Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Austria: FLACHAU

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 denky, on 11th March 2011, 00:21, said:

Am fost si eu, dar n-ati fost interesati de detalii. Semmering.
  

Mii de scuze, asa este, dar nu-i tarziu nici acum sa te intrebam cum a fost, unde-ai dormit si pe cati bani,ce-ai mancat si pe cati bani, cata zapada ai avut si pe cati bani, cat de fericit[a] ai fost si pe cati bani  :thumbup: . Revenind la un ton mai serios, ma intereseaza cum este cu cazarea acolo,pentru ca stiu ca oferta este cam "subtire". Altfel, Semmering ramane destinatia de schi din AT, cea mai apropiata de RO.

#74
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 baril, on 10th March 2011, 15:21, said:

Felicitari pentru vacanta ! Avand in vedere ca esti singura de pe aici care a fost la schi in AT, in acest sezon, asteptam ceva "vorbe" de la tine [ conditii de cazare, preturi, impresii placute/neplacute,etc] Tu ai creat topicul ,tot tu trebuie sa-l  si inchizi  :thumbup:

Suntem numai "ochi si...urechi" !........

Promit sa vin cu detalii in saptamana viitoare, asteptam intrebari sa raspund concret.

Nu inchidem topicul, poate il activam cu destinatia aleasa pentru la anul: OBERTAUERN :thumbup:

#75
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Detalii (1):
Cazare: Flachau, apartament in vila mare, gen bloc de munte cu proprietari (al nostru este scotian), 45 m2, camera - living cu o canapea, TV, DVD player, colt bucatarie (tot ce trebuie, inclusiv masina de spalat vase) si dormitor, 2 pers.; piscina, sauna si garderoba incalzita la parter, terasa; housekeeper care ne-a predat cheia si ne-a facut instructajul, iar la plecare am tras usa.
14 nopti 920 E +  local costs: €45 final cleaning, a linen charge of €10 per person, and a tourist tax of €1.40 per person per day.
foarte multumiti;
ski bus la coltul strazii - 2 min;
liniste
in centrul statiunii

Transport: avion pana la Salzburg, apoi microbuz taxi, 70 km 123 E/3 pers/dus-intors, inclusiv schiuri.
Ski bus gratis
Postbus - intre localitatile din zona - gratis daca erai cu echipament de ski; 4-6 Euro daca nu (asa mi-au spus de la Informatii);

Masa: pe partie la cate o cabana (uneori) pranzul, seara am incercat cateva localuri, cel mai bine a fost la Musistadl (bufet ffb, cu mancaruri traditionale si variate, 10E/pers), multumesc zali pentru recomandare! In rest home, foarte rezonabil, cumparaturi de la Spar, la preturi similare cu cele de la noi.
va urma

#76
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 April26, on 15th March 2011, 14:44, said:

Detalii (1):
Cazare: Flachau, apartament in vila mare, gen bloc de munte cu proprietari (al nostru este scotian), 45 m2, camera - living cu o canapea, TV, DVD player, colt bucatarie (tot ce trebuie, inclusiv masina de spalat vase) si dormitor, 2 pers.; piscina, sauna si garderoba incalzita la parter, terasa; housekeeper care ne-a predat cheia si ne-a facut instructajul, iar la plecare am tras usa.
14 nopti 920 E +  local costs: ?45 final cleaning, a linen charge of ?10 per person, and a tourist tax of ?1.40 per person per day.
foarte multumiti;
ski bus la coltul strazii - 2 min;
liniste
in centrul statiunii

Transport: avion pana la Salzburg, apoi microbuz taxi, 70 km 123 E/3 pers/dus-intors, inclusiv schiuri.
Ski bus gratis
Postbus - intre localitatile din zona - gratis daca erai cu echipament de ski; 4-6 Euro daca nu (asa mi-au spus de la Informatii);

Masa: pe partie la cate o cabana (uneori) pranzul, seara am incercat cateva localuri, cel mai bine a fost la Musistadl (bufet ffb, cu mancaruri traditionale si variate, 10E/pers), multumesc zali pentru recomandare! In rest home, foarte rezonabil, cumparaturi de la Spar, la preturi similare cu cele de la noi.
va urma
  
Chiar eram curios cum v-ati descurcat fara masina,dar vad ca ai raspuns in mare parte. Totusi transportul nu este ieftin in AT si cu cei 123 Euro dati pe 140 Km ,puteati merge 1400 km cu o masina, plus libertatea de miscare.Ratiunea pentru care ati ales avionul este justificata din punct de vedere al timpului,oboselii si chiar al costului ,in cazul in care ati prins un" bilet bun"
Ce-ati vizitat ,ca timp ati avut berechet ?

Apropos,de cazare, chestia cu"final cleaning si linen charge "este un obicei "neinteles" de mine,deseori intalnit in AT ,dar uzitat la maxim in Elvetia si Franta. In schimb in Germania,nu gasesti astel de calculatie de pret, nici pe net ,nici direct la proprietar. Cand este scris tariful ,totul este inclus.La pensiunile la care am stat in AT, mi s-a spus totdeauna pretul final cu toate incluse[ inclusiv taxa de statiune],dar totdeauna am rezervat la fata locului. ,dar daca te uiti pe site-urile lor vezi ca marea majoritate cer bani si pentru curatenie,curent,lenjerie. Totusi, puse cap la cap,tot se iese mai ieftin si mai bine decat la hotel

Edited by baril, 16 March 2011 - 12:19.


#77
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Scopul a fost sa schiem, nu am vizitat nimic in afara de partii si nici alea pe toate.
Biletul de avion nu a fost la companii low-cost, ci la cea "batrana", 2 x 300 Euro + 1x90 Euro si mile.
Cu masina nu putem merge in Austria, abia facem vara Grecia.
Ref. la cazare, principalul l-am trims la proprietar (avans + restul) in Scotia, iar celelalte le-am platit housekeeper-ei la sosire.

#78
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
@Iahimardna: Sa stii ca m-am uitat in Flachau dar nu am gasit nicaieri adresa respectiva.
Am intrebat pentru ca mai demult nu puteam rezerva la englezi.
Eu merg pe site-uri germane.
Nu stiu cum mai sunt englezii la rezervari, dar la plati cu cardul inca se feresc de RO.
Si nu stiu de ce pentru ca au si ei uscaturile lor mari. De curand am comandat o bicicleta pe un site al lor.
Au luat banutii la 2 zile dupa efectuarea comenzii si dupa o luna si jumatate nu am primit nimic (nici bicicleta si nici bani, desi am anulat comanda si i-am rugat frumos sa-mi dea grauntele inapoi). Acum inerc sa recuperez banii, dar procedurile dureaza cel putin 45 zile.


Pe http://www.holidaylettings.co.uk am ales appt., am trimis mail, am convenit avansul, iar platile le-am facut in contul proprietarului, prin transfer bancar. Am tot corespondat, mi-a raspuns la intrebari, n-am avut nici o teama.
A fost chiar mai bine fata de asteptari.

#79
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
FYI:

FIS Ski World Cup in Flachau
FIS Ski-World Cup Races – ladies and gents 20th and 21st of December 2011

The world cup races of Levi (FIN) have been cancelled and will now be held in Flachau!!

FIS Ski world cup ladies night slalom race: Tuesday, December 20th 2011
1st round: 3.30 pm
2nd round: 6.30pm

FIS Ski world cup men night slalom race: Wednesday, December 21st 2011
1st round: 3.30 pm
2nd round: 6.30pm

#80
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 baril, on 11th March 2011, 20:17, said:

Mii de scuze, asa este, dar nu-i tarziu nici acum sa te intrebam cum a fost, unde-ai dormit si pe cati bani,ce-ai mancat si pe cati bani, cata zapada ai avut si pe cati bani, cat de fericit[a] ai fost si pe cati bani  :thumbup: . Revenind la un ton mai serios, ma intereseaza cum este cu cazarea acolo,pentru ca stiu ca oferta este cam "subtire". Altfel, Semmering ramane destinatia de schi din AT, cea mai apropiata de RO.

N-am mai intrat de ceva vreme pe aici, am stat la pension Loffler, recomand cu caldura, am platit 98 euro pe noapte apartament cu 2 camere (3 persoane) si demipensiune, partia de incepatori la 5 minute, cea mare (unde e etapa de Cupa Mondiala la feminin) la 7. Era sa mergem si anul asta, dar am descoperit ceva foarte misto langa innsbruck si ne-am razgandit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate