Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Conectare Decodor Rds Digital la monitor pc LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006
Exista vreo posibilitate de a conecta direct prin mufe un decodor Rds digital la un LCD de pc? Practic vreau sa folosesc acest decodor pe post de tv tuner extern. La LCD am disponibila o mufa VGA si una DVI (cea dvi este ocupata de cablu care vine de la unitate). Deasemenea am vazut ca decodorul Rds are 2 iesire RCA pt. sunet,  cu o mufa cu 2 RCA si un jack vreau sa bag la un sistem de boxe pentru sonor, este posibil?

#2
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
Nu se poate sa iei semnal video de la decodor ( hdmi/scart) la vga.

#3
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 freetools, on 13th October 2010, 21:03, said:

Nu se poate sa iei semnal video de la decodor ( hdmi/scart) la vga.
Se poate astfel:
-pentru PC faci conectarea pe VGA (daca nu ai cablu VGA, iei un adaptor DVI-VGA)
-pentru STB-ul RDS, iei un adaptor HDMI-DVI....si imaginea o vei avea la o calitatea ff buna (HDMI=DVI+sunet 5.1)
- sunetul il poti scoate prin 2 RCA conctate la decodor si la capat un jack, care intra in placa de sunet. Sau daca ai sistem conectezi sistemul direct la STB.

Cam astea ar fi. Eu am un lcd TV de  si am STB-ul conectat prin adaptor HDMI-DVI si merge biner. Succes

#4
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006
Multumesc, la aceaiasi schema m-am gandit si eu si urma sa intreb.
Deasemena am vazut ca exista mufa tata dvi cu 2 iesiri Dvi mama si ma gndeam sa iau un asfel de mufa pentru a tine si pc-ul tot pe dvi ca si stb, ce zici merge?
Se poate astfel:
-pentru PC faci conectarea pe VGA (daca nu ai cablu VGA, iei un adaptor DVI-VGA)
-pentru STB-ul RDS, iei un adaptor HDMI-DVI....si imaginea o vei avea la o calitatea ff buna (HDMI=DVI+sunet 5.1)
- sunetul il poti scoate prin 2 RCA conctate la decodor si la capat un jack, care intra in placa de sunet. Sau daca ai sistem conectezi sistemul direct la STB.

Cam astea ar fi. Eu am un lcd TV de  si am STB-ul conectat prin adaptor HDMI-DVI si merge biner. Succes
[/quote]

#5
bvd

bvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.09.2010
Nu se poate nimic. Pe hdmi/dvi ai semnal digital iar pe scart/vga/rca ai semnal analogic. Transformarea tipului se semnal nu se face din mufe....

#6
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 bvd, on 14th October 2010, 09:14, said:

Nu se poate nimic. Pe hdmi/dvi ai semnal digital iar pe scart/vga/rca ai semnal analogic. Transformarea tipului se semnal nu se face din mufe....
Eu nu m-am gandit la transformarea tipului de semnal. PC-ul merge linistit pe VGA, chiar cu adaptor DVI-VGA, iar STB-ul RDS pe DVI prin adaptor HDMI-DVI.

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Da , dar nu stii care este deosebirea intre HDMI si DVI
Pe HDMI nu ai iesire de semnal analogic cum exista pe DVI
  - HDMI - http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI si - DVI - http://en.wikipedia....isual_Interface
Daca faci comparatie intre pinii/semnalele celor 2 tipuri de mufe ( HDMI si DVI ) ai sa observi ca pe HDMI nu exista semnalele
  - C1 Analog red   C2 Analog green   C3 Analog blue   C4 Analog horizontal sync   C5 Analog ground Return for R, G, and B signals ( a se vedea/citi pinii asezati in "cruce" )
Mufa DVI este intermediara atat in conexiunea analog - digital ( adaptorul DVI - VGA ) cat si in conexiunea digital - digital ( adaptorul HDMI - DVI )
Deci trebuie neaparat ca monitorul sa dispuna de un conector HDMI/DVI pt. a se conecta prin HDMI-ul receptorului rcs sau sa cumperi un adaptor SCART - VGA si te conectezi prin scartul receptorului in acest caz ( convertoare diferite :  hxxp://www.elfast.ro/shop/produse/15--convertoare-video-s-video-vga-dvi-hdmi/ )

#8
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Ma rog, ideea e ca important e ca monitorul sa stie Digital. Daca stie, atunci prima problema e rezolvata, cu adaptor HDMI-DVI.
A doua e ca monitorul sa suporte rezolutii HD (cel putin 720p) in frecventa de 50Hz. Multe refuza sa faca asta, afisand mesajul "Frequency Out of Range".
A treia e ca monitorul sa aiba certificat HDCP. Chiar sunt curios cum reactioneaza STB-ul daca nu poate activa HDCP-ul. Am vazut STB-uri care refuza
sa ruleze doar continutul video. Altele care refuza sa activeze iesirea.
A patra e ca sa nu refuze 576p. Am vazut chiar si TV-uri care refuza rezolutia asta. Cu acest STB se poate comuta in alta rezolutie (cu ajutorul butonului V-Format), insa e neplacut sa nu stii ce se intampla (caci nu afiseaza nimic).

Si toate asteea doar daca vorbim de boxul Humax Digi+C HD. Nu a fost precizat acest lucru.

Edited by blue-line, 15 October 2010 - 08:33.


#9
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 lupull, on 15th October 2010, 09:05, said:

Da , dar nu stii care este deosebirea intre HDMI si DVI
Pe HDMI nu ai iesire de semnal analogic cum exista pe DVI
  - HDMI - http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI si - DVI - http://en.wikipedia....isual_Interface
Daca faci comparatie intre pinii/semnalele celor 2 tipuri de mufe ( HDMI si DVI ) ai sa observi ca pe HDMI nu exista semnalele
  - C1 Analog red   C2 Analog green   C3 Analog blue   C4 Analog horizontal sync   C5 Analog ground Return for R, G, and B signals ( a se vedea/citi pinii asezati in "cruce" )
Mufa DVI este intermediara atat in conexiunea analog - digital ( adaptorul DVI - VGA ) cat si in conexiunea digital - digital ( adaptorul HDMI - DVI )
Deci trebuie neaparat ca monitorul sa dispuna de un conector HDMI/DVI pt. a se conecta prin HDMI-ul receptorului rcs sau sa cumperi un adaptor SCART - VGA si te conectezi prin scartul receptorului in acest caz ( convertoare diferite :  hxxp://www.elfast.ro/shop/produse/15--convertoare-video-s-video-vga-dvi-hdmi/ )
Din cate am mai citit, si chiar am testat pe TV-ul meu: pe SCART ai mult mai multe sanse sa iti apara interferente, bruiaje...daca cablul SCART e prea lung sau nu e de calitate. De exemplu conectat pe SCART, pe toate canalele aparea o umbra a unui canal (cred ca TVR1) care se deplasa incet dinspre dreapta spre stanga. Conectand STB-ul la LCD cu un adaptor HDMI-DVI, au disparut artefectele....imaginea e foarte clara...iar sunetul il scot pe sistem.
Pe site-ul www.hdmivsdvi.com am gasit urmatoarele informatii, regasite si pe alte site-uri dar si pe acest forum:
"HDMI stands for High-Definition Multimedia Interface and it is a digital audio & video standard that is capable of handling uncompressed digital data. HDMI can transmit both digital video and Dolby Digital and DTS digital audio in a single cable.

DVI stands for Digital Visual Interface and displays very high quality video on digital display devices such as digital LCD monitors and digital projectors. Like HDMI, DVI can also carry uncompressed digital video data from the source to the display. In fact, the image quality is exactly the same as HDMI. The only disadvantage DVI has over HDMI is the fact the it doesn’t carry audio."

#10
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Dupa cum a spus si lupull, conectorul DVI poate fi si analog si digital, transporta ambele semnale.
Daca monitorul are intrare DVI, nu inseamna neaparat ca e si digital ! A nu se lasa careva pacalit de acest detaliu.

Edited by blue-line, 15 October 2010 - 08:52.


#11
crematoryro2005

crematoryro2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,382
  • Înscris: 27.12.2006

 blue-line, on 15th October 2010, 09:51, said:

Dupa cum a spus si lupull, conectorul DVI poate fi si analog si digital, transporta ambele semnale.
Daca monitorul are intrare DVI, nu inseamna neaparat ca e si digital ! A nu se lasa careva pacalit de acest detaliu.
Da ai dreptate. Al meu e HD Ready,fiind practic un TV de 20", cu tuner analogic.

#12
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006

 blue-line, on 15th October 2010, 10:02, said:

Ma rog, ideea e ca important e ca monitorul sa stie Digital. Daca stie, atunci prima problema e rezolvata, cu adaptor HDMI-DVI.
A doua e ca monitorul sa suporte rezolutii HD (cel putin 720p) in frecventa de 50Hz. Multe refuza sa faca asta, afisand mesajul "Frequency Out of Range".
A treia e ca monitorul sa aiba certificat HDCP. Chiar sunt curios cum reactioneaza STB-ul daca nu poate activa HDCP-ul. Am vazut STB-uri care refuza
sa ruleze doar continutul video. Altele care refuza sa activeze iesirea.
A patra e ca sa nu refuze 576p. Am vazut chiar si TV-uri care refuza rezolutia asta. Cu acest STB se poate comuta in alta rezolutie (cu ajutorul butonului V-Format), insa e neplacut sa nu stii ce se intampla (caci nu afiseaza nimic).

Si toate asteea doar daca vorbim de boxul Humax Digi+C HD. Nu a fost precizat acest lucru.
Monitorul este un Samsung 2343BW si merge in rezolutie de maxim 2048x1152 60 Hz. Eu zic ca merge.

#13
bvd

bvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.09.2010

 montoiaa, on 20th October 2010, 10:09, said:

Monitorul este un Samsung 2343BW si merge in rezolutie de maxim 2048x1152 60 Hz. Eu zic ca merge.
Eu zic ca nu merge.

#14
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Montoiaa, dupa cum te-a intrebat si blue-line, intai spune-ne ce tip de receptor ai de RDS?
Daca e doar SD nu ai sanse sa-l conectezi la monitor.
Daca e HD atunci s-ar putea sa-ti mearga printr-un cablu HDMI-DVI, din ce am vazut monitorul are pe DVI certificare HDCP.

#15
montoiaa

montoiaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.10.2006

 cnmarius, on 20th October 2010, 13:21, said:

Montoiaa, dupa cum te-a intrebat si blue-line, intai spune-ne ce tip de receptor ai de RDS?
Daca e doar SD nu ai sanse sa-l conectezi la monitor.
Daca e HD atunci s-ar putea sa-ti mearga printr-un cablu HDMI-DVI, din ce am vazut monitorul are pe DVI certificare HDCP.
Nu am recpetor, daca aveam luam deja mufa si vedeam, vreau sa iau un receptor HD de la Rds daia si intreb deoarece acest receptor vreau sa - l conectez pe montior Samsung 2343 BW acest monitor are o mufa DVI si una Vga, rog daca cineva are un monitor cu mufa DVi si un astfel de receptor + un cablu DVI - hdmi sa mi zica si mie daca i-a mers

#16
bvd

bvd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.09.2010

 cnmarius, on 20th October 2010, 12:51, said:

Daca e HD atunci s-ar putea sa-ti mearga printr-un cablu HDMI-DVI, din ce am vazut monitorul are pe DVI certificare HDCP.
Siiii... foarte important trebuie ca monitorul sa stie 50Hz. Am vazut o groaza de monitoare care afisau Out of range!

#17
cnmarius

cnmarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 06.01.2007
Asa e, mai trebuie sa mearga si pe 50 Hz dar asta nu am gasit sa scrie la samsung (nu am cautat prea mult  :deadtongue: ), poate are cineva monitorul asta si ii poate confirma sau gaseste cineva scris sigur daca merge sau nu.
Altfel ar ar fi bine sa verifice fizic la un cunoscut care are deja receptorul HD.

#18
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010

 cnmarius, on 20th October 2010, 23:19, said:

Asa e, mai trebuie sa mearga si pe 50 Hz dar asta nu am gasit sa scrie la samsung (nu am cautat prea mult  :deadtongue: ), poate are cineva monitorul asta si ii poate confirma sau gaseste cineva scris sigur daca merge sau nu.
Altfel ar ar fi bine sa verifice fizic la un cunoscut care are deja receptorul HD.
Exista posibilitatea ca rezolutiile HDTV sa fie scrise in EDID, pe langa celelalte, si atunci sa nu fie nici o problema.
HDMI-ul interogheaza intrarile EDID si verifica daca are formatul dorit.
Ce este sigur e ca rezolutia nu poate fi fortata, prin ignorarea EDID-ului (asa cum o poti face de pe PC).
Daca monitorul poate fi activat prin driverul video in rezolutia HDTV (neaparat 50Hz) FARA sa fie fortat, atunci s-ar putea sa mearga.
Acum depinde si de placa video daca vrea (nu ii depaseste parametrii).

In principiu, rezolutiile HDTV sunt overscan, nu se incadreaza perfect in marginile ecranelor (cum e obligatoriu pentru PC).

Edited by blue-line, 20 October 2010 - 22:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate