Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Soiuri de cires si prun

- - - - -
  • Please log in to reply
1143 replies to this topic

#55
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Buna seara! Doresct sa-mi intineresc livezile de pruni si inca nu stiu sigur pt ce sa optez. Singurul candidat pana acum e Anna Spath, soi din care am 45 pruni(recolta bogata, infloreste tarziu-evita brumele tarzii, AUTOPOLENIZARE). Agen-ul nu mai e bun la mine in zona-Arges(lumea se plange de recolte sarace, plus ca un an face, unu ba). Stanley-ul iar nu face recolte bogate.
Am vazut acum soiul Dambovita. Nu stiu nimic date din teren(doar ce am citit aici)
Acum intreb: exista cineva aici care are livada si poata sa-mi dea informatii despre soiul acesta sau alte soiuri asemanatoare?
Mentionez ca folosesc fructele la obtinerea licorii magice "tuica" :D
DAR pt prunele coapte ce soiuri se folosesc? Ma bate gandul sa-mi fac un cuptor.
Multumesc!


#56
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Stimate coleg pentru prune deshidratate se pretează: Tuleu Gras, Stanley, Agen, Anna Spath, în general soiurile târzii care reuşesc să acumuleze un procent ridicat de substanţă uscată. Pentru ţuică orientează-te spre soiurile locale.
Soiul Stanley este un soi care răspunde foarte bine la factorii de intensificare a producţiei: îngrăşăminte, tăieri, tratamente fitosanitare la superlativ., abandonat într-o tehnologie sumară, rezultatele sunt nesemnificative.

#57
gto24

gto24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.02.2013
@Ionathan
Stimate coleg mi-ar fi de mare ajutor opinia ta asupra soiurilor Silvia,Record,Centenar. Pt. soiul Record ce polenizatori se preteaza? Dar pentru slibovita? Am in plan 4ha de masa si 1ha pt tuica in zona de deal jud. Galati. Cernoziom.

#58
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Silvia este un soi excepţional, este obţinut din Renclod Althan X Tuleu gras foarte productiv în condiţii superioare de agrotehnică, coacerea in prima parte a lui august, pomul rodeşte pe formatiuni scurte de rod -buchete de mai-, poate fi plantat la min.4/3, pretabil pt consum proaspăt, distilare, uscare.

Centenar soi de mare productie, coacere sfarsit de iulie inceput de august, vigoare mai mica decat Silvia, prunele de culoare albătrie cu multă pruină, pretabil la toate destinatiile de valorificare. Gustul este deosebit mai ales cand este cules imediat după pârgă când se menţine încă crocant. Am pus imagini cu acest soi la topicul Pomi fructiferi si altele. Am aceste soiuri cultivate in livada mea, in conditiile pedoclimatice din vestul jud. Salaj.

Potential de productie 8-12 t/ha la ambele soiuri

Despre soiul Record nu-ti pot spune decat ce se mentionează in bibliografia aferentă, colegii de la statiunea pomicolă Zalau şi Cluj imi relatau ca este sensibil la plum-pox. Eu nu-l am in cultura.

Ce nu valorifici la consum, bagi la tuică (pălincă).

Edited by ionathan, 20 February 2013 - 13:35.


#59
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
La mine in zona multa lume are un soi de prun cu fructe galbene, de marime mijlocie, foarte zemoase si bune pentru tuica. Nu stiu cum se numeste, multa lume il cultiva din puiet iesit din samburi, deci e un soi foarte nepretentios, nu are nevoie de portaltoi, pomul are vigoare mare. Chestia e ca nici o pepiniera nu vinde acest soi de prun,de altfel pruni cu fructe galbene vad ca nu se vand, in afara de renclodul verde. Eu am scos 2 pui din livada vecinei, ca doar atat am gasit, de obicei lumea ii taie cand apar. Cunoaste cineva soiul acesta? L-ati vazut undeva la vanzare?  Are cineva in livada si ar fi eventual dispus sa-mi vanda cativa?

#60
gto24

gto24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.02.2013
@ionathan
Multumesc mult pentru raspuns si pentru promptitudine. Te-as ruga sa-mi recomanzi 1-2 polenizatori pt. Silvia si Centenar. De asemeni te-as mai ruga sa-mi dai mai multe detalii despre prunii din livada: cati ani au, ce ogor prefera, ce inseamna un an prost, cat produc si chiar ce sentimente ai pentru ei. Adica in sensul ca orice detaliu,cat de mic, ma intereseaza. Sunt captivat de acest pom si de aceea as dori sa le ofer ´´toate conditiile´´. Poate si ceva recomandari de procurare a materialului saditor.

@claudia313
Or fi corcoduse ´´altoite´´ ,in fapt tot un fel de prun, ma gandesc.Chiar daca sunt dulci si zemoase tuica de corcoduse nu se poate compara cu cea de prune, veritabila. O tuica buna de prune, dupa parerea mea, este aproape o opera de arta, se apreciaza cu trecerea anilor si reprezinta munca, maiestria si sufletul autorului. Este ca un lingou de aur - nu isi pierde niciodata valoarea ci din contra.

#61
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

View Postionathan, on 19 februarie 2013 - 14:42, said:

Stimate coleg pentru prune deshidratate se pretează: Tuleu Gras, Stanley, Agen, Anna Spath, în general soiurile târzii care reușesc să acumuleze un procent ridicat de substanță uscată. Pentru țuică orientează-te spre soiurile locale.
Soiul Stanley este un soi care răspunde foarte bine la factorii de intensificare a producției: îngrășăminte, tăieri, tratamente fitosanitare la superlativ., abandonat într-o tehnologie sumară, rezultatele sunt nesemnificative.
multumesc! Acum la noi se pune accent mare pe soiul anna spath tocmai pentru productivitate si o aroma buna tuicii. Nu stiu ce soiuri i-ar face fata. Deci pot sa merg in continuare pe acesta si sa incerc si cu stanley...

#62
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
gto24
Polenizatori: Stanley, Anna Spath, prunul preferă să fie lucrat pa rând, iar între rânduri să menţii inierbat şi cosit periodic.
An prost precipitaţii şi timp rece la înflorit, o brumă la înflorit şi/sau imediat după legare, secetă cum a fost anul trecut.

Prunu-i frate cu românul.

Dacă vrei îţi poţi organiza o mică pepinieră ca să ai materialul tău pentru plantare.
Când cumperi pomi îţi recomand să fie etichetaţi şi eticheta preferabil de culoare albastră.

RazvanGL

Poţi să mergi cu aceste soiuri, singurul mic inconvenient este că se recoltează în septembrie, iar în unii ani septembrie este ploios.

Edited by ionathan, 21 February 2013 - 14:23.


#63
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Mai rar dar se intampla. O intrebare despre anna spath.nu am gasit despre productivitatea anuala. Eu am observat in teren ca produc uneori si 2 ani la rand daca au parte de un tratament bun. Pe cand tuleu doar la 2ani. Stiti ceva despre acest aspect?

#64
gto24

gto24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 13.02.2013
@ionathan
inca o data iti datorez multumiri. Ai vreo parere despre pepinierele Hida?

#65
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Au tendinţa spre alternanţa de rodire, dar facând tăierile de fructificare în fiecare an, susţinând recolta cu îngrăşăminte (naturale şi/sau chimice), lucrând terenul din jurul pomilor, mentinând frunza verde (bucătăria plantei) prin tratamente fitosanitare (câte se impun), reduci amplitudinea acestui fenomen. În pomicultură producţiile de fructe oscilează destul de mult chiar şi în condiţii de agrotehnică superioară. Execuţi tăierile, fertilizezi, lucrezi terenul şi prinzi la înflorit câteva zile reci şi noroase care nu favorizează zborul albinelor, legarea este deficitară având ca efect dijmuirea producţiei, sau din contră ai nişte zile perfecte la înflorit, cald soare, zboară albinele, ai o legare bună şi dai lovitura. Succes.

#66
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
In primavara doresc sa mai plantez cativa zeci intr-o ograda mai mica. Raman la anna spath.dupa parerea dvs ar trebui sa il combin si cu alt soi sau e suficient ca e autopolenizator?
Dar despre plantarea in primavara ce parere aveti?-
intrebar ipt toti cititorii cu experienta

#67
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Pune Stanley sau Renclod Althan ca polenizatori.
Apuca-te şi fă gropile, pe cat posibil pământul care curge şi este marunţit pune-l de o parte a gropii, iar cel bulgăros de cealaltă a.î la plantare să foloseşti numai pământ mărunţit.
Pregăteşte-te să poţi uda.
Dacă este posibil plantează cât de repede, nu face muşuroi în jurul pomului, lasă pământul nivelat să poată pătrunde apa din ploi la nivelul rădăcinlor.
Cu apă şi multă dragoste poţi obţine rezutate remarcabile şi la plantarea de primăvară.

#68
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Inca un aspect care ma tine pe ganduri: distanta intre
pruni si intre randuri. La prunii  pe care ii am acum sunt la 6x6m. Mi se pare putin cam mult. Am citit ca in zona de deal merge 4x5. Eu m.am hotarat sa-i pun la 5x6m. Mai exista si alte aspecte pe despre csre voi intreba cu alta ocazie

#69
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Varianta cea mai intensivă în zona de deal este 5/4, permite accesul mecanizării cu tractorul de 45CP.

#70
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 ionathan, on 21 februarie 2013 - 14:19, said:

Când cumperi pomi îţi recomand să fie etichetaţi şi eticheta preferabil de culoare albastră.

Care este diferenta intre culorile etichetelor ???

#71
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Eticheta albastra  atesta ca materialul este certificat (se stie de unde provine portaltoiul) -gama profi
Eticheta galbena - producatorul nu poate sa justifice provenienta portaltoiului -gama amatori

#72
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori: care sunt soirile de prun care sunt pretabile pentru magiun (gen Topoloveni) si prune uscate (cum se gasesc in piata)?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate