Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Izolatie exterioara apartament bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
DorinMan

DorinMan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.01.2008
Am sunat si eu la primarie sector3 si au spus ca numai imobilele de pana la 3-4 etaje pot obtine autorizatie individuala de izolare, restul numai tot blocul, iar anul trecut in  noembrie cand am fost se obtineau autorizati dar nu am avut eu un act care sa eliberat in decembrie si am zis ca nu ma grabesc dar de...cam atat am aflat

#20
dabestof

dabestof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2007
Salutare,

as vrea sa stiu si eu daca si-a mai izolat cineva apartamentul intre timp (cu sau fara autorizatie :))
eu stau in sectorul 4 si impreuna cu vreo 2-3 vecini am vrea sa izolam.

1) as vrea sa stiu daca stiti care e rasunsul PS4 la cererile de izolare
2) daca imi puteti recomanda ceva firme/persoane care executa asemenea lucrari in Buc (eventual si pret pe mp)
3) poate aparea vreo problema daca eu sunt ultimul din cei care izoleaza? ...pt aparea infiltratii in timp? ...cum m-as putea asigura ca evit asa ceva?

Merci,
Catalin

#21
razvan2_4

razvan2_4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.01.2011
cine imi poate da un sfat in aplicarea placilor de polistiren: pun adeziv si pe perete si pe placa, intins uniform sau e suficinet sa pun 5-6 guguloaie de adeziv pe placa si apoi sa o "arunc" pe perete si sa o presez? ultima varianta am vazut ca e f folosita de "meseriasii" care lucreaza la izolari prin apropiere de mine. eu am facut la casa acum 2 ani izolatie si am folosit f mult adeziv pt ca am pus si pe placa si pe perete si apoi le-am lipit. la apartament sa fac la fel sau merge si varianta cealalta?

#22
dabestof

dabestof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2007
din cate am inteles in sect 4 trebuie autorizatie (am sunat la primarie/urbanism, si un coleg chiar a fost acolo);
cica nu au dat autorizatii pt ap individuale, ci doar pt tot blocul, in numele asociatiei...si ca toti care si-au facut au facut pe proprie raspundere (si chiar au inceput sa dea si amenzi :) )

#23
hidroizolatiiterase

hidroizolatiiterase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.09.2011
Pai primariile nu prea vor sa se faca lucrari individuale ca le pleaca papa de la gurita. Pentru cine nu stie, in sectoarele 1 si 2 care cica fac reabilitari gratis pentru asociatii, primariile deconteaza 35000 de euro pentru reabilitarea unui singur apartament. Care sunt costurile reale e simplu de calculat, mai ales ca se lucreaza cu cele mai ieftine materiale si cu forta de munca necalificata in proportie de 80%.

Pe de alta parte, daca gandim obiectiv, au si un pic de dreptate pentru ca prea s-a exagerat cu coloristica si tipul de lucrari. Am intalnit si 6 culori pe o singura fatada si polistiren ba de 5, ba de 8, ba de 10 cm. Eu cred ca ar fi corect ca aceste lucrari sa se faca fara autorizatii (mai ales ca primaria nu este in stare sa o faca peste tot) dar, sa se impuna o anumita grosime a termoizolatiei si obligativitatea pastrarii unei singure culori/nuante.

In alta ordine de idei, efectuarea reabilitarilor termice mi se pare o discriminare fata de cei care nu stau la bloc dar totusi platesc taxe si impozite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate