Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Curățare litiera.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Sunt nou în ale pisicimii , am un motan siamez de o lună și vroiam sa-i întreb pe cei experimentați. Cum se curăță o litiera? Cât de des schimb nisipul ? Schimb tot nisipul sau adun doar fecalele și cocoloașele de urină? După ce am schimbat nisipul , curăț cu un detergent litiera? Nu o s-o deranjeze mirosul și o să facă iar prin casă?

Mulțumesc

Attached File  napoleon4.jpg   701.26K   60 downloads

Edited by anies0, 09 October 2010 - 08:43.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Rahateii si cocoloasele de nisip (sa-nteleg ca ai cumparat de ala "clumping", e ok desi e destul de controversat mai ales la pisici mici, pana in 5-6 luni) se curata de 1-2 ori pe zi cu lopatica din dotare.

Nisipul il schimbi in totalitate la cateva zile/saptamana/2 saptamani (in functie de tipul de nisip), dar n-ar trebui sa ajunga la stadiul in care miroase.

Litiera se poate spala cu detergent, daca o clatesti bine nu inteleg de ce ar ramane miros puternic si deranjant. Eu o spal cu Ajax pt bucatarie sau detergent de vase :D.

Ca sa nu faca prin casa trebuie sa ai grija sa pui litiera intr-un loc retras dar usor de gasit, sa fie curat nisipul si sa nu aiba mirosuri intepatoare.

E o frumoasa pisunica, sa o ingrijesti cum trebuie.

#3
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Eu folosesc nisip Silicat, cam jumatate de sac pe saptamana (+/- o zi in functie de cat "gresesc" la umplere). Ii curatam "mizeria mare" imediat dupa eveniment, cea mica e oricum absorbita de nisip, cu miros cu tot. La o saptamana golesc litiera intr-un sac clasic de gunoi (directia - ghena), spal litiera cu detergentii clasici, o sterg si o umplu la loc cu nisip curat. Locatia litierei o avem in baia mica  :notangel:

#4
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Nisipul meu se cheama Six Cats , a costat 10 lei si are 6 kg. L-am invatat ieri la litieră , am pus-o intre un dulap si perete . Este spațiul lui acolo , nu-l deranjează nimeni. Mai devreme am adunat toate fecalele si cocoloașele de urină și am mai turnat 2 pahare de nisip( am un pahar de plastic mai mare pe care-l folosesc ) . Si acum e curat , s-a dus a mirosit și văd ca e ok.

P.S. Ce pot sa-i fac să nu mă mai muște de degete ? Am răni la amandoua mainile. :-<

Edited by anies0, 09 October 2010 - 11:57.


#5
GubyIQ

GubyIQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 05.02.2007
la mine litiera e in baie....pisica se pare ca n-are nevoie de prea mult privacy, pt ca adesea vine la baie o data cu mine. eu o curat cam de 2-3 ori pe zi (seara si dimineata, si uneori si in timpul zilei).

si a mea se joaca cu mainile si ma tot zgaraie. cand joaca devine prea agresiva, o bat usor pe ceafa cu varful degetelor. atunci se opreste.

Attached Files



#6
anies0

anies0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 07.02.2009
Aw ce frumoasă este. Să-ți trăiască.

I-am cumpărat azi lui Napoleon , Leonardo Kitten și o pungă de Whiskas Junior pernuțe cu lapte. Să văd ce-i place. I-am făcut și deparazitările și carnet de sănătate , acum oficial e cel mai tare.

Edited by anies0, 10 October 2010 - 12:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate