Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

quicktime showcase

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Din log-ul postat rezulta ca DVD-ul sursa avea un bitrate de >8Mbps, adica aproape de maximum admis pe DVD-Video. La asemenea bitrate, compresia e aproape invizibila, asa ca o recompresie bine facuta n-ar trebui sa sufere din aceasta cauza.

Sigur, intotdeauna e bine sa ai materiale necomprimate ca sursa.

Salutari,
Andrei

#20
huk

huk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.02.2005
Revin iara dar cu vesti bune :)
Am urmat sfaturile si dupa vreo 6,5 ore de prajit procesorul, bietul meu PB, a iesit un film de calitate buna, nu e spectaculos dar se vede bine. 380MB pentru 23 de min nu e grozav (originalul avea 1,3G) iar procesul fiind atat de laborios cred ca o sa raman deocamdata pe formaturile clasice xvid, etc.

Pentru filme din format HD probabil ca ar merita si in viitor. :D

#21
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Daca vreti calitate la h.264 folositi Nero Recode.Alegeti max definition AVC(advanced video coding!!!),inarmati-va cu multa rabdare,2 pass encoding si toate setarile de calitate la maxim si veti fi uimiti de rezultat.

#22
huk

huk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 02.02.2005

marcopolo80, on Sep 13 2005, 19:56, said:

Daca vreti calitate la h.264 folositi Nero Recode.Alegeti max definition AVC(advanced video coding!!!),inarmati-va cu multa rabdare,2 pass encoding si toate setarile de calitate la maxim si veti fi uimiti de rezultat.

<{POST_SNAPBACK}>


Poate nu te-ai prins, dar suntem utilizatori de Mac, am trecut de faza Windoze/Microshtift.

#23
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

huk, on Sep 13 2005, 21:00, said:

Poate nu te-ai prins, dar suntem utilizatori de Mac, am trecut de faza Windoze/Microshtift.

<{POST_SNAPBACK}>


Too bad for you!!Vezi de ce nu a prins(si nu va prinde MAC-ul)??.Cind o sa aveti atitea soft-uri cite sunt pt Microshit(sau macar pt LINUX) o sa scoata si MAC-ul capul din nisip.See??http://www.nero.com/en/nerolinux-prog.html  :coolspeak:

#24
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004
ce calitate acolo,
cool

#25
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

marcopolo80, on Sep 13 2005, 22:44, said:

Too bad for you!!Vezi de ce nu a prins(si nu va prinde MAC-ul)??.Cind o sa aveti atitea soft-uri cite sunt pt Microshit(sau macar pt LINUX) o sa scoata si MAC-ul capul din nisip.See??http://www.nero.com/en/nerolinux-prog.html  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



:roflmaofast: In acele "atatea softuri" de pe Windows ai inclus si virusii cumva? Sau tonele de soft de doi lei si proasta calitate? Iar despre Linux...când o sa ai si pe Linux versiuni ale soaftelor serioase, produse de Adobe, Macromedia si altii, mai vorbim...

#26
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

Beavix, on Sep 15 2005, 08:43, said:

:roflmaofast: In acele "atatea softuri" de pe Windows ai inclus si virusii cumva? Sau tonele de soft de doi lei si proasta calitate? Iar despre Linux...când o sa ai si pe Linux versiuni ale soaftelor serioase, produse de Adobe, Macromedia si altii, mai vorbim...

<{POST_SNAPBACK}>


Fa pe Mac-ul tau un DVD rip(asta dupa ce gasesti tools necesare) in format mpeg4-avc si mai discutam pe urma.Cit despre virusi...hmmm daca nu ma insel exista antivirusi si pt MAC :)) so...Ce te face sa crezi ca numai firmele enumerate de tine fac soft-uri serioase??.In plus stiu de servere de Linux,de servere MAC n-am auzit :).Cred ca cei 1% din piata sunt meritati :))

PS.Mi-am pus si eu MAC OSX 86 si nu m-a dat pe spate deloc.Ramin la Microshit si Linux.Sunt mai folositoare...

#27
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003

marcopolo80, on Sep 15 2005, 20:48, said:

Fa pe Mac-ul tau un DVD rip(asta dupa ce gasesti tools necesare) in format mpeg4-avc si mai discutam pe urma.

Nu prea ma ocup cu encoding-ul video, dar iata: pt DVD rip: MacTheRipper, pt. encoding H264 folosesc QuickTime Pro sau ffmpegX. Cine-ti mai zice ca pe OS X nu exista software, sa stii ca minte.

marcopolo80, on Sep 15 2005, 20:48, said:

Cit despre virusi...hmmm daca nu ma insel exista antivirusi si pt MAC :)) so...
La ora actuala pe Mac OS X exista ZERO virusi. Mai informeaza-te. Antivirusii de Mac au rolul de a curata fisierele care vin de pe PC, cum ar fi fisierele Word. Un virus de PC nu are nici un efect pe Mac, dar daca eu primesc un DOC cu virusi, il editez pe Mac si-l dau mai departe unuia cu Windows, i-am trimis si virusul, desi pe mine nu ma afecteaza deloc.

marcopolo80, on Sep 15 2005, 20:48, said:

Ce te face sa crezi ca numai firmele enumerate de tine fac soft-uri serioase??
Cota de piata? Capabilitatile acelor softuri? Renumele acelor companii? Faptul ca sunt solutii standard in industriile lor? Aaa, si nu numai acele firme fac softuri serioase pt Mac, mai sunt multe altele.

marcopolo80, on Sep 15 2005, 20:48, said:

In plus stiu de servere de Linux,de servere MAC n-am auzit :)
Exista Mac OS X Server, dar e normal ca lumea sa foloseasca Linux pt. servere atata timp cat costurile sunt mult mai mici.

marcopolo80, on Sep 15 2005, 20:48, said:

PS.Mi-am pus si eu MAC OSX 86 si nu m-a dat pe spate deloc.Ramin la Microshit si Linux.Sunt mai folositoare...

<{POST_SNAPBACK}>

Bravo tie... eu unul prefer ca in loc de o reinstalare de Windows sa ma duc la o bere cu prietenii...  :cheers:

Edited by Beavix, 16 September 2005 - 07:49.


#28
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Test codare H264:
- sursa: fisier VOB obtinut de pe DVD cu MacTheRipper, durata 2 min 8 sec., 154 MB
- codare H264 cu QuickTime Pro, fara sunet (n-am avut timp sa "aranjez" si sunetul pentru ca QT nu recunoaste sunetul din VOB-uri si trebuia sa mai fac niste artificii); am folosit setarile implicite pentru "Best quality"; rezultatul - un fisier MOV de 27 MB, la o calitate aproape identica cu cea de pe DVD, chiar si la full screen. Daca mai pun si sunetul probabil ca iese la un 30 - 32 MB. De 5 ori mai mic.

:coolspeak:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate