Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Austria: FLACHAU

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 23rd October 2010, 00:39, said:

Unul dintre criteriile alegerii zonei a fost numarul mic de oferte la agentiile de turism din RO, fata de statiunile intens batute de de-ai nostri.
In orice caz, cand am facut cererile de oferte pe net, am spus ca suntem de unde suntem, sa nu avem surprize, desi cred/sper ca "aura" sa nu ne urmareasca.


N-ai nicio grija ! Am fost de zeci de ori, mi-au vazut masina cu nr.de RO, le-am vorbit in engleza,le-am vorbit si in germana uneori,dar nu li s-a clintit niciun fir de par de pe sprancene si nici ochii nu li s-au facut cat cepele.[ si vreau sa-ti spun ca nu sunt prea blond :D ] Chiar am ramas cu multi in relatii bune si am revenit si am fost reprimit cu placere .Asa cum am primit apartamentul ,asa l-am si predat[ chiar mai curat] ,plus o floare pe masa pentru gazda .Sa-ti zic un amanunt,in Austria,in unele apartamente,la bucatarie, gasesti diverse bauturi[ tarii in mod special ] incepute.Poti sa bei linistita din ele ,dar regula nescrisa este ca la plecare sa lasi si tu ceva,[tot inceput]. In apartamente ai jocuri de sah,remmy, carti,etc si pliante de informare.Orice lucru[fier de calcat,ata de cusut, sanie,un pix,etc] poti cere de la gazda,precum si orice informatie.Daca nimeresti o gazda"nevorbita"[ de obicei femeile se ocupa de afacerea asta] ,vei socializa cu ea toata ziua[ sunt dornici de asa ceva mai ales daca sunt pensionari] si poate iti vei mai face inca o prietena.

Edited by baril, 23 October 2010 - 00:26.


#20
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Cand am cautat cazarea, am trimis mailuri la oficiul de turism din Flachau si Wagrain si cateva cereri pe site-urile unor vile si hoteluri.
Am primt peste 40 mailuri, cu vreo 5 persoane am schimbat intrebari - raspunsuri.
Dupa ce trimit avansul, saptamana viitoare, celor 4 din lista scurta le voi trimite un mesaj de curtoazie, "poate data viitoare, ...", dar o fi uzual sa trimit "Nu, multumesc" tutoror?
Am apreciat ca sunt oferte personalizate, cu incercari de a raspunde unor cerinte de-ale mele, nu raspunsuri generate automat de calculator. Am primit si de-astea, cand am facut subscrieri la newslettere.
De la unul dintre hoteluri am primit un al doilea mesaj in care ma rugau, in caz ca nu voi alege oferta lor exceptionala, sa le spun in cateva vorbe de ce: prea scump, prea departe, prea ..... si sa ma invite sa trec sa le spun hallo, anyway. Le-am raspuns ca oferta era HB si eu cautam doar cazare si chiar am sa trec pe la ei.
De altfel, mi-am propus sa vizionez si alte adrese, sa-mi verfic criteriile de selectie a ofertelor si sa vad ce-am pierdut sau castigat.

#21
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View PostApril26, on 22nd October 2010, 21:05, said:

Sotul meu a devenit brusc interesat si intreaba cat costa vinul fiert? Cu berea s-a lamurit, alimentara scrie pe noi.

Astea-s preturile de Austria. pot confirma ca nu e scump. oricum, si triunghiul de pizza e 2.5, but what the heck,you only live once  :kisstogether:

#22
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 23rd October 2010, 09:24, said:

Cand am cautat cazarea, am trimis mailuri la oficiul de turism din Flachau si Wagrain si cateva cereri pe site-urile unor vile si hoteluri.
Am primt peste 40 mailuri, cu vreo 5 persoane am schimbat intrebari - raspunsuri.
Dupa ce trimit avansul, saptamana viitoare, celor 4 din lista scurta le voi trimite un mesaj de curtoazie, "poate data viitoare, ...", dar o fi uzual sa trimit "Nu, multumesc" tutoror?
Am apreciat ca sunt oferte personalizate, cu incercari de a raspunde unor cerinte de-ale mele, nu raspunsuri generate automat de calculator. Am primit si de-astea, cand am facut subscrieri la newslettere.
De la unul dintre hoteluri am primit un al doilea mesaj in care ma rugau, in caz ca nu voi alege oferta lor exceptionala, sa le spun in cateva vorbe de ce: prea scump, prea departe, prea ..... si sa ma invite sa trec sa le spun hallo, anyway. Le-am raspuns ca oferta era HB si eu cautam doar cazare si chiar am sa trec pe la ei.
De altfel, mi-am propus sa vizionez si alte adrese, sa-mi verfic criteriile de selectie a ofertelor si sa vad ce-am pierdut sau castigat.

Corect ar fi sa le raspunzi ,macar din curtoazie. Cat de mare este apartamentul si cu cat l-ai gasit ?

#23
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
40 m2

Intai sa platesc avansul si apoi mai vorbim :D
Vezi PM

Edited by April26, 23 October 2010 - 09:37.


#24
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 23rd October 2010, 10:26, said:

40 m2

Intai sa platesc avansul si apoi mai vorbim :D
Vezi PM
  Iti raspund aici ca sa fie transparenta si fata de ceilalti. Ai muncit ceva si vei vedea ca a meritat tot efortul tau .Pretul este rezonabil pentru ce-ti ofera si pentru sezon si oricum mai ieftin decat la hotel.[mie nu-mi plac hotelurile] Era de preferat ca in cladire sa locuiasca si gazda, din motivele pe care le-am spus mai inainte. Sa-i anunti la ce ora sosesti ca sa incalzeasca apartamentul. Nu glumesc,daca inaintea voastra n-a fost nimeni,ai sansa sa gasesti13-14 C. De obicei dau drumul la caldura cu 2 ore inainte de sosirea oaspetilor

#25
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Housekeeper-a locuieste in condominium.
Appt. este ocupat  si inainte (din decembrie in continuu) si imediat dupa noi, a fost o fereastra care ne-a asteptat :naughty:
Ocuparea este pe net, nu cred chiar tot ce se spune.
Am intrebat despre caldura - unii au prin podea, aici sunt calorifere = incalzire centrala; mi-au spus ca este chiar prea cald si ca vor aerisi bine inainte sa sosim.
Le-am orele de sosire, sa nu bajbaim dupa cheie.

Edited by April26, 23 October 2010 - 11:33.


#26
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 23rd October 2010, 12:29, said:

Housekeeper-a locuieste in condominium.
Appt. este ocupat  si inainte (din decembrie in continuu) si imediat dupa noi, a fost o fereastra care ne-a asteptat :naughty:
Ocuparea este pe net, nu cred chiar tot ce se spune.
Am intrebat despre caldura - unii au prin podea, aici sunt calorifere = incalzire centrala; mi-au spus ca este chiar prea cald si ca vor aerisi bine inainte sa sosim.
Le-am orele de sosire, sa nu bajbaim dupa cheie.

E bine si cu housekeeper, om sa fie ,sa nu fie robot... :coolspeak:

In legatura cu skipass-ul si artificiile care le poti face cu el, se practica "metoda schiului alternativ"[ pe care am prins-o de la niste.....nemti :naughty: ,care stateau cu noi in vila]. In cazul vostru , poate functiona in urmatoarele variante:
  
        - doi schiaza si unul sta acasa , se odihneste si pregateste mancarea pentru toti. Necesita 2 skipass-uri si fiecare schiaza 8 zile din 12
        - unul schiaza si doi stau acasa.Necesita un schipass si fiecare schiaza 4 zile.
        - nu schiaza niciunul .Asta da economie ! :thumbup:


Mai este o varianta de schi alternativ,in cadrul aceleiasi zile,unul dimineata si altul dupa pranz [pe acelasi pass].Functioneaza cand partiile sunt aproape de cazare.

Edited by baril, 23 October 2010 - 12:48.


#27
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Interesant!
Dar aici:http://www.flachau.at/week-tickets-ski-amade.html scrie  ca pt pass-urile de la 8 zile incolo, necesita poza.
Photo: Required for 8-day ski passes onwards – digital photo available free of charge from the valley station

Pe de alta parte, gustam vacanta in familie, putinele zile din an cand suntem toti impreuna si fara orar/grafic de activitati. Comunicam, fixam momente, generam povestile de familie, cu bune, cu rele, mai ales ca nu sper ca fiul nostru sa mai mearga mult cu noi in vacanta.
As vrea sa spun ca banii nu conteaza, conteaza al naibii si muncim la greu pentru un trai decent in conditiile astea adverse, asta este unul dintre motivele pentru care nu ne batem joc de bani si de timp in vacante in RO. :cursing:

#28
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 23rd October 2010, 14:38, said:

Interesant!
Dar aici:http://www.flachau.at/week-tickets-ski-amade.html scrie  ca pt pass-urile de la 8 zile incolo, necesita poza.
Photo: Required for 8-day ski passes onwards ? digital photo available free of charge from the valley station

Pe de alta parte, gustam vacanta in familie, putinele zile din an cand suntem toti impreuna si fara orar/grafic de activitati. Comunicam, fixam momente, generam povestile de familie, cu bune, cu rele, mai ales ca nu sper ca fiul nostru sa mai mearga mult cu noi in vacanta.
As vrea sa spun ca banii nu conteaza, conteaza al naibii si muncim la greu pentru un trai decent in conditiile astea adverse, asta este unul dintre motivele pentru care nu ne batem joc de bani si de timp in vacante in RO. :cursing:

Mi-am inchipuit ca asta va fi raspunsul,dar aici citesc si altii si am crezut ca poate intereseaza pe cineva,in schimb simularea am facut-o strict pe cazul tau.Eu am practicat metoda asta,dar pe cateva zile si ne-a prins bine atunci ,ca eram cam obositi si cam "subtirei" la punga :peacefingers:

Cand ajungi acolo vei primi un GasteCard[guestcard] ,cu care aveti reduceri la anumite obiective din zona [exceptand skipass-ul]. Dupa ce va cazati si va linistiti un pic,dati fuga la Biroul de Informatii Turistice[fiecare statiune are si este de obicei central,in locatii dedicate sau la primarie] Aici aflati tot ce misca si cum misca in zona si gasiti tone de pliante ,flyere,etc,gratuite ,cu informatii utile si foarte "calde" .In fiecare dimineata se afiseaza si prognoza meteo.

Edited by baril, 23 October 2010 - 15:07.


#29
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postbaril, on 23rd October 2010, 16:05, said:

Dupa ce va cazati si va linistiti un pic,dati fuga la Biroul de Informatii Turistice[fiecare statiune are si este de obicei central,in locatii dedicate sau la primarie] Aici aflati tot ce misca si cum misca in zona si gasiti tone de pliante ,flyere,etc,gratuite ,cu informatii utile si foarte "calde" .In fiecare dimineata se afiseaza si prognoza meteo.

Gata, am identificat Biroul de informatii, este chiar in apropierea cazarii noastre. Sper sa primesc si prin posta pliantele, le-am cerut acum cateva zile.

#30
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Un exemplu de preturi la o cabana de schi http://www.wilderera...alm-wagrain.htm

Edited by baril, 28 October 2010 - 14:53.


#31
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
De aici, mi se pare scump, dar parca vad ca o data ajunsi ne aliniem la euro si vrem si d-aia si d-aia...

Oricum, probabil o masa pe zi va fi out, restul - in house.

La cabana o fi mai scump ca in localitate? La noi la munte, la cabana parca sunt toate mai scumpe, in functie si de izolarea cabanei.

#32
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View PostApril26, on 28th October 2010, 19:05, said:

De aici, mi se pare scump, dar parca vad ca o data ajunsi ne aliniem la euro si vrem si d-aia si d-aia...

Oricum, probabil o masa pe zi va fi out, restul - in house.

La cabana o fi mai scump ca in localitate? La noi la munte, la cabana parca sunt toate mai scumpe, in functie si de izolarea cabanei.

Preturile de mai sus sunt medii. Te poti astepta la ceva si mai scump. Bautura este iarasi scumpa,o sticla de vin "bunicel" ,nefiind sub 20 Euro.

Edited by baril, 28 October 2010 - 19:19.


#33
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Sa tot citesca omul sfatuirile voastre ! Fiecare post are cate o informatie pretioasa ! Bine ... si Austria ramane o superbitate, ca nu puteam sa ma abtin sa n-o spun ... de lasat mostenire, continuarea descoperirii ei  :P

#34
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postvladut_v, on 28th October 2010, 21:41, said:

Sa tot citesca omul sfatuirile voastre ! Fiecare post are cate o informatie pretioasa ! Bine ... si Austria ramane o superbitate, ca nu puteam sa ma abtin sa n-o spun ... de lasat mostenire, continuarea descoperirii ei  :P

Descoperire, descoperire, dar si niste sfaturi ar fi asa de bineveniteee... :worthy:

#35
mamplast

mamplast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.08.2010

View Postbaril, on 23rd October 2010, 11:27, said:

Iti raspund aici ca sa fie transparenta si fata de ceilalti. Ai muncit ceva si vei vedea ca a meritat tot efortul tau .Pretul este rezonabil pentru ce-ti ofera si pentru sezon si oricum mai ieftin decat la hotel.[mie nu-mi plac hotelurile] Era de preferat ca in cladire sa locuiasca si gazda, din motivele pe care le-am spus mai inainte. Sa-i anunti la ce ora sosesti ca sa incalzeasca apartamentul. Nu glumesc,daca inaintea voastra n-a fost nimeni,ai sansa sa gasesti13-14 C. De obicei dau drumul la caldura cu 2 ore inainte de sosirea oaspetilor


salutare

eu si cu prietenul meu mergem pt prima oara in aust.in fine am vrea sa mergem.Nu suntem schiori dar ne-am da cu sania si am face si ceva bai termale.ceva fain si unde sa fie si ceva buna dispozitie.ce imi recomanzi.esti foarte priceput in ale austriei

#36
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Pentru Lucian BLK (PM):

Am trimis cereri de cazare, pt. perioada care ma interesa si pentru localitatile pe care le-am ales si  am dat si marja de pret si tipul de cazare (appt), la:

http://www.sportwelt...partments.shtml
http://www.flachau.c...g_angebote.html
http://www.salzburge...?startup=wetter
http://www.austria.info/ro/rezervare
http://www.bergfex.at/

Am primit  42 oferte, unele scumpe, unele HB sau BB, altele triple si nu appt., iar de ales am ales-o pe a 43-a, gasita pe un site din UK, cu appt private de inchiriat. Nu este liber de sarbatoari, cand mergeti voi. Ma costa cca. 75 Euro/noapte cu taxe cu tot, 45m2, 2 camere pt. 3 persoane, acces free piscina si sauna.
Nu am fost pana acum iarna, in Austria la schi (doar in Viena, de cateva ori), asa ca nu stiu daca Flachau vi se potriveste, cred ca este un satuc de munte.

Edited by April26, 29 October 2010 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate