Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Intel dual core vs i3

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Salut
Vreau un laptop pentru uz lejer - internet, mail, office, multimedia (inclusiv HD) - fara jocuri, codare sau altceva; pentru chestii mai hard am un destopk suficient de puternic.
Ma intereseaza in schimb sa tina bateria cat mai bine, sa nu umblu cu cablul dupa mine. Cateva milioane intre cele doua generatii de procesoare n-ar fi o problema dpdv financiar.

Ma intereseaza care sunt diferentele intre cele doua si daca merita totusi sa dau banii in plus. Ma refer la:
- diferenta dintre procesoare
- diferenta intre placile video - 4500 vs Intel HD. si aici intrebarea e daca merita sa una separata, dar eu inclin spre nu - si cele integrate suporta filme HD (mai mult nu-mi trebuie) si in plus inteleg ca afecteaza durata de viata a bateriei cea separata.
- diferenta intre durata bateriei la cele doua generatii

Multumesc

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Normal că merită. Arată-ne exact modelele care sunt.

#3
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Nu mi-am ales modelele, vroiam sa stiu la ce sa ma uit.
Poti sa detaliezi raspunsul in privinta avantajelor i3?

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Vezi și tu în teste/review-uri. Pe scurt, performanțe mult mai bune, consum mai redus - autonomie mai mare a bateriei, temperatură mai mică.

#5
adymihalcea

adymihalcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 09.01.2004
Tocmai ca am vazut vreo doua review-uri si nu prea m-au convins:
- procesor mai puternic la i3 cu vreo 30% daca imi amintesc bine - nu ma da pe spate diferenta
- placa video mai buna, dar nu mi-e clar daca vad vreo diferenta la ce-l utilizez eu
- la baterie spuneau ca sunt cam tot pe-acolo.
Ca e mai cald sau mai rece ma lasa 'rece' :) Nu vad de ce m-ar interesa, doar nu-i fac overclocking.
Pe de alta parte parte vreau sa fiu sigur - n-as vrea sa-mi para rau mai tarziu ca m-am zgarcit la cateva milioane.

#6
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
Intel Dual Core face parte din generația anterioară de procesoare. i3 e low-end-ul generației actuale. Cum a spus și ripper, consumul este mai redus iar temperaturile mai mici. În ceea ce privește nepăsarea ta legată de temperaturi, eu zic să te mai gândești, deoarece un procesor rece și puternic e primul lucru la care ar trebui să te gândești când faci o achiziționare. Diferențe sunt și destul de evidente. Cercetează și "piața" review-urilor din afară, nu numai din România.

#7
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
i3
generatie mai noua,consum mai mic=>bateria tine mai mult si e mai RECE
la laptop-uri conteaza temperatura la care ajunge procesorul

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postadymihalcea, on 14th October 2010, 17:22, said:

Tocmai ca am vazut vreo doua review-uri si nu prea m-au convins:
- procesor mai puternic la i3 cu vreo 30% daca imi amintesc bine - nu ma da pe spate diferenta
- placa video mai buna, dar nu mi-e clar daca vad vreo diferenta la ce-l utilizez eu
- la baterie spuneau ca sunt cam tot pe-acolo.
Ca e mai cald sau mai rece ma lasa 'rece' :) Nu vad de ce m-ar interesa, doar nu-i fac overclocking.
Pe de alta parte parte vreau sa fiu sigur - n-as vrea sa-mi para rau mai tarziu ca m-am zgarcit la cateva milioane.
Ultima frază spune totul. Îți garantez că-ți va părea rău dacă nu iei ceva mai bun, tocmai pentru alea câteva milioane. Luând ceva mai bun, vei avea un sentiment plăcut, că ai făcut alegerea corectă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate