Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

placi PVC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
am nevoie de niste placi PVC rigid 4-5 mm grosime (nu linoleum) sa plachez interiorul balconului (sub tamplarie), unde este o rama metalica
stiu ca multi vor spune sa dau cu glet, dar nu ma incanta ideea
de aceea, m-am gandit sa fac o placare cu placi de polistiren, peste care voi aplica aceste placi PVC, prinse in suruburi direct in rectangularul ramei balconului
stie cineva unde pot gasi astfel de placi, la preturi rezonabile? nu ma intereseaza debitarea si montarea, ca o fac eu

#2
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postbonygy, on 8th October 2010, 09:25, said:

am nevoie de niste placi PVC rigid 4-5 mm grosime (nu linoleum) sa plachez interiorul balconului (sub tamplarie), unde este o rama metalica
stiu ca multi vor spune sa dau cu glet, dar nu ma incanta ideea
de aceea, m-am gandit sa fac o placare cu placi de polistiren, peste care voi aplica aceste placi PVC, prinse in suruburi direct in rectangularul ramei balconului
stie cineva unde pot gasi astfel de placi, la preturi rezonabile? nu ma intereseaza debitarea si montarea, ca o fac eu

Acum 2-3 ani am luat de aici

http://www.gelutrade...-design-p-2114/

Noi am luat transparente de 3 si de 7 mm grosime, ambele fete sunt acoperite cu folii protectoare, ceea ce conteaza f.mult intrucat se zgarie destul de usor, dar poate pt balcon nu e atat de important.  Mie mi s-au parut scumpe atunci...dar habar nu mai am cat au fost... aveau si colorate, nu toata gama dar aveau ceva culori... sau poate ca aduceau la comanda...

Daca suni te rog scrie si preturile (si dimensiumea colii) asa pentru actualizarea informatiei  :), sau te rog scrie unde gasesti!

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
am sunat deja acolo, au numai policarbonat, nu mai aduc PVC
pretul este de 23 euro/mp fara TVA, mi-au spus si dimensiunile dar nu le-am retinut exact (parca 2500mmx1500mm)
in plus, ti-l si debiteaza in dimensiunile dorite de tine, iar resturile placii, ti le imputa
imi trebuie vreo 5 mp total, deci suma ar fi destul de mare numai pentru ceva care nu va fi vizitat cine stie ce des

Edited by bonygy, 08 October 2010 - 10:09.


#4
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postbonygy, on 8th October 2010, 10:53, said:

imi trebuie vreo 5 mp total, deci suma ar fi destul de mare numai pentru ceva care nu va fi vizitat cine stie ce des

Du-te la Hornbach, Obi sau Bricostore si cumpara lambriu PVC. Pachetul costa in jur de 200ron in functie de culoare si are 6.5mp.
Nu uita sa-ti cumperi si profil U pt partea superioara.

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
am vazut si da... m-am hotarat, am sa iau acel lambriu
este chiar ceea ce am nevoie, culoare alba, usor de debitat si montat
dar, trebuie sa mai astept putin, pana vor monta astia de la reabilitare tamplaria PVC la balcon

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
acum iar sunt in dilema
am observat ca exteriorul balconului a fost deja placat cu un panou tip sandwich (doua foi tabla otel laminat, miez de polistiren) si m-am gandit daca as folosi si eu asa ceva la interior
costa 12,7 euro/mp fara TVA si mi-l debiteaza
am sunat chiar la firma care le produce/comercializeaza
in acest fel, as scapa de blindarea cu plistiren, debitarea lambriului, centrare, accesorii, montare, etc.
nu stiu ce sa aleg, avand in vedere ca si acest panou este estetic si izolant
nu vreau sa fac reclama, dar vreau pareri, iata aici

#7
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
dilema s-a risipit
am cumparat pana la urma lambriul PVC din Praktiker, la 14 lei/mp
am pregatit deja locul pentru placare si de astazi ma apuc...
am sa postez poze cu "lucrarea"

#8
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postbonygy, on 20th October 2010, 11:10, said:

am sa postez poze cu "lucrarea"

te asteptam sa vedem poze cu lucrarea.sa faci poze si din timpul inslatarii.


:peacefingers:

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
nu am ce poze sa pun deocamdata, pentru ca sunt total dezamagit de acest lambriu... am dat degeaba banii pe el, noroc ca nu e cine stie ce scump
dupa o zi de incercari disperate, am apelat la un mester, despre care stiu sigur ca a mai placat diferite chestii si stiu ca se pricepe
rezultatul... a transpirat si el destul de mult, incercand sa il debiteze, sa-l potriveasca si sa il monteze...
placile nu stau imbinate intre ele deloc si decat sa ma apuc sa le lipesc unele de altele, mai bine renunt si caut o metoda mai la indemana

#10
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postbonygy, on 22nd October 2010, 10:53, said:

placile nu stau imbinate intre ele deloc si decat sa ma apuc sa le lipesc unele de altele, mai bine renunt si caut o metoda mai la indemana

Vezi ca pe acelasi raion sunt niste chestii finute care prind lambriurile... Si nu transpiri deloc! Bafta si asteptam pozele.

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
problema este ca am cumparat deja toate accesoriile existente si posibile si tot nu merge
lambriul este f casant, s-a incercat debitarea cu tot felul de masinarii si alte unelte
am revenit la magazin si am intrebat cum se debiteaza, cica cu cutterul. i-am dat o bucata care o aveam la mine, sa incerce sa o taie el si i s-a spart in mana
am renuntat, voi placa cu policarbonat alb, pe care il voi primi in cateva zile de la o cunostinta... pana atunci, nimic de spus inca

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
Dupa cum am promis... poze cu "lucrarea"
S-a petrecut in balcon si s-a procedat asa:
Prima data am montat policarbonatul (in poza inca nu era data folia jos), care a astupat orice neregularitate a balconului, apoi s-a turnat o sapa autonivelanta, peste care am aplicat gresia.
La imbinarea policarbonatului cu gresia, am pus plinta PVC de culoare alba (se vede pe jos), care de asemenea, a acoperit tot.
Cam asta a fost! Mai greu a fost pana m-am apucat, pentru ca a trebuit eliberat balconul de toate alea si sa le duc in casa...
urmeaza definitivarea si noi poze.

Attached Files



#13
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
si eu am avut de umplut spatiul de sub termopan in balcon, dar am ales alta solutie:
- am ales un polistiren expandat cat mai dens EPS100
- am umplut cu polistiren in asa fel incat la exterior sa fie o fata a polistirenului cat mai plana
- am dat cu adeziv de polistiren, apoi am pus fibra de sticla pe care am inglobat-o in adezivul de polistiren cu o gletiera
- am dat cu glet si apoi cu lavabil.
Rezultatul: ai impresia ca e perete ca oricare altul. Doar daca bati cu mana suna a gol si iti dai seama ca nu e perete real.
Pe alocuri pe unde am avut bare metalice la balcon au aparut mici denivelari ptr ca nu am putut sa aliniez peferct toate placile de polistiren, dar rezultatul e multumitor spre foarte bun.

#14
Stefandulgheriu

Stefandulgheriu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2019
Poti cumpara placi din pvc de la https://www.komplast.ro . Sunt producatori romani dar vand si la bucata la persoane fizice

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate