Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Austria: FLACHAU

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
http://www.harmls-aparthotel.at/
eu aici am stat acum 2 ani in vara.super e putin spus!

#38
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmamplast, on 29th October 2010, 15:58, said:

salutare

eu si cu prietenul meu mergem pt prima oara in aust.in fine am vrea sa mergem.Nu suntem schiori dar ne-am da cu sania si am face si ceva bai termale.ceva fain si unde sa fie si ceva buna dispozitie.ce imi recomanzi.esti foarte priceput in ale austriei

  Daca mergeti pentru prima data in AT si nici nu sunteti schiori,va recomand Semmering [ cauta in topicul de AT si DE],dar bine ar fi sa mergeti cu masina. Este aproape de Viena[100 km=1 h] si implicit de RO. Obligatoriu veti vizita Viena[ poate in mai multe zile] si imprejurimile.Bai termale nu aveti [poate la vreun hotel]la Semmering ci numai la Baden,langa Viena [bai sulfuroase].
Mai departe ar fi zona Salzburgului. Uite aici ce-am scris pe topicul de Salzburg

Uitati aici cazari in Salzburg [ in Anif] ,langa Hellbrunn. http://www.niederalm...gastronomie.htm. Uite si cateva exemple
http://www.haus-madl.at/index.html
http://www.muendlbauer.at/start.html
http://members.aon.a...r/page_3_1.html
etc, etc,......
Ce-i drept, astea nu au mobila noua din PAL si nici LCD Samsung.....


Te poti caza si in DE, la Berchtesgaden sau in zona. Aici sunt si partii de schi, de sanie,de bob  :coolspeak: [la Konigsee],patinoar ,lac,plus piscina cu apa termala sarata[Watzmanntherme].Daca ai urmarit posturile ,am spus de mai multe ori ca in DE cazarea,mancarea,distractia,etc sunt mai ieftine ca in AT. De asemenea, pentru a pastra apropierea de Salzburg,mai poti sta intr-una din statiunile din Salzkammergut[ Fuschl,St.Gilgen,St.Wolfgang,Bad Ischl],dar piscina termala este numai la Bad Ischl[ daca tin bine minte ,ii spune Kaisertherme] dar statiunea asta este cam "batraneasca"

Si-acum hai sa mergem mai departe de casa,la.... Flachau ,"statiunea de suflet "a initiatoarei postului ,<april26>. Ai piscina cu apa termala sarata la Altenmarkt [Amadetherme]
Zell am See, despre care ai auzit multe,este mare si ofera posibilitati multiple de distractie si nu departe Bad Gastein [apa termala cu radon]
Mai departe ,in Tirol,ar mai fi Solden si Ischgl. Sunt statiuni foarte populare tinerilor ,cu distractie pe masura

.....si mi-am mai adus aminte o statiune cu bai termale, in Kaernten, este Bad Kleinkirchheim, care are doua piscine termale

Ca o concluzie la "varza" care am scris-o mai sus, fiind prima voastra vizita in AT, va recomand sa vizitati obligatoriu Viena[prin care oricum treceti,oriunde v-ati duce],iar apoi ,in functie de locatia aleasa, poate aveti timp si de Salzburg

#39
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postbaril, on 22nd October 2010, 19:55, said:

Foarte bine ca ai deschis topicul asta si cu ocazia asta ai "aruncat manusa " celor care au fost in zona. Ski Amade merita o analiza separata, numai prin faptul ca este cel mai vast domeniu schiabil al Austriei. N-am schiat in nicio locatie de-acolo,dar am trecut prin multe din localitati in special vara. Astept cu mare interes referinte de la cunoscatori.      



        * avalanse?
        * ursi, lupi sau alte lighioane?
        * pericol sa ne pierdem prin partiile din paduri


Dupa ora 20-21 nu mai misca nimic si nimeni si rar vezi un om pe strada,mai ales in satele mici.Poti merge in restaurante,dar asta n-o poti face mereu.

Care lupi, ursi si alte lighioane? In toata Austria, Elvetia si Germania nu cred ca mai exista urme de asa ceva.
Baril, este optimist cu ora 20-21. In satucuri (si nu numai- ex.Bad Ischl, care nu e chiar satuc, unde ne-am plictisit copios seara!!!) la ora 19.00 nu mai respira aproape nimeni pe afara. Doar turisti rataciti! Exceptie a facut GAP (excelenta locatie!!!).

Edited by chrismo, 29 October 2010 - 22:32.


#40
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Pentru <mamplast>

Daca luati in vedere ce a scris si <chrismo> ,mai inainte,relativ la viata de seara[ ca nu pot sa-i zic de noapte], cel mai bine este sa alegeti o statiune mare, sau macar sa fie oras. Sunteti tineri ,nu schiati si-atunci aveti energie neconsumata in timpul zilei :thumbup: .

Edited by baril, 30 October 2010 - 08:17.


#41
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Si ca o completare la ce-am spus mai inainte, cel mai animat moment al zilei mi se pare afarsitul zilei de schi[ orele 16-17].Atunci toti se aduna in vale,unii pleaca cu masina,dar multi raman la terase [ cei care n-au treaba cu condusul sau care stau aproape] si pun de un chef mic,cu cantece si dans in clapari si bineinteles cu multi aburi de frig si de....alcool.Este printre putinele momente cand am auzit muzica data mai tare .........

Edited by baril, 30 October 2010 - 09:09.


#42
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Putem merge gratis cu skibus-ul doar daca avem skipass valabil in ziua respectiva?

#43
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 30th October 2010, 13:04, said:

Putem merge gratis cu skibus-ul doar daca avem skipass valabil in ziua respectiva?

Eu asa stiu si asa mi se pare normal. Totusi mai asteapta si alte pareri[ eu n-am folosit niciodata skibus-ul,deoarece m-am deplasat cu masina]

#44
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Este zapada pe partii!
Oare cand incepe sezonul?   Nu pe ghetari, pe partiile sezoniere

#45
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 12th November 2010, 17:06, said:

Este zapada pe partii!
Oare cand incepe sezonul?   Nu pe ghetari, pe partiile sezoniere


Vad ca nu mai ai rabdare, dar spre dezamagirea tuturor[ mai ales a austriecilor] se pare ca va fi o iarna calduroasa.Bine ca mergi in februarie.............

#46
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View Postbaril, on 29th October 2010, 18:24, said:

Te poti caza si in DE, la Berchtesgaden sau in zona. Aici sunt si partii de schi, de sanie,de bob  :coolspeak: [la Konigsee],patinoar ,lac,plus piscina cu apa termala sarata[Watzmanntherme].Daca ai urmarit posturile ,am spus de mai multe ori ca in DE cazarea,mancarea,distractia,etc sunt mai ieftine ca in AT.


.....si mi-am mai adus aminte o statiune cu bai termale, in Kaernten, este Bad Kleinkirchheim, care are doua piscine termale

In februarie, in vacanta scolara a micutilor, am rezervat o saptamana in zona Berchtesgaden, in Bischofswiesen unde am fi la mijlocul distantei intre cele 4-5 zone de schi.

Anul acesta am fost la Bad Kleinkirchheim, a fost o combinatie superba de ski, patinaj si bai termale, dar am prins o vreme prea calduroasa si fara ninsori ca lumea, cum ar fi fost normal pentru zona respectiva. Oricum este o zona superba. Erau si multi romani, neasteptat pentru o statiune despre care se vorbeste putin in tara.

Pentru urmatoarea vacanta am calculat ca s-ar putea sa economisim ceva bani si timp daca o tinem pe linia Viena - Salzburg si stam in Germania, altfel am fi repetat vacanta la BKK.

O sa facem comparatia si o sa vedem unde ar fi mai bine. Conditia esentiala este sa gasim combinatia ski fara aglomeratie mare - baie termala.

#47
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmutual, on 13th November 2010, 19:17, said:

In februarie, in vacanta scolara a micutilor, am rezervat o saptamana in zona Berchtesgaden, in Bischofswiesen unde am fi la mijlocul distantei intre cele 4-5 zone de schi.

Anul acesta am fost la Bad Kleinkirchheim, a fost o combinatie superba de ski, patinaj si bai termale, dar am prins o vreme prea calduroasa si fara ninsori ca lumea, cum ar fi fost normal pentru zona respectiva. Oricum este o zona superba. Erau si multi romani, neasteptat pentru o statiune despre care se vorbeste putin in tara.

Pentru urmatoarea vacanta am calculat ca s-ar putea sa economisim ceva bani si timp daca o tinem pe linia Viena - Salzburg si stam in Germania, altfel am fi repetat vacanta la BKK.

O sa facem comparatia si o sa vedem unde ar fi mai bine. Conditia esentiala este sa gasim combinatia ski fara aglomeratie mare - baie termala.


Spre deosebire de BKK, in BGL [Berchtesgadener Land] nu le ai toate in acelasi loc,dar este mai ieftin si mai aproape de RO.Cea mai apropiata partie de Bischofswiesen,este la Goetschen http://www.goetschen.com/. Se schiaza bine si ieftin si este foarte potrivit pentru copii.In alta parte este pe Jenner [langa Konigsee].unde ai o coborare de aprox 5 km. Mai departe ,este in AU ,la Lofer.La fel, poti incerca SkiAmade.
Poti face o plimbare cu vaporasul pe Konigsee,in cazul ca nu este inghetat.Daca n-ai vizitat pana acum nicio mina de sare, sa mergi neaparat la Salzbergwerk din Berchtesgaden.Va fi o surpriza placuta pentru copii[ cei care au fost stiu de ce]. La Kehlsteinhaus[cuibul vulturului=vila lui Hitler],nu stiu daca urca autobuzele iarna. Acum am verificat pe net si -am vazut ca iarna "Hitler " nu primeste musafiri
In ce priveste schiul, BKK este mult peste BGL.,dar aici ai avantajele pe care le-am zis mai inainte,plus apropierea de Salzburg sau chiar Munchen[ in caz ca vreti sa faceti si turism]
Si inca un amanunt, vezi sa nu te cazezi langa drumul national si implicit langa calea ferata [ sunt una langa alta].

P.S Acum am verificat  si am vazut ca BKK este mai aproape decat Bischofswiesen.[ruta prin Turracher Hohe]

Edited by baril, 13 November 2010 - 22:16.


#48
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
Multumesc Baril.

Am studiat problema cu BGL si cred ca totusi merita incercat.

Despre drumul spre BKK trebuie sa spun ca orice varianta pe sosele regionale este mult mai lenta decat cea pe autostrada, sunt sosele inguste cu 2 benzi, peisaj superb, dar montane, curbe multe, viteza maxima 60-70. Ne-am intors pe la Villach - Graz pe A2 si a mers f. bine, dar tot dureaza. Ceva imi spune ca va dura ceva mai putin drumul spre BGL.

Cat despre ski, nu cautam performanta, baiatul inca invata, si o zona cum este Postavarul in Poiana Brasov este suficienta.

Am bifat in program si mina de sare cu trenuletul care face "hopuri" pe sine de lemn.

Cat despre plimbarea intre partie, baie, patinoar se face usor ori cu autobuzul local, ori luam masinuta noastra pentru 15-30 de minute drum rapid.

Zapada sa fie.

Pensiunea aleasa este pe un delusor peste drum de reprezentanta BMW, calea ferata o coteste cu vreo 2 km inainte de asta spre Bad Reichenhall.

Edited by mutual, 14 November 2010 - 22:22.


#49
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
S-a deschis sezonul!

-25 grade noaptea (29 nov.) Asa ger sa fie?!
Apoi in februarie cat sa mai coboare temperatura?

#50
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View PostApril26, on 30th November 2010, 10:34, said:

S-a deschis sezonul!

-25 grade noaptea (29 nov.) Asa ger sa fie?!
Apoi in februarie cat sa mai coboare temperatura?
Poate in varf de munte la peste 2500 metri, in general - am vazut pe bergfex.at - au fost de la -2 la -8 grade C.

In Austria au limitat ieri viteza pe A1 si A2, cred ca s-a putut circula numai pe 1 banda pana la deszapezire, mai ales inspre Tyrol unde au fost ninsori mai serioase.

#51
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Stratul de zapada: 55 -110 cm :thumbup:

#52
flaviaa

flaviaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2010
Uau, cred ca e numai bine de schiat acum:) si la noi am vazut ca se schiaza, mai timid, e drept :)

#53
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
[quote name='flaviaa' date='12th December 2010, 14:23' post='9173206'si la noi am vazut ca se schiaza, mai timid, e drept :)
[/quote]

In Poiana pe Sulinar, chiar si pe Kantzel, nu a nins inca destul, dai de iarba sau pietre. Drumul Rosu este dezastruos, mai ales de cand au intrat cu basculantele de 20 de tone.

La Predeal este ceva mai bine, dar tot ar mai trebui vreo 20 cm de zapada.

Poate acum in week-end sa fie mai bine, ninge de vreo doua zile, o sa mai ninga si maine ceva.

#54
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Stiti cumva unde gasesec un site cu web camere din Austria, Skiamadee, care sa fie live streaming, nu cu capturi?

Edited by April26, 16 January 2011 - 09:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate