Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

AORO.RO

- - - - -
  • Please log in to reply
232 replies to this topic

#217
Spawn

Spawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.11.2003
Am luat de la aoro niste mostre (esantioane). Concluzia din 24 de mostre (ma refer aici numai la cele la care pot face comparatie cu originalul):
8 clone ieftine, nereusite; sub nota 5/10
11 clone ok, seamana cu originalul dar sunt mai diluate, dureaza putin; peste nota 5/10
5 posibile originale, destul de asemanatoare incat sa nu-mi dau seama daca sunt clone sau originale; peste 9/10

Notele sunt date asemanarii cu originalul, nu cat imi place mie parfumul respectiv.
Asta inseamna 33% sanse sa fie o porcarie, ~46% sa aduca cat-de-cat cu originalul si ~21% sa fie ok.
Daca nu s-ar bate cu pumnu'n piept ca sunt originale 100% mega-autentice si preturile ar fi toate <50% din pretul originalului poate ar fi o chestie. Asa e frauda si escrocherie. Sa ma gandesc ca dau 2-300 de lei pe o clona de nefolosit... imi creste tensiunea. Total nerecomandabil, de evitat.

#218
zedek

zedek

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 29.01.2010

View PostSpawn, on 25 aprilie 2016 - 21:00, said:

Am luat de la aoro niste mostre (esantioane). Concluzia din 24 de mostre (ma refer aici numai la cele la care pot face comparatie cu originalul):
8 clone ieftine, nereusite; sub nota 5/10
11 clone ok, seamana cu originalul dar sunt mai diluate, dureaza putin; peste nota 5/10
5 posibile originale, destul de asemanatoare incat sa nu-mi dau seama daca sunt clone sau originale; peste 9/10

Notele sunt date asemanarii cu originalul, nu cat imi place mie parfumul respectiv.
Asta inseamna 33% sanse sa fie o porcarie, ~46% sa aduca cat-de-cat cu originalul si ~21% sa fie ok.
Daca nu s-ar bate cu pumnu'n piept ca sunt originale 100% mega-autentice si preturile ar fi toate <50% din pretul originalului poate ar fi o chestie. Asa e frauda si escrocherie. Sa ma gandesc ca dau 2-300 de lei pe o clona de nefolosit... imi creste tensiunea. Total nerecomandabil, de evitat.
De curiozitate, ai laborator sau acces la unul, ai analizat mostrele alea? Sau ar trebui sa ne incredem in infailibilitatea simtului tau olfactiv?

#219
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014

View PostSpawn, on 25 aprilie 2016 - 21:00, said:

Am luat de la aoro niste mostre (esantioane). Concluzia din 24 de mostre (ma refer aici numai la cele la care pot face comparatie cu originalul):
8 clone ieftine, nereusite; sub nota 5/10
11 clone ok, seamana cu originalul dar sunt mai diluate, dureaza putin; peste nota 5/10
5 posibile originale, destul de asemanatoare incat sa nu-mi dau seama daca sunt clone sau originale; peste 9/10

Notele sunt date asemanarii cu originalul, nu cat imi place mie parfumul respectiv.
Asta inseamna 33% sanse sa fie o porcarie, ~46% sa aduca cat-de-cat cu originalul si ~21% sa fie ok.
Daca nu s-ar bate cu pumnu'n piept ca sunt originale 100% mega-autentice si preturile ar fi toate <50% din pretul originalului poate ar fi o chestie. Asa e frauda si escrocherie. Sa ma gandesc ca dau 2-300 de lei pe o clona de nefolosit... imi creste tensiunea. Total nerecomandabil, de evitat.


Eu i-as da la asta premiul pentru trollul lunii , cu coronita inca. Auzi la el , a cumparat el 24 de esantioane si le-a comparat cu originalele Posted Image)  Mai da ce memorie olfactiva ai , incredibil. Sau ai 24 de parfurmuri originale acasa? Nu vrei sa-ti dau 10 lei sa canti la alta masa? Hai eject.


Cat despre Aoro , problema sta in felul urmator : Atata timp cat nu aduci pe canale oficiale si nici nu esti bagat in seama ca reseller iar numele tau sa fie figurat oficial pe siteul producatorului riscul sa iei fakeuri e destul de mare. E ca si la ceasuri. Nu ai luat Tissot , Omega , Rolex etc etc de la reselleri autorizati sau magazine oficiale ... 90% ai un fake. Simplu. Asa si cu Aoro.

Cumparati de la magazine gen Sephora  , Douglas...etc si chiar daca dati 100-200 in plus luati ceva 100% original. La aoro e loterie.

Edited by cuddles, 03 May 2016 - 14:58.


#220
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postcuddles, on 03 mai 2016 - 14:57, said:

Eu i-as da la asta premiul pentru trollul lunii , cu coronita inca. Auzi la el , a cumparat el 24 de esantioane si le-a comparat cu originalele Posted Image)  Mai da ce memorie olfactiva ai , incredibil. Sau ai 24 de parfurmuri originale acasa? Nu vrei sa-ti dau 10 lei sa canti la alta masa? Hai eject.


Cat despre Aoro , problema sta in felul urmator : Atata timp cat nu aduci pe canale oficiale si nici nu esti bagat in seama ca reseller iar numele tau sa fie figurat oficial pe siteul producatorului riscul sa iei fakeuri e destul de mare. E ca si la ceasuri. Nu ai luat Tissot , Omega , Rolex etc etc de la reselleri autorizati sau magazine oficiale ... 90% ai un fake. Simplu. Asa si cu Aoro.

Cumparati de la magazine gen Sephora  , Douglas...etc si chiar daca dati 100-200 in plus luati ceva 100% original. La aoro e loterie.
la aoro nu e loterie : e tzeapa . Posted Image

#221
Spawn

Spawn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.11.2003
Nu am luat 24, am luat mult mai multe. Nu le-am luat ieri, aceste concluzii le-am tras dupa comparatii facute pe durata a luni de zile, cu variantele din Douglas/Sephora/Kendra etc. Da, pe cartonase. Sunt si de dama printre ele, nu sunt numai eu in acest "experiment". Si am considerat benefic pentru altii sa expun aceasta experienta. Dar unii se asteapta ca cineva sa investeasca zeci/sute de mii de $ ca sa posteze pe forum. Da, e adevarat, cele cateva "posibile originale" (pentru unii limba romana e dificil de inteles) pot fi catalogate clone de o analiza cu scule profesionale, daca asta era scopul trolling-ului.
Cei care se exprima in limbaj de taximetristi manelisti primesc report si ignore.

#222
cold-steel

cold-steel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 18.02.2011
O intrebare am si eu , este obligatoriu ca un parfum al carui cod nu afiseaza nici un rezultat pe siteurile checkfresh/ checkcosmetics , sa fie fals ?

#223
cvapailty

cvapailty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 03.10.2011

View Postcuddles, on 03 mai 2016 - 14:57, said:

Cumparati de la magazine gen Sephora  , Douglas...etc si chiar daca dati 100-200 in plus luati ceva 100% original. La aoro e loterie.

Lasa, nu mai lauda magazinul Douglas. Am eu o experienta nasoala cu magazinul Douglas din Tg-Mures din incinta Mures Mall. Am avut indoieli asupra unui parfum, l-am trimis prin intermediul lor la testare, dupa o luna si o saptamana a venit parfumul inapoi fara certificat de autentificare, fara elemente de identificare vizavi de testare, consumat peste 20% din el si asa mai departe. Banii inapoi nu i-am vazut, certificat nu am vazut (si daca il vedeam era egal cu zero). Sefa de magazin impreuna cu angajatele au incercat sa ma mituiasca cu testere de 100 ml, cu cadouri din partea magazinului Douglas, cu un cadou din partea furnizorului si tot felul de aberatii.

Astea nu sunt povesti sau patanii gen:  am eu un prieten sau un vecin care a patit..... sau am auzit eu........  

EU am patit si am dovezi, inregistrari ale convorbirilor telefonice in care persoana care m-a contactat, se recomanda ca si magazin (douglas) + nume si prenume.

In concluzie: Care puteti, cumparati-va parfumuri de afara sau de pe aeroporturi. In Romania nu mai ai nici o certitudine ca dai banii pe un produs original.

Edited by cvapailty, 05 July 2016 - 13:43.


#224
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcuddles, on 03 mai 2016 - 14:57, said:

Cumparati de la magazine gen Sephora  , Douglas...etc si chiar daca dati 100-200 in plus luati ceva 100% original. La aoro e loterie.

Lasa ca am cumparat eu de la Douglas si nu tine mirosul nici 3ore . Si e eau de parfum, deci aveam pretentii mai ales ca a costat 380 lei.

#225
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Situatia sta cam asa: Faptul ca o sa cumperi de la douglas sau de la sephora nu inseamna ca o sa tina parfumul automat mai mult. Poate asa e parfumul facut. Poate are persistenta scazuta. Poate ai un ph al pielii mai special, poate X , poate Y. Dai un parfum pe 2 oameni si unul il tine 7 ore , pe altul 3. Nu poti compara. Insa ai siguranta ca ai cumparat ceva original. Da-l putin pe haine si vezi cat tine. Daca pe haine tine mult inseamna ca pielea ta e vina.

Pe aoro nici nu merita vobit ce produse au aia acolo.

Ca idee uite aici , acelasi parfum :

https://www.sephora....e-p1442005.html

vs

http://www.aoro.ro/l...2-noir-intense/


Ceea ce e 340 ron la sephora si vreo 300 lei pe amazon ... la aoro e 180 lei . Cine e tampit sa dea un parfum original la aproape jumatate de pret? Si in plus de asta sa mai si castige din el (ca doar nu vand fara profit ma gandesc)

Ori sunt expirate , ori sunt contrafacute. Una din doua.

Edited by cuddles, 29 July 2016 - 07:49.


#226
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcuddles, on 29 iulie 2016 - 07:44, said:

Ori sunt expirate , ori sunt contrafacute. Una din doua.

Problema e ca a mai fost un blogger care a scris acelasi lucru intr-un post, si s-a trezit dat in judecata de aoro (sa dovedeasca ce zice), si ca urmare a sters postul.

Edited by don_dannielo, 29 July 2016 - 07:50.


#227
cuddles

cuddles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 10.09.2014
Nici cel mai prost avocat nu ii pierdea procesul ala. E dreptul la libera exprimare.

Firma nici nu e inregistrata in RO , cum ar putea sa existe plangeri pe teritoriul Romaniei daca in primul rand ANPC-ul nu te poate reprezenta in acest caz? Mizerii.

Surprins?

Edited by cuddles, 29 July 2016 - 10:17.


#228
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Se schimba treaba cu astia... am presimtit de cand au scos mostrele Chanel(astia-s control freaks)... si-au schimbat si denumirea in cele mai multe tari, isi schimba si la noi, se va numi notino... s-au extins si in sua(notino.com) ... preturile au cam urcat... in schimb e bine ca au bagat o multime de mostre de parfumuri de nisa...

#229
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postcuddles, on 29 iulie 2016 - 07:44, said:

Situatia sta cam asa: Faptul ca o sa cumperi de la douglas sau de la sephora nu inseamna ca o sa tina parfumul automat mai mult. Poate asa e parfumul facut. Poate are persistenta scazuta. Poate ai un ph al pielii mai special, poate X , poate Y. Dai un parfum pe 2 oameni si unul il tine 7 ore , pe altul 3. Nu poti compara. Insa ai siguranta ca ai cumparat ceva original. Da-l putin pe haine si vezi cat tine. Daca pe haine tine mult inseamna ca pielea ta e vina.

Pe aoro nici nu merita vobit ce produse au aia acolo.

Ca idee uite aici , acelasi parfum :

https://www.sephora....e-p1442005.html

vs

http://www.aoro.ro/l...2-noir-intense/


Ceea ce e 340 ron la sephora si vreo 300 lei pe amazon ... la aoro e 180 lei . Cine e tampit sa dea un parfum original la aproape jumatate de pret? Si in plus de asta sa mai si castige din el (ca doar nu vand fara profit ma gandesc)

Ori sunt expirate , ori sunt contrafacute. Una din doua.
Ori nu te-ai uitat tu bine. Pe o gramada de site-uri e in jur de pretul ala, inclusiv pcgarage: http://www.pcgarage....arfum-de-barbat

Amazon? Pai hai sa vedem:

LACOSTE L.12.12 Noir EDT Vapo 100 ml, 1er Pack (1 x 100 ml)
DE:
EUR 40.54
https://www.amazon.d...=s9u_simh_gw_i1

FR:
EUR 47,85
https://www.amazon.f...ds=lacoste noir

View Postcuddles, on 29 iulie 2016 - 09:59, said:

Nici cel mai prost avocat nu ii pierdea procesul ala. E dreptul la libera exprimare.
Firma nici nu e inregistrata in RO , cum ar putea sa existe plangeri pe teritoriul Romaniei daca in primul rand ANPC-ul nu te poate reprezenta in acest caz? Mizerii.
Surprins?
Dreptul la libera exprimare nu include si dreptul de denigrare a unei firme cu minciuni care ii pot scadea vanzarile. Nu conteaza unde-i inregistrata firma, atat timp cat e in UE.

Edited by ShadowBroker, 10 May 2017 - 15:34.


#230
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am luat de la ei patru parfumuri până acum și toate au fost ok. Trei Thierry Mugler și un Yves Saint Laurent. Asta e experienta mea, de asta zic. Am mai luat de pe elefant un Valentino și nu persista. Am facut retur si nu am ce sa le reproșez nici lor. Ulterior am luat un Calvin Klein tot de la elefant și a fost ok. Toate au fost pentru femeie, apa de parfum. Mai putin YSL care a fost pentru mine.

#231
danacorina1996

danacorina1996

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2017
Buna! Am comandat pentru prima data de pe aoro.ro in data de 28 .11.2017 si inca nu mi-a venit comanda.Am primit pe e-mail factura iar pe site scrie comanda a fost procesata.Atat.Niciun detaliu despre cand vine produsul.Mentionez ca am ales modalitatea de plata la livrare prin fan courier.Ar trebui sa-mi fac griji ca nu am plasat comanda si sa sun la ei? Intreb,pentru ca nu stiu cum sta treaba cu acest site din moment ce a fost prima data cand am comandat.Multumesc!

#232
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ai prins perioada cu libere. Adică, dacă ai făcut comanda pe 28, după ora 13-14, probabil că nu ți-au pus coletul în aceeași zi, așa că prima zi lucrătoare după aia a fost astăzi. Așa că e posibil să ți-l fi pus astăzi și să-l primești mâine sau poimâine. Dă-le un telefon și afli sau uită-te pe site, când e online suportul.

#233
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
am luat eu recent un hugo boss tonic bottled de la ei, mirosul este ok, persistenta spre zero, am avut niste mostre initial de pe la sephora cred,  mostrele au fost ok si parfum si persistenta
concluzia .... am mai avut cate ceva de la aoro, nu mai stiu care s-a nimerit sa fie ok, cred ca azzaro chrome

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate