Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

E bine sa citim sau nu horoscopul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Cum suntem influentati cand citim horoscopul ?

asa spunem ca la tine in Horoscop apare : Zodia X este inclinata spre paranormal. Zodia X nu se potriveste, ba este chiar opusa cu zodia Y"

Poti sa te apuci de paranorlmaul desi tu ai avea talent in muzica ?
Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Depinde.

Daca ai IQ-ul intre 60 si 90, ai voie sa citesti horoscopul.
Daca ai IQ-ul intre 90 si 120 si citesti horoscopul, inseamna ca ai trisat la testul IQ.
Daca ai mai mult de 120, trebuie sa eviti cat se poate de mult horoscopul, iti va afecta viata.

Justificarile pentru 60-120 nu sunt importante.
Cei care trec de 120, au o capacitate ciudata de a aranja evenimentele astfel incat sa le potriveasca involuntar pe tiparul dictat de horoscop (horoscopul este doar un exemplu, noi le aranjam peste orice). Aranjand evenimentele in acest mod, vor ajunge sa creada in horoscop - ceea ce va conduce la un paradox logic .. ce va duce intr-un final la un breakdown psihic.


L.E.
"Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?"

Cu siguranta.

Edited by pelikanu, 23 October 2010 - 01:10.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
E bine dar SI mai bine e sa rupi hartia din revista si sa faci avioane din ea, vezi cat de departe poti sa le faci sa zboare  :mellow:

 pelikanu, on 23rd October 2010, 02:08, said:

Depinde.

Daca ai IQ-ul intre 60 si 90, ai voie sa citesti horoscopul.
Daca ai IQ-ul intre 90 si 120 si citesti horoscopul, inseamna ca ai trisat la testul IQ.
Daca ai mai mult de 120, trebuie sa eviti cat se poate de mult horoscopul, iti va afecta viata.

Justificarile pentru 60-120 nu sunt importante.
Cei care trec de 120, au o capacitate ciudata de a aranja evenimentele astfel incat sa le potriveasca involuntar pe tiparul dictat de horoscop (horoscopul este doar un exemplu, noi le aranjam peste orice). Aranjand evenimentele in acest mod, vor ajunge sa creada in horoscop - ceea ce va conduce la un paradox logic .. ce va duce intr-un final la un breakdown psihic.


L.E.
"Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?"

Cu siguranta.

Faci parte din mensa ?  :naughty: Ai trecut printr-o asemenea experienta personal ? :rolleyes:

#4
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,370
  • Înscris: 21.11.2008
Si daca ai capacitatea de a anticipa ceea ce se va spune in horoscopuri serioase (adica nu dintr-astea de reviste mondene sau nu numai), chiar cu niste saptamani inainte...?

Si daca aceasta capacitate se refera la anticiparea, de ani de zile, a ceea ce se intampla multor altora din jur, iar apoi este confirmata, metodic, si de anumite horoscopuri...?


Eu zic sa nu va grabiti cu astfel de ingramadiri intre paranteze ale unui lucru, fie el fenomen, stiinta, etc..

Discutia e prea lunga, am mai purtat-o cu destui, si nu-mi doresc sa fiu iarasi catalogat simplist, in fel si chip.  :)

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu fac parte din MENSA.
Mi-a pierit cheful cand am vazut persoane cu IQ-ul>132 care se implicau prosteste in dezbateri religioase.
Partea a II-a se bazeaza pe observatie, nu pe experienta.

#6
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 pelikanu, on 23rd October 2010, 13:40, said:

Nu fac parte din MENSA.
Mi-a pierit cheful cand am vazut persoane cu IQ-ul>132 care se implicau prosteste in dezbateri religioase.
Partea a II-a se bazeaza pe observatie, nu pe experienta.
Fii atent cum se potriveste intrebarea mea...ca nuca in perete :)

Ce treaba are IQ-ul???....
Hawking(daca zici ca asta are IQ subunitar ma supar rau de tot) raspunde la intrebarea ce iq aveti...I have no idea. People who boast about their I.Q. are losers

#7
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Reporter: Are you saying you are not a genius?
Hawking: I hope I'm near the upper end of the range.

- Clasificarea mea era dependenta de un coeficient - deci nici o lauda.
- Raspunsul II a aparut ca o consecinta a intrebarii - iarasi nu am spus "am atat de mult ca daca m-as imparti, romaniei i-ar creste coeficientul mediu de inteligenta cu 4 puncte".
- Mensa este o societate fondata in Oxford, Marea Britanie in 1946 cu scopul de a identifica si pune in legatura oameni cu un coeficient foarte inalt de inteligenta.

Lamureste-ma care-i nuca si care-i peretele.

Edited by pelikanu, 23 October 2010 - 13:56.


#8
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

 pelikanu, on 23rd October 2010, 14:46, said:

Are you saying you are not a genius?

I hope I'm near the upper end of the range.
I have no idea....

Doar ca nu inteleg de ce este importanta o variabila ca inteligenta...Omul nu trebuie sa-si masoare inteligenta fiindca poate se pricepe la fizica cuantica si nu la cine a fost rege intre 1914-1927 in Romania....

Inteligenta nu este o unitate de masura este o particularitate unica :P

ONTOPIC:
-horoscopul influenteaza pe cei ce vor sa fie influentati....

#9
-Elena-

-Elena-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.07.2009

 Gurban_Dan, on 23rd October 2010, 00:56, said:

Cum suntem influentati cand citim horoscopul ?

asa spunem ca la tine in Horoscop apare : Zodia X este inclinata spre paranormal. Zodia X nu se potriveste, ba este chiar opusa cu zodia Y"

Poti sa te apuci de paranorlmaul desi tu ai avea talent in muzica ?
Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?

De ce ar trebui sa fii influentat de ce zice horoscopul? Pe bune acum, daca intr-o zi iti spune ca daca te imbraci in costum de elefant o sa ai noroc, te imbraci?  :lol:
Horoscopul nici n-ar trebui citit in opinia mea. Sau doar de distractie. Daca iti zice intr-o zi ca in 2 zile trebuie sa te muti, te muti? Nu. Simplu.
Si nu cred nici in compatibilitatea asta a zodiilor. La mine (fiind Capricorn) spune ca nu ma inteleg cu Balanta si Racul. Si culmea, astea sunt zodiile celor mai bune prietene ale mele, de la gradinita, cu care nu am avut decat foarte mici conflicte.
In concluzie, pentru mine horoscopul = 0. Nimeni nu-mi prezice mie ce-o sa fac maine. Daca vreau sa ma arunc de pe bloc, ma arunc ; daca nu, nu. Simplu.  ;)

#10
camille33

camille33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2014
Stiti cu siguranta emisiunea Uraniei de la B1 tv. Tipa aia, astroloaga, are in fata o astrograma care ii ofera informatii generale despre o persoana pe care le poate apoi adapta si la nivelul general al altor astrograme. Ceva in genul...
Horoscopul din reviste in schimb e totalmente alandala. Informatiile acelea sunt puse random si chiar n-au nicio valoare. Pe langa faptul ca toate se potrivesc la toti sau niciuna la nicio zodie, nu ofera nicio informatie personalizata. Sa nu uitam ca fiecare zodie are particularitatile ei ca trasaturi generale, apoi ca trasaturi in functie de sex, de ascendent, de decada, s.a.m.d.
Daca va intereseaza sa cititi lucruri despre zodia voastra, platiti cativa euro / dolari pe net pentru o astrograma . Eu n-am facut-o, am incercat astrogramele free dar cred ca cele platite ar fi mai convenabile. Asa omul ala chiar isi petrece ceva timp sa va analizeze toate datele nu sa va abureasca cu vezi Doamne in ziua x al anului x o sa iti moara cea mai draga persoana sau ca in ziua x din luna x o sa intalnesti un barbat de 40 de ani care iti va fi mentor. Bullshit.
Oamenii au tendinta sa cada in plasa crezand ca totul e despre ei, luand totul prea personal, si asa cei care se distreaza facand bani pe seama lor, well... inevitabil, castiga. :P

Sunt deci lucuri diferite... zodiacul (cu descrierile pentru fiecare zodie, semn, decada, ascendent, planete etc. care impreuna alcatuiesc fiinta x care e unica) si horoscopul.

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Suntem sub permanenta influenta a lucrurilor din jurul nostru, deci de ce nu si sub influenta astrelor? Insa horoscopurile din ziare sunt glume proaste.

#12
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

 camille33, on 11 martie 2014 - 11:18, said:

Stiti cu siguranta emisiunea Uraniei de la B1 tv. Tipa aia, astroloaga, are in fata o astrograma care ii ofera informatii generale despre o persoana pe care le poate apoi adapta si la nivelul general al altor astrograme. Ceva in genul...
Horoscopul din reviste in schimb e totalmente alandala. Informatiile acelea sunt puse random si chiar n-au nicio valoare. Pe langa faptul ca toate se potrivesc la toti sau niciuna la nicio zodie, nu ofera nicio informatie personalizata. Sa nu uitam ca fiecare zodie are particularitatile ei ca trasaturi generale, apoi ca trasaturi in functie de sex, de ascendent, de decada, s.a.m.d.
Daca va intereseaza sa cititi lucruri despre zodia voastra, platiti cativa euro / dolari pe net pentru o astrograma . Eu n-am facut-o, am incercat astrogramele free dar cred ca cele platite ar fi mai convenabile. Asa omul ala chiar isi petrece ceva timp sa va analizeze toate datele nu sa va abureasca cu vezi Doamne in ziua x al anului x o sa iti moara cea mai draga persoana sau ca in ziua x din luna x o sa intalnesti un barbat de 40 de ani care iti va fi mentor. Bullshit.
Oamenii au tendinta sa cada in plasa crezand ca totul e despre ei, luand totul prea personal, si asa cei care se distreaza facand bani pe seama lor, well... inevitabil, castiga. Posted Image

Sunt deci lucuri diferite... zodiacul (cu descrierile pentru fiecare zodie, semn, decada, ascendent, planete etc. care impreuna alcatuiesc fiinta x care e unica) si horoscopul.



Tabla înmulţiri este adevărată ?

#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
e bine sa stim cate o carte !

#14
camille33

camille33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.03.2014

 Plotin, on 11 martie 2014 - 17:50, said:

Tabla înmulţiri este adevărată ?
Off-topic lover esti nu?

#15
Nakhi

Nakhi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2014
Apropo de motivele aversiunii Bisericii fata de astrologie si de ce preotii care respecta dogma zic ca nu bine cica sa citesti horoscopul:

http://terramirabili...-si-astrologia/

Quote

În general, Canoanele bisericești, Exegeza biblică și scrierile Părinților Bisericii se raportează la astrologie după următoarele scheme asociative: Astrologie – Ghicitorie, Ghicitorie -Vrăjitorie, Ghicitorie – Falși Profeți.
Biblia distinge între “închinătorii la stele” (4 Regi 23:5) și “cei ce citesc în stele” (Daniel 2:27), dar condamnă fără drept de apel ambele practici.
...
Trebuie spus că elementul principal care a contribuit la condamnarea astrologiei este ideea de predestinare a astrelor, inacceptabilă din punct de vedere creștin. S-au făcut încercări conceptuale complexe pentru a putea depăsi acest baraj ideatic.


#16
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

 pelikanu, on 23 octombrie 2010 - 01:08, said:

Depinde.

Daca ai IQ-ul intre 60 si 90, ai voie sa citesti horoscopul.
Daca ai IQ-ul intre 90 si 120 si citesti horoscopul, inseamna ca ai trisat la testul IQ.
Daca ai mai mult de 120, trebuie sa eviti cat se poate de mult horoscopul, iti va afecta viata.

Justificarile pentru 60-120 nu sunt importante.
Cei care trec de 120, au o capacitate ciudata de a aranja evenimentele astfel incat sa le potriveasca involuntar pe tiparul dictat de horoscop (horoscopul este doar un exemplu, noi le aranjam peste orice). Aranjand evenimentele in acest mod, vor ajunge sa creada in horoscop - ceea ce va conduce la un paradox logic .. ce va duce intr-un final la un breakdown psihic.


L.E.
"Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?"

Cu siguranta.

Cam ai dreptate.

#17
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015
daca e bine sau rau sa citesti horoscopul...

eu zic este : INUTIL

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 Gurban_Dan, on 23 octombrie 2010 - 00:56, said:

Poti sa respingi inconstient un partener din zodia Y doar ca ai inteles tu ca nu va potiviti ?
Da, poti.

Am observat ceva. De exemplu Ion si Ana sunt prieteni/colegi buni sau f. buni. Ana are un alt prieten/coleg, Vasile, pe care nu-l simpatizeaza prea mult si il descrie pe acesta ca fiind un om rau. Cand Ion si Vasile se intalnesc prima data , Ion va fi mult mai distant fata de acesta, deoarce are deja formata imaginea lui Vasile ca fiind un om rau.

Cine se increde in horoscop va face acelasi lucru. Daca persoana a citit ca nu se intelege cu cei din zodia Leu, se va comporta ca atare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate