Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

2 intrebari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
aiem

aiem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.05.2010
Salut,

Problemele mele:
1. Cine poate sa-mi dea ceva detalii despre folia de difuzie Elpreco - este de culoare alba in trei straturi si vreau sa o pun sub izolatie la acoperis ( tigla - natura plus; izolatia: avand in vedere ca am capriorii de 20 h va fi compusa din : 10 cm vata minerala bazaltica si 5 cm polistiren expandat ).
2. La podeaua de la parter am pus: peste pamant si pietris ( compactate ), un strat de polistiren extrudat de 5 cm si  un strat de beton de cca 19 cm, desi initial trebuia sa fie de 10 - 13 cm. Este un avantaj sau un dezavantaj stratul mai gros de beton?

Multumesc .

#2
s_q_u_a_d

s_q_u_a_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 17.08.2009

 aiem, on 18th October 2010, 11:36, said:

Salut,

Problemele mele:
1. Cine poate sa-mi dea ceva detalii despre folia de difuzie Elpreco - este de culoare alba in trei straturi si vreau sa o pun sub izolatie la acoperis ( tigla - natura plus; izolatia: avand in vedere ca am capriorii de 20 h va fi compusa din : 10 cm vata minerala bazaltica si 5 cm polistiren expandat ).
2. La podeaua de la parter am pus: peste pamant si pietris ( compactate ), un strat de polistiren extrudat de 5 cm si  un strat de beton de cca 19 cm, desi initial trebuia sa fie de 10 - 13 cm. Este un avantaj sau un dezavantaj stratul mai gros de beton?

Multumesc .

betonul la placa peste pamant este suficient de 10cm, pentru ca nu trebuie sa tina nici o incarcare, se reazama direct pe pamant. nu ai facut decat sa bagi bani aiurea in beton. nu este nici un mare castig (daca te gandesti la izolatie termica) ca ai pus 9cm in plus. cu un polistiren de 5 cm sub placa ai fi echivalat cu niste zeci de cm de beton.

cei 5cm de polistiren pusi alaturi de cei 10cm de vata la sarpanta nu inseamna mai nimic.
polistirenul functioneaza ca izolatie termica doar daca este lipit cu adeziv. de aceea la sarpante se foloseste vata minerala, pentru ca se indeasa intre capriori si acopera toate golurile rezultate din imbinarile lemnului.
din calcule reiese ca in romania trebuie folosita la sarpanta izolatie din vata minerala de 15-20cm (in functie si de configuratia casei).
combinatia intre vata si polistiren este inutila.

folia elpreco probabil ca e la fel de buna ca oricare alta folie cu aceleasi caracteristici.

#3
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,537
  • Înscris: 10.05.2007
1 intrebare.
5 intrebari
Frumos titlu, exprima multe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate