Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Casa P+M - Domnesti

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
kull

kull

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2008
hai ca a fost cald afara ... asteptam poze noi :D

#38
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Azi s-a lucrat la cofraje. Am beneficiat de o vreme superba si cu ocazia asta am mai descarcat niste fier si scandura. Muulta scandura mai intra. Dar cei 3 m3 cumparati azi sper sa fie ultimii. Maine bat baietii scandurile de la capacul de pe garaj si inchid stalpii pe exterior.
In paralel se va lucra la fier.
Parterul a prins contur si acum ma gandesc pe unde sa infing tevi prin grinzi pentru electrice. Am luat si 200 de distantieri. Sper sa imi ajunga pentru 110 m2 de placa.
Poze cu exteriorul casei, un pic din cofraje, desenul scarii pe pereti, livingul, bucataria, intrarea...si binenteles cu unul din paznici...:)

Attached Files



#39
kull

kull

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2008
spune-mi si mie dimensiunile la camere cati mp are  fiecare.... sunt curios  ;)

#40
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
la ce pret ai luat Fe si scandura?

#41
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

View Postanonima1, on 5th November 2010, 06:50, said:

la ce pret ai luat Fe si scandura?


Fierul l-am luat la 2,8roni/kg
Scandura 480roni/mc

Transport inclus, si daca le spuneam sa imi aduca un metru cub si 10 bare de fier le aduceau fara costuri suplimentare.

@kull - daca tin minte bine, am atasat si niste planuri cu ceva dimensiuni pe ele in primele postari. Oricum sa stii ca este mai mare decat pare sa fie pe plan. Chiar si baia de la parter amplasata partial sub scara.

#42
kull

kull

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2008
astept cu nerabdate poze noi ;)

ti-am salvat pozele sa stiu la ce sa ma astept  cand ma apuc....   hai cu poze noi :)

#43
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Cofrajul este aproape gata. Mai au 2 capace de facut. Se lucreaza la grinzi. Au inceput si scara dar partea cea mai grea a scarii o vor face luni.

Attached Files



#44
alina_tom

alina_tom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 27.04.2010
Cat fier a intrat in fundatie?cata caramida a-ti cumparata la suprafata aceea?

#45
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010
...

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   322.09K   278 downloads
  • Attached File  2.JPG   225.19K   265 downloads

Edited by pivnitarul, 09 November 2010 - 10:29.


#46
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
@pivnitarul:
poza1 - sub caramizile alea sunt 4 bare de pc cu fi10 care sunt prinse in stalp si in peretele intreg de caramida. Sper ca am fost suficient de clar. Faza e ca mai nou luam in calcul umplerea acelui gol pentru ca am descoperit ca sub scara, in baie, am 1,85 m si in concluzie pot accesa spatiul de depozitare cu usurinta de acolo. In felul acesta obtinem un perete intreg, fara limitari in camera de alaturi. In baie, in acea zona va veni masina de spalat rufe si va ramane spatiu si pentru accesarea zonei de sub scara.

poza2 - sincer sa fiu nu ma gandisem pana acum la prinderea scarii in zona de mijloc de peretele exterior (adevarul e ca nici structuristul nu a suflat vreun cuvintel despre acest aspect). Maine dimineata...sedinta cu seful de echipa pentru armarea scarii...

Multumesc pentru observatii.

@alina: fier vreo 3 tone. Ideea e ca am adus initial pe santier 5370kg de fier de diverse dimensiuni din care am bagat in fundatie, am facut stalpii de la parter si tot a mai ramas aproape 1500 kg (200 bare fi8 si ceva maruntis din celelalte dimensiuni). Caramida este porotherm de 30 cm, au intrat in zidaria de la parter 19 paleti de intregi si 1 palet de jumatati. Pentru unele ziduri interioare am folosit si niste porotherm de 11,5 cm N+F din care s-a consumat 1,5 paleti.

#47
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
In ultimele zile baietii au lucrat la fierul de la placa. Am bagat si eu tevile pentru circuitele principale de la curentii slabi. A mai ramas de facut fierul de la scara, dar baietii spun ca pana maine la 12 e gata si scara. Maine dupa ora 2 turnam...stalpi, grinzi, scara, placa.

In ultima poza e noul model de baraca: cu nocturna incorporata :)

Attached Files



#48
kull

kull

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.07.2008
frumos....  urmaresc evolutia ... am avut dreptate ca o ridici la gri :D

#49
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Azi s-a facut o luna si o zi de cand au inceput baietii lucrul la casa.

Azi s-a turnat placa+stalpi+grinzi+scara interioara+rampa de la garaj. Dar nu fara peripetii...Cei de la statia de betoane au fost punctuali dar baietii mei au cam intarziat cu finalizarea scarii interioare. Asa ca treptele au fost montate in timp ce se turna betonu in rest. O mare distractie mai ales cand treceau baietii cu vibratorul pe langa golul de scara. Ca bonus s-a defectat si vibratorul baietilor dar am avut noroc pentru ca cei de la statia de betoane tin un vibrator pe masina de la pompa.
Partea placuta...am apreciat extrem de exact cantitatea de beton necesara pentru aceasta turnare si nu am pierdut nici macar betonul de pe circuitul pompei. :)
Rezultat final: 35mc de B250 turnati. Din pacate am uitat sa fac poze cu scara dupa turnare.

Maine poze cu placa si scara...

Attached Files



#50
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Ce sunt tevile alea gri aflate intre armaturi? :huh:

#51
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Pai ce sa fie...am tras tevile pentru curentii slabi pana la dozele din fiecare camera.

#52
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostIftime, on 13th November 2010, 00:15, said:

Pai ce sa fie...am tras tevile pentru curentii slabi pana la dozele din fiecare camera.

OK, dar plin placa? :huh: In fine, nu stiam ca asa se procedeaza.

#53
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010
Am fost azi in inspectie sa vad placa si scara. Am descoperit in unele zone diferente de +- 1 cm (am luat o scandura de 4 m pentru verificari). Este in limitele acceptabile?
La scara am vazut ca unele trepte au facut o mica burta de 2-3 mm. Cu ocazia asta mi-am amintit ca trebuia intarit si centrul scarii cu o rigla... :cursing:
Acum a mai ramas stresul cu stalpii. Faptul ca la elevatie nu am avut segregari si placile fara fisuri, parca ma linisteste putin. Dar desi baietii au vibrat tot, ma gandesc sa nu fi exagerat cu vibratul in stalpi si sa ma trezesc cu cine stie ce minuni. Dupa cat timp pot decofra stalpii?
Sa nu uit...la unul din stalpi a cedat putin cofragul si pe una din parti are o burta cam de 1,5cm. Din pacate nu am vazut decat azi. Am vreo solutie pentru remediere?

In alta ordine de idei, suge placa asta la apa, ceva de speriat. In jurul pranzului au fost momente in care dupa ce bagam apa de baltea, dupa 20 de minute deja se vedea cum se usuca.

Attached Files



#54
Iftime

Iftime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 19.02.2010

View PostRocknroll, on 13th November 2010, 20:11, said:

OK, dar plin placa? :huh: In fine, nu stiam ca asa se procedeaza.

Am fost un pic obligat sa procedez asa pentru ca voi avea incalzire prin pardoseala si incerc pe cat posibil sa elimin din sapa tevile care nu au legatura cu incalzirea in pardoseala. Sincer sa fiu am vazut niste suprapuneri de tevi de curent cu tevi de apa sau de la calorifere care nu au mai permis ulterior decat 2-3 mm de sapa si asta cu greu.
Incerc sa evit astfel de incalceli la mine in sapa.

Azi am decofrat o parte din stalpi si centurile pentru a vedea cum au iesit. Centurile chiar imi plac cum au iesit, dar la stalpi am 2 probleme: la unul din stalpi din motive care momentan inca imi scapa se vede putin fierul. La un alt stalp, probabil din cauza vibrarii excesive in partea de jos se vad pietricele. Am motive sa ma ingrijorez? Baietii spun ca vor lua un ciment special de reparat stalpii si vor remedia problemele.

Btw...pot sa iau in freza si critici referitoare la modul de executie...deja incep sa cred ca problemele pe care le-am intalnit eu pana acum sunt mult prea banale si nu merita nici macar o opinie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate