Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Nurofen Forte 400mg

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Ei bine, am mici nelamuriri legate de medicamentul din titlu.

Cam odata la 2 saptamani reusesc sa ma trezesc cu o durere de cap destul de rea si ma tine cam toata ziua daca nu iau nimic. Doctorul mi-a spus ca ar putea fi din cauza oboselii si nu a vrut sa imi dea nimic (sau sa faca analize suplimentare) dar eu va intreb pe voi, cei ce lucrati in domeniu' si aveti idee despre Nurofen, daca ii ok sa iau 1 pastila o data la 2 saptamani sau mai bine zis daca ii ok sa iau ocazional cate o pastila ori trebuie luat doar dupa o anumita reteta si in mod regulat ?  (Intreb lucrurile astea deoarece mi-e teama de efectele lui pe termen lung)                                

Thanks,
Robi.


#2
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
http://www.sfatmedic...drajeuri_400_mg

#3
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Nurofen - substanta de baza este ibuprofen.
Daca iti trece durerea de cap cu Nurofen-ul, poti sa iei fara grija.  400mg ocazional nu este o problema.
Si eu am dureri de cap poate mai des de 2 saptamani. De obicei in weekend dupa cate o saptamana grea la serviciu. Iau si eu cate o pastila de Nurofen (la indicatia medicului), dar nu intotdeauna imi ajuta.

#4
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Ca si idee, Nurofen e cea mai scumpa forma de vanzare a ibuprofenului. Cere la farmacie Ibuprofen de 400mg la vreo 4 lei cutia.

#5
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

View Postnikeone, on 16th October 2010, 20:38, said:


Am gasit si eu prospectul pe net dar vroiam si parerea cuiva in masura.

View Postyetiro, on 16th October 2010, 21:14, said:

Nurofen - substanta de baza este ibuprofen.
Daca iti trece durerea de cap cu Nurofen-ul, poti sa iei fara grija.  400mg ocazional nu este o problema.
Si eu am dureri de cap poate mai des de 2 saptamani. De obicei in weekend dupa cate o saptamana grea la serviciu. Iau si eu cate o pastila de Nurofen (la indicatia medicului), dar nu intotdeauna imi ajuta.


View PostKcuf_di, on 16th October 2010, 22:45, said:

Ca si idee, Nurofen e cea mai scumpa forma de vanzare a ibuprofenului. Cere la farmacie Ibuprofen de 400mg la vreo 4 lei cutia.

O sa tin cont de ce ati spus. Mersi  :cheers:

#6
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View PostKcuf_di, on 16th October 2010, 22:45, said:

Ca si idee, Nurofen e cea mai scumpa forma de vanzare a ibuprofenului. Cere la farmacie Ibuprofen de 400mg la vreo 4 lei cutia.
nu e prea mare diferenta de pret dintre cele 2, daca te gindesti la 2-3 pastile pe luna.
am folosit si eu si una si alta si am observat ca nurofenul e mult mai bine tolerat de stomac decit ibuprofenul simplu.
de fapt ibuprofenul mi-a dat un pirozis zdravan si de atunci am preferat nurofenul intotdeauna.
dai un ban dar stai in fata :)

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Un medicament mai contine si alte "smecherii" nu inseamna ca daca 2 au aceeasi substanta au acelasi efect, alea  ieftine se fac prin bantustane gen India in niste conditii cel putin dubioase, pe piata SUA s-au retras acum 1-2 ani zeci de produse , daca acolo isi permit va dati seama ce-i la noi.

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mie cel mai bine îmi face ibuprofenul roz (cred că e Ibalgin). Știu că e de la cap, dar tot are efectul ăsta.

#9
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

View PostRemicade, on 19th October 2010, 08:50, said:

N-ai nici cea mai mica idee despre ce vorbesti, nu?

@antigen Ibuprofen 400 care il ia prietena-mea e tot roz. :P

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Spre deosebire de tine sint chiar in sistem asa ca stiu ce vorbesc.

FDA Takes New Regulatory Action Against Ranbaxy's Paonta Sahib Plant in India
Agency halts review of drug applications from plant due to evidence of falsified data; invokes Application Integrity Policy

Actiunile Ranbaxy Laboratories au scazut cu peste 10% dupa ce Administratia pentru Alimente si Medicamente din SUA a anuntat ca va interzice intrarea pe piata americana a peste 30 de produse farmaceutice, din cauza unor incalcari ale procedurilor de fabricatie la doua unitati din India.
(citeste falsificari de date)
...da un search pe net, vorbim de Ranbaxy unul dintre cei mai importanti producatori de generice din India, daca ei isi permit asta ce sa spunem de Cipla autorul celui mai ieftin ibuprofen de pe piata romaneasca. Ibalgin e OK, e produs de Zentiva parte a Sanofi, un nume in domeniu.

Edited by Remicade, 19 October 2010 - 19:55.


#11
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Nu stiu ce inseamna "in sistem", dar a afirma ca 2 medicamente cu aceeasi substanta activa au efecte diferite e absurd. Si la fel e si generalizarea ca daca un producator de generice e implicat intr-un scandal si altii sigur sunt murdari. Daca ar fi sa luam "cazierul" fiecarei companii farmaceutice in parte la puricat, incepand cu Johnson si continuand cu Sanofi Aventis, am ajunge la concluzia ca nu poti avea incredere in nici un medicament.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Explica-mi de ce Fromilid 500 mg se ia de 2 ori si Fromilid UNO 500 mg se ia o data ambele continand claritromicina ? Deci vezi ca acea "smecherie", formularea medicamentului duce la o diferenta de actiune a medicamentului, din unul e necesara doar 1 tb din celalat 2 tb pentru acelasi efect.  Asa e si diferenta intre un medicament bine facut si intre o clona.

#13
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Cu asta ti-ai dat arama pe fata. Faptul ca ambele medicamente sunt produse de aceeasi companie trebuia sa-ti dea de gandit inainte de a scrie prostia aia.

Raspunsul intradevar consta in modul de preparare a medicamentului, dar nu e legat de eventuale defecte de fabricatie, ci de farmacocinetica lui, unul fiind retard iar celalalt nu. Iar pacientului caruia i s-au prescris 500mg de claritromicina/ 24h nu va lua in loc de 1 pastila de 500mg retard, 2x500mg ci 2x250.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Io nu stiu de ce esti asa agresiv, ti-am dat un exemplu, tocmai asta am aratat ca, conteaza foarte mult cum fabrici un medicament, inlocuieste Fromilid Uno cu Klacid SR.
M-ai dat gata cu "Cu asta ti-ai dat arama pe fata.".  :thumbup:

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Remicade, în cazul ăla e vorba de două forme farmaceutice diferite. La aceeași formă farmaceutică (aceeași doză, același mod de eliberare din formă etc) sunt obligatorii, în România, niște studii de bioechivalență foarte serioase. Pot diferi filmele în care sunt îmbrăcate drajeurile și unii bolnavi pot să nu suporte un anumit film, de exemplu, dar nu ne jucăm de-a "las' că punem mai puțină substanță că ș-așa n-o măsoară nimeni".

#16
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009

View Postrobyzz, on 16th October 2010, 20:34, said:

Ei bine, am mici nelamuriri legate de medicamentul din titlu.

Cam odata la 2 saptamani reusesc sa ma trezesc cu o durere de cap destul de rea si ma tine cam toata ziua daca nu iau nimic. Doctorul mi-a spus ca ar putea fi din cauza oboselii si nu a vrut sa imi dea nimic (sau sa faca analize suplimentare) dar eu va intreb pe voi, cei ce lucrati in domeniu' si aveti idee despre Nurofen, daca ii ok sa iau 1 pastila o data la 2 saptamani sau mai bine zis daca ii ok sa iau ocazional cate o pastila ori trebuie luat doar dupa o anumita reteta si in mod regulat ?  (Intreb lucrurile astea deoarece mi-e teama de efectele lui pe termen lung)                                

Thanks,
Robi.
Am folosit Nurofen vreo 5-6 ani la rand pentru dureri de cap din cauza sinuzitei.
Am inceput cu 200mg ocazional si am ajuns la 400mg aproape zilnic.
Stadiul in care ajunsesem se numeste "intoxicatie" iar din cauza frecventei cu care luam organismul se obisnuise cu el si efectul scazuse cu 50-70%.
Am folosit si ibuprofenul simplu, mult mai ieftin dar mai greoi la stomac.
In concluzie: la frecventa cu care ei tu nu cred ca ar trebui sa ai probleme (numai sa-l iei dupa mese ca altfel poti avea probleme cu stomacul) dar incearca sa descoperi cauza exacta a durerii tale de cap ca nu cumva sa ajungi ca mine :D
Daca doresti o varianta naturala si fara contraindicatii iti recomand Antalgin (il gasesti la plafar). Eu l-am folosit si am fost multumit.
De altfel am auzit lucruri bune si despre Migrenostop (il gasesti tot la plafar).
Doamne ajuta si multa sanatate!

#17
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008

View Postondotroa, on 21st October 2010, 12:56, said:

Am folosit Nurofen vreo 5-6 ani la rand pentru dureri de cap din cauza sinuzitei.
Am inceput cu 200mg ocazional si am ajuns la 400mg aproape zilnic.
Stadiul in care ajunsesem se numeste "intoxicatie" iar din cauza frecventei cu care luam organismul se obisnuise cu el si efectul scazuse cu 50-70%.
Am folosit si ibuprofenul simplu, mult mai ieftin dar mai greoi la stomac.
In concluzie: la frecventa cu care ei tu nu cred ca ar trebui sa ai probleme (numai sa-l iei dupa mese ca altfel poti avea probleme cu stomacul) dar incearca sa descoperi cauza exacta a durerii tale de cap ca nu cumva sa ajungi ca mine :D
Daca doresti o varianta naturala si fara contraindicatii iti recomand Antalgin (il gasesti la plafar). Eu l-am folosit si am fost multumit.
De altfel am auzit lucruri bune si despre Migrenostop (il gasesti tot la plafar).
Doamne ajuta si multa sanatate!

O sa incerc si Antalgin sa vad daca reuseste sa isi faca efectul daca nu ca Nurofen, macar apropiat lui.

Multumesc de reply si multa sanatate de asemenea !

#18
ondotroa

ondotroa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.12.2009
Cu placere :)
Daca Antalgin-ul nu isi face efectul poate se merita incercat si cu Migrenostop, mai ales ca astea de la plafar sint naturale si de obicei nu au contraindicatii.
Eventual poti posta un feedback aici, ca sa fie de folos si pentru alti useri care au aceiasi problema.
Numai bine!
Alex

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate