Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa

pret manopera
 ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...
 Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024
 Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Loteria Vizelor

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

wizardofoz

wizardofoz

Senior Member

• Grup: Senior Members
Si unde scrii in formularul ala religia? Protestantii sint numai 37% din populatie si majoritatea sint saratoci prin statele nedezvoltate, de unde sa aiba aia asa influenta....
Plus ca la o tara fondata pe libertatea religiei asta suna foarte ciudat. E pur si simplu impotriva celor mai elementare principii.

Eu stiu o multime de oameni care au cistigat loteria, unii de doua ori (si nu s-au dus nici prima nici a doua oara), si absolut nici unul pocait. Concluzia mea e ca daca joci an de an dupa citiva ani sansa devine destul de rezonabila, zeci de procente poate. Nu e ca la loto, nu-s asa multi pe loc. Daca pocaitii joaca in masa, cu totii, in fiecare an, zece ani, cu sigranta o sa fie o multime din ei care cistiga.
Daca americanii si-ar alege oamenii ar face un sistem mai bun de selectie (ca-n Canada dar ar putea fi mult mai sever), nu o aiureala de loterie care e expresia corectitudinii politice.

PS: Pentecostali sint numai vreo 7 milioane, si mai sint vreo 36 de milioane baptisti. Pocait insemna pentecostal, nu?

Edited by wizardofoz, 04 June 2015 - 22:52.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Postwizardofoz, on 04 iunie 2015 - 22:55, said:

....
Nu scrie nicaieri pe formular insa nici eu nici tu nu stim ce verificari suplimentare se fac si daca loteria e doar loterie.
Ceea ce a remarcat colegul de dinainte am remarcat si eu. Avem multe cunostinte si prieteni neoprotestanti care au plecat cu Loteria, din cati are nevasta-mea pe Fb, mai mult de jumatate sunt in State. E chiar ciudat!

Pocaiti inseamna penticostali, baptisti, adventisti (astia exista si in Ro) plus si alte culte care exista mai mult in alte tari (metodisti, evanghelici etc)

emenadi

emenadi

New Member

• Grup: Members

View Postnwo, on 04 iunie 2015 - 13:45, said:

Am cam inteles cum stau lucrurile si cu "loteria" asta: Are sora mea 3 colege de munca care din discutiile asa dintre colegi,odata, ii spun surorii mele ca urmeaza sa plece in SUA, ca au acolo niste rude ce au depus actele pt chemarea lor si a familiilor acestora. Asta era undeva prin iarna (decembrie parca). Acum o samptamana, tot asa din discutii, se ajunge iar la subiect, iar sora mea le-a intrebat cum stau cu chemarea. Si i-au dat un raspuns de nota 10. Era ceva de genul: "pai, au rezolvat rudele noastrecu chemarea in sensul ca am castigat loteria vizelor toti si mergem anul viitor."
E vorba de 5 familii si toti au castigat acum "loteria"??? Ceva e putred rau !!! Apoi am aflat ce e putred si ce e cu INSELOTERIA VIZELOR. Astia is POCAITI, iar GUNOIELE de americani POCAITI SI EI LA RANDUL LOR, imediat le-a dat viza pt ca totul e rezolvat de dinainte in SUA. Adica, asa i-au ajuta rudele de acolo, le-au pus pile la loterie. Ele stiau sigur ca vor lua "loteria" . Plus ca am mai auzit si prin alte parti ale tarii ca cei mai multi care castiga sunt POCAITII.

Stiu ca o sa-mi ridic in cap multa lume de pe forum, dar asta e din punctul meu de vedere (si nu numai al meu pt ca multi cu care am discutat dupa, mi-au confirmat acest lucru, lucrucare defapt e foarte vizibil) realitatea.

Si tu vrei sa emigrezi la acele gunoaie ?  Adica daca nu-s de aceeasi religie cu tine, ceilalti sunt gunoaie ?  Esti limitat pentru anul 2015, si nu vreau sa fiu rautacios... pacat...

View Postwizardofoz, on 04 iunie 2015 - 22:55, said:

Si unde scrii in formularul ala religia? Protestantii sint numai 37% din populatie si majoritatea sint saratoci prin statele nedezvoltate, de unde sa aiba aia asa influenta....
Plus ca la o tara fondata pe libertatea religiei asta suna foarte ciudat. E pur si simplu impotriva celor mai elementare principii.

Eu stiu o multime de oameni care au cistigat loteria, unii de doua ori (si nu s-au dus nici prima nici a doua oara), si absolut nici unul pocait. Concluzia mea e ca daca joci an de an dupa citiva ani sansa devine destul de rezonabila, zeci de procente poate. Nu e ca la loto, nu-s asa multi pe loc. Daca pocaitii joaca in masa, cu totii, in fiecare an, zece ani, cu sigranta o sa fie o multime din ei care cistiga.
Daca americanii si-ar alege oamenii ar face un sistem mai bun de selectie (ca-n Canada dar ar putea fi mult mai sever), nu o aiureala de loterie care e expresia corectitudinii politice.

PS: Pentecostali sint numai vreo 7 milioane, si mai sint vreo 36 de milioane baptisti. Pocait insemna pentecostal, nu?
Dex-ul spune ca pocait este o persoana care se caieste de ceva rau. Vezi si : http://adevarul.ro/l...858a/index.html

Si nu-s pentecostali ci penticostali si din pacate pentru noi, nu sunt asa de saraci precum am crezut si nici nu locuiesc prin statele subdezvoltate ;)

Karhu

Karhu

Heretic member

Astia de care stiu eu sunt preponderent in California,  Oregon, Arizona, Utah dar si in cealata parte, prin cele doua Caroline, Georgia, Florida etc

wizardofoz

wizardofoz

Senior Member

Au 5 coaste? :)

Nu scrie nicaieri pe formular insa nici eu nici tu nu stim ce verificari suplimentare se fac si daca loteria e doar loterie.

La volumul de cereri ar fi foarte nepractic sa se faca verificari in masa, inainte de loterie. Dupa cistigare se poate, dar aproape sigur nu se face nici o verificare.
Si de ce n-ar fi loteria doar loaterie? cit de simplu ar fi sa spuna ca vor cetateni care sa indeplineasca criteriile xyz?
Eu cred ca pocaitii tai pur si simplu au jucat in fiecare an. Dupa 5 ani sansele devin destul de mari.

Si nu-s pentecostali ci penticostali si din pacate pentru noi, nu sunt asa de saraci precum am crezut si nici nu locuiesc prin statele subdezvoltate ;)

Ia uita-te pe o harta cu distributia...
Ce nu intelegenti voie e ca neoprotestantii sint o religie ca oricare alta in SUA, de care in ziua de azi nu-i mai pasa nimanui. Era o vreme in care era la putere, si inca sint un grup numeros si puternic, dar nici pe departe nu vad cum ar putea sa influenteze un proces in asa fel incit sa mearga complet impotriva principiilor tarii.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Eu tind sa cred ca protestanții ce au plecat în US spunând ca au câștigat loteria mint.

E puțin probabil sa se facă verificări. Însă, dacă spui cuiva ca ai câștigat loteria te felicita și atât. Alte întrebări nu iti pune.

Gagicile din pagina anterioara s-au lungit cu vorba. Multi protestanti/ neo, pleacă în US prin organizațiile religioase. Se rezolva foarte ușor intre ei.
Daca spui cuiva ca pleci în acest mod te desconspiri și ai ai de dat și multe explicații curioșilor sau celor care tânjesc după țara făgăduinței.
Invocând loteria la momentul oportun, scapi de toate întrebările.

:)

bgs11

bgs11

Junior Member

Buna ziua tuturor! As dori cateva sfaturi utile in special din partea celor ce au castigat la Loteria vizelor cum ar fii: acte utile la dosar, etc. Situatia mea este urmatoarea: mama este casatorita cu cetatean american iar eu sunt trecuta de varsta de 21 ani. M-am gandit sa aplic intai pentru o viza turistica dar m-am razgandit pt ca cel mai probabil o voi obtine pe 6 luni cu toate ca mama locuieste in State si ar raspunde pentru mine. Intentia mea nu este de a ramane acolo ci pur si simplu sa am libera trecere ori de cate ori doresc sa calatoresc pe perioade scurte de timp fara a mai fi nevoie de a face drumuri la ambasada, etc.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postbgs11, on 02 noiembrie 2015 - 15:15, said:

...
De ce zici ca o obtii doar pe 6 luni? Poate o obtii pe 10 ani, de ex. nevasta-mea asa a obtinut...

Oricum, loteria nu vad cu te-ar ajuta la ce vrei tu, IMHO cea mai simpla cale ar fi obtinerea cetateniei unei tari incluse in Visa Waiver Program, si aici Ungaria e optiunea cea mai buna (deja zeci de mii de romani din Ardeal si-au obtinut deja cetatenie maghiara doar pentru acest scop).

bgs11

bgs11

Junior Member

Trebuie sa cunosti limba maghiara si sa faci dovada ca un bunic stra bunic etc a fost ungur.. in cazul meu nu este valabil. Eu ma gandesc la faptul ca o am pe mama acolo si e posibil sa mi dea pe perioada redusa.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Inca 6 ore pentru loteria din 2017.
Azi, la 7PM se termina inscrierile

View Postwizardofoz, on 05 iunie 2015 - 23:01, said:

Si de ce n-ar fi loteria doar loaterie? cit de simplu ar fi sa spuna ca vor cetateni care sa indeplineasca criteriile xyz?

Tu, ai o companie.
Sa arati lumii ca tu esti bun si salvezi pe cei ghinionisti, organizezi o "loterie"
Ai o lista pe care o poti sorta dupa varsta, stare civila, adresa, nivel de educatie, orientare sexuala

Tu cum ai face? Ai da mai multe sanse celui de pe urma caruia ai putea beneficia in viitor?

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postbgs11, on 03 noiembrie 2015 - 11:39, said:

si sa faci dovada ca un bunic stra bunic etc a fost ungur.. in cazul meu nu este valabil.
De fapt nu ungur ci doar cetatean al Imperiului Austro-Ungar, cum erau toti romanii din Ardeal, Banat si Bucovina. Dar daca nu ai inaintasi dintr-una din zonele respective, intr-adevar, nu ai cum sa profiti...

Eu zic sa aplici si pt viza, daca o primesti pe 10 ani e super OK, plus ca pana atunci e posibil sa intre si Romania in programul Visa Waiver.

bgs11

bgs11

Junior Member

Da.. voi merge sa vad ce rezolv ..

bgs11

bgs11

Junior Member

Stra-bunica mea era unguroaica dar stra-bunicul roman. E cam grea situatia :))

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postbgs11, on 05 noiembrie 2015 - 11:38, said:

Stra-bunica mea era unguroaica dar stra-bunicul roman. E cam grea situatia Posted Image)
Daca ai acte ramase de la ea in care sa figureze locul nasterii (sau macar numele de fata) ai avea o portita buna, zic eu...

bgs11

bgs11

Junior Member

Din pacate nu..

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

O sa ridice vizele penrtu romani, n-o sa dureze o vesnicie.
Acum e vorba si de milogii din Romania care nu sunt in stare sa negocieze o pozitie cand America are interese, dar.. asta e.
Nu cred c-o sa mai dureze 2-3 ani pana o sa ridice interviul pentru viza din Bucuresti

bgs11

bgs11

Junior Member

Oare? Oricum ne am lasat cotaiti de toti..

Karhu

Karhu

Heretic member

View PostTsunnnami, on 05 noiembrie 2015 - 22:05, said:

Nu cred c-o sa mai dureze 2-3 ani pana o sa ridice interviul pentru viza din Bucuresti
Cam optimist...
Eu estimez ca mai trebuie asteptat cca 5-10 ani.
Dar as vrea ca tu sa ia dreptate, nu eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate