Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Consultatii juridice

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Fahren

Fahren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.03.2005
www.consultatii-juridice.ro un site de consultatii juridice gratuite.

Nu va intreb de aspectul siteului ca stiu ca nu e cine stie ce,dar sunt curios sa va aflu parerea despre optimizarea pentru motoarele de cautare.Cum vi se pare din puctul acesta de vedere.

#2
danic

danic

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 02.03.2004
Nu cred ca poate fi vorba de vreo optimizare pe care ai facut-o pentru site-ul acela.
E zero, atat dpdv SEO, cat si ca si design/accesibilitate. Ca sa imi sustin afirmatiile, spun doar doua lucruri:
1) meniu java-script
2) incearca sa il incarci cu FF

Numai bine!

#3
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Dpdv al tag-urilor:
La titlu poti sa renunti la "|"
Cuvinte cheie ai prea multe, pune maxim 20.Nu prea sunt relevante fata de site (55%)
Autor :Cabinet de avocat Hristescu Emilia (www.consultatii-juridice.ro) ???
prea multe caractere. Un simplu nume sau firma e de ajuns.

Am folosit un meta tag analizer. ;)

Edit ... scoate linkul din semnatura  :nonobad:

Edited by Alucard, 08 August 2005 - 21:32.


#4
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005

Quote

Siteul nostru de consultanta juridica (www.consultatii-juridice.ro) este un site creat special....

Dupa o asemenea exprimare nu cred ca as mai vrea o consultatie ....  :huh:

Ciauz

#5
Fahren

Fahren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.03.2005
Esti dur extravagantule,dar iti multumesc.Ai scos in evidenta o problema pe care am rezolvat o imediat.Multumesc

Legat de faptul ca optimizarea este 0 chiar mi se pare dubios pentru ca a facut o o persoana cu experienta,mai precis am angajat pe cineva seo.totalit.ro .Chiar o
sa l rog sa posteze pe forum daca se simte lezat de ceea ce ai spus tu.


Oricum multumesc .

#6
epureanubogdan

epureanubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.08.2005
Eu sunt cel care am inceput optimizarea siteului. Si tinand cond ca fac asta de cativa ani buni si pentru multe siteuri chiar ma simt lezat de cele spuse.

In primul rand vreau sa remarc insa ca sunt 100% de acord cu cel care a evidentiat cele doua mari probleme:
- meniul (javascript care nu poate fi citit de motoarele de cautare si care in plus mai are o eroare daca se vine de pe anumite siteuri cu redirect) ba chiar i-am si raportat proprietarului sitelui (autorul initial al postului) acest aspect
- siteul se vede rau in FF (FireFox) dar iarasi este problema de design care nu l-am realizat eu.

Acum sarind peste partea cu cele doua probleme cu care sunt mai mult de acord ajungem la optimizarea propriuzisa.

Singurul lucru care mi-l reprosez este ca siteul nu are link catre home page de pe toate paginile interne (daca nu ar fi fost meniu js ar fi fost).

Mai departe in legatura cu optimizarile inpage cele facute.

1) Metataguri
Pentru motoarele de cautare metatagurile care conteaza direct sunt "description" si "keywords".
Metatagul "Description" are doua roluri. De a include cuvintele cheie si de asemenea este textul care apare sub titlul paginii in momentul cand se face o cautare in motoarele de cautare. Si toate lumea (inclusiv cei de la DMOZ si Google) recomanda sa fie o propozitie cu sens care contine cuvintele cheie - Cred ca corespunde.
Metatagul "keywords" acum cativa ani era bine sa contina doar cuvintele cheie deoare motoarele de cautare le dadeau o importanta mai mare, acum - dupa cum un oficial Yahoo a declarata in martie - singurul rol este acela de a anunta motoarele de cautare pentru ce cuvinte cheie este relevant siteul si nu cotneaza deloc in algoritmul de sortare. De aceea aici e recomandat sa fie cat mai mutle cuvinte.

Cat despre tagul "owner", "copyrght", "author" formatul standar este "Nume <URL>" (lung sau scurt cum o fi el).

Pentru cei interesati mai multe detalii in cartea lui Aaron Wall (www.seobook.com).

2) Titlu
Asa cum caracterul "|" nu ajuta asa nu incurca.
Este singurul caracter ignorat de motoarele de cautare cand se calculeaya puterea fiecarui cuvant din titlu dar care are un rol de "and"

3) Restul factorilor in-page
H1 tag exista si contine exact cuvitnele cheie.
H2 tag deasemenea.
bold, italic, udnerline, strong pe cuvitnele cheie exista.
Keyword density este intre 2 si 8% exact cat este recomandat.
Sunt peste 200 de cuvinte in text (content rich).
Cuvintele cheie apar in prima si ultima sectiune a siteului.
Alt tag (inpreuna cu cuvintele "graphic" sau "logo") exista.

Altceva?
Chiar vreau sa vad cine putea scoate mai mult din punct de vedere SEO din designul asta.

Si asa ca o mica curiozitate. In mai putin de 48 de ore de cand am inceput sa ma ocup de el siteul a fost indexat si a inceput sa apara in topuri in toate motoarele de cautare.

Cred ca asta lamureste tot.

Dar sincer sunt dezamagit atat de clientul meu care imi pun munca sub semnul intrebarii si apeleaza la sfaturile unor "amatori" cat si celor care si-au dat cu parerea dupa ureche sau dupa programe automate care lasa mult de dorit (apropo... aceluia cu programul de metatag analyzer ii recomand cu caldura SEOElite - programul care il folosesc eu... dar ma indoiec ca isi permite cateva sute de dolari pentru el dupa teoriile emise... mai probabil va cauta unul free sau cu varianta crackuita).

Edited by epureanubogdan, 09 August 2005 - 21:51.


#7
epureanubogdan

epureanubogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.08.2005
Mi-am adus aminte ca si SEO Book a lui Aaron Wall costa bani... care probabil nu ii veti da... ca deh... asa e romanul... de ce sa plateasca pentru ceva cand poate sa il aiba crackuit...

Asa ca va dau si alternativa free... Brad Collen's SEO courses... le gasiti pe www.seoelite.com ...

#8
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
din punct de vedere SEO <h1>Consultatii juridice</h1> da bine pentru cuvintele cheie consultatii juridice, daca vrei sa mai optimizezi trebuie sa mai bagi pe la alt pe la imagini "consultatii ....", in <h3>, <b> sunt bine vazute de google.

imaginea aia(balanta) este in tema cu subiectul.
1.nu folosi text deschis  este foarte obositor background inchis.
2. formularul ala alinieaza-l stanga ca asa central e naspa tare.
3.da un spatiu intre buton si ultimul camp din formular, nu-l  lasa asa lipit.
4.borderul ala ce incadreaza continutul strica mult tare.
este un site nou  facut in stil 1998

#9
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Dar sincer sunt dezamagit atat de clientul meu care imi pun munca sub semnul intrebarii si apeleaza la sfaturile unor "amatori" cat si celor care si-au dat cu parerea dupa ureche sau dupa programe automate care lasa mult de dorit

Poate unii de aici sunt amatori, dar sincer si ce ai facut tu este la acelasi nivel dupa parerea mea - no offense. Si apropo, nu mai folosesc programe automate de aprox 1 an, poate doar pt culegerea de date din site-urile care ma intereseaza!

Sa vedem ce nu este in regula (cel putin din punctul meu de vedere):

1. Nu ai Doctype.

2. Meta-urile sunt scrise in ordine gresita: in loc de
<META name="robots" content="all">
este
<META content="all" name="robots">

3. Ai o multime de meta-uri care nu ajuta la nimic, pur si simplu stau in calea content-ului!

4. Ai de 2 ori meta-urile subject si description.

5. Nu toate cuvintele din tag-ul keywords sunt prezente si in pagina - desi in Google keyword tag-ul nu mai ajuta la ranking poti sa fii clasificat ca spammer daca ai prea multe cuvinte care nu apar si pe pagina. Ca sa fiu corect am cautat doar "drept de autor" si nu l-am gasit in site.

6. Desi site-ul are stylesheet tot folosesti atribute care puteau fi definte in CSS: ai un stil definit pe acolo, un center si probabil si altele.

7. Meniul javascript a mai fost spus.

8. Alt cod jscript pt trafic.ro si statistici.ro, care putea fi pus in fisiere externe.

In plus, site-ul nu arata bine in Firefox, dar am inteles ca asta nu e vina ta.

Bafta!

#10
syscrash

syscrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 20.03.2004
word preacher!

a... si epurila tot ce-ai zis tu ca ai facut pentru acel site am invatat in doua zile....(acu 3 zile) :deadtongue:  :cursing:  :nonobad:  :naughty:

Edited by syscrash, 11 August 2005 - 00:16.


#11
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
:)

Hai ca am ras bine. Tu ai fost platit pentru a optimiza site-ul asta?

Asa clienti sa tot gasesc si eu. La mine daca vine un client care vrea SEO si imi da pe mana un site cu meniul in JS, prima chestie care o fac este sa scap de meniu.

Sa zicem ca nu stiu atata HTML incat sa fac meniul respectiv, macar fac o harta a site-ului cu link-uri clare si o pun in footer.

Apoi ma uit la fiecare pagina in parte si ce cuvinte merg optimizate pentru ea, in cazul in care nu-mi sunt specificate. La urma urmei se pot deduce. Dupa faza asta modific titlul si meta-urile keyword si description pentru fiecare pagina in parte, in asa fel incat sa reflecte continutul si keyword-ul urmarit.

Din cate imi dau seama, urmaresti 3 cuvinte cheie principale. Alea care sunt in titlu. Primul care apare in titlu este "Asistenta" desi in continutul din homepage apare doar de 2 ori.

Ani de experienta? Carti citite? :)


PS: Sa oferi servicii SEO fara sa ai site-ul tau indexat de Google www.totalit.ro/seo/ :)

Edited by Razvan Pop, 11 August 2005 - 17:19.


#12
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

word preacher!

No sh*t, man!

Ce m-a enervat pe mine a fost faza cu "amatorii" - mai ales cand el este unul! Chestiile pe care le-am spus eu acolo se invata in 2 zile, chiar cum ai spus tu Syscrash.

Nu zic ca eu sunt mare jmeker dar macar nu sar de fund in sus cand mi se spune ca fac treaba proasta, pentru ca cei care imi spun asta au site-uri cu zecile in top 10 Google si stiu ei ce zic. Tac malc si inghit, pentru ca ce invat acum imi va aduce bani peste cateva luni.

@Razvan Pop, uite cine face profesia asta de ras. Dupa ce pleaca de la el clientul crezi ca o sa vina la tine sau la mine? Pur si simplu o sa zica "mai da-i in ma-sa de tepari" si se bazeaza pe "Anuntul Telefonic" sau nu stiu ce alte ziare pentru clienti!

:ban: the motha-f*%^#$@ !

#13
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Pe mine m-a ofticat faza cu ani de experienta si carti citite. Eu am putin peste un an experienta, dar nu-mi bat joc de client.  :angry:

Daca se poate ban... ban sa fie.  <_<

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate