Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Austria: FLACHAU

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Flachau, Wagrain, Reitdorf, Alpendorf, Sankt Johan si inca multe alte locuri in zona Salzburger Sportwelt AMADE...

In februarie vom merge pentru prima data in vacanta la schi in Austria.

Initial alesesem zona Kaprun- Zee am See, despre care gasisem mai multe informatii si oferte, programasem sa plecam in ianuarie, iar apropierea ghetarului ne dadea garantia zapezii. Apoi  ne-am stabilit plecarea in februarie, dupa sesiunea fiului nostru si am extins cautarile.

Pe forum am gasit o propunere de top al statiunilor de  schi in Austria si asa am ajuns la Amade.

Am aflat deja o serie de informatii si recomandari grozave de la baril, caruia ii multumesc si asa ca poate un topic dedicat zonei se va dovedi util.
Am strans pana acum ceva bagaj de sfaturi, dar lista de intrebari este lunga si astept ghidajul cunoscatorilor.

La targul de turism - am fost la unul saptamana trecuta la Palatul Parlamentului, (s-a terminat, dar este si zilele astea unul la Expozitie), am cules mai ales harti, ofertele sunt preponderent cu HB sau BB, iar noi stand 14 zile in cea mai scumpa perioada din sezon, nu ne permitem mai mult de un appt. de 2 camere, fara mese la restaurant - vom manca pranzul pe partie si/sau seara la vreo bodeguta.

Stadiul pregatirii este:
  • am luat biletele de avion Bucuresti- Salzburg-Bucuresti,
  • am ales si rezervat cazarea: din forum am luat referinte bune despre zona Amade, am muncit 6 zile cu mailuri, oferte (42 variante), cautari pe net, cross checking - adevarata munca de investigatie, ( cu negociatul nu mi-a mers), am luat practic bob cu bob cazarile din zona: Reitdorf, Wagrain, Flachau si impresiile - mai ales pe cele negative (putine, e drept) si acum suntem in faza trimiterii avansului.
  • am inceput numaratoarea inversa!
Acum incerc sa aflu ce primejdii, necazuri sau surprize neplacute pot aparea si daca si cum pot sa le evit sau macar sa le diminuez consecintele - in zona Amade or/o fi:


  • avalanse?
  • ursi, lupi sau alte lighioane?
  • pericol sa ne pierdem prin partiile din paduri

Alta lista ar putea fi: ce facem in FLACHAU, daca nu schiem?

Edited by April26, 22 October 2010 - 18:35.


#2
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Foarte bine ca ai deschis topicul asta si cu ocazia asta ai "aruncat manusa " celor care au fost in zona. Ski Amade merita o analiza separata, numai prin faptul ca este cel mai vast domeniu schiabil al Austriei. N-am schiat in nicio locatie de-acolo,dar am trecut prin multe din localitati in special vara. Astept cu mare interes referinte de la cunoscatori.      



        * avalanse?
        * ursi, lupi sau alte lighioane?
        * pericol sa ne pierdem prin partiile din paduri


-Avalanse= la statiile de plecare din vale sunt afisate [ Lawinendienst] gradele de risc de producere[parca 4 grade ,dar nu sunt sigur].Dar daca exista pericol potential, partia se inchide.
-Ursi,lupi,etc = gasesti la gradina zoo :thumbup:
-Pericol de ratacire= Da,exista,pe timp de ceata. Partiile sunt jalonate cu un nr.,care se regaseste si pe harta.De aceea am zis pe topicul celalalt sa aveti harta la voi,dar riscul sa fiti singuri prin zona este minim.

Flachau este un sat mic de 2700 suflete. N-are piscina publica iar de patinoar nu stiu sigur. In timpul zilei poti face drumetii dar seara,ca peste tot in AT si DE  ,te imbolnavesti de liniste,in caz ca nu stai langa calea ferata sau autobahn. Dupa ora 20-21 nu mai misca nimic si nimeni si rar vezi un om pe strada,mai ales in satele mici.Poti merge in restaurante,dar asta n-o poti face mereu. In rest organizezi "jocuri de cabana" in apartament :D .Mai poti merge la schi nocturn.Chiar daca nu schiezi,stai la baza partiei,bei un vin fiert ,asculti muzica si eventual vizionezi sau participi la spectacolele care se organizeaza [uneori] Macar aici esti intre oameni.

Edited by baril, 22 October 2010 - 19:11.


#3
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Harta asta m-a convins:

Attached Files


Edited by April26, 22 October 2010 - 19:01.


#4
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Ba uite ca ai si piscina,foarte aproape, la Altenmarkt http://www.thermeamade.com/www/amade/
Patinoar nu ai,eventual natural,pe vreun lac, sau poate tot prin localitatile invecinate
Mai poti calari [ e la moda in toata AT si DE] sau cand te plictisesti de toate [chiar de viata..] poti incerca parapanta  :wacko:

Hai ca-i tare piscina ! Acum m-am uitat mai atent si are si un tobogan cu o cadere de 8 metri ,aproape vertical..... Mi se pare acceptabil pretul de 13 Euro pentru 4 ore,mai ales ca de obicei se merge seara ,dupa schi. Am mers la piscine in AT,mult mai scumpe decat asta si cu facilitati mai putine.

Edited by baril, 22 October 2010 - 19:48.


#5
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Iar proprietarul - scotian, de altfel, ne-a recomanadat:

Flachau has great skiing, great après ski in the hof stadl, lovely restaurants like the Hoagascht.  There are lots of nice things to do in the area, like having a meal in a restaurant near the apartment and tobogganning all the way home!
Asta cu tobogganninigul n-o stiam!

Asa ca urmatorul pas a fost sa identific si alte pre- tobbogannig-uri din zona, pentru baietii mei si cafe/conditorei pentru mine - selectia am gasit-o aici: http://www.flachau.c...urants_bars.htm

Aignstadl (bar/restaurant) Small traditional bar/restaurant with lovely garden and children's play area.  Excellent atmosphere in the winter, great service and home-cooked food.

Alter Neuwirt (bar) This bar has a great atmosphere for late night drinking and what we think is the largest drinks menu in Flachau.

Bäckerei Dorfcafé Thurner (bar/restaurant) Recommended for its old village location, very friendly atmosphere and outside seating area.

Dorftreff CafeBäckerei (cafe/bar). Located in Reitdorf, opposite the tourist information centre.  This bar, with a friendly host,  is a little god-send for those staying in Reitdorf!

Cafe Elisabeth Inexpensive set lunches, snacks and hot meals, fresh cakes and pastries, ice-cream sundaes.

Ema's Pub (bar) Recommended for good drinking whilst watching important sporting occasions.  Now has reasonably cheap internet access from 2 PCs on the bar.

Fire and Ice (bar/night club) Opened in 2005/6, Fire and Ice is Flachau's only real night club.  Great place to go if you are looking for a bottle of Champagne that costs 980 Euros!??!!

Hoagascht (restaurant) We would recommend the Hoagascht for a more formal meal in traditional surroundings.  It is also good for an après-ski beer.

Bar Hoo Ruck (bar) A great place to go for a pre night ski beer and snack.

Jagdhof (restaurant) Recommended for families and it's varied menu which includes everything from pizza to traditional Austrian fare.

Musistadl (restaurant/bar) Predictably this is the best place in town for musical entertainment.  

Bar at Reitdorf See (bar) For afternoon drinking you cannot beat the bar at Reitdorf See.  Enjoy a swim and then a couple of beers by the lake.

Sabrina's Seehutte (bar) Cool and funky bar by Flachauwinkl See

Gasthof Sattelbauer (restaurant/bar) Beautifully located at the top of the Sattelbauer (approx. 1200m).  Great place to stop for lunch during a walk or bike ride.  Also runs a sledging track in the winter.  

Gasthof Schützenhof (hotel/restaurante) One of only a handful of places to eat in Reitdorf, the Gasthof Schützenhof is really a hotel, but the restaurant is open to all.  Serves typical Austrian snacks and main meals.

Restaurant Seestueberl (bar/restaurant) Great for summer lakeside (Flachauwinkl See) dining with stunning views and good food.

Schusterhäusl (restaurant) The Schusterhäusl (steakhouse) is a good quality restaurant with an interesting and varied menu.  It has a traditional atmosphere and good service.

Cafe Steirerman (bar/restaurant) Recommended for its friendly atmosphere and casual dining attitude.

Gasthof Schnitzleck (restaurant) This place has the most unique create-your-own schnitzl meal menu.

Weinstadl (restaurant) The best pizzas in town.  Also has a nice bar area for drinking which is useful if you are staying in the Reitdorf end of Flachau


La schi o merge careva?

#6
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Tobogganing , faceam si eu cand eram copil , cu o camera de tractor :coolspeak: , dar nu stiam ca-i spune asa...
Cred ca ai mai multe de facut in Altenmarkt [ e oras]

#7
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Camera de tractor nu cred sa ne dea de la restaurant, acasa n-am si sper din tot sufletul sa nu fi ajuns datul cu punga sau farasul si pe acolo :nonobad:

#8
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
am stat in Flachau dar vara ; poti vizita ''lichtenstein klamm'' (30km), e chiar frumos

#9
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Nu cred ca vrei sa incerci toate restaurantele din lista. Se mananca bine si portiile sunt mari,dar bucataria lor nu exceleaza in mod deosebit prin ceva anume [ ca cea italiana sau frantuzeasca].Au preparate multe din carne de porc [ wurstii ] si vanat. Nu este o rusine ca mancarea ramasa [repet,portiile sunt mari] sa ceri sa ti-o dea la pachet.Nu se uita nimeni urat si nu te arata nimeni cu degetul.Pentru copii sunt portii mai mici ,cu preturi mai mici. Sa le iei Apfelstrudel ,la desert. Ospatarii dau restul pana la ultimul cent,daca tu nu faci niciun gest de marinimie. De regula se lasa si bacsis. Supele sunt de tot rahatul si nu merita sa iei asa ceva[ 3-5 euro].Poate lor le place zeama aia lunga dar noi suntem invatati cu ciorbe nene,nu cu surogate. La felul 2 stau mai bine,dar sa nu ceri sarmale si mici ca alea sunt marca inregistrata in alta tara :naughty: La bautura ....mai bine bei acasa.Un pahar de bere [300ml] costa 3-3,5 euro. Iti iei bere cu 0,5 euro/ 0,5l, din Spar si bei acasa pana faci poteca pana la WC. Cafeaua......si asta mai bine o bei acasa.O ceasca de cafea este 2,5-3,5 euro ,iar in magazin la Hofer ,cafeaua arabica la 500g este 2,49 euro. Probabil ca te vei fuduli de vreo cateva ori ,dar dupa aceea iti vei aduce aminte ca n-ai venit sa le cresti PIB-ul :thumbup:

Edited by baril, 22 October 2010 - 20:51.


#10
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 4rings, on 22nd October 2010, 21:38, said:

am stat in Flachau dar vara ; poti vizita ''lichtenstein klamm'' (30km), e chiar frumos

Superba zona, n-am stiut de ea:
"O cascadă vuind, bolovani acoperiti de mușchi verde închis, o istorie învăluită în legendă, curcubee ori de câte ori atinge soarele pulberile fine din aer ...

Acestea sunt câteva dintre lucrurile pe care le veți găsi în defileul Liechtensteinklamm (sau "Klamm", pe scurt), situate în apropiere de St Johann, în inima landului Salzburg. Nu este doar dintre cele mai frumoase vai, ci si  dintre cele mai adanci si cea mai lungă vale în Alpi."
Sursa: http://www.liechtens...tm?lang=English

Attached Files


Edited by April26, 22 October 2010 - 20:56.


#11
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 April26, on 22nd October 2010, 21:53, said:

Superba zona, n-am stiut de ea:
"O cascadă vuind, bolovani acoperiti de mușchi verde închis, o istorie învăluită în legendă, curcubee ori de câte ori atinge soarele pulberile fine din aer ...

Acestea sunt câteva dintre lucrurile pe care le veți găsi în defileul Liechtensteinklamm (sau "Klamm", pe scurt), situate în apropiere de St Johann, în inima landului Salzburg. Nu este doar dintre cele mai frumoase vai, ci si  dintre cele mai adanci si cea mai lungă vale în Alpi."
Sursa: http://www.liechtens...tm?lang=English

Foarte frumoasa intr-adevar,dar din pacate este inchisa iarna

#12
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

 baril, on 22nd October 2010, 19:55, said:

Mai poti merge la schi nocturn.Chiar daca nu schiezi,stai la baza partiei,bei un vin fiert ,asculti muzica si eventual vizionezi sau participi la spectacolele care se organizeaza [uneori] Macar aici esti intre oameni.
Sotul meu a devenit brusc interesat si intreaba cat costa vinul fiert? Cu berea s-a lamurit, alimentara scrie pe noi.

#13
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 April26, on 22nd October 2010, 22:05, said:

Sotul meu a devenit brusc interesat si intreaba cat costa vinul fiert? Cu berea s-a lamurit, alimentara scrie pe noi.

Eu am baut cu 1 euro paharul ,dar era pe partie ,in varful muntelui.Cred ca gasesti si mai ieftin.Eu nu ma omor dupa carciumile lor si bautura  ,o parte o aduc din tara [ tuica si vinul]  si berea o iau de la ei de la Hofer[Aldi], Lidl,Spar. Hai sa-ti mai dau un sfat. N-are rost sa aruncati cu bani prin restaurantele lor atata timp cat aveti inchiriat un apartament cu bucatarie.Mare parte din mancare puteti aduce din tara,si anume,merele noastre,telemeaua,malaiul [poate vreti sa mancati o mamaliga] si restul luati de la magazinele sus amintite La micul dejun puteti manca foarte bine,iaurturi,mezeluri,fulgi,oua.lapte ,cafea,ceai,etc. Pe partie bagati sandviciuri si fructe,iar la cina faceti o friptura rapida sau paste sau cartofi,sau peste,etc....si uite asa puteti sta o luna :naughty:  In felul asta nu va costa mancarea mai mult de 15 euro/zi [ 3 adulti],cu tot cu bautura,dar fara consum excesiv ,ca va dauneaza grav sanatatii :peacefingers:

Iar daca sunteti fumatori,in localuri nu mai aveti nicio sansa.Eventual iesiti afara ,puneti patura pe voi si pufaiti

Edited by baril, 22 October 2010 - 21:56.


#14
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Noi mergem cu avionul, asa ca lichidele < 100ml la bagaj de mana, iar la cala tuica si vin, mai greu.
O data am patit-o, am vazut ca valiza data la cala parea un pic uda, la destinatie, n-am dat importanta, iar la hotel, am descoperit ca imi miroseau toate hainele business a tuica - probabil altcineva a avut o sticla in valiza care a stat peste valiza mea, arcuncata cum numai bagajistii stiu.

Nici mincare  n-o sa luam si asa sunt ingrijorata cate bagaje o sa trambalam aeroport- minibus- appt. si retur. M-am uitat si 3 echipamente de schi sunt 600 E de inchiriat 12 zile (daca nu cumva ma insel), asa ca vom lua harnasamentul propriu.

De fumat nu fumam.
Sigur mic-dejunul va fi in house, dar cu gatitul mai usurel, ca le dai idei alor mei si este si vacanta mea!

Edited by April26, 22 October 2010 - 22:36.


#15
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 April26, on 22nd October 2010, 23:35, said:

Noi mergem cu avionul, asa ca lichidele < 100ml la bagaj de mana, iar la cala tuica si vin, mai greu.
O data am patit-o, am vazut ca valiza data la cala parea un pic uda, la destinatie, n-am dat importanta, iar la hotel, am descoperit ca imi miroseau toate hainele business a tuica - probabil altcineva a avut o sticla in valiza care a stat peste valiza mea, arcuncata cum numai bagajistii stiu.

Nici mincare  n-o sa luam si asa sunt ingrijorata cate bagaje o sa trambalam aeroport- minibus- appt. si retur. M-am uitat si 3 echipamente de schi sunt 600 E de inchiriat 12 zile (daca nu cumva ma insel), asa ca vom lua harnasamentul propriu.

De fumat nu fumam.
Sigur mic-dejunul va fi in house, dar cu gatitul mai usurel, ca le dai idei alor mei si este si vacanta mea!

Scuze ,mereu uit ca mergeti  cu avionul. Pentru mine singurul mijloc de locomotie este doar masina si uit ca s-a mai inventat si altceva. Dar daca vreti sa mancati pranzul si cina la localuri, in fiecare zi [ 14 zile] ,daca nu mai aveti inca aproape 1000 Euro,inseamna ca cineva ramane la spalat vasele la....restaurant :thumbup:

Edited by baril, 22 October 2010 - 23:06.


#16
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Fac ce fac si tot la mancare ajung :nonobad:
Inapoi la sport, peisaje, atmosfera:
Asta este unul dintre topurile pe care l-am gasit in sectiunea ski, dat de RoVal1972:
1. Ischgl (Tirol)
2. Obertauern (Salzburg)
3. Sölden (Tirol)
4. Nassfeld/Hermagor (Kärnten)
5. Saalbach Hinterglemm Leogang (Salzburg)
6. Flachau - Ski amade (Salzburg)
7. St. Anton am Arlberg (Tirol)
8. Mayrhofen - Zillertal (Tirol)
9. Stubaier Gletscher (Tirol)
10. Serfaus - Fiss - Ladis (Tirol)
11. Silvretta Nova (Vorarlberg)
12. Hintertuxer Gletscher (Tirol)
13. Obergurgl-Hochgurgl (Tirol)
14. Zell am Ziller - Zillertal Arena (Tirol)
15. Kitzbühel (Tirol)
16. Schladming/Planai - Ski amade (Steiermark)
17. Lech - Zürs am Arlberg (Vorarlberg)
18. Kitzsteinhorn - Kaprun (Salzburg)
19. Mölltaler Gletscher (Kärnten)
20. Nauders (Tirol)

A suscitat ceva comentarii, pro, contra, subiectivism s.a., mie mi-a fost de folos.

#17
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Vad ca n-ai somn.
Topurile astea sunt foarte subiective,dar in primele 10 sunt mereu cam aceleasi [ Ischgl , Solden si restul..].Bucura-te ca mergi in Top 10.

Edited by baril, 22 October 2010 - 23:27.


#18
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Unul dintre criteriile alegerii zonei a fost numarul mic de oferte la agentiile de turism din RO, fata de statiunile intens batute de de-ai nostri.
In orice caz, cand am facut cererile de oferte pe net, am spus ca suntem de unde suntem, sa nu avem surprize, desi cred/sper ca "aura" sa nu ne urmareasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate