Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motivația

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Romascu

Romascu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.07.2007

 maxy, on Aug 7 2005, 19:27, said:

știu că e ciudat, am început să delirez. Nu am motivație să fac lucruri.
Soluții?
Trebuie sa identifici lucrurile care te motiveaza si sa te concentrezi asupra lor/sa le folosesti pt a ajunge in starea dorita de motivatie.

#56
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
sensations uite un sfat. din experienta.
               Cand esti inca plod la mama-ta acasa nu iti pasa de masa, de casa, de bani, ti se pare ca ai o infinitate de posibilitati in fata , ca everestu e o simpla treapta din sky-scraperu pe care o sa il urci in viata fara probleme.
Pe parcurs vezi ca ai tai incep sa imbatraneasca, ca nu iti mai pot ascunde greutatile de zi cu zi ca sa te protejeze,macar psihic, ca incep si ei sa se gandeasca la batranetea lor , sa isi doreasca o binemeritata odihna dupa zecile de ani de munca, sa maraie la nevoile tale financiare tot mai mari.                                                            
               In schimb, nu mai sunt in stare sa iti dea sfaturi cum sa te descurci, incotro s-o apuci, cum sa faci sa muncesti sa capeti si tu un banut sa ai de un cico cand iesi in oras si pentru prima data te simti in lasat/a in fundu gol in bataia vantului vietii. Si asta nu-i tot. Se asteapta de la tine sa te porti ca un om matur, cu experienta unui om de 40 de ani harshait de viata, cand tu de fapt esti un pustan(pustoaica) pentru care cele mai mari probleme pana in momentul respectiv au fost cele in dragoste(nu vreau sa te jignesc, fac o presupunere, daca ai mai multa experienta de viata bravo tie). O sa incepi sa te simti ca un cersetor(oare) cand, in loc de o suta de mii de iesit cu prietenii la un suc ceri milioane pentru chirie si mancare, chestii pe care erai obisnuit(a) sa le ai de-a gata, iar batranii stramba din nas si te chestioneaza pentru fiecare ban cheltuit.
               Gandeste-te ca de acum faptele incep sa cantareasca mai mult decat charmu si discutiile, ca lumea te va judeca pentru ce ai ajuns in viata, la ce facultate esti, cat de decent traiesti s.a.  Poate nu iti pasa de ce zic altii( :coolspeak: ) dar sigur iti va pasa de propria libertate si demnitate, de faptul ca iti vei dori sa ai dreptul sa alegi singura ce vrei sa faci cu viata ta fara sa fii nevoita sa ceri parerea nimanui. Da!!libertatea costa si trebuie sa muncesti din greu pentru ea.
                Si BAC-ul e primul pas spre toate astea, unul care ti se va parea banal mai tarziu(mie mi s-a parut si inainte :thumbup: ), dar unul foarte important.Primul pas spre libertate......

Sper sa gresesc in cazul tau, si sa ai un viitor mult mai lin decat l-am descris.

Numa bine

#57
tipsyone

tipsyone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.12.2007
Salutare, am citit thread-ul si ma tot gandesc la lipsa de motivatie cu care am trecut prin liceu si o parte din facultate.

Ideea e ca daca vrei poti. Orice. Cel mai important e sa stii ce vrei. Care e acel lucru care te face sa "ticai" si care te misca din temelii.

Nu o sa ma apuc sa dau sfaturi doar o sugestie, si anume: incercati blogul lui Steve Pavlina. Are multe materiale despre dezvoltare personala, ambitie curaj... o mai ia uneori pe aratura (parerea mea) dar sunt multe chestii utile.

Bafta

#58
Buratina

Buratina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.04.2008
daca nu reusesti sa te mobilizezi singura si sa iti gasesti motivatia, atunci poate ai nevoie de terapie si nu doar de niste sfaturi date in graba! motivatia e esenta vietii, fara ea esti doar o leguma, asa ca ai face bine sa nu mai gandesti asa si sa te gandesti pt ce ai nevoie de motivatie daca tu nu mai ai nici o motivatie?  ;)

#59
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
De fapt sunt doar niște mecanisme psihologice ce te aduc pe un drum închis.

Cauzele amanarii si cum poate fi depasita

#60
generalspecific

generalspecific

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.05.2008
Motivatia e overrated, am trecut bacul cu o medie rezonabila in timp ce motivatia mea tindea spre 0...

#61
Confuz

Confuz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.06.2005
Eu dupa ce fac sex ma simt motivat sa misc si un munte :D

#62
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006

 Confuz, on Aug 25 2008, 22:37, said:

Eu dupa ce fac sex ma simt motivat sa misc si un munte :D

Mi-ai luat vorbele din gura  :naughty:

#63
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Cat de cruda mai e viata cand va simtiti in fundul gol si fara bani de chirie?  :lol:

Nu mai are nimeni probleme motivationale? *BUMP*

#64
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

 generalspecific, on Aug 6 2008, 20:16, said:

Motivatia e overrated, am trecut bacul cu o medie rezonabila in timp ce motivatia mea tindea spre 0...
ca e de cacao bacul, asta'i altceva, nu are legatura cu motivatia.
trebuie sa fii prostu lumii sa nu iei bacul. si cu ce medie ai luat bacul, ca poate pentru altii nu'i rezonabila  :rolleyes:
parerea mea.

Edited by katsuchyo, 13 April 2009 - 08:58.


#65
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Eu ma ghidez dupa vechea vorba din popor: pofta vin mancand. Bineinteles adaptata pentru invatat.

#66
lefteer

lefteer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2009
daca nu reusesti sa te motivezi in tot ceea ce faci, inseamna ca in subconstientul/inconstientul tau iti dai seama ca nu se merita sa iti distrugi neuronii si sa pierzi timpu' cu respectivul lucru.....probabil nu are nici o legatura cu ceea ce vrei tu cu adevarat sa faci

si la mine functioneaza de minune :D daca nu am motivatie nici nu ma mai apuc ( stiu ca nu e bine ) pentru ca mai tarziu sunt mari sanse sa regret

iar cat despre bac si altele de genu asta ce trebuie facute pentru a fi in rad cu lumea ( ete pla...nu-s in rand cu lumea ) iti recomand sa faci lucrurile respective impreuna cu chestii care iti plac...ex inveti ascultand muzica, sau in loc de sala joci fotbal cu prieteni ori iti convingi camarazi sa mearga si ei cu tine la sala.....incearca sa imbini utilu' cu placutu :D

Edited by Lucian_M, 25 December 2009 - 14:03.
scos italic


#67
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
In zilele noastre, cand aproape nimic nu mai e la locul lui, poti sa te ghidezi dupa regula: "Daca nu poti face ceea ce-ti place, trebuie sa faci in asa fel incat sa-ti placa ceea ce faci".

ORICE meserie de pe lumea asta are cel putin o parte buna.Incearca sa o identifici si sa o exploatezi la maxim.Traind cu impresia ca iti irosesti viata, ca vei traii in mizerie, nu vei ajunge nicaieri.Nimeni nu e dispus sa-ti asculte parerile de rau si problemele tale.Acum sincer, cat de interesat esti atunci cand cineva iti insira problemele sale?Iti spun eu: prea putin.
Asa ca, nu ai dreptul sa te plangi ca nu ai destui bani sau nu traiesti cum ti-ai dorii pana nu dai tot ce poti.
Motivatia se pierde cel mai des atunci cand individul incearca sa-si atinga visele mai repede decat e posibil si se ajunge la dezamagire. Imparte visul tau si viata ta in cateva etape si-ti va fi mai usor sa le parcurgi.O prima etapa e Bacalaureatul, urmata de facultate, de primul loc de munca si ...de multe altele. Cand eram la liceu, parintii imi spuneau mereu: noi te sustinem material, te ajutam in absolut orice problema, sarcina ta e sa inveti si inveti pentru tine, nu pentru noi.Asa ca n-o sa vina nimeni sa te miste din loc, n-o sa te traga nimeni de mana spre un loc de munca bine platit, nu va face nimeni treaba in locul tau.
Viata nu e o porcarie, nu e cumplita, nu e chiar atat de rea. E a ta si poti face absolut ce vrei cu ea, asta presupunand Libertate. Cum a spus cineva mai sus, Bacalaureatul este primul pas spre libertate si daca vrei sa ai tot ce-ti doresti, trebuie sa muncesti. Munca fizica sau intelectuala, ceva trebuie sa faci. Lenea nu va duce decat la degradarea individuala.Lasa lenea deoparte, gaseste domeniul care te pasioneaza si studiaza incontinuu, incearca sa fi cel mai bun si vei vedea ca viata nu e atat de "nasoala" cum spun multi.Trebuie sa te adaptezi, mai ales daca esti tanar.Gandeste-te ca ai controlul absolut asupra vietii tale asa ca o poti lua intotdeauna de la inceput daca ai gresit cu ceva.Incearca sa fi foarte serios cu viata ta dar totodata nu-ti lasa deoparte familia si prietenii pentru propria reusita.Va trebui sa le combini pe toate, si asta va face lucrurile grele dar nu imposibile.
Nu incerca sa experimentezi "lipsa de motivatie" pe pielea ta ca s-ar putea sa fie prea tarziu.
Daca iti doresti o viata frumoasa, vei muncii, te vei straduii sa obtii ceea ce-ti doresti si motivatia puternica va venii cu primul succes financiar(chiar si primul salariu), primul copil, primul lucru important facut pentru care vei fi apreciat si lista poate continua. Si eu muncesc dingreu, vin obosit acasa, ma intretin singur si trebuie sa ma impart intr-un milion de sarcini si tot nu cred ca "viata e nasoala". Asta e expresia lasilor.

Daca vrei sa reusesti, trebuie sa te mobilizezi. Incearca sa vezi si latura buna a vietii si bucura-te de fiecare moment!
Mult noroc la examene, la facultati, la gasirea unui loc de munca si nu va pierdeti speranta si faceti-va singuri viata mai frumoasa!

*asta e parerea mea despre viata, poate diferii de a celorlalti, poate altii au alta conceptie, insa eu sper sa fi fost de folos cuiva.

#68
coffeyne4me

coffeyne4me

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2009

 maxy, on 7th August 2005, 19:11, said:

Mi-a dispărut acum câteva zile. NU știi de ce, nu au fost circumstanțe deosebite. M-am simțit obosit, sau poate stresat, și lăsam toate carțile întinse în pat, deschise...

Tuturor ne dispare motivatia la un moment dat. Nu e nimic grav in asta. Asa cum dispare asa reapare. Eu cand am trecut printr-o perioada mai proasta m-am apucat de citit, in special carti motivationale. Si culmea e ca a functionat, macar pentru o perioada cat sa-mi recapat iarasi energia: de exemplu Loretta LaRoche, care e super funny in Relaxeaza-te, viata merita traita, sau eventual uita-te pe TED ca acolo sigur gasesti un video care sa te inveseleasca si sa-ti puna mintea la contributie. Ideea e sa te axesezi pe ceea ce-ti place. In cazul meu cititul.

#69
VreauAcum

VreauAcum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.12.2009
spam

Edited by Lucian_M, 25 December 2009 - 14:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate