Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Parazitii fac scandal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

imblanzitoruldelei, on Aug 18 2005, 23:19, said:

Poate Parazitii CANTA o muzica ce urechiusele tale nu poate s-o priceapa.
Daca nu intelegi ceva , nu incepi si arunci cu noroi.
Tu poti sa asculti ce vrei si pe cine vrei , dar pana la afirmatia ca sunt de DIVIZIA Z (Z de la zarzare - cred  :coolspeak:   )mai ai de ascultat niste casete , poate discuri de pick-up sau benzi de magnetofon.
Asta ca sa vezi si tu evolutia muzicii la noi , si cine e in divizia din gradina ta pe primul loc.

<{POST_SNAPBACK}>


Muzica nu se "pricepe", ci se ASCULTA. De aceea poti asculta cu placere o melodie cu versuri in diferite limbi straine. Nu trebuie sa "pricepi" versurile pentru a prefera o melodie. Cand ascult o melodie prima data, nu pun versurile pe primul loc, ma intereseaza MELODIA. Daca iti place melodia, merita sa faci un efort si pentru a intelege mesajul versurilor, altfel...

Hip-hop-ul este prin definitie underground, asa ca atunci cand am spus "Divizia Z" am spus in alt fel "underground". Nu arunca nimeni cu noroi, data viitoare te rog citeste mai cu atentie si incearca sa si intelegi mesajul.

Am ascultat si ascult muzica foarte multa si extrem de diversa si sunt de acord ca gusturile difera si nu se discuta. Totusi, muzica are niste standarde minime de bun simt, iar daca ar fi sa comparam genurile tinand cont de aceste standarde, de exemplu, o manea este mai melodioasa decat o piesa hip-hop (facem abstractie de versuri!).

Mesajul hip-hop este transant si imi place asta, insa calitatea mesajului nu compenseaza lipsa melodiei si a vocilor muzicale. Oricine, cu putin exercitiu si ceva vointa, se poate apuca de hip-hop. Artistii din bransa hip-hop nu au pretentia ca ei fac piese comerciale, scopul lor nu e neaparat sa vanda, cat sa existe ca mesaj.

Nu poate exista un flame pe tema "Underground-ul, un gen care se caracterizeaza prin voci muzicale si prin linii melodice comerciale", pentru ca muzica underground s-a remarcat si se mentine datorita MESAJULUI.

Si mie imi place acest mesaj, dar nu recunosc muzica underground ca si comerciala. Hip-hop-ul NU poate fi ascultat fara sa intelegi versurile. De ce? Pentru ca nu exista o melodie atractiva, slagaroasa, comerciala. O melodie comerciala pune versurile pe plan secund, iar succesul este asigurat de linia melodica.

Acum cred ca s-a inteles mai bine ce am vrut sa spun. Pe scurt, muzica underground pune pe primul loc mesajul transmis cu ajutorul versurilor (melodia si vocile sunt mai putin importante; fara a intelege mesajul, piesa nu atrage deloc atentia), in timp ce muzica asa-numita comerciala promoveaza o melodie slagaroasa, ritmuri provocatoare, voci deosebite (versurile trec pe plan secund, putand contribui la succesul melodiei, in cazul intelegerii acestora).
:peacefingers:

#20
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Desi am promis sa ma abtin de la a posta pe aceasta arie, acum nu pot sa tac.
Orice om are dreptul la intimitate si daca X nu vrea sa fie fotografiat arunci legea e de partea lui.
Nu stiu aici dreptatea de partea cui este, dar eu inainte de a face cuiva o fotografie intreb. Si daca nu vrea ii multumesc frumos si plec.
Eu nu cred ca Cheloo s-a luat asa de amorul artei de acea tanara. Daca ea a facut fotografia respectiva fara sa intrebe, atunci sunt de acord cu el. Eu unul ii dadeam aleia si un picior in fund.

(Si ce de reclame subtile la HP in declaratiile alea, macar de ar fi fost cine stie ce scula).

#21
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
titlul threadului ar trebui sa fie "Parazitii FACE scandal"...
e vorba de o formatie, un nume, nu despre niste paraziti...
:death:

#22
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

kraMMer, on Aug 19 2005, 01:52, said:

titlul threadului ar trebui sa fie "Parazitii FACE scandal"...
e vorba de o formatie, un nume, nu despre niste paraziti...
:death:

<{POST_SNAPBACK}>


Din pacate, nu putem sfida limba romana.  :D

#23
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,575
  • Înscris: 04.05.2005
fata a scapat usor -_-

daca-i spunea..."suie-te pe usa sa te bat in cuie"...???

sa zica mersi... -_-

#24
catau_man

catau_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.04.2006
Saraca fata ... cum a fost ea lovita ...
Ce m**tii m**ii cauta sa fotografieze un om la masa cu prietena lui ??
Daca eram in locul lui Cheloo o bateam si ii bagam aparatul pe gat.

Trebuia sa ii fi recitat ceva de genu` : "Ho fah ca nu te f*t, vreau sa te-mpaiez".

Pace !!!

#25
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu cunosc incidentul insa cunosc situatia cand nu poti sta linistit cu nevasta ca vine un oarecare reporter dobitoc sa iti faca poze. de cand si pana cand isi da statutul de reporter dreptul de a viola intimitatea cuiva?

eu i-as fi spart toata fata aia de reporter, sa se gandeasca bine inainte de a face asa ceva!

PS: e ilegal daca persoana respectiva nu doreste sa fie fotografiata :).

#26
lil'O.G._MC

lil'O.G._MC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.11.2006
mai ales k cheloo ar fi preferat sa o injure decat sa o bata....

#27
miss_y

miss_y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.05.2007
Totusi, aveti macar atata bun simt sa recunoasteti ca Parazitii reusesc sa umple in fiecare an, chiar de cateva ori pe sezon, discoteca Tineretului din Costinesti. Pardon, Mega-Discoteca Tineretului, cum se autointituleaza.

#28
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008

View Postmaxy, on Aug 8 2005, 21:38, said:

Așa face și la jurnaliști?

A dispărut cavalerismul, cel puțin în acest domeniu...
Pai daca desteapta aia a fost agresiva...cum vroiai sa se poarte Freaka da Poola (sau cum il cheama) cu ea .

Edited by Stapanul_clonelelor, 02 September 2008 - 09:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate