:

Din cate stiu eu softurile sunt proprietare, iar in acest caz, raspunsul e NU.

Ce tip de camere sunt?
Cum se face autentificarea?

Incearca http://www.bensoftware.com/ss/


camerele sunt mai multe.
Iata cum sta treaba in detaliu:
-fiecare magazin are un dvr de care sunt legate mai multe camere.
-dvr-ul este conectat la net prin ip static, printr-un router romtelecom
-de pe laptopul (cu windows) folosind un soft de net, furnizat de unul dintre producatorii dvr-ului, se acceseaza dvr-ul de la fiecare magazin prin ip-ul locatiei respective
-pe acelasi router este legat cate un laptop care la fel poate fi supravegheat si depanat de la distanta prin VNC. (vnc am gasit si pentru MAC si merge excelent)
-la fel ca si de pe laptopul cu windows se doreste sa se poata accesa dvd-urile si de pe laptopul cu MAC. Nu cred ca softul respectiv trebuie sa fie de la aceeasi firma de la care este si cel ptr windows. Precizez ca la cele 10 locatii nu este acelasi tip de dvr dar folosind softul de net al unuia se poate viziona via internet orice camera de la oricare locatie
-proprietarul magazinelor doreste sa achizitioneze un asemenea soft cu licenta, la fel ca si toate softurile pe care le detine

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postduzzy59, on 25th October 2010, 10:13, said:

camerele sunt mai multe.
Iata cum sta treaba in detaliu:
-fiecare magazin are un dvr de care sunt legate mai multe camere.
-dvr-ul este conectat la net prin ip static, printr-un router romtelecom
-de pe laptopul (cu windows) folosind un soft de net, furnizat de unul dintre producatorii dvr-ului, se acceseaza dvr-ul de la fiecare magazin prin ip-ul locatiei respective
-pe acelasi router este legat cate un laptop care la fel poate fi supravegheat si depanat de la distanta prin VNC. (vnc am gasit si pentru MAC si merge excelent)
-la fel ca si de pe laptopul cu windows se doreste sa se poata accesa dvd-urile si de pe laptopul cu MAC. Nu cred ca softul respectiv trebuie sa fie de la aceeasi firma de la care este si cel ptr windows. Precizez ca la cele 10 locatii nu este acelasi tip de dvr dar folosind softul de net al unuia se poate viziona via internet orice camera de la oricare locatie
-proprietarul magazinelor doreste sa achizitioneze un asemenea soft cu licenta, la fel ca si toate softurile pe care le detine
Ai nevoie de un soft CMS pentru Mac. Nu cunosc la ora actuală să existe așa ceva.

#6
Al_matadore

Al_matadore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.05.2008
Salut, am avut si eu aceasta problema , administrez peste 50 de locatii in toata tara, fie care din ele are 5+ camere . Toata au acelas sistem de supraveghere si anume Geovision . Un PC cu placa de captura GV-800 , totul este la fel in fie care locatie. In Programu DM-MultiView am toate 53 de locatii , fie care locatie are 3 IP-uri , unul din ele e ocupat de calculatorul de camere , restu cu alte treburi... . Unul dintre sefi a cumparat un MAC, geovision nu merge cu MAC OS, solutia era, am instalat un Win paralel, intra pe el si se uita la ce doreste.

   Daca este un ajutor pentru tine sa pui un Windows si soft-ul pe care il folosesti...

#7
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
producatorul este cel care furnizeaza soft pentru acces securizat la inregistrari, deci trebuie intrebat.

daca nu, exista posibilitatea unui windows sub VMWare ca masina virtuala.

#8
duzzy59

duzzy59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 07.05.2006

View PostAl_matadore, on 25th October 2010, 14:29, said:

Salut, am avut si eu aceasta problema , administrez peste 50 de locatii in toata tara, fie care din ele are 5+ camere . Toata au acelas sistem de supraveghere si anume Geovision . Un PC cu placa de captura GV-800 , totul este la fel in fie care locatie. In Programu DM-MultiView am toate 53 de locatii , fie care locatie are 3 IP-uri , unul din ele e ocupat de calculatorul de camere , restu cu alte treburi... . Unul dintre sefi a cumparat un MAC, geovision nu merge cu MAC OS, solutia era, am instalat un Win paralel, intra pe el si se uita la ce doreste.

   Daca este un ajutor pentru tine sa pui un Windows si soft-ul pe care il folosesti...


cred ca suntem in aceeasi situatie.
Rezolvarea cu windows deja exista, are un laptop VAIO pe care are instalat softul de internet a unuia dintre dvr-uri si in acest fel poate sa vada toate camerele din sistem.
Chestia este ca mai nou cand pleca in tara sa afara ia doar Mac-ul cu el (ii place mult mai mult) si ar vrea sa poata sa vada tot ce se intampla la diverse locatii la fel ca si de pe VAIO care are Windows

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postduzzy59, on 24th October 2010, 22:43, said:

am un soft cu care vad datoria ip-urilor unor dvr-uri imagini din magazinelele a caror retea o administrez. softul e sub windows. patronul si-a luat un mac si ar dori sa vada magazinele de pe acest laptop. exista un program similar cu care sa se poata vedea camerele de la magazine folosind ip-urile, dar care sa fie pentru mac?

multumesc anticipat
Am aceeasi problema. Depinde de DVR. Numai pentru unele merge sa le vezi de pe Firefox. Altfel........nema.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Pentru iphone/ipod/ipad există un soft: zmeye. N-am idee dacă există și versiunea pentru mac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate