Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Anvelope de iarna pe 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
De cateva zile am inceput sa caut anvelope de iarna,am cautat ,am urmarit teste,insa nu stiu la ce sa ma opresc

fara RFT:
Anvelope DUNLOP GRANDTREK WT M3
MICHELIN Latitude ALPIN H

RFT:
Goodyear ultra grip -
Continental Conti4x4WinterContact SSR
Bridgestone Blizzak LM-25 4x4
Pirelli Scorpion ICE + SNOW  XL

cam asa arata si in poze,exact in ordine
Attached File  du_grandtrek_wt_m3_ci2_l.jpg   12.56K   57 downloads Attached File  latitude_alpin_hp.jpg   32.21K   49 downloads Attached File  goodyear_ultra_grip.jpg   13.06K   59 downloads Attached File  conti_winter_contact_4x4_ssr.jpg   87.26K   30 downloads Attached File  bs_blizzak_lm25_ci2_l.jpg   13.62K   39 downloads Attached File  scoripin.jpg   138.29K   30 downloads

#2
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
ADAC-ul nu are teste si pt anvelope de 4x4 ? Pentru ca daca are, atunci alege un dintre cele "highly recommended"si gata. Sau cel putin eu asa as face.

#3
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
ADAC-ul nu cred ca are teste pt anv 4x4,cel putin nu am gasit

m-am uitat pe tirestest.com

Edited by ionutMembruAnonimut, 11 October 2010 - 10:26.


#4
korsar

korsar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.07.2007
eu recomand fara RFT. montatul si demontatul lor necesita aparatura speciala, care nu se gaseste pe toate gardurile (inca) pe la noi. cu sculele clasice, exista riscul foarte mare de a deteriora anvelopa.

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Pe scurt, am Dunlop si Continental pe 4x4.

Ambele sunt excelente; daca esti din Bucuresti, cumpara direct Continental de la distribuitor (Franck Romania).
frack.ro

Cieste pe aici...

http://forum.softped...t...848&st=1746

#6
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007
Nu te-ai gandit la Nokian ? (nu am nici o legatura cu situ - ca reclama)

Eu am pus iarna trecuta Nokian WR SUV, model 2001 si s-au comportat exemplar.

Attached Files



#7
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Courage, on 11th October 2010, 11:12, said:

Pe scurt, am Dunlop si Continental pe 4x4.

Ambele sunt excelente; daca esti din Bucuresti, cumpara direct Continental de la distribuitor (Franck Romania).
frack.ro

Cieste pe aici...

http://forum.softped...t...848&st=1746

Franck Romania nu este nici pe departe unicul distribuitor Continental din Bucuresti sau Romania. Pe de alta parte mai au si preturi mari si sunt foarte rigizi.

 korsar, on 11th October 2010, 10:32, said:

eu recomand fara RFT. montatul si demontatul lor necesita aparatura speciala, care nu se gaseste pe toate gardurile (inca) pe la noi. cu sculele clasice, exista riscul foarte mare de a deteriora anvelopa.

Nici eu nu as recomanda RFT, mai ales pentru ca sunt mai grele anvelopele in si mai rigide. De montat se pot monta in orice vulcanizare decenta, cu un meserias priceput.

 daalos, on 11th October 2010, 11:34, said:

Nu te-ai gandit la Nokian ? (nu am nici o legatura cu situ - ca reclama)

Eu am pus iarna trecuta Nokian WR SUV, model 2001 si s-au comportat exemplar.

Si eu recomand Nokian, ca exemplu am avut referinte despre ele mai bune decat la Michelin, acesta din urma fiind si mai scump.

Ca idee, orice ar fi bun, mai ales daca este din gama premium, insa inclin putin spre Nokian, Conti, Dunlop. Ne-ar ajuta si dimensiunea foarte mult daca am cunoaste-o.

#8
stefaniordan

stefaniordan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 23.12.2009
Salut,

Eu conduc un Jeep Patriot 4x4 si folosesc iarna pneuri Toyo Observe G-02 pus si sunt foarte multumit.

Attached Files



#9
teo4you2

teo4you2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 12.09.2009
Eu am folosit Nokian Hakkapeliitta SUV 5 din 2007.......au deja 3 ani si sunt OK. Insa din pacate unul l-am taiat si am ramas in 3 cauciucuri si acum mi-am luat pentru a pune pe fata Pirelli SCORPION ZERO Ice & Snow 235/60 R18 iar cele doua Hakka le pun pe spate iar una rezerva.

#10
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
la ce talonash au cauciucurile si la cat de grea e masina pune mana si ia-ti RF.
nu trebuie sa faci pana ci doar sa se dezumfle putin cauciucul si ai belit janta la prima groapa.
ma gandesc ca le iei pt x6.

ps.
daca sunt probleme cu montajul, e cam naspa daca nu iei si jante.

#11
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Patru anvelope RunFlat, pentru X6 pentru echiparea originala (adica 19 toli sau chiar 20) vor costa aprox. cat patru anvelope normale + patru jante, dar de 17 toli de exemplu. Daca masina este X6, si daca poate aflam si dimensiunea exact, putem face o calculatie, o conversie, oricum este important si ce scrie in cartea masinii, ca posibila varianta de echipare.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
nu prea cred ca incap jante de 17 pe x6. e vorba de o masina destul de grea care trebuie sa opreasca si de la viteze de +200km/h.

zic ca sunt prea mari discurile de frana pt roti de 17.

#13
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Nu cred ca anvelopele run flat au sens pe zapada pentru ca isi pierd din elasticitatea care e esentiala in conditii proaste. Daca totusi vreti run flat neaparat, atunci luati un set de jante dedicate.

On: Vredestein Wintrac4Xtreme  :naughty:

[ https://static0.shopify.com/s/files/1/0001/3927/files/Work_Pics_182.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru cei cu balon ingust: faceti un efort si luati si niste jante cu un inch mai jos (sau chiar doi unde se poate. Asta ar trebui sa va ajute sa dati si mai putini bani pe anvelope. Aproape sigur exista ceva si pentru masina voastra. Dimensiunile acceptate de producator sint scrise de regula undeva pe stilpul B la usa soferului.

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
va multumest tuturor pt raspunsuri si promptitudine

da vreau pt x6,dimensiunea este 255/50r19,pe masina acum am tot RFT,nu am roata de rezerva si oricum mi-ar fi f greu sa fac o pana,mai ales pe vreme urata

nu cred ca se pot monta jante mai mici de 19

nokian,vredestein nu corespund cerintelor,adica nu am gasit dimensiunea necesara+RFT

as vrea o anvelopa care sa se descurce f bine pe zapada,carosabil umed/inghetat dar sa fie buna si in zilele de iarna cu temp de 10C

iarna trecuta am mers cu un x1,anv dunlop wint. 3d (ceva de genul),am ramas impresionat de anvelope,nota 10
pe a4 am avut nokian wr g2,f bune,mai ales la capitolul franare pe carosabil inghetat
pe golf au fost tot nokian,nu mai retin modelul,aderenta excelenta,iesea de oriunde,insa nu franau execelent

in schimb,am vb cu proprietarul unui RRS,spunea ca a avut Pirelli Scorpion si a fost dezamagit

Edited by ionutMembruAnonimut, 12 October 2010 - 13:31.


#15
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu nu stiu exact daca masina vine in echiparea din fabrica cu anvelope RUN FLAT ! Daca nu vine asa echipata cred ca este o greseala sa punem anvelope RUN FLAT de iarna !

Si ca sa o iau in ordinea pretului:

Nankang SV1 107V                         - 833 ron/buc (marca originara Taiwan, nu sunt RUN FLAT)
GoodYear Ultra Grip 107H ROF         - 1282 ron/buc (RunOnFlat)
Nokian WRG2 107 V RF                   - 1348 ron/buc (Run Flat)

Cam asta ar fi, depinde de ce buget vrei sa aloci, si daca esti hotarat 100% pe run flat.

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,198
  • Înscris: 13.07.2005
Eu am pentru iarna, pe Forester, Dunlop WinterSport 3D.

Sunt excelente si le recomand fara rezerve.

Dintre cele RFT puse de tine, am auzit numai lucruri bune despre Blizzak-uri.

La ultimul test ADAC privind anvelopele de iarna 2010, primele 3 (foarte bune) au iesit:
- Michelin Alpin A4;
- Continental ContiWinterContact TS830P;
- Dunlop SP WinterSport 3D;

E drept ca nu-s pentru SUV-uri, dar poti sa-ti faci o idee.

Mai ai aici si un test Auto Bild pentru anvelope de iarna 2010.

#17
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Eu pe Ml 420 CDI cu roti de 20 AMG merg pe ContiCrossContact Winter de 3 ani. (295/40 R20)
Nu am jenti dedicate pt iarna pt ca consider ca masina arata oribil/castrata cu roti mai mici (inguste).

ContiCrossContact Winter nu are la fel de multa carne (creste) precum de ex Dunlop sau Nokian, dar sunt execente pt ca nu au atata rezistenta la inaintare la viteze mari.

Ciudate dimensiunile tale...

Oricum, poti oricand merge pe 255/55 R19. Diferenta este de 3-4 mm la diametrul rotii e insignifianta.

http://www.miata.net...e/tirecalc.html

Attached Files


Edited by Horsie, 12 October 2010 - 22:45.


#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,954
  • Înscris: 03.12.2005
Ia runflat ca nu-i vreo fericire sa faci pana nici vara, da' iarna cu zapada mocirlita si tiruri vajaind pe la spate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate