Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema senzor Olympus E-520?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Se pare ca nu mi-e dat sa ma bucur prea tare de primul meu DSLR.

Am achizitionat de curand un Olympus E-520. Toate bune si frumoase, pana am facut aceasta poza unde imi apar cei doi pixeli, unul alb si celalalt rosu. Nu-i observam daca poza nu era atat de intunecata in parte de jos. M-am uitat atent si la celelalte poze si apar si acolo, exact in aceeasi pozitie (si la fel, unul alb si celalalt rosu).

Sa fie pixeli morti sau senzorul? Ce pot sa fac?


Attached File  PA110181xx.jpg   1.22MB   70 downloads

#2
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Pina la urma l-ai luat din magazin sau ca mine,comanda online si livrare acasa?Miine il returnez pe-al meu,poti solicita inlocuirea lui cu al meu...Neplacuta chestie,nu e din senzor ci din LCD...Totusi,mai ai disponibili 229998,nu?
In cazul LCD care nu au senzor...si fostul meu aparat compact avea un pixel mort pe LCD.
Vezi ca mai ai unul,deasupra norului...

Edited by danghetau, 13 October 2010 - 21:15.


#3
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Da Dane, l-am luat din magazin.  Foarte neplacuta chestie intr-adevar. Sunt tare suparat.

M-am uitat peste toate pozele. In fiecare gasesc acesti pixeli morti.

Nici nu stiu daca mi-l pot inlocui asa usor. Probabil il vor lua si duce in service, urmeaza o perioada de asteptare...etc.

#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Din vremuri ancestrale parca retin ca un LCD se schimba daca are 3 pixeli morti in nu stiu ce perioada...al tau are deja dupa 4-5 zile si e cam aiurea.Vei solicita INLOCUIREA produsului cu unul perfect functional si sa-l pastreze ei pe asta al tau si sa-i schimbe LCDul.
Poti mentiona ca la Focsani s-a returnat un aparat si ca doresti inlocuirea cu el.

Edited by danghetau, 13 October 2010 - 21:32.


#5
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Nu e asa mare scofala 2 pixeli morti sau blocati. Mai ales tinand cont ca n-o sa faci asa multe fotografii de genul ala. Ii poti inlatura software in cateva secunde, fara batai de cap.
Danghetau, nu inteleg de ce ai impresia ca lcd-ul e de vina. A pus omul o fotografie cu lcd-ul aici si nu vad eu? :)

Edited by Lucatas, 13 October 2010 - 21:59.


#6
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Din fericire, nu am decat 3 pixeli morti , ci 6. Asta ca sa fac un pic haz de necaz.

Incredibil, aparat nou si deja 6 pixeli morti.

Lucatas, eu zic ca este mare scofala si daca aveam 2 pixeli morti. Am cumparat un aparat nou, am platit suma de bani ceruta de  vanzator, totul a decurs perfect pentru vanzator, da? Eh.. eu am pretentia ca ceea ce am cumparat sa fie perfect functional, fara niciun defect, ca de-asta l-am luat nou, nu sa folosesc vreun software anume sa inlatur defectele.

Nu cred ca ar fi LCD-ul de vina, pentru ca pe LCD nu vad respectivele puncte (pixeli).



Attached File  PA130238.JPG   1.86MB   44 downloads


La urmatorul drum catre Bucuresti, am sa returnez aparatul. Mi-l vor putea inlocui sau il vor trimite la service, reparatie, etc.? Trebuie sa ma duc la magazinul de unde l-am luat sau la un service autorizat?

Multumesc!

#7
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 21.08.2008
Nu ma dau mare expert,mi-am expus opinia.Sa inteleg ca ultimul cadru a fost tras cu acel capac pus peste obiectiv?
La mine,la un LCD am observat ca aveam un pixel mort in momentul in care am formatat cardul si imaginea de fundal avea aceeasi culoare (albastru pentru compacta mea).
La el daca nu e din LCD (se observa mai multi pixeli si in ultimul cadru) de unde e ca-s curios si eu?

Edited by danghetau, 13 October 2010 - 23:13.


#8
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postbraveheart24, on 13th October 2010, 23:24, said:

Nu cred ca ar fi LCD-ul de vina, pentru ca pe LCD nu vad respectivele puncte (pixeli).
Trebuie sa le vezi si pe LCD-ul aparatului, oricum stai linistit ca problema nu este grava si se rezolva foarte usor.
Foloseste setarea Pixel Mapping din meniul camerei si scapi de pixelii blocati.
Partea proasta este ca un astfel de eveniment este o indicatie destul de clara ca acel aparat nu este nou sau a fost tratat intr-un mod extrem de neglijent.
Urmeaza indicatiile de aici si vezi cate declansari are aparatul tau.

Edited by anakin28, 13 October 2010 - 23:29.


#9
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Danghetau, stai linistit ca nu e o problema, ai sarit omului in ajutor. Eu doar am indicat ca problema e la senzor, pentru ca senzorul a captat imaginea postata de autorul postului. Daca era de la lcd, care are rolul de a afisa imaginea pe aparat, atunci pixelii nu ar fi aparut in fotografie. :)

Intr-o fotografie cu expunere lunga , gen cea de test pusa de tine , ceilalti pixeli nou aparut nu sunt morti, ci doar calzi. Apar daca folosesti timpi lungi de expunere sau ISO mare. Orice camera cred are functia de mapare, si functia de "dark frame substraction", tocmai pentru a evita rezultatul obtinut de tine.
E enervant , te cred, daca poti schimba-l cum zice si Anakin. Dar sa stii ca pixeli "hot" vor aparea si la alt aparat daca folosesti o expunere lunga.

Edited by Lucatas, 14 October 2010 - 00:00.


#10
planetfun85

planetfun85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 02.11.2009
iso 100 si 1/320 nu e chiar o expunere lunga ,cum e in prima poza ... incearca sa schimbi aparatul

#11
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Da, ok, eu ma refer la cea de 2 sec cu iso400. Pixelii morti sau blocati apar in orice expunere, aia fierbinti doar la expuneri mari si/sau iso mare.
Apropo, invit toata lumea sa citeasca cateva materiale pe net despre subiectul asta.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Stiu ca a mai avut cineva problema asta si a rezolvat-o cu "pixel mapping".

Asa ca fa ce spune Anakin si cred ca problema se va rezolva.

#13
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Am facut cum a spus anakin28, Pixel Mapping, si se pare ca au disparut pixelii respectivi.

Atasez in acest sens, doua poze, facute cu ISO diferit:

ISO 1600. Aici, daca mariti imaginea, parca se vad totusi cativa pixeli, dar cred ca este vorba de acei pixeli calzi, fierbinti, de care spunea Lucatas.

Attached File  PA140242.JPG   1.94MB   19 downloads


ISO 100. Eu unul, nu mai observ niciun pixel mort.


Attached File  PA140243.JPG   961.7K   17 downloads


Sa fie oare problema rezolvata? Exista riscul ca acei pixeli sa reapara? Sa schimb sau nu aparatul? Are doi ani garantie, eu zic sa-i mai dau o sansa..nu stiu, va intreb..


anakin, am facut ce scrie in linkul postat de tine, si nu-mi apar decat Page 1 si Page 3 (asemanatoare cu cele unde scrie "OTHER OLYMPUS DSLR's"


Inca odata, va multumesc tututor: katran, Lucatas, danghetau, anakin28 si planetfun85. Ma bucur ca exista astfel de oameni pe forum, dispusi sa ajute un strain..

Multumesc!

#14
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postbraveheart24, on 14th October 2010, 16:55, said:

am facut ce scrie in linkul postat de tine, si nu-mi apar decat Page 1 si Page 3 (asemanatoare cu cele unde scrie "OTHER OLYMPUS DSLR's"
Mai incearca. E posibil sa accesezi celelalte pagini prin cursor stanga-dreapta. Incearca si cu Display+OK si cu Menu+OK. Secventa este destul de complicata si nu iese bine de fiecare data chiar daca tu tastezi corect.

#15
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
anakin, referitor la nelamuririle din ultimul meu post ai vreun raspuns? Ce parere de cele doua cadre?

#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu zic ca problema e rezolvata.

#17
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postbraveheart24, on 14th October 2010, 22:50, said:

anakin, referitor la nelamuririle din ultimul meu post ai vreun raspuns? Ce parere de cele doua cadre?
S-a rezolvat! Nu uita ca atunci cand ai expuneri mai mari de 1-2 sec sa  activezi Noise Reduction din meniu. In restul situatiilor Noise Reduction ramane pe off.

#18
braveheart24

braveheart24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 14.09.2005
Sper sa nu mai am si alte probleme cu el.

Multumesc frumos anakin si katran.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate