Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
In acest topic se vor discuta de acum inainte problemele legate de transferuri de la o facultate la alta. Rog a nu se deschide alte topicuri, vor fi unite sau sterse.




Salut! Sunt la ovidius la AR si ma bate gandu sa ma transfer la poli bucuresti. Am citit cate ceva pe net, pe site-urile ambelor universitati dar vreau sa stiu din experienta personala a cuiva. Pe hartie scrie ca este posibil un transfer, dar vreau sa stiu daca practic se poate face ceva. Eu sunt la buget, daca ma transfer imi pastrez locul?

Edited by Lucian_M, 08 October 2010 - 18:19.


#2
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La voi la AR nu se incepe propozitia cu litera mare? Ia baga matale un edit si corecteaza.

#3
georgiana20

georgiana20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2010
Buna.. as avea si eu o intrebare.. sunt in anul 2 studenta la facultatea de litere din Iasi la specializarea limbi si literaturi straine engleza-franceza.. este vreo posibilitate sa ma pot transfera in anul 3 la facultatea din cadrul universitatii  bucuresti? si daca da cam ce ar trebui sa fac ce examene ar trebui sa dau si in ce perioada? as aprecia mult daca as primi un raspuns :P

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
La UB ai întrebat?

#5
don_ciobanni

don_ciobanni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.10.2009
Calde salutari!

As fi dorit sa-mi spuneti daca exista prevederi legale cu privire la transferurile de la o facultate la alta.
Vreau sa trec in cadrul aceleiasi facultati de la zi la id, dar sunt in anul III si mi s-a spus de la secretariat ca nu se poate face transferul in an terminal.
E de adaugat si faptul ca la zi am toate creditele pana la zi.

#6
smooth_operator

smooth_operator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2010
va salut, am o nedumerire, sunt anul I la scoala postliceala sanitara, profilul asistent medical de farmacie si vreau sa stiu daca ma pot transfera la o facultate la acelasi profil!
Vreau sa mentionez ca nu am luat bacul dar daca il iau la anul ma pot transfera la facultate in anul 2 direct?

#7
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Cel putin ai visuri mari. Anul care vine prin februarie s-ar putea sa-ti ceara diploma de baclaureat si la postliceala ca ai dosarul incomplet. Nu esti nici cel putin la colegiul de farmacie care tot nu poate echivala. Asistent cu studii superioare este una iar cu postliceala este alta. Mult mai inferioara. Cam ca un curs de calificare. Sustii examen la un colegiu sau la o facultate de profil dar dupa ce ai diploma de bacalaureat.

#8
AK_spades

AK_spades

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2010
Salutare tuturor! As fi recunoscator daca ati putea sa ma ajutati macar intr-o mica masura in mica mea problema: sunt student in anul I la Fac. de Stiinte Economice, Univ. Ovidius Constanta. As putea sa ma tranfer la Cuza la Iasi? Facultatea ar fi aceeasi, numai ca difera numele (FEAA). Din cate am inteles Ovidius nu este in consortiul nu stiu caror facultati...si nu se poate...

#9
The_Rapist_Marauder

The_Rapist_Marauder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.11.2010
Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator: sunt anul 2 la universitea Dimitrie Cantemir din Bucuresti si as vrea sa ma transfer la sfasitul acestui an la Universitatea Derby la programarea jocurilor in anul 3 cum ar veni. Eu sunt oarecum expert in scris cod de jocuri (am facut deja 3, unul lansat si 2 pe teava, al doilea urmeaza in curand) asa ca as avea ce arata ca sa ii conving. Problema este daca trebuie sa echivalez ceva ca sa ajung acolo..adica ce examene ar trebui sa dau. In afara de asta va rog sa imi spuneti care este procedura de aplicare(in mare). Ma intereseaza mai ales partea de obtinut finantare din partea statului englez si altfel costul traitului in Anglia in zona Derby. Va multumesc

#10
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca ai fi mai coerent poate am intelege si noi mai bine care e chestia!
Acum cateva intrebari pentru lamurire:
1. Exista profilul asta "programarea jocurilor" in facultate?
2. Te consideri expert dupa numai un joc facut?
3.Ce te face sa crezi ca statul englez are interes sa te subventioneze? Sunt programe de subventionare, e drept, dar numai studiile. Cazarea, mancarea si multe altele ti le platesti singur si nu sunt ieftine in UK, oricum subventia o dai inapoi din salariu dupa ce te angajezi!

Sfat: Vezi ca la admitere va trebui sa iti faci o prezentare care e poate cea mai importanta si va trebui sa fii destul de coerent!

Edited by dan84, 22 November 2010 - 01:11.


#11
The_Rapist_Marauder

The_Rapist_Marauder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.11.2010
Da chiar exista profilul asta game programming. Ma consider expert pt ca deja stiu ultimele tehnologii si sunt la curent cu ultimele platforme (acuma de exemplu lucrez la un joc pe Android... joc 3D cu shadere si ultimele efecte) si stiu deja ce studiaza ei acolo (adica deja am studiat subiectele alea aprofundat..mai ales in practica).

Aici http://www.derby.ac....nd-finance/help vad ca pe langa tuition fees mai exista si loan for living costs asa ca cel putin o scurta perioada sunt cat de cat asigurat. Plus ca nu am de gand sa frec duda pe acolo numai la cursuri..ma intereseaza si experienta in the field. O sa lucrez la inceput ca programator la diferite proiecte si dupa o sa deschid o firma cu niste amici sa vindem jocuri.

Edited by Lucian_M, 26 November 2010 - 13:02.
sters quote inutil


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostThe_Rapist_Marauder, on 22nd November 2010, 01:44, said:

Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator: sunt anul 2 la universitea Dimitrie Cantemir din Bucuresti si as vrea sa ma transfer la sfasitul acestui an la Universitatea Derby la programarea jocurilor in anul 3 cum ar veni. Eu sunt oarecum expert in scris cod de

la ORICE universitate admiterea prin transfer este o situație rară și acordată de la caz la caz, în funcție de ce părere au EI despre situația particulară și dosarul candidatului, și în limita a puțini candidați pe an. Deci, pînă nu le scrii lor, degeaba citești părerile unor useri din București - chiar dacă gasești unii care au studiat în Anglia, nimeni nu are EXACT situația ta. Una e să fii admis prin procedura normală, relativ standard, și alta prin transfer.

#13
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostThe_Rapist_Marauder, on 22nd November 2010, 01:42, said:

Da chiar exista profilul asta game programming. Ma consider expert pt ca deja stiu ultimele tehnologii si sunt la curent cu ultimele platforme (acuma de exemplu lucrez la un joc pe Android... joc 3D cu shadere si ultimele efecte) si stiu deja ce studiaza ei acolo (adica deja am studiat subiectele alea aprofundat..mai ales in practica).

Aici http://www.derby.ac....nd-finance/help vad ca pe langa tuition fees mai exista si loan for living costs asa ca cel putin o scurta perioada sunt cat de cat asigurat. Plus ca nu am de gand sa frec duda pe acolo numai la cursuri..ma intereseaza si experienta in the field. O sa lucrez la inceput ca programator la diferite proiecte si dupa o sa deschid o firma cu niste amici sa vindem jocuri.

Ai citit si partea aia care zice ca nu esti eligibil pentru living costs loan?

Mai bine termini aici facultatea si mergi acolo la un masterat.

#14
Strider1991

Strider1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.01.2011
Salut
Sunt la facultatea x de la politehnica anul 1 la buget si as vrea sa renunt la ea si in vara sa dau admitere la UMF bucuresti si sa intru tot la buget.
Cum fac trebuie sa platesc anul pierdut sau doar semestrul 1 ?

La medicina se fac 6 ani...


si daca tre' sa platesc anul, la care trebuie sa platesc ? la poli sau la umf ? as prefera sa platesc la poli ca e mai ieftin decat la umf....

cati ani iti permite statul la facultate la buget ? explicati-mi si mie cum merge treaba.


ps am vazut ca e un topic legat de transferuri dar nu am gasit ceva asemanator.

Thanks for helping.

#15
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Salutare sunt la ASE management economic anul 1 si as vrea sa ma mut din sem 2 la marketing (tot la ASE) este posibil? mentionez ca am 3 restante... si daca se poate trebuie sa dau diferente? multumesc anticipat.

Edited by Drag0n_X, 06 February 2011 - 00:04.


#16
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
Daca este careva pe aici care s-a transferat de la o universitate la alta (de stat amandoua),v-as ruga sa-mi spuneti din experienta voastra, ce probleme ati intampinat (daca ati intampinat), se pastreaza locu la buget si asa mai departe....

#17
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare! Merita sa ma mut de la Dimitrie Cantemir la Hyperion? Sunt anul II la Drept, anul I, am toate examenele luate, iar acum in anul II am luat 5 examene din 6 in semestrul I. Care ar fi procedurile? Si pe langa aceste detalii, ca si o parere personala, merita sa ma mut sau nu?

#18
bigexplozion

bigexplozion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.09.2009
Salut, am nevoie de ajutorul vostru in legatura cu facultatea de medicina generala din cadrul utb.In prezent sunt student in anul 1 la umf carol davila si vreau sa ma transfer de la anul la facultatea din Brasov.Stie cineva care sunt conditiile pentru a ma transfera in anul 2?, si mai am nevoie si de niste informatii legate de camin, in ce camine stau cei de la mg.aaa si inca ceva, in buc am intrat cu medie mare la fara taxa dar pt ca n am invatat in timpul anului la anul o sa trec la taxa si e cam mare,,,,daca reusesc sa ma transfer in bv o sa fiu la taxa sau la fara taxa. Salut

Edited by Lucian_M, 09 April 2011 - 10:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate