Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Suplimente .

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Carbohidratii nu se folosesc pentru energie ?
Eu fiind mezomorf nu am nevoie de carbohidratii prea mult , deci eu iau doar dimineata pt energie .
Acum fac putin altfel , 4 serii si  15 repetari cu 55 de kg , 12 rep 60 kg , 10 rep 65 , 8 rep 70 > un exemplu de la piept .

#20
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Poti sa iei si 50g proteine/kg atata timp cat nu ai destui carbohidrati pentru a fi folositi ca energie corpul va incepe arderea proteinelor.

#21
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Pai eu mam gandit la 2g / kg corp carbo si la fel si proteine .

#22
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
daca e pe keto cum sa arda proteinele pt energie? poate sa arda proteine pt energie si daca sunt prea multe in dieta. care este procetajul fiecaror nutrienti?

#23
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmarmota05, on 1st November 2010, 17:33, said:

daca e pe keto cum sa arda proteinele pt energie? poate sa arda proteine pt energie si daca sunt prea multe in dieta.
Pe keto arde lipide, dar nu a zis ca ar urma o asemenea dieta. Excesul de proteine nu este folosit pentru energie daca exista glucide sau lipide suficiente.

#24
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Cred ca am uitat sa mentionez .. nu am o dieta stricta , in general mananc dimineata cereale integrale 7-8 , pe la 11 mananc un covrig si un baton siluet bar pentru slabit , pe la 2 mananc supa sau ceva , dar in general fara prajeli si paine .
Suplimente mam gandit sa iau aminoacizi , XS de la PN si LCarnitin&Chrom tot de la PN .
Carbohidratii nu stiu cum sa fac , mam gandit sa iau ceva de la redis si sa administrez dimineata 2g/kg corp .

Nu stiu cum e cu laptele , dar beau cam 1 l pe zii cel de 1,5% grasime , fructe in general nu mananc decat 2-3 , din cate stiu contin fructoza si nu te  lasa sa slabesti .
EDIT : cardio fac de 3 ori pe saptaman , 30 de minute pe zi , banda de alergat . Dar de saptamana viitoare incep sa fac 40 de minute pe zi .
EDIT iara : tot imi vin intrebarile si cred ca voi ma puteti ajuta , cum imi dau seama cate calorii are nevoie corpul meu pt a slabii ? si cam de cate Lipide si glucide am nevoie ?

Edited by Feard, 02 November 2010 - 08:33.


#25
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
ar trebui sa incepi un jurnal alimentar in urma caruia vei putea vedea ce progrese obtii. nu cred ca vei obtine rezultatele dorite cu o alimentatie dupa ureche.
sunt pe net diferite site-uri unde calculezi necesarul de calorii zilnic. necesarul de carbo si grasimi depinde de dieta pe care doresti. gasesti multe informatii pe blogul lui cristi margarit. succesuri.

#26
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Mi-am calculat caloriile spune ca imi trebuie 2759 si pt slabit spune ca  2259  .
Dar daca merg pe varianta asta 2g/ kg corp carbo si 2g / kg corp proteine , e bine atunci ?
Daca merg dupa treaba asta atunci trebuie sa calculez ce mananc si cat mananc .
Cu lipidele si glucidele habar nu am .

#27
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
pai la un calcul simplu ai 142 g proteine si 142 carbo, adica 1136 kcal, dif pana la 2259 din grasimi nu cred ca da bine in raport cu nr de carbo pt ca ai avea 25P/25C/50G procentual vorbind. ori cresti carbo si scazi grasimi ori viceversa. tu decizi, sau poti incerca pt 2 sapt fiecare dieta si vezi cum se simti mai bine.

#28
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
Dar daca cresc carbo sau grasimii nu e riscu sa pun ceva grasime ? sau se va folosii doar ca energie ?

#29
marmota05

marmota05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2006
pai nu ai cum sa pui doar muschi. pt ca media pe an e undeva la 5 kg (muschi nu greutate). oricum parerea mea este ca trebuie sa modifici ceva in alimentatia ta dar tu iei decizia finala. bafta

#30
Feard

Feard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.07.2010
hei dar despre ce vorbim ? ca eu nu vreau sa pun , eu vreau sa slabesc deocamdata , si la treaba cu carbo si proteine ma refeream in sensu sa nu imi ard muschii cumva .

#31
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006
Dar de ce nu pui ceva masa musculara mai intai pentru a avea cu ce sa arzi grasimea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate