Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Adevarul despre centralele electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#181
mkniq

mkniq

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2018
E valabilă și soluția încălzirii cu AC. Într-adevăr, consumul e cu 30% mai redus față de centrale sau radiatoare. Dar ar trebui luat în calcul și faptul că trebuie câte o unitate pentru fiecare cameră. Plus că majoritatea instalațiilor AC nu mai funcționează pe mod încălzire sub -15°C.

#182
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Sunt unele modele concepute de Mitsubishi pentru țările nordice care funcționează la -30°C, am citit câte ceva pe acest topic !

#183
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Viorelsolar, on 29 august 2018 - 18:07, said:

vechile aparate de aer condiționat din clasele B și C au rezistențe de încălzire
Destul de putin raspandite aceste aparate cu rezistenta de incalzire...Eu am studiat destul de mult domeniul si n-am intalnit asa ceva. Marea majoritate a celor care puteau sa faca si incalzire, faceau acest lucru schimband sensul agentului frigorific prin circuit, cu valva cu 4 cai.
La vremea respectiva existau insa multe modele fara valva cu 4 cai. Acestea puteau face doar racire, nici un fel de incalzire.

 Viorelsolar, on 29 august 2018 - 18:07, said:

ventilatorul care suflă curentul de aer cald, nici o treabă cu schimbătorul de căldură, mă refer la partea de încălzire !
Sincer ma indoiesc despre asta.
In cazul aparatelor A/C, schimbatorul de caldura este "radiatorul" care transfera caldura intre aer si agentul frigorific.
Orice aparat A/C are 2 schimbatoare de caldura. Unul in unitatea interioara si unul in unitatea exterioara.

Cand functioneaza pe racire:
  • la interior agentul frigorific preia caldura de la aerul din incapere, prin intermediul schimbatorului de caldura din UI
  • aerul din exterior preia caldura din agentul frigorific, prin intermediul schimbatorului de caldura din UE
Cand functioneaza pe incalzire:
  • la interior aerul din incapere preia caldura din agentul frigorific, prin intermediul schimbatorului de caldura din UI
  • la exterior, agentul frigorific preia caldura din aerul exterior, prin intermediul schimbatorului de caldura din UE

 Viorelsolar, on 29 august 2018 - 18:07, said:

mai bine, vezi ce înseamnă inverter și pompă de căldură aer-aer pe gogu” și după aia să vii să dai sfaturi ! Posted Image
Domnule, tu sugerai mai sus ca exista A/C fara pompa de caldura, ceea ce este un nonsens, asa ca ai face bine sa-ti urmezi propriul sfat.
Orice A/C, chiar si pe racire, este o pompa de caldura.

Repet: la unele aparate vechi le lipsea valva cu 4 cai care permite schimbarea sensului de curgere a agentului frigorific, adica trecerea din modul racire in modul incalzire.

#184
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
Posted Image

Edited by adr_rfr, 02 September 2018 - 22:36.


#185
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.06.2006
Au mai trecut cativa ani si poate s-au mai schimbat lucrurile cu centralele electrice + ca iernile nu maibsunt asa friguroase in Bucuresti :) . Am o garsoniera la parter intr-un bloc din 1986 nereabilitat, parter, 36mp, vecini pe 3 laterale, calorifere aluminiu. As fi dorit sa instalez o centrala electrica doar ca sa scap de tot felul de aprobari plus posibilele taxe suplimentare pt poluare pe care vor sa le bage politicienii.
Oare merita? Cam care ar fi un range de consum la curent/luna.


#186
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004


Doar tu stii daca merita. noi nu avem de unde sa stim consumul tau..

Edited by pexic, 27 October 2023 - 09:12.


#187
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Pai daca te incalzesti cu gaze faci transformarea kwh termic gaz in kwh electric .
Daca e factura in mc3 atunci vine 10.55 kwh pe m3 gaz.

Daca ai in sezon 1000kwh gaz cu 0.33 ron/kwh si platesti 330 ron atunci la centrala electrica o sa ai 870 ron (la hidroelectrica).

#188
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu uita de randamentul de centralei pe gaz care este undeva la 90% ... 95% in functie de calitatea centralei si regimul de functionare.

#189
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 21.01.2013

Vizualizare mesajtheionutzradu1991, pe 27 octombrie 2023 - 09:15, a scris:

Pai daca te incalzesti cu gaze faci transformarea kwh termic gaz in kwh electric .
Daca e factura in mc3 atunci vine 10.55 kwh pe m3 gaz.

Daca ai in sezon 1000kwh gaz cu 0.33 ron/kwh si platesti 330 ron atunci la centrala electrica o sa ai 870 ron (la hidroelectrica).

eu bag mana in foc ca kwh gaz nu este egal cu kwh electric. in viata reala ma refer, nu in teorie.

#190
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
da... nu stiu ce si cum costa dar eu va spun ca o incalzesc pe maica-mea cu un dun daikin preffera cel putin pana azi 25.11 si cu un sistem fotovoltaic care pana de curand nu prea a vazut reteaua nationala. Acum fiind iarna, in 2 zile cu lumina ca azi in Bucuresti mi se golesc bateriile si sunt nevoit sa apelez la retea, Insa din aprilie decand mi-am instalat noul sistem am fost complet off grid si estimez ca din februarie cel tarziu, din nou sa nu mai fie necesara reteaua. Si app, daikinul ala este aer aer la temperaturi de genul 1-2 grade afara consuma in jur 400-500w/h ca sa aduca o casa de app 70mp la 24 grade. bate orice centrala pe gaze. Acum daca cineva vrea sa ma convinga ca gresesc, il invit sa ii arat graficele de consum si sa vada cum functioneaza live. In concluzie, pentru mine si multi altii de aici, fotovoltaicele merita chiar si cu componente made in china, am avut si eu pana sa trec la ceva mai eficient dar mai scump. Chinezele stau de back-up si acum cand vara vor avea un nou scop, sa imi incarce ev-ul.  In concluzie, adevarul despre fotovoltaice este ca merita, daca ai si un ev pe care il incarci 90% gratis...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate