Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Izolatie exterioara apartament bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
In pragul iernii tata s-a hotarat sa izoleze la exterior suprafata apartamentului sau.
Mentionez ca vorbim de 2 camere, pe colt, la parter.

Intrebari la care nu am gasit raspuns:
- ai nevoie de autorizatie primarie? Daca da, cum se obtine, ce implica?
- ai nevoie de avizul asociatiei de proprietari?

Am citit, iar unii spun fie ca nu se mai obtin autorizatii doar pt un apt; se da voie doar daca tot blocul e izolat.
Altii spun  ca nu e nevoie de autorizatie

Care e adevarul?

Cam care e costul estimat?
Care e manopera curenta/mp ?

#2
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
Tatal meu a facut acelasi lucru  la apartamentul propriu, tot colt, tot 2 camere tot parter, acu 2 ani. manopera undeva pana in 15 ron/mp, cu materialele noastre. Am facut si un fel de schela pentru a ajunge sus. De avize de la primarie nu stiu, s-a pastrat culoarea blocului. De la A.P. tot nimic.

#3
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007
Eu lucrez cu taica-miu la asa ceva. Cat timp pastrezi culoarea blocului n-ai treaba cu primaria. In schimb sa te feresti de aia de la mediu si aia de la gunoi. Ca astia te usuca de bani. La gunoi cam 60 lei de apartament si la mediu tot la fel. Acum depinde si de oras.


L.E.  : Manopera in jur de 25 lei/mp in oras la mine.

Edited by liljorj, 13 October 2010 - 18:17.


#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Legal, ai nevoie de aprobare si daca inchizi balconul, daca schimbi un glaf, daca faci orice care modifica fatada blocului. Nici cei care si-au montat termopane maro nu sunt tocmai legali.
Mai ales acum cand sunt in plin proces de reabilitare, le iei painea de la gura.
Altfel, pe naspa, merge. Daca ai un vecin care se plictiseste si da un telefon...sunt niste amenzi...
Uite cum a facut o cunostinta.
S-au vorbit cam toti de pe primele 2-3 etaje sa faca singuri. Au angajat un constructor, au venit repede cu schela, polistiren, plasa si au dat doar tinci. Ala ramane gri si nu se observa prea tare diferenta de culoare.
Doar de la 3 in sus se vede ca se retrage fatada blocului din cauza grosimii polistirenului. Ideea e sa se faca ceva care sa nu bata rau la ochi. Cand izolezi doar 2 pereti la un apartament, vecinii invidiosi ii pot face reclamatie oricand.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Si care ar fi acele amenzi?
E amenda pentru faptul ca iti izolezi apartamentul?

Pai parca asta incuraja statul...

Intre placi sunt spatii de cca 6-8 cm. Acelea se umplu cu material sau cu polistiren?

Uitati ce am gasit:

Quote

legea nr. 372/2005
Art. 1
Scopul prezentei legi este promovarea cresterii performantei energetice a cladirilor, tinandu-se cont de conditiile climatice exterioare si de amplasament, de cerintele de temperatura interioara si de eficienta economica.
2.functie de ce lucrari realizati sunt incidente si prevederile Legii nr. 50/1991 din 29/07/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii*.
Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;
Art. 11. - (1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
B) reparatii si inlocuiri de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii;@
c) reparatii si inlocuiri de sobe de incalzit;
d) zugraveli si vopsitorii interioare;
e) zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, in limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de incalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;
g) reparatii si inlocuiri la pardoseli;
h) reparatii si inlocuiri la finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin si la scari de acces, fara modificarea calitatii si a aspectului elementelor constructive;
i) lucrari de intretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;
j) lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. B), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;
k) lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau redusa, situate in afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;
l) lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului.
(2) Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau inchise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.
(3) Daca lucrarile prevazute la alin. (1), cu exceptia celor prevazute la lit. e) si j), se executa la constructiile mentionate la art. 3 lit. B), este obligatorie emiterea autorizatiei de construire.

Desi nu scrie clar despre izolatie, totusi nu schimba structura de rezistenta si daca nu faci o culoare turbata, nu pare a fi o problema.
Apartamentul are pe exterior o placa acoperita cu ciment, iar alta data cu vad, care de 30 de ani s-a dus dracu => gri cu usoare dare albe...

Pe avocat.net se spune:

Quote

1. In cazul Dv. se schimba calitatea si forma fatadei.
2. Se poate obtine autorizatie de constructie de la primaria de care apartineti.
Inainte de aceasta trebuie sa obtineti avizul asociatiei de proprietari din blocul Dv. deoarece fatada in intregime este element al proprietatii comune, chiar daca este pe exteriorul apartamentului Dv.
Detineti in proprietate individuala numai incinta apartamentului, nu si fata exterioara a acestuia.

Ce implica o astfel de autorizatie?

#6
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007

 Courage, on 13th October 2010, 21:18, said:

Intre placi sunt spatii de cca 6-8 cm. Acelea se umplu cu material sau cu polistiren?
Polistiren. Adezivul (si cam orice material in general) crapa daca e utilizat in strat prea gros.

De aprobari nu vad de ce ai avea nevoie , insa te cam obliga astia de pe la primarie sa faci cu firma autorizata ca sa ai chipurile o garantie. Mai nou cica s-o inventat o taxa perceputa de astia de la gaz ( ?? asta n-am inteles-o si cred ca e eronat , cel ma probabil sa fie perceputa de asociatii) pentru izolatii  , undeva pe la 60 lei.

Si un mic sfat , daca faci cu vreo firma izolatia , sa-ti cumperi tu materialele si sa ai in permanenta pe cineva care sa-i supravegheze. Altfel iti dau buleala. Ba nu pun destul adeziv la lipirea placilor , ba se fac ca uita sa puna plasa si alte dinastea.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Avand in vedere ca vb de 30 mp la parter, lucrarile vor fi facute in regie proprie...

#8
liljorj

liljorj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 20.04.2007
Cu atat mai bine.
Am aflat acum de la expertul in fentarea amenzilor de la firma noastra , ai avea nevoie de o autorizatie + o taxa platita la compania de utilitati publice ( oricare ar fi ea) pentru ca faci gunoi (moloz) care trebuie carat si depozitat altfel decat gunoiul obisnuit + o constatare de la mediu ca nu folosesti materiale poluante ( gen azbest). Bineinteles ca se poate si fara astea, dar daca vine vreun nene in control trebuie sa te tocmesti cu el.

#9
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Courage,
Ce suprafata au cele 2 camere?
Mai precis,cati pereti experiori ai pe camera?

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt 3 placi in total pe exterior, deci am zis max 30mp

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Acum am sunat la directia de urbanism a sectorului 3.
Mi s-a spus ca nu am nevoie de nici o autorizatie, dar e bine sa am acceptul scris al asociatiei...

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Courage, on 14th October 2010, 13:35, said:

Acum am sunat la directia de urbanism a sectorului 3.Mi s-a spus ca nu am nevoie de nici o autorizatie, dar e bine sa am acceptul scris al asociatiei...

Hmmm foaaarte interesant  :death:
Parerea mea sa le trimiti o cerere scrisa ca sa eviti orice surpriza.

Atasat vezi raspunsul primit de la sector 2 acum 2 saptamani.

Attached Files


Edited by gabian22, 14 October 2010 - 17:16.


#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Hmmm, chiar ca interesant.
Ai mei locatari s-au chinuit vreo 3 ani sa ia o autorizatie pentru anveloparea blocului, sa platim toti o firma (adica eu :D ) si ne-am izbit de birocratie.
Apoi au venit fondurile si ne-au izolat blocul gratis. Plus termopane + terasa + subsol.
Deci daca ne dadeau aviz, luam painea cuiva.
De-aia zic sa nu te increzi in vorbe.
Trimite si tu o cerere scrisa, caci ce-i negru pe alb si cu stampila de la primarie, te scuteste de orice eventuale necazuri.
Faza nasoala e ca tu vrei sa izolezi ce nu e al tau. Asa zice legea, tu detii doar interiorul, restul apartine intregii asociatii.

Edited by Astrul, 14 October 2010 - 20:36.


#14
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
acordul asociatie si refuzul de a semna orice fel de proces vrebal de constatare a oricui vine acolo te scapa de orice fel de amenda.
daca nu iti recunosti fapta in cel mai rau caz te pot pune sa revii la varianta initiala( dureaza multi ani pentru ca ei te pot obliga doar cu hotarare judecatoreasca) .
amenda in romania este foarte misto: la executarea lucrarilor fara aut 1200 roni.
amenda pentru executarea lucrarilor si neafisarea la loc vizibil a panoului de identificare santier 3000roni.
amenda pentru nerespectare autorizatie 5000 roni.
poti sa te orientezi dupa ele sa vezi la ce tvrei sa te incadrezi....

Edited by septimiu80, 14 October 2010 - 21:14.


#15
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Chiar sunt curios daca cei de la sectorul 3 vor aproba in scris reabilitarea unui singur apartament.

Daca incepand din 2011 subventia gigacaloriei se va acorda numai familiilor cu un venit de max xlei/cap de locuitor (asa cum latra dl. DAAA...aa Oprescu) faptul ca nu imi pot reabilita singur apartamentul se numeste discriminare  :D
Vom trai si vom vedea.

#16
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Courage, on 13th October 2010, 18:39, said:

In pragul iernii tata s-a hotarat sa izoleze la exterior suprafata apartamentului sau.
Mentionez ca vorbim de 2 camere, pe colt, la parter.

Intrebari la care nu am gasit raspuns:
- ai nevoie de autorizatie primarie? Daca da, cum se obtine, ce implica?
- ai nevoie de avizul asociatiei de proprietari?
Teoretic, pentru orice lucrare de schimbare a fațadei ai nevoie de autorizație, dar, realitatea este cu totul alta, deci știm cu toții că astfel de intervenții sunt trecute cu vederea. În opinia mea să-și termizoleze liniștit balconul și pereții.

Prin provincie este plin de apartamente izolate sporadic. Observ că și prin București fenomenul s-a acutizat.

Deci, ca să fiu mai precis, eu dacă aș fi în locul lui, mi-aș face lucrarea fără să-mi fac griji.

Edited by paradigmatic, 15 October 2010 - 14:01.


#17
Cristi_fx

Cristi_fx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.07.2005
am intrebat la directia de urbanism sector 3 si mi-au zis ca nu am voi sa fac izolare individuala si ca toti ceilalti care s-au facut sunt pasibili de amenda daca ii reclama cineva

Ce pot face in aceasta situatie? E de ajuns acordul asociatiei sau vecinilor?

Edited by Cristi_fx, 01 April 2011 - 10:52.


#18
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

 Cristi_fx, on 1st April 2011, 11:51, said:

am intrebat la directia de urbanism sector 3 si mi-au zis ca nu am voi sa fac izolare individuala si ca toti ceilalti care s-au facut sunt pasibili de amenda daca ii reclama cineva

Ce pot face in aceasta situatie? E de ajuns acordul asociatiei sau vecinilor?

Ce ai facut, pana la urma?Ai izolat?

Voi cumpara si eu o garsoniera la parter, tot in sectorul 3, si nici nu ma gandesc sa nu o izolez....
Ei nu o fac... dar nici tu nu ai voie.  
Ce porcarie....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate