Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

E bine sa citim sau nu horoscopul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Bursul, on 03 februarie 2015 - 08:27, said:

Da, poti.

Am observat ceva. De exemplu Ion si Ana sunt prieteni/colegi buni sau f. buni. Ana are un alt prieten/coleg, Vasile, pe care nu-l simpatizeaza prea mult si il descrie pe acesta ca fiind un om rau. Cand Ion si Vasile se intalnesc prima data , Ion va fi mult mai distant fata de acesta, deoarce are deja formata imaginea lui Vasile ca fiind un om rau.

Cine se increde in horoscop va face acelasi lucru. Daca persoana a citit ca nu se intelege cu cei din zodia Leu, se va comporta ca atare.

Io stiu, ca Ana are mere. Asta i-as fi comunicat-o pe loc, nu dupa 4 ani de meditari intensive Posted Image

Plasa asta am luat-o si io de curindPosted Image

#20
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://www.ortodoxia...ul-in-ortodoxie

"Multă lume citeşte horoscopul în ziare, pe net, la televizor, în staţia de metrou... Oare de cine sunt făcute aceste horoscopuri ? Sunt sute de variante de horoscop într-o zi. Sunt oare jurnaliştii şi astrologi ? oare toţi "citesc în stele" ? Finul meu a lucrat la un ziar local din Galaţi timp de câţiva ani şi-mi spunea cum se facea horoscopul la ei.... O colegă de a lor, o jurnalistă,  se apuca şi scria ce-i trecea prin minte, mereu altceva ca să nu semene cu ce a scrie ieri sau săptămâna trecută...
Aşa se fac horoscopurile în toate publicaţiile... invenţii rapide, adaptate cât mai mult aspectelor foarte practice ale vieţii, care vizează pe toată lumea (servici, casă, partener, bani, prieteni...etc) ca să se poate plia pe cât mai multe persoane şi să poată părea mai veridic.
Aşa fiind lucrurile dacă sunt câteva sute de ziare în România, câteva sute de reviste şi câteva sute de site-uri de internet, s-ar putea ca într-o zi să am mai mult de o mie de previziuni ale unei zodii într-o zi....care normal că nu se potrivesc unele cu altele, ci toate sunt scoase "din burtă." Păi pot să-mi fac şi eu un horoscop dacă vreau! Pot să-mi fac un horoscop pe toată luna, sau pe tot anul, că nu pare dificil... o zi scriu de bine, una de mai rău, ca să fie un echilibru... şi gata. E simplu!
Horoscopul este doar o iluzie a ceea ce ar putea fi....n-are nicio legătură cu realitatea, este citit de multi oameni aşa "for fun", astfel din pacate irosindu-si viata."

#21
CristianMoldoveanu

CristianMoldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.02.2015
Din punctul meu de vedere, desi nu dau 2 bani pe ce se afirma in horoscop, cred ca e util sa citesti. O sa ma intrebati de ce, daca nu crezi in el. Pai o sa va spun. E indicat sa stii ce cred altii. Daca iti place de o fata spre exemplu, care isi incepe si traieste ziua in functie de ce scrie acolo, daca crede cu tarie in compatibilitatile zodiacale, o poti "ajuta" sa inteleaga ca astrele sunt favorabile pentru a incerca o relatie cu tine :). Uite draga, Uranus e in conjunctura cu Luna, asta inseamna ca e un moment prielnic sa incepi o relatie cu o persoana in Gemeni. Hei, eu sunt in Gemeni, ce coincidenta :)
Lasand gluma la o parte, cititul horoscopului poate fi o lectura educativa despre comportamentul oamenilor.

#22
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013

 Gurban_Dan, on 23 octombrie 2010 - 00:56, said:

Cum suntem influentati cand citim horoscopul ?

asa spunem ca la tine in Horoscop apare : Zodia X este inclinata spre paranormal. Zodia X nu se potriveste, ba este chiar opusa cu zodia Y"

Poti sa te apuci de paranorlmaul desi tu ai avea talent in muzica ?
Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?
este bine sa il citesti .

#23
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
Decât să crezi în horoscop, mai bine crezi în oameni.

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Decat sa crezi in oameni, mai bine sa crezi in Dumnezeu.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 printzul69, on 17 iunie 2018 - 10:51, said:

este bine sa il citesti .
pai hai sa citim
ca avem ce
Spoiler
pentru a continua ideea colegului @richelieu

decat sa crezi in minciuni, mai bine sa crezi in tine.

#26
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

 Gurban_Dan, on 23 octombrie 2010 - 00:56, said:

Cum suntem influentati cand citim horoscopul ?

asa spunem ca la tine in Horoscop apare : Zodia X este inclinata spre paranormal. Zodia X nu se potriveste, ba este chiar opusa cu zodia Y"

Poti sa te apuci de paranorlmaul desi tu ai avea talent in muzica ?
Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?
Nu cred ca cineva poate nega, ca atunci cand ne-am nascut, planetele sint (sant- modificari DOOM) acolo pe cer intr-o anumita formatie, la ORA respectiva si vor sa ne avertizeze ca am venit pe acest pamint cu ceva lipsuri sau nu. Inafara de aceste planete (depinde  de...cum...se crede astrologia) care ne dau cit de cit o privire a felului nostru de a fi, exista nenumarati alti FACTORI, care in timp produc schimbari. Educatia primita, ceea ce am vazut si retinut (feminin, masculin) de la parinti, liberul arbitru si societatea, impreuna cu prietenii bineinteles.

Poti sa ai talent in muzica (sa se observe pe harta asta, sa zicem) insa tu sa nu stii, sau sa nu fii implicat si sa nu intri niciodata in clubul celor....care pun mina pe instrumente. Pentru unii paranormal este....sa ai talent in muzica.
Sau pot exista zeci de parteneri, insa sa ii respingi datorita unei singue PLANETE si numai de pe harta ta, cu care nu....

Zodia X sa fie opusa cu zodia Y, in ce priveste unele lucruri, situatii...insa sa fie potrivita/minunata in alt domeniu, datorita altor planete care colaboreaza.
Exista copii fara o viata linistita, care aui parinti problematici si ajung totusi unii dinte cei mai mari doctori docenti cu o viata privata fantastica...tocmai datorita acestor opozitii ale vietii, din care au invatat.

Quote

"Multă lume citeşte horoscopul în ziare, pe net, la televizor, în staţia de metrou... Oare de cine sunt făcute aceste horoscopuri ? Sunt sute de variante de horoscop într-o zi.
Acolo unde le cititi, nu au ora personala a fiecarei persoane....sint generale, doar pentru o mica privire (pozitiva sau negativa, sa stii si de ce sa te feresti) a pasului in ziua/sapt. respectiva.

Quote

La mine (fiind Capricorn) spune ca nu ma inteleg cu Balanta si Racul. Si culmea, astea sunt zodiile celor mai bune prietene ale mele, de la gradinita, cu care nu am avut decat foarte mici conflicte.
Aici te referi doar la o steluta (soare) . Pe harta insa exista 9+ planete, care stau la coada sa vada unde exista o compatibilitate intre voi. Putem fi prieteni cu oricine de pe AX, depinde de ....rest, cum e asezat pe harta relatiei.. Si la urma urmei....minus si plus, se atrag in viata. Trebuie insa sa stii, cum...cand...si de ce.

Edited by Astro-Liv, 05 July 2018 - 19:35.


#27
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
mie imi place sa citesc horoscopul... mai aflu si eu ce animale sau zei mitologici se rafuiesc in dragoste...

Edited by zyppster, 06 July 2018 - 12:41.


#28
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
astrologia e o stiinta. nu o pseudostiinta

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
poate astronomia

#30
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011

 pelikanu, on 23 octombrie 2010 - 01:08, said:

Depinde.

Daca ai IQ-ul intre 60 si 90, ai voie sa citesti horoscopul.
Daca ai IQ-ul intre 90 si 120 si citesti horoscopul, inseamna ca ai trisat la testul IQ.
Daca ai mai mult de 120, trebuie sa eviti cat se poate de mult horoscopul, iti va afecta viata.

Justificarile pentru 60-120 nu sunt importante.
Cei care trec de 120, au o capacitate ciudata de a aranja evenimentele astfel incat sa le potriveasca involuntar pe tiparul dictat de horoscop (horoscopul este doar un exemplu, noi le aranjam peste orice). Aranjand evenimentele in acest mod, vor ajunge sa creada in horoscop - ceea ce va conduce la un paradox logic .. ce va duce intr-un final la un breakdown psihic.


L.E.
"Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?"

Cu siguranta.

Chinezii sunt mari fani ai horoscopului si nu prea cred ca au trisat toti la testul IQ ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate