Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Preselectia pentru Cerb...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

LA BRASOV, VOR REPREZENTA ROMANIA ANDRA, MIHAI TRAISTARIU SI OVIDIU ANTON
GINA SI-A BAGAT PICIOARELE IN CERB

Gina Pop, unul dintre artistii participanti la preselectia pentru Cerbul de Aur, a acuzat juriul de favoritism si a parasit studioul TVR trantind usa si aruncand vorbe grele.
Editia din acest an a preselectiei nationale a generat nemultumiri in randul artistilor participanti. In principal pentru ca juriul s-a incurcat in acordarea voturilor. Este cazul Aurei Urziceanu si Didei Dragan, care au acordat de doua ori aceeasi nota, sase, desi regulamentul prevede acordarea unei note de la 1 la 12, o singura data. Ca o coincidenta, incurcatura se producea cand era vorba de Gina Pop Band, care, dupa televoting, se clasase pe locul trei.

I-A DAT NOTA 1
Cand s-au descoperit neregulile, pentru ca doar nota unu a ramas neacordata, Dida Dragan s-a decis pe loc, la insistentele lui Dan Teodorescu, amfitrionul showului, sa o acorde Ginei Pop. In urma acestei decizii, Gina Pop Band a cazut pe locul patru, pierzand calificarea in favoarea urmatorului clasat, Ovidiu Anton.

VINA BABACIUNILOR
Cu nervii la pamant, in spatele camerelor de filmat, Gina a acuzat juriul de favoritism, a trantit usa studioului strigand pe culoarele televiziunii ca din cauza "a doua babaciuni care gresesc la calcule" i-a fost "spulberat un vis". Dida Dragan repeta ca ea nu are nici o vina. Ea isi tinea in mana ochelarii care se rupsesera inainte sa urce pe scena si ii intreba pe organizatori: "Deci din cauza mea n-au intrat ei?".

MUZICA PUTE!
Aura Urziceanu a avut o reactie mult mai dura: "Indrazneala! Obraznicie! Invatati mai intai sa cantati, apoi sa veniti aici! Si muzica pute!", a exclamat ea parasind val-vartej sediul televiziunii pe o ploaie torentiala.(Sorin Dutoiu/Ziarul)

Quote

Razboiul acerb pentru Cerb
Pentru ca Alin Ionescu e o saptamina in concediu, m-am uitat eu, cu creionul in mina, la televizor. Mi-am zis ca iese de-o ciupitura daca urmaresc preselectia pentru Cerbul de Aur, transmisa vineri seara pe TVR. Prezentatorii evenimentului au fost Iulian Vrabete (de la Holograf) si Dan Teodorescu (de la Taxi). Putea fi, asa cum mi-am imaginat, o lupta de culise, o sforarie in direct, un spectacolas fara har, ca multe productii teveristice. Cum nu sint un critic muzical pentru ca nu am aptitudini (ca si cind asta ar fi o piedica, nu?), m-am concentrat, cu telecomanda cu tot, pe partea finala, aceea a notarilor date de juriul prezent in platou. Ei, bine, de aici a inceput o alta emisiune. Dan Teodorescu, de la Taxi, a reusit sa transforme acest moment intr-un show de umor de cea mai buna calitate. Bilbiielile organizatorice, nepriceperea juratilor la matematica (desi era simplu: o nota, de la unu la doispe, se dadea o singura data) au devenit ocazii de dezlantuire a prezentatorului care si-a umbrit colegul (scuze, Mugurel!). De multa vreme nu a mai gazduit TVR, in direct, un comic atit de complet, cu spontaneitate si cu autoironie. Reluarea notarilor sub pretextul ca s-a blocat computerul nu l-a dezarmat pe Dan si ceea ce, in alte circumstante, ar fi fost un sir penibil de scuze organizatorice a devenit o noua ocazie de gaguri si de poante impecabile. Parafrazind un cintec al trupei Taxi, l-as ruga pe Dan Teodorescu sa ia in serios statutul de stand-up comedian si sa creada ca „Aici e talentul dumneavoastra!“ (I.T.M./Cotidianul)

Quote

Selectie cu "cantec"
Cerbul de Aur, luat de coarne de Andra, Mihai si Ovidiu
Selectia nationala pentru Cerbul de Aur, transmisa in direct, vineri seara, la TVR 1, s-a desfasurat ca "la romani". Ploaia torentiala si erorile de jurizare au dat peste cap desfasuratorul emisiunii, insa Dan Teodorescu, gazda serii, a salvat aparentele, determinand telespectatorul sa nu schimbe pe alt canal. Concursul de vineri seara nu a trecut, nici de aceasta data, neobservat, iar ecourile nu s-au lasat prea mult asteptate. Andra, Mihai Traistariu si Ovidiu Anton au castigat selectia nationala si vor reprezenta Romania la editia din acest an a Festivalului International de Muzica Cerbul de Aur de la Brasov.

Gina Pop Band depune contestatie
Daca cei trei interpreti au fost multumiti de cum a decurs totul, nu acelasi lucru se poate spune despre Gina Pop Band, care poate fi considerata marea invinsa a competitiei, aflata imediat sub linie, pe locul patru, la doar sase puncte diferenta de castigatorul locului al treilea, Ovidiu Anton (Scoala Vedetelor). Participantii si nu numai ei banuiau numele primilor doi clasati inainte de deschiderea plicurilor de catre juriu, iar batalia propriu-zisa se dadea pentru locul al treilea, disputat de ceilalti 10 concurenti. Votul publicului (50 %) o plasa pe Gina Pop Band pe pozitia a treia, iar pe Ovidiu pe a cincea, insa decizia juriului (50 %) a stabilit un alt clasament, iesind din "joc" Gina Pop Band, care a primit din partea Aurei Urziceanu si a Didei Dragan note de 4, respectiv 1, dupa ce, initial, ii acordasera 6 plus si 7. Cum aceste note se mai dadusera, s-a stabilit, ad-hoc, ca Gina Pop Band sa primeasca puncte mai putine, asta pentru a merge mai departe concursul. Astfel, s-a trecut, cu glume si chicoteli, peste aceasta "problema". Cantareata din Bistrita-Nasaud nu se da batuta si este hotarata sa depuna contestatie. "A fost o cacealma. S-au impartit notele ca la piata. Eu nu acuz pe nimeni si nu ma intereseaza cine este vinovat. Ca si concurenti, stiam ca nu trebuie sa dai doua note la fel si dansele nu au stiut? Imi cer dreptul de a merge la Cerb si cum anul trecut au mers patru concurenti si anul acesta pot admite sa mearga mai departe tot patru. Daca nu se va rezolva situatia cu punctajul, nu ma voi opri aici", ne-a declarat Gina.

Ovidiu promite ca va ridica publicul in picioare
Marele invingator al serii este, fara indoiala, tanarul Ovidiu Anton, cu prezenta scenica si sigur pe el. La sfarsitul emisiunii, cu toate ca se calificase al treilea, cu 181 de puncte, Ovidiu parea nemultumit de unele note acordate de juriu. Acesta ne-a declarat: "Nici nu am realizat ca am castigat, pana a doua zi. In toata aceasta perioada am trait in stres continuu, mai ales ca a existat o concurenta foarte tare. La sfarsit am clacat si parca nu eram eu. Acele note de 2, 3 si 4 m-au facut irational si vreau, pe aceasta cale, sa cer scuze juriului pentru acele iesiri". Ovidiu va canta la festivalul din toamna melodia "Let me entertain you" a lui Robbie Williams, cu promisiunea ca va ridica publicul in picioare. Andra si-a adjudecat locul I, binemeritat, cu 285 de puncte, fiind urmata de Mihai Traistariu, cu 262 de puncte, care ne-a marturisit ca este fericit si se simte implinit. "Pe de o parte, ma asteptam sa fiu in primii trei si sunt multumit ca, in sfarsit, am luat note de 11 si 12, mai ales ca am fost la toate concursurile Eurovision si nu am ajuns asa sus. Pentru mine este un an exceptional, voi participa la Mamaia, apoi la Cerb". Andra spune ca este pregatita pentru concursul din toamna si "simt ca este momentul meu. Ma bucur ca mi s-a oferit sansa de a participa la Cerbul de Aur". Pe locul cinci s-a clasat Rafael, fiind urmat de Asha, Haiducii, Avantgarde, Vicenzo, Etnic, Mirage si El Negro. (Adevarul)

Edited by Allex, 08 August 2005 - 00:35.


#2
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Ma dar sa-mi spuna si mie cineva o treaba: CARE E MEREU CU IDEEA SA-L CHEME SI PE SARACUL ALA DE MIHAI TRAISTARU?!?!?! :death:

Sau ala se invita singur?????

Edited by UnForsaken, 16 September 2005 - 22:09.


#3
skater-boy

skater-boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2008
Sa ii lasam putin deoparte pe artistii romani si sa ne gandim ca acum cativa ani au cantat la Cerb Simply Red, Ricky Martin si altii. Nu are nimeni informatii legate de artistii care vor veni anul asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate