Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#73
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Pe topicul "Altoirea pomilor" pag.4 sunt prezentate amplu aspectele legate de semnificaţia culorilor etichetelor de pomi.

Pentru magiun şi prune uscate se pretează: Stanley, Tuleu Gras, Agen, Ana Spath, Gras Ameliorat.

#74
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Legat de prunele pentru magiun si uscare...eu nu stiu ce soi sunt prunii din gradina mea care au fost plantati de tatal meu, deci nu stiu daca am vreunul din cei enumerati, dar presupun ca sunt bune pentru asta prunele oarecum mai seci, adica nu foarte zemoase, nu?

#75
kzitz

kzitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 02.11.2011
Salutari tuturor.
In toamna 2011, am plantat in curte la tara cca. 100 buc. puieti de prun crescuti din samburi intr-o livada batrana ( fost IAS ), din soiul :grasa romaneasca
Ca urmare, rog pe cei care cunosc, sa imi spuna si mie ce soi este acesta ( de masa, industrializare, etc.) si ce sanse de rodire as putea avea la ei, tinand cont de faptul ca sunt puieti din sambure , si mutati de colo-colo.
Multumesc anticipat, si spor.

#76
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
am si eu o intrebare:
caut un soi de cires , care sa fie polenizator ptr. soiurile germersdorf si hedelfinger.
Van s-ar potrivi la ambele?
sau care ar fi mai potrivit?
multumesc!

#77
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Hedelfinger e polenizator pt Gemersdorf
Soiul Stella polenizeaza majoritatea soiurilor de cires

#78
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
deci Stella ar fi polenizator atat ptr. germersdorf cat si ptr. hedelfinger....
Multumesc...

La mine e ceva "special" : am plantat acum 5 ani 2 ciresi (unul hedelfinger si unul germersdorf).
Unul dintre ei s-a uscat (nu stiu care).
Deci mi-a ramas doar 1 cires, care infloreste, dar nu face fructe => are nevoie de polenizator.
Daca plantez un Stella, rezolv problema?




PS: am un prun Bistrita, care anul trecut a facut cam 20 prune, dar anul asta nu a facut nici macar o floare.....
Exista vreo explicatie?
Prunul e plantat in noiembrie 2008, si are acum o inaltime de circa 3 metri si coraoana bogata.
Dar nu a produs nici o floare.

Edited by "BandiT", 27 May 2013 - 08:25.


#79
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
Eu am cumparat din piata un cires prin 2009. Anul trecut a avut primul rod. Anul asta are si mai multe fructe. Nu stiu ce soi este , dar are niste cirese uriase. Au greutatea minima 12gr si multe peste 14. Uite in imagine o cireasa de 15,5gr.
Mai jos am pus poze cu ciresele pe farfurie. Se poate vedea diferenta de marime dintre ciresele din piata si astea. Sunt pietroase si f.dulci.

[ http://i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/cirese3_zps5e228aca.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/cirese_0003_zpsf038c61f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i36.photobucket.com/albums/e24/ambra0/cirese2_zpsdb907129.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
@ambra1
Vreau si eu un cires ca al tau :-)

#81
allexecri

allexecri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 10.08.2010

View Postambra1, on 27 iunie 2013 - 23:31, said:

Eu am cumparat din piata un cires prin 2009. Anul trecut a avut primul rod. Anul asta are si mai multe fructe. Nu stiu ce soi este , dar are niste cirese uriase. Au greutatea minima 12gr si multe peste 14.
Sunt pietroase si f.dulci.

S-ar părea că este vorba despre soiul Summit. Am citit o descriere a soiului și am văzut fotografii cu cireșele de acolo și cu acestea. Seamănă foarte bine.
Întrebarea mea este următoarea:
- Soiul Summit are nevoie de polenizatori. Cireșul acesta mai are și alții în zonă sau nu?

#82
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postbiosystems, on 06 iulie 2013 - 22:48, said:

ativa
@ambra1
Vreau si eu un cires ca al tau :-)

Posted Image  si eu as mai vrea cativa, dar nu stiu de unde sa mai cumpar.... de aia voiam sa stiu ce soi este...

View Postallexecri, on 06 iulie 2013 - 23:10, said:


S-ar părea că este vorba despre soiul Summit. Am citit o descriere a soiului și am văzut fotografii cu cireșele de acolo și cu acestea. Seamănă foarte bine.
Întrebarea mea este următoarea:
- Soiul Summit are nevoie de polenizatori. Cireșul acesta mai are și alții în zonă sau nu?
Nu mai am alti ciresi.... am numai 2 visini.

#83
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
interesant. Ai putea sa-l altoiesti - acum, la toamna. Ce parere ai? Ne trimiti si noua cateva ramuri?

Poti sa faci cateva poze cu pomul intreg, frunze, scoarta, ramuri, etc.? Poate ca o sa reusim sa ne dam seama ce soi este.

#84
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006
OK, o sa fac mai multe poze...
In legatura cu prima parte........nu stiu cum se altoieste ..Posted Image   .....  cat despre ramuri...  nu e nici o problema.. se aranjeaza Posted Image

#85
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
OK, super. Intra pe topicul "Altoirea pomilor" si acolo gasesti mai multe detalii si prieteni care sa te ajute sa altoiesti si sa alegi ramuri altoi.

#86
boty142000

boty142000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.11.2009
"ambra1" din ce zona a tarii esti? daca esti din zona clujului, te pot ajuta la altoit Posted Image Posted Image

#87
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postboty142000, on 13 iulie 2013 - 17:06, said:

"ambra1" din ce zona a tarii esti? daca esti din zona clujului, te pot ajuta la altoit Posted Image Posted Image

Multumesc mult pentru oferta,   Posted Image    dar sunt din Brasov... Posted Image

#88
boty142000

boty142000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.11.2009
in acest caz, te poti uita cum se altoieste in ochi dormind si nuu peste mult timp se poate altoi deja. Mult succes!

#89
aenolerua

aenolerua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.07.2013
Stie cineva unde pot gasi citiva ciresi tarziu de octombrie?

#90
ambra1

ambra1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 06.09.2006

View Postboty142000, on 14 iulie 2013 - 10:33, said:

in acest caz, te poti uita cum se altoieste in ochi dormind si nuu peste mult timp se poate altoi deja. Mult succes!

Prin metoda asta pot altoi pe un cires mai batran (5..6 ani)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate