Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Pastravi

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
dar de ce raman mici ? nu mananca si ei ca si ceilalti ?
granule le dau pe saturate plutitoare si semi deci ajung la toti.
am dat chiar acuma cand am venit de la serviciu niste branza de vaci facuta acasa , am 2 vaci cu lapte.
oua fierte de mancare , ce zice-ti?
date pe razaluitoare .
daca se mananca intre ei care ar fi semnul ca se intampla treaba asta?
mal se formeaza din pacate pe fund si aici apa se tulbura cand plua sau se face exploatari forestiere.
nu ma gandeam la nitriti sau altceva dar mana criminala ar putea da drumul la un litru de clor sau detergent  
si filtrul de nisip ar trebui curatat mai tot timpul .

#38
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011

 redfany, on 06 mai 2014 - 15:37, said:

dar de ce raman mici ? nu mananca si ei ca si ceilalti ?
granule le dau pe saturate plutitoare si semi deci ajung la toti.
am dat chiar acuma cand am venit de la serviciu niste branza de vaci facuta acasa , am 2 vaci cu lapte.
oua fierte de mancare , ce zice-ti?
date pe razaluitoare .
daca se mananca intre ei care ar fi semnul ca se intampla treaba asta?
mal se formeaza din pacate pe fund si aici apa se tulbura cand plua sau se face exploatari forestiere.
nu ma gandeam la nitriti sau altceva dar mana criminala ar putea da drumul la un litru de clor sau detergent  
si filtrul de nisip ar trebui curatat mai tot timpul .
imi raspunde cineva?

#39
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Sunt mai multe motive pentru care unii pesti raman mai mici, printre care:
- tare genetice (parintii neavand calitati de reproducatori)
- apetit redus pe fondul calitatii scazute a apei si a adaptarii diferentiate de la individ la individ
- diferente de agresivitate/oportunism si viteza privind consumul de hrana
- probleme digestive (sunt pesti mai sensibili la anumite elemente nutritive)
- provenienta din loturi diferite de puieti

Problema este ca cei mari vor creste mai repede, iar cei mici vor ramane mai mult in urma, ajungand hrana pentru primii.

Solutii de rezolvare:
- sa ii sortati si sa ii separati
sau daca nu aveti cum sa-i separati
- sa le oferiti granule mai mici in diametru, incat cei mici sa fie favorizati la hranire

Din cate am observat, pastravii sunt predispusi sa consume pestii care cantaresc sub un sfert din greutatea lor.

#40
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007

 mihai-hammer, on 14 mai 2014 - 16:11, said:

- sa le oferiti granule mai mici in diametru, incat cei mici sa fie favorizati la hranire
Granule de furaj, in niciun caz branza de vaci sau oua fierte... granulate

#41
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011

 sturio, on 14 mai 2014 - 19:02, said:

Granule de furaj, in niciun caz branza de vaci sau oua fierte... granulate
de ce numai granule si nu branza de vaci sau oua fierte?
aici in zona sunt oameni care hranesc pesti cu branza mai tot timpul iar altii tin iepuri pt ai taia si da ca hrana la pastravi macinata.
chiar saptamana asta a venit o masina cu resturi animale la un vecin cu 4 lei kg si ii tine in congelator.
stiu ca hrana cumparata nu e tot naturala si deci carnea lor nu o sa aibe gust placut ca cel salbatec.
eu am dat branza cam 4 kg pana acum si granule le dau de toate marimile .
intrebare pt cei care sunt mai vechi in aceasta tema : din 610 cam cati o sa am la toamna? estimativ?

Edited by redfany, 22 May 2014 - 16:33.


#42
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Pai cum taiati marunt branza, ouale, sunca, iepurii si resturile de abator astfel incat sa apuce sa se hraneasca corespunzator si puietii care au intarziere de crestere?

Cati va raman din 600?

Variante posibile:
- datorita unor posibile boli digestive - cam jumatate
- daca cei mari ii vor manca pe cei mici - cam o treime
- daca se depreciaza mult calitatea apei de la resturile neconsumate - cam un sfert
- doamne fere' sa mai apara si vreo molima - raman cam putinei

#43
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
@redfany a intrebat din 610, nu din 600.

#44
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
pai hrana granulata o dau de diferite marimi , asa vreau sa fac si cu branza carnea sau altceva mai organic.
o dau pe razatoare care are diferite marimi.
asa fac mai multi oameni in zona de mai multi ani.
un prieten de al meu le-a dat mormologi de broasca mici si sa vezi ce batalie era pe ei.
ieri a venit un coleg de munca care are si el vreo 3 iazuri si a vazut ce am facut eu si l=am intrebat daca se vor manca intre ei , iar el a raspuns ca de atatia ani nu sau mancat intre ei nici odata .
a avut si mari de 20 25 cm si mici de 10 15 cm dar nu sau mancat.
acuma om trai si om vedea.

ceva site-uri cu granule de vanzare de calitate ca aici pretul e de 11 lei kg si ma indoiesc de calitate.

aaa si sa raspund corect la cum tai hrana marunt.
carnea ingetata o dai pe razatoare bine inteles ca se face marunta acuma am dat eu vreo 200 de gr de carne vitel dar am lasat sa se dezghiete putin pe margine.
branza se vaface natural fara chiag ( cum se face branza de vaci) se lasa la scurs bine pana se intareste si se da pe razatoare .
si cu oua tot acelasi tratament.
numai ca nu stiu daca si oualele se pot introduce in meniu.
am vreo 20 de gaini outoare deci va dati seama ca pot sa dau vreo 10 oua pe saptamna cel putin.

#45
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
am revenit dupa un timp cu relatari, pastravii sunt mari dar am piersut vreo 70 de buc din cauza apei , sau facut exploatari foriestere si apa sa tulburat foarte tare .
am dat cu cloramina t ( sau asa ceva ) de la farmacia veterinara si nu a mai murit nici unul de cand fac tratamentul acesta la apa.
sunt mari au in jur de 150 gr si daca nu se mai intampla nimic sper la 250 - 300 .
dau si acuma branza si un crescator din zona a spus ca pot sa dau si oua fara probleme ca doar e tot proteina animala.
si el da de mai mult timp.
am ridicat teava de la apa in asa fel incat sa curga de la un metru si sa involbureze apa si sa o oxigeneze.
mai vedem in doua luni cand ii scot.

#46
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
dupa doua luni au crescut destul de mari au 200-220 grame si unii chiar mai mari .
sunt frumosi si am sa mai las vreo doua saptamani ca a inceput sa inghete apa .
le mai fac tratamente cu sare cam 5 kg la 26 m cubi de apa o data la 2-3 saptamani.
am vazut ca dupa ce au o 100 de garame pot manca orice si sunt mai zdraveni.
unii dintre ei au si icre acuma nu stiu daca sunt sunt bune de mancat.
am mai facut o ajustare ; teava de evacuare o am de 110 si am pus un cot de 90 de grade si o teava de 1.2 m in jos cu vreo 12 gauri de 8  in ea si la capat am pus o sita dintr=o plasa de cartofi legata bine ca apa sa o ia de jos .

#47
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
i-am scos din iaz si ii am pe toti din 610 am mai avut 536 fiindca au murit din ei aproximativ 70 am zis eu.
am avut peste 80 kg de pastrav plus 2 clandestinii , adica babe sau zglavoaca cum se mai zice .
am avut pintre ei 2 mici asa cum i-am luat , cat degetul mic, si doi deformati la mijloc un pic.
concluzia:
cresc chiar daca apa nu e foarte limpede ,
nu se mananca intre ei asa cu sa mai spus,
trebuie tratament cu sare sau cloramina t (3g la metru cub de apa),
se poate da hrana carne , oua si branza pentru un gust mai bun.
am pus la afumat 40 de bucati la fum cu falacara dupa ce i-am pus in saramura cu busuioc si cimbru, o minunatie.
pacat ca nu am pus mai multi ,nu stiam ce va iesi.
deci am invatat cu sa cresc pastravi si la anul mai fac un bazin mai mare in care sa pun 1000 de buc. iar in acela care il am am sa-l curat cu apa si sare si am sa bag 500 de buc mai mari.

#48
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Felicitari.

#49
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
multumesc si astept dezbateri pe tema  asta.

#50
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Nu veti primi dezbateri, pentru ca NU ASA SE CRESC PASTRAVII ECONOMIC!!!!

#51
emy240473

emy240473

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2014
Buna ziua,
Am o intrebare legata de hrana pentru pastravi?
De unde se poate procura si care ar fi preturile? Am inteles ca se pot da si furaje de alta natura(porci vaci, pui, etc)
Daca se poate va rog sa ma lamuriti in aceasta problema
Va multumesc!

#52
mihai-hammer

mihai-hammer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 06.02.2014
Accesand google, chiar pe prima pagina gasiti cel putin patru furnizori:
https://www.google.r...N2CMMfwaMjsgcAC

Nu este bine sa ii hraniti cu altceva decat cu granule extrudate. Daca acestea sunt fabricate de un producator consacrat, contin exact ceea ce au nevoie pastravii.
Valabil si pentru redfany.

Preturile variaza intre 1 si 3 Euro/kg in functie de ingredientele folosite si de flotabilitate.

Edited by mihai-hammer, 11 November 2014 - 13:20.


#53
redfany

redfany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.01.2011
buun sa vedem cat de economici sunt pastravii hraniti cu granule.
cand ii ei de la producator, puietul are intre 30 si 80 grame (de obicei au o marime toti numai eu am luat de diferite marimi ca asa am gasit)
ca sa ajunga la 300-400 de grame trebuie sa dai granule de  aproximativ 2 euro kg adica 8 lei. (eu am cumparat cu 7,7 lei kg )
deci pentru un kg de pastrav trebue sa dai 2,36kg de furaj granulat . (minim)
adica 2.36x 8lei=18,88 lei
buun
acuma puietul il ei la bucata sau la kg
la kg puietul de dimensiune medie se vinde cu 30-45 lei la 30 de grame adica 33 de bucati la kg
iar la bucata cu un leu sau 1,5 (cam tot acolo iesi)
+ costul intrtineri si construiri si altele , sa vad eu unde mama asii este economic daca nu le dai hrana naturala ca si carnea sau altele ca branza sau oul(care stau la casa si au si alte animale in batatura)


 mihai-hammer, on 11 noiembrie 2014 - 13:18, said:

Accesand google, chiar pe prima pagina gasiti cel putin patru furnizori:
https://www.google.r...N2CMMfwaMjsgcAC

Nu este bine sa ii hraniti cu altceva decat cu granule extrudate. Daca acestea sunt fabricate de un producator consacrat, contin exact ceea ce au nevoie pastravii.
Valabil si pentru redfany.

Preturile variaza intre 1 si 3 Euro/kg in functie de ingredientele folosite si de flotabilitate.
pastravi in mediul lor natural nu mananca granule , eu am avut indigen( recunosc ca nu i-am recunoscut cand i-am luat , cresc mai geu dar sunt mai buni) si le-am dat de mancare de toate

 sturio, on 09 noiembrie 2014 - 09:29, said:

Nu veti primi dezbateri, pentru ca NU ASA SE CRESC PASTRAVII ECONOMIC!!!!
vino matale cu o grafica facuta de mana ta (cred ca esti mult mai scolit decat mine) si apoi dezbatem si ajungem la o intelegere
o dezbatere constructiva.
mai invat si eu , mai inveti si matale (daca nu esti orgolios si le stii pe toate)

 emy240473, on 11 noiembrie 2014 - 12:20, said:

Buna ziua,
Am o intrebare legata de hrana pentru pastravi?
De unde se poate procura si care ar fi preturile? Am inteles ca se pot da si furaje de alta natura(porci vaci, pui, etc)
Daca se poate va rog sa ma lamuriti in aceasta problema
Va multumesc!
poti sa dai hrana pe care o vrei , dar atentie , o dai seara cam cand apune soarele (atunci am vazut ca sunt foarte activi) si daca ai carne macinata sa le dai foarte putin nu tot o data ca se duce la fund si acolo oricum ai depunere de mal si alte sendimente si nu o mai mananca.
am mai citit de pe net si anul asta o so fac si eu , se pune o platforma sub apa de aproape 1m pe 1m la 40 50 de cm sub apa si deasupra platformei sa arunci carnea sau ficatul , ca e o delicatesa pt ei
ficatul e 5 lei kg in kaufland iar granulele au cenusa in ele.
dar trebuie sa cumperi si granule , adica macar 40% sa le dai si granule .
aici la noi un prieten are 3 iazuri marisoare si in 2 le granule iar in in unu le da branza, ficat si carne tocata.
aceia crescuti doar cu granule, sunt un pic mai mari, dar ceilalti sunt mult mai gustosi.
cam atat deocamdata.

m-am uitat la ce am scris si am ajuns la o concluzie: am ajuns sa dau sfaturi . ete na.

Edited by redfany, 18 November 2014 - 20:58.


#54
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Sunteti exact in aceeasi oala cu cei ce spun ca crapul creste foarte bine cu gainat.
Nu sunt (foarte) orgolios, dar vad ca aveti deja raspunsul la toate. Succes in activitatea dv de salmonicultura, dar va implor nu incepeti sa dati sfaturi!!!

Cateva chestii totusi care nu ma lasa sa dorm:
1. de ce va e teama de cenusa din furaje? Stiti macar ce rol are? Credeti ce un lucru rau ca se afla acolo?
2. de unde ati concluzionat (folosind cuvantul "deci" banuiesc ca e o concluzie) ca "pentru un kg de pastrav trebue sa dai 2,36kg de furaj granulat . (minim)" ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate