Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

One hit wonders

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#1
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Zilele astea am ascultat niste muzica romaneasca de la sfarsitul anilor '90, mai exact de la trupe care nu mai "presteaza" in prezent, dar care au scos fiecare cel putin cate un hit  la vremea respectiva.
Partea nasoala e ca am vrut sa caut pe net cateva informatii despre ele, nimic.  <_<

Anyway, cam astea sunt alea pe care mi le amintesc eu momentan:

1. Cindy Cat
2. N5
3. Colour Mix

#2
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
da' stiu ca va intereseaza tare subiectu'...  <_<

totusi, mai pun eu niste nume pe la categoria asta:

1. Il-legal
2. Sotto Inteso
3. Giglio (maxy spune ca n-ar fi, asa ca nu se pune :) )

ma opresc aici, poate stiti si voi.

PS: in acest topic, cine stie, poate sa si spuna cam ce mai fac respectivii "one hit wonders".  :peacefingers:

Edited by Izzy, 08 August 2005 - 20:35.


#3
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Biografie Colour Mix @ www.music.ro
Dintre cele douã moduri de a pune piciorul în muzicã – empiric, bazat pe o presupusã cunoastere, si cel aprofundat, care presupune o bunã cunoastere a propriilor putinte, cât si ale celor cu care te mãsori sau la care te raportezi – cei patru membri ai trupei COLOUR MIX l-au ales pe cel din urmã. Alegerea lor este îndreptãtitã de dorinta de a rãsturna tiparele impuse de moda boysband-urilor, mai putinã muzicã, mai mult look, si motivatã de suma experientelor individuale în plan muzical, experiente generate nu numai de talent în sine, ci si de interesul de a-l pune în valoare la modul profesionist, prin studiu si raportare la modele. Initiativa creãrii unei trupe LATINO DANCE îi apartine lui Cãtãlin Barbu, cãruia i s-a alãturat imediat Nelu Constantin. Aparitia lui Bogdan Pântea, „racolat" prin intermediul prietenei lui, pe care cei doi au vrut-o initial în grup, dar care a fost eclipsatã de vocea lui Bogdan, a determinat statutul ulterior al trupei în devenire – grup exclusiv masculin. Florin Gheorghe, la întoarcerea dintr-un turneu în Israel, i-a contactat pe cei trei reuniti deja, întregind ulterior formula actualã COLOUR MIX. COMPONENTÃ… CÃTÃLIN BARBU (n. 29 ianuarie 1971, Bucuresti), dupã absolvirea liceului (I.L. Caragiale), s-a înscris la cursurile clasei de jazz si muzicã usoarã din cadrul Universitãtii Populare, clasã condusã de Aura Urziceanu, Viorel Gavrilã si Edmond Deda. În 1991, a devenit angajat al teatrului de revistã „Ion Vasilescu", cu care a efectuat o serie de turnee prin tarã si Republica Moldova. În primãvara lui 1992, câstigã concursul de interpretare „Se cautã o vedetã", iar în vara aceluiasi an, câstigã locul al II-lea la sectiunea Interpretare din cadrul festivalului „Mamaia ‘92". Aceeasi varã înseamnã pentru Cãtãlin admiterea la Universitatea Ecologicã, sectia Music-Hall, unde i-a avut ca profesori pe Ioan Luchian Mihalea (canto), Marius Teicu, George Natsis, Silviu Stãnculescu (dictie). O a doua participare la festivalul Mamaia, îi aduce locul al IV-lea, sectiunea Interpretare, în 1993, an în care câstigã Premiul Juriului la festivalul International „Bucuresti ‘93", la sectiunea Creatie, cu o piesã a compozitorului Petre Gãlusanu, „Ca o balerinã". NELU CONSTANTIN (n. 19 iulie 1969, Bucuresti) a absolvit liceul de muzicã „George Enescu", sectia vioarã, actualmente student al Facultãtii de Drept „N. Titulescu", anul al III-lea. Pasiunea pentru vioarã l-a purtat printr-o serie impresionantã de orchestre, începând cu cea a Palatului copiilor, continuând cu cea a Casei studentilor „G. Preoteasa" si terminând cu cea a Radiodifuziunii române. În 1994, ia lectii de canto cu Angela Ciochinã, iar în 1995, cu Gloria Bordea-Mihalache si G. Natsis. Între 1995 si 1998, a urmat cursurile Scolii Populare de arte, clasa G. Bordea-Mihalache. Palmaresul lui cuprinde si participarea la concursul de selectie pentru Eurovision ’96, cu o piesã a lui T. Popa. FLORIN GHEORGHE (n. 26 ianuarie 1975, Bucuresti) a studiat la scoala elementarã pianul, dupã asolvirea cãreia a debutat în muzica usoarã, în 1991, la emisiune-concurs a TVR „O melodie dintr-o sutã", unde a obtinut Premiul I, cu piesa „Priveste în urma ta". Acelasi an, aceeasi emisiune îi aduce lui Florin alte douã locuri I, cu „Te astept iubirea mea" si respectiv „Vino". Gala finalã a concursului încununeazã succesele anterioare cu un nou premiu I, cu piesa „Vino". Piesa a stat apoi la baza primului album, omonim, al lui Florin. Anul 1993 este cel în care a absolvit Scoala popularã de artã, sectiile muzicã usoarã–jazz, clasa profesorului Marius Teicu, si canto-muzicã usoarã, clasa Viorelei Filip. Al doilea album , „Iubire sau iluzie", va fi publicat un an mai târziu. Florin este acum student al Academiei de arte „Luceafãrul", sectia pedagogie muzicalã. BOGDAN PINTEA (6 aprilie 1976, Vaslui), urmând calea deschisã de absolvirea, în 1996, a cursurilor Seminarului Teologic din Roman, este student al Institului teologic Universitar, sectia Pastoralã, anul al IV-lea. Nota distinctã, influentatã de muzica liturgicã si coralã, pe care o aduce în comparatie cu experientele celorlalti membri ai trupei este disipatã de încercãrile adolescentine similare, dar mai putin reusite, ale lui Bogdan de a se evidentia în cadrul unor festivaluri regionale de muzicã usoarã.


#4
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Giglio a fost one-hit wonder? Get real! Nu au avut succes și nu mă miră faptul că nu au continuat.

#5
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005

maxy, on Aug 8 2005, 21:30, said:

Giglio a fost one-hit wonder? Get real! Nu au avut succes și nu mă miră faptul că nu au continuat.

<{POST_SNAPBACK}>


ma, parca au avut ceva, dar daca zici tu... eu doar din aducere aminte scriu pe-aici, fara sa am niste date oficiale.  -_-

@allex: mersi, asta gasisem si eu, dar atat. nici macar o imagine cu trupa, sa vad daca ii mai tin minte (ultima data i-am vazut la mare in 2000).

#6
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
il-legal sunt tipii aia cu "vine politia, imi ia toata marfa"? daca da, si eu au recunoscut la apropo tv ca au fost un one hit wonder ...  ;)

#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

maxy, on Aug 8 2005, 21:30, said:

Giglio a fost one-hit wonder? Get real! Nu au avut succes și nu mă miră faptul că nu au continuat.

<{POST_SNAPBACK}>


Maxy, cate melodii in afara de aia numita "Oare de ce?" mai stii? Acuma, cine ar putea sa-i uite pe N5 cu celebrul vers "nu vreau fetito CA SA te pierd"  :lol:

Imi pare rau ca n-am mai vazut nici o melodie de la Endless Zone (& Central BPM). Dupa excelenta "Pleaca" nimic....pacat, ca erau plini de potential. Sau Ansel cu "metamorfoza"...

Edited by Clayman, 08 August 2005 - 21:12.


#8
Izzy

Izzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 23.07.2005
Inca 3 trupe:

1. Axxa
2. As XX
3. Genius

#9
Lemmy

Lemmy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 03.05.2004
Boombastic  :lol:
Cassa Loco
Non Stop , aia cu Jimmy  :)
K1 si Tiger 1  :confuzzled:

Edited by Lemmy, 09 August 2005 - 07:29.


#10
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

Lemmy, on Aug 9 2005, 08:24, said:

Boombastic  :lol:
Cassa Loco
Non Stop , aia cu Jimmy  :)
K1 si Tiger 1  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


Cassa Loco au mai multe melodii de succes deci nu intra in categorie. La fel si K1 si Genius!

Edited by Clayman, 09 August 2005 - 08:25.


#11
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Las ketchup

#12
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

Skelet, on Aug 9 2005, 09:25, said:

Las ketchup

<{POST_SNAPBACK}>


Daca nu cumva alea 3 is de fapt romance plecate la munca in Spania. (n-ai vazut titlul? melodii romanesti)

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Mai ar fi trupa aia pe care și-a făcut-o Moș Crăciunul andrelelor. Sincer, nu știu cum se numește!

#14
evi

evi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.12.2004
in ceea ce priveste As XX tin minte ca in urma cu 2-3 ani a murit baiatul din trupa

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
nu era axa ?

#16
evi

evi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.12.2004
nu nu ! Axa erau baietii aia 4 sau 5 cu dinu maxer. As XX erau formati dintr-un baiat si o fata, ardeleni parca.

#17
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Parcă era și ceva gen Evrica..

#18
evi

evi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 05.12.2004
maxy: trupa facuta de mos craciun se numea 4U  :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate