Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Adevarul despre centralele electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#37
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 dygey, on 23 octombrie 2010 - 01:26, said:

:huh: ok,care-i faza?sa te intrebam ce natie e centrala si sa mergem sa golim stocurile?ia sa vad daca ai curaj sa pui curentul electric vs lemne/rumegus??
exemplu scurt: am un vecin la tara,are centrala electrica.habar n-am ce putere are (si putin ma intereseaza),atat stiu ca e trifazica.casa izolata zdravan interior+exterior.incalzeste 4 camere.mereu il aud injurand de factura de la lumina!!nu mai punem la socoteala banii dati pe instalarea trifazicului (peste 4500 RON).concluzia?de putin ce-i consuma de-aia injura ala cand vede factura,cate o ora fara sa repete de doua ori aceeasi injuratura.
exemplul meu: centrala mixta lemne/rumegus 30kW.3 camere incalzite constant.in caz de nevoie,toata casa (in principal de sarbatori).casa izolata zdravan,de asemenea.sa luam exemplul de consum pe lemne:in mod normal 5-6kg lemn/h pe alea 3 camere.toata casa 9 kg lemn/h.daca am vreun musafir de sarbatori ca anu' trecut si-l pune dracu si comenteaza ca-i e frig cu 20-22 de grade in casa,ma duc si dau centrala in asa fel de-l fac p-ala sa stea in chiloti si cu prosopu' dupa gat,chit ca a doua zi curat jucaria de funingine.si asta ridica consumul la 11-12 kg lemn/h.sa nu mai zic si de puterea care o are pe rumegus,ca fac lemnul de rusine.ai curajul sa faci cu aia pe curent ce fac eu cu asta?eu nu dau 27 de mil. pe rumegus/lemn toata iarna...
   :naughty: deci,care e ideea de baza?sariti fratilor si luati-va centrale pe curent :thumbup: si apoi cotizati la factura,ca e bine.curat,nu pui mana pe lemn sau rumegus,stai cu cracii-n sus si contoarul mai are nitel si se invarte cu tot cu peretele in care e prins.care o fi avantajul curentului la incalzire,n-am idee.
iarasi sunt de acord cu mister_rf,ce-are centrala si n-are caloriferul electric cu ulei?tuseste?normal,dar numai daca il pui afara si tu astepti in casa sa te incalzesti.hai sa traim bine. :coolspeak:
avand in vedere ca eficienta mare a unei centrale electrice nu vad cum ar fi una pe combustibil  solid mai buna.

Toti aveti idei preconcepute legate de centralele electrice dar nimeni nu stie ca indiferent de putere acestea fuctioneaza doar 1800 de ore pe an in conditiile in care face si ACM si caldura.daca o folosesti doar la caldura nu va merge mai mult de 1000 de ore pe an pentru ca vara o opresti.
Daca avem una de 9kw pe luna avem unde 375 ron platiti la enel .daca iti ei plan tarifar calumea platesti si mai putin.calculul l-am facut pe 12 luni la pretul de 0.5 ron per kw si centrala la 9.in realitate ea nu consuma 9 non stop pentru ca merge in trepte .are ore in care consuma si 2000 w.daca ii pui si un puffer iesi mai ieftin.am vecin cu cazan pe lemne care a ars lemne de 1400 de lei in 3 luni.si eficienta lasa de dorit daca cumperi lemne in timpul iernii si nu sunt uscate calumea.mai am o cunostinta care a dat 16000 ron pe o centrala pe lemne/peleti cu incarcare automata.la spart peletii la bani si tine etajul vilei mai in frig asa.deci lasati-ma cu prostiile.legat de eco mi se pare o prostie sa-ti pese de ceva pe care nu il respecta nimeni.curentul produs de hidrocentrale este mai verde ca un sac de peleti ars.in plus treaba cu verbe este marcheting si prostie.

#38
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
ok, se pare ca nimeni nu a mai scris nimic despre centralele electrice, din 2010.
este cineva care pana acum si,a montat o astfel de centrala?
ateptam detalii, eventuale sfaturi..etc

#39
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vezi ca exista si alte thread-uri depsre centrale electrice pe aici
pe scurt, platesti de 2-3 ori mai mult decat la gaz ca sa faci aceeasi caldura
asta pentru ca e scump curentul electric(deocamdata, cine stie ce va fi in viitor..)

#40
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
din pacate, nu am gaze in zona......

#41
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Intra pe aria de Instalatii / Centrale Termice si acolo poti gasi solutii de incalzire.
PS . Stiam ca sunt gaze in Fagaras.

Edited by ggelu, 09 January 2015 - 10:09.


#42
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
in fagaras si unele comune, da sunt gaze, din pacate unde ridic eu cabana nu suntPosted Image

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca ridici cabana in camp, pune o soba cu lemne si ai rezolvat toate belele
adica mai ieftin si caldura mai multa
sau centrala cu lemne daca locuiesc mai multe persoane

#44
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
Noiembrie 460 lei, decembrie 680 lei, 110mp, casa bine spre foarte bine izolata. centrala 12kw.
Sigur e mai ieftin pe gaze dar .... n-am bani. La lemne nu am timp sa ma ocup de logistica lor.
iarna viitoare incerc sa mai izolez putin, sa mai compensez cu 1-2 panouri aer cald, ventilatie controlata iar daca reduc factura cu 20%
ma declar multumit si raman la curent. E ca si cum as plati caldura+intretinerea la apt. cu 3 camere in Buc, la jumatate din suprafata.

#45
ionutzt

ionutzt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.02.2013

 Meister, on 12 ianuarie 2015 - 21:47, said:

Noiembrie 460 lei, decembrie 680 lei, 110mp, casa bine spre foarte bine izolata. centrala 12kw.
Sigur e mai ieftin pe gaze dar .... n-am bani. La lemne nu am timp sa ma ocup de logistica lor.
iarna viitoare incerc sa mai izolez putin, sa mai compensez cu 1-2 panouri aer cald, ventilatie controlata iar daca reduc factura cu 20%
ma declar multumit si raman la curent. E ca si cum as plati caldura+intretinerea la apt. cu 3 camere in Buc, la jumatate din suprafata.
salutare..
Ce inseamna la tine:izolatie foarte bine ...am o  casa la rosu si vreau  sa merg pe centrala electrica, am undeva la 120mp locuibili 2.6h ?ai si puffer la centrala ? ce tip de abonament ai  la curent?

#46
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
o sa va spun ceva care ptr o vreme o sa va dea de gandit ! ... in Spania factura de gaz,
se plateste in kWh ! ... cine stie? ... poate maine poimaine, "menegerii"  o sa "se trezeasca" si prin Romania !
astfel o sa aiba tot romanul aparat de  AC ! ... Posted Image

[ http://www.elcorreogallego.es/img/noticias/20110603/sintitulo3_523241.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 9victor, 03 March 2015 - 17:22.


#47
IceC

IceC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 13.01.2007
Pai si in romania tot asa se plateste!

#48
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

 9victor, on 03 martie 2015 - 17:20, said:

o sa va spun ceva care ptr o vreme o sa va dea de gandit ! ... in Spania factura de gaz,
se plateste in kWh ! ... cine stie? ... poate maine poimaine, "menegerii"  o sa "se trezeasca" si prin Romania !
astfel o sa aiba tot romanul aparat de  AC ! ... Posted Image

[ http://www.elcorreogallego.es/img/noticias/20110603/sintitulo3_523241.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e o factura din 2011. Ai si una pe 2015, asa de comparatie cu Romania? Oricum e de apreciat ca acolo factuile la gaz si curent incap pe o singura foaie. La mine vin 3 foi doar pt curent.

Incalzirea pe curent e foarte buna in casele pasive, fara pierderi, si  in zonele din S-V tarii unde iernile sunt mai blande. In rest e paguba curata, cei drept ai confort la investitie initiala mica si nici nu tre sa tai lemne, sa le depozitezi,etc. Cred ca viitorul va face favorabil montarea centralelor electrice prin scaderea pretului per kwh in cazul folosirii curentului pt incalzit, mi-a soptit o pasarea de prin parlament.

#49
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e putin probabil ca viitorul sa fie al centralelor electrice clasice
ar insemna un upgrade urias al retelei de transport ca sa poata sustine toti consumatorii
in traducere, o gramada de bani investiti care ghici de unde vor fi scosi? :)

#50
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

 aeon, on 04 martie 2015 - 10:52, said:

e putin probabil ca viitorul sa fie al centralelor electrice clasice
ar insemna un upgrade urias al retelei de transport ca sa poata sustine toti consumatorii
in traducere, o gramada de bani investiti care ghici de unde vor fi scosi? Posted Image
Eu n-am spus ca viitorul e al centralelor electrice, ci, ca va fi mai favorabil. Si nu trebuie musai un upgrade urias al retelei de transport. Majoritatea romanilor au deja centrale pe gaz, care sunt cele mai rentabile dpdv al costului per Kwh. Un numar foarte mare de romani va folosi incalzirea pe lemne, fie ca vorbim de centrale, fie ca vorbim de sobe, mai ales in mediul rural sau in zonele cu padure multa.
Cei care au centrale pe lemne si vor sa iasa ieftin si comod, dar nu au lemne ieftine, vor folosi cocs, care are cel mai bun randament, cam 8kwh/kg, la un pret de 0,75 - 0,90 lei/kg.

#51
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

 tibi_dan, on 04 martie 2015 - 17:41, said:

Eu n-am spus ca viitorul e al centralelor electrice, ci, ca va fi mai favorabil. Si nu trebuie musai un upgrade urias al retelei de transport. Majoritatea romanilor au deja centrale pe gaz, care sunt cele mai rentabile dpdv al costului per Kwh. Un numar foarte mare de romani va folosi incalzirea pe lemne, fie ca vorbim de centrale, fie ca vorbim de sobe, mai ales in mediul rural sau in zonele cu padure multa.
Cei care au centrale pe lemne si vor sa iasa ieftin si comod, dar nu au lemne ieftine, vor folosi cocs, care are cel mai bun randament, cam 8kwh/kg, la un pret de 0,75 - 0,90 lei/kg.

Problema la cocs este ca la asa putere calorica si la substantele chimice rezultate in urma arderii mai topeste si/sau corodeaza tabla sau fonta cazanelor pe lemne. Va trebui folosit in combinatie cu un carbune ceva mai slab caloric daca se doreste ca durata de viata a cazanului sa nu fie afectata.

Edited by servoman, 04 March 2015 - 23:36.


#52
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 tibi_dan, on 03 martie 2015 - 21:18, said:

Asta e o factura din 2011. Ai si una pe 2015, asa de comparatie cu Romania? Oricum e de apreciat ca acolo factuile la gaz si curent incap pe o singura foaie. La mine vin 3 foi doar pt curent.
Incalzirea pe curent e foarte buna in casele pasive, fara pierderi, si  in zonele din S-V tarii unde iernile sunt mai blande. In rest e paguba curata, cei drept ai confort la investitie initiala mica si nici nu tre sa tai lemne, sa le depozitezi,etc. Cred ca viitorul va face favorabil montarea centralelor electrice prin scaderea pretului per kwh in cazul folosirii curentului pt incalzit, mi-a soptit o pasarea de prin parlament.
Tibi, eu nu am gazul instalat !  ... dar si in ziua de azi factura a urcat cu cca 30% de cand suntem in criza ! ...  
eu sunt off-grid din 2008 ! ... nu prea stiu despre facturi ! ...
oricum am face, tot trebuie sa platim ! ... eu de exemplu, producatorilor de baterii ! ... Posted Image
Ce pret ar avea acest "curentul ptr incalzit" ? ...

Edited by 9victor, 05 March 2015 - 09:55.


#53
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005
Am ales temporar solutia incalzirii electrice cu energie furnizata de distribuitorul local. Este convenabila dpdv al simplitatii, sigurantei in exploatare si al costului initial. Deasemenea permite migrarea lenta si fara dificultatii majore catre un sistem "on grid" propriu de productie a energiei electrice dar si utilizarea pompelor de caldura in viitor.

Contractul pentru energie electrica este de tip CR2 (zi/noapte), iar consumul il realizez exclusiv noaptea (si in weekend) incalzind si un puffer de 2 metri cubi  (home made) care imi furnizeaza energia termica pentru intervalul de zi. Tariful de noapte era (!) de 0.19lei/kWh (0.043euro) fara TVA, ceea ce ducea costurile de exploatare la putin peste echivalentul unei incalziri cu gaze, deci foarte convenabil avand in vedere situatia mea particulara. Casa este doar intermitent locuita in sezonul rece iar sistemul pur electric imi permite reglajul/monitorizarea de la distanta a temperaturii/consumului. Gazele nu sunt si nu vor fi accesibile in zona, iar combustibilul solid necesita schimbari majore la cosul de fum, pod, acoperis, o camera tehnica generoasa, training serios cu restul familiei si chiar si asa, nu-i vad in stare sa faca fata neprevazutului.

Totul a fost perfect pana cand CPC(cota pret concurential) a ajuns la 30-40% (ducand pretul real al tarifului de noapte la 0.30lei/kWh), aceast CPC avand pret unic, fluctuant si nediferentiat zi/noapte. CPC va creste cu 10% la fiecare 6 luni, astfel ca ecartul de pret zi/noapte se va diminua progresiv pana la disparitie la 1 ianuaie 2018. Din cate inteleg, din acel moment nu vor mai exista tarife reglementate de ANRE ci doar pretul si tarifele oferite de distribuitorul local plus posibilitatea de a negocia direct cu un producator (dar putin probabil sa fie unul interesat de consumatori mici, dar cine stie, poate asocierile de mici consumatori ar putea aduce ceva bun)
Incepand cu acest an se pare ca incalzirea electrica (chiar si de noapte) ma va usca putin la buzunar, iar singura solutie de reducere a costurilor este investitia intr-un sistem on grid fara debitare in retea si pompa de caldura. Costurile sunt foarte mari iar amortizarea suficient de lunga incat sa iau in calcul si varsta mea actuala, ceea ce exclude aceste investitii.
Am 3 variante la care inca nu m-am decis:
1. Las totul asa cum este si cu investitia minima realizez hiperizolarea casei, ventilatia cu recuperare de caldura si incalzirea suplimentara cu panouri cu aer cald, plus semineul actual pentru backup.
2. Cele de mai sus plus realizarea in regie proprie a unui sistem fotovoltaic+eolian on grid fara debitare in retea + pompa de caldura (e posibil daca intelegi masinaria si te pricepi sa forezi si sa proiectezi/realizezi partea de control)
3. Nu mai schimb nimic si ma concentrez doar pe marirea veniturilor, sperand ca din 2018, ca bonus, sa existe o diferentiere de pret zi/noapte, sau poate un tarif special pentru incalzire electrica si Mos Craciun.
Grea alegere !

#54
tibi_dan

tibi_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 11.04.2010

 9victor, on 05 martie 2015 - 09:54, said:

Tibi, eu nu am gazul instalat !  ... dar si in ziua de azi factura a urcat cu cca 30% de cand suntem in criza ! ...  
eu sunt off-grid din 2008 ! ... nu prea stiu despre facturi ! ...
oricum am face, tot trebuie sa platim ! ... eu de exemplu, producatorilor de baterii ! ... Posted Image
Ce pret ar avea acest "curentul ptr incalzit" ? ...
Nici eu nu am gazul tras, Victor. Un vecin si-a tras, iar toata cheltuiala s-a dus la vreo 12000 lei. Eu de banii acestia mi-am luat panouri fotovoltaice si de producere a apei calde. Amandoi am dat aceiasi bani, doar ca gazul nu e gratis, iar soarele da.

La mine incalzira e pe lemne(centrala normala), cam 1500 lei/iarna la 120mp si fara izolatie excelenta, aici mai am de lucru. Am o centrala electrica de 4Kw, dar parca lemnul e mai ieftin. Am tarif dublu si chiar ma gendisem sa folosesc pe timp de noapte si weekend centrala electica, doar ca cei de la eon fac niste aranjamente in factura cu acel CPC ca nu mai este rentabil. La fiecare 6 luni creste cu 10%, iar in septembie va fi 50%. Asta inseamna ca degeaba ai dubla tarifare, 50% din consum ti-l factureaza cu pretul lor, care e dublu fata de tariful de noapte. In septembrie o sa scot acest tip de abonament, nu se mai renteaza.

Pretul va fi apropiat de cel al gazului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate