Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
Dadaomi

Dadaomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2011
Buna !
Sunt in anul I la Sociologie (buget), iar din anul II vreau sa ma transfer la Administratie publica. Am fost la secretariat sa vad ce si cum, insa mi s-a trantit un "nu se poate" sec. Am vorbit cu un profesor si mi s-a spus ca este posibil, insa trebuie sa dau diferente. Intrebarea este daca, dupa cate stiti voi, ma pot transfera si daca da, raman tot la buget, avand in vedere ca am peste 9,70.
Stie cineva cum sa procedez in aceasta situatie?

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
eu mi-am echivalat niste examene dupa ce am facut anul I la o facultate si am intrat dupa aceea la alta in alt oras.
stiu ca e altceva dar...

#21
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Te duci si vorbesti cu un prodecan care stii ca e mai de treaba, ca nu iti da cu flit.
Si o sa te lamureasca.

Edited by Sorin84k, 08 April 2011 - 17:55.


#22
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
Nu stiu care sunt conditiile de transfer dar iti pot spune cu siguranta ca studentii de la medicina nu au un camin al lor si nu stiu nici daca au avut vreun loc in camin

#23
AsukaHajime

AsukaHajime

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.05.2011
S-a transferat vreodata cineva de la UMF - Iasi , cluj , c-ta etc la Carol ? ... stie cnva cum sta treaba?

#24
ImpacientGirl

ImpacientGirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2011
Hey. O intrebare in primul rand. S-a tranferat cineva de la Umf Timisoara la Umf Bucuresti respectiv Umf Targu - Mures la Umf Bucuresti ? Eu sunt anul 1 si vreau sa ma tranfer din anul 2 la Bucuresti (sunt la Timisoara) si as vrea sa primesc mai multe detalii, ce demersuri trebuie facute, etc. de la o persoana care a trecut prin chestia asta. Precizez ca am sunat la Umf Bucuresti dar mi s-au dat informatii vagi si mi s-a cerut sa merg acolo personal. E adevarat ca daca vrei sa-ti pastrezi locul la buget la faculta unde te transferi trebuie sa faci schimb cu un student pe care sa-l aduci la faculta ta?

Va rog mult sa m-ajutati!
Zi faina!

#25
N2Paul

N2Paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2011
Salut, am si eu o nelamurire, sunt in primul an la Automatica si Calculatoare in Timisoara, problema mea este ca nu-mi place acolo , am prea mult de invatat si urasc programarea , asa ca m-am gandit sa ma transfer la Mecanica tot in cadrul Politehnicii care e mai usoara , doar ca mai multa lume mi-a recomandat sa nu fac asta ca nu e prea cautata aceasta facultate si ca castigul de dupa e mic. Vreau sa va spun ca nu sunt un student slab , am pana acuma toate creditele, asa ca altii imi recomandau sa mai trag tare chiar daca in scarba si sa o termin , voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ?  :confuzzled:

#26
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010

 N2Paul, on 5th May 2011, 16:57, said:

Salut, am si eu o nelamurire, sunt in primul an la Automatica si Calculatoare in Timisoara, problema mea este ca nu-mi place acolo , am prea mult de invatat si urasc programarea , asa ca m-am gandit sa ma transfer la Mecanica tot in cadrul Politehnicii care e mai usoara , doar ca mai multa lume mi-a recomandat sa nu fac asta ca nu e prea cautata aceasta facultate si ca castigul de dupa e mic. Vreau sa va spun ca nu sunt un student slab , am pana acuma toate creditele, asa ca altii imi recomandau sa mai trag tare chiar daca in scarba si sa o termin , voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ?  :confuzzled:
Daca esti bun si stii meserie, cam orice e cautat. Gandeste-te ce-ti place, pentru ca asta o sa faci cam toata viata. E adevarat ca salariile "calculatoristilor" buni sunt peste medie, dar poti sa castigi bani cam din orice, cu conditia sa fii bun. Dintotdeauna mi s-a parut ca, ca si "calculatorist", trebuie sa te pasioneze domeniul si sa nu te limitezi la doar ce inveti la facultate - lucru valabil cam peste tot, dar cu atat mai mult in domeniul asta care e foarte dinamic.
In orice caz, nu lua decizia asta pe forumuri. Incearca sa iei legatura cu studentii de an mai mari, preferabil terminal, ei ar trebui sa stie mai bine cum sta treaba. Daca ai vreun profesor cu care sa poti sa vorbesti, poti sa-i ceri si lui parerea.

#27
N2Paul

N2Paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.01.2011
Ms pt raspuns, faza este ca imi place domeniul asta al IT-ului dar nu-mi place programarea care din pacate e baza :(
Faza care ma deranjeaza cel mai tare e ca daca m-as duce la mecanica si dupa nu mi-as gasi nimica decent de lucru nu mi-as putea ierta stiind ca am fost in stare sa termin automatica doar ca am renuntat pt una mai usoara.

Edited by Lucian_M, 05 May 2011 - 21:04.
sters quote.


#28
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Am o intrebare in general:
Daca fac o facultate de 4 ani la ID, dintre care 3 la ID si ultimul an la ZI, pe diploma o sa scrie ID sau ZI?
Sau nu e posibil?

#29
skersky

skersky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.09.2006
Ofer loc bugetat la Medicina Brasov ,pentru loc bugetat la Medicina Cluj(UMF)

#30
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008
Pot sa ma transfer dupa primul an de la o specializare la alta,in cadrul aceleiasi facultati? Din cate am vazut materiile sunt cam aceleasi.

Edited by ronin0ro, 23 July 2011 - 11:50.


#31
hcmcsm

hcmcsm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.09.2010
Salutare!

Am si eu niste nelamuriri...cine poate sa ajute cu un sfat, o idee e binevenit.

Sunt student in anul doi (incepand din octombrie) in Politehnica din Bucuresti, la Facultatea ETTI. Doresc sa ma transfer la o alta facultate in cadrul Politehnicii, de preferat Mecanica sau Transporturi. Am citit Regulamentul de Transferari al UPB si am vazut ca pentru anul 2 o conditie e sa am 35 de credite. Conditia asta este indeplinita. Ma intereseaza daca cineva a mai facut transferuri in/din cadrul Politehnicii si cum a procedat. Cam cate materii a trebuit sa faca la diferenta? Ce taxe se percep, ce alte conditii au fost necesare? Cu cine a discutat problema in cadrul facultatii de la care s-a transferat? Cu cine a discutat in noua facultate?

Multumesc!

#32
Rozzz

Rozzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.08.2011
As dori sa stiu daca s-a transferat cineva de la Politehnica( sectia Calculatoare) la o Universitate din afara (acelasi profil desigur) ,as fi interesata de Jacobs University,daca ma pot transfera dupa anul I in anul II acolo dand ceva diferente sau daca mi se echivaleaza creditele?Multumesc.

#33
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Buna seara.
Am o nelamurire.
Eu momentan am intrat la facultate pe Drept. Intre timp am gasit o facultate unde imi place mai mult decat la Drept.
Cum eu am confirmat deja locul, dar nu a inceput scoala si se fac inscrieri din nou la facultati, ar trebui sa fie vreo problema prin faptul ca o sa ma duc la alta facultate?
Diploma de bac in original se afla deja la facultatea de Drept, insa nu vreau sa ma mai duc acolo.
Multumesc!

#34
bogdan_ctin

bogdan_ctin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2011
Salut! sunt la Universitatea Transilvania Brasov la sectiunea AR si as dori sa ma mut la Politehnica tot sectiunea AR. Ma poate ajuta cineva  cu ceva informatii sau ce pasi am de facut pentru a ma transfera? Se poate sa primesc camin caci din cate am auzit este posibil sa nu-mi echivaleze notele desi nu am restante? Multumesc

#35
lordklax

lordklax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.08.2008
Sunt in anul I la o facultate din cadrul politehnicii Gh Asachi iasi...si sincer dupa prima saptamana sunt suparat ca am ales sa urmez aceasta facultate.Exista vreo posibilitate prin care inca ma mai pot transfera la o facultate din cadrul UAIC iasi...mai exact geografie.Nu vreau sa pierd un an degeaba.

#36
inpain

inpain

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 05.06.2011
cauta pe google numele facultatii tale, numarul de telefon de la secretariat, dai telefon acolo maine sau cand vrei si te lamuresc ei.











Si daca tot suna, sa-i intrebe si de majuscule.

Edited by Lucian_M, 09 October 2011 - 17:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate