Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SEO tips&tricks

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Am deschis acest topic deoarece ar fi util pentru multi sa avem sfaturi si idei de optimizare stranse la un loc. Sunt ceva idei si in alte topicuri dar parca ar fi mult mai bine sa fie stranse undeva. Asa ca ii rog pe preacher, Razvan Pop si ceilalti care se pricep sa ne impartaseasca ceva din experienta lor. :peacefingers:

Cred ca ideea de baza este: cat mai multe link-uri externe pentru site si optimizare facuta pe fraze specifice:

Ex. Daca vand carti nu voi face o optimizare pentru "books" - n-am nici o sansa- in schimb pot incerca sa fac optimizare pentru "gothic horror books" sau "frank herbert dune sci-fi".

De evitat: javascript, java, dhtml si flash deoarece googlebot nu le citeste.

Cam atat am eu in cap pana acum.

Edited by dixy, 05 August 2005 - 16:18.


#2
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
eu zic asa: sa-i zicem  "n00b's guide to SEO" si s-o luam de la capat...


so am facut site-ul si e urcat pe un server. now what?

#3
Takeshy

Takeshy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 04.03.2005

Quote

so am facut site-ul si e urcat pe un server. now what?

Now test it. Merge?

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
1. Inca din fazele de inceput ale conceperii site-ului ai grija sa fie facut pentru SEO:

i. Daca e dinamic, foloseste mod_rewrite pentru adresa.
ii. Fie ca e dinamic sau nu, incearca sa pui numele ceva de genul /nume-categorie/nume-articol.html

2. Paginile trebuie sa aiba mereu titlu!

3. Singurele metatag-uri care trebuie sa le ai: description si keywords! Celelalte nu sunt importante!

4. Foloseste CSS - iar p-asta pune-l in un fisier extern!

5. Daca ai javascript - pune-l in un fisier extern!

6. Cat mai putine imagini, cat mai putine scripturi, cat mai putine chestii care pot ingreuna afisarii paginilor!

7. Daca ai nevoie sa folosesti flash, LASA DREAQ SUNETUL pentru ca mai mult ma enervezi!  :death:


In urma vizitarii anumitor pagini in sectiunea "Site-uri" simt nevoia sa postez urmatoarele puncte care fac parte mai mult din usability (care e strans legat de SEO)

8. Cand mai mult de 75% din cei carora le ceri o parere spun ca site-ul este execrabil si nu poate fi navigat, crede-i!

9. Fara litere cat casa!

10. Fara mesaje de eroare care ma invita sa intru pe site!

11. Nu mai faceti pagini inchise la culoare! Mai rau, daca au background inchis macar scrisul sa fie deschis!


Voi reveni cu alte aberatii!

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Ok, stiu ca urmatoarea chestie nu are de-a face cu SEO dar o sa va ajute mult mai mult decat orice altceva sa va tineti vizitatorii pe pagina: Eye Track. Cam veche chestia, scuze daca ati vazut-o deja.

Este un studiu absolut esential pe care sper sa il pot implementa in site-ul pe care il fac acum.

#6
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003

Takeshy, on Aug 5 2005, 18:56, said:

Now test it. Merge?

<{POST_SNAPBACK}>

yup

preacher, on Aug 6 2005, 04:18, said:

1. Inca din fazele de inceput ale conceperii site-ului ai grija sa fie facut pentru SEO:

i. Daca e dinamic, foloseste mod_rewrite pentru adresa.
ii. Fie ca e dinamic sau nu, incearca sa pui numele ceva de genul /nume-categorie/nume-articol.html

2. Paginile trebuie sa aiba mereu titlu!

3. Singurele metatag-uri care trebuie sa le ai: description si keywords! Celelalte nu sunt importante!

4. Foloseste CSS - iar p-asta pune-l in un fisier extern!

5. Daca ai javascript - pune-l in un fisier extern!

<{POST_SNAPBACK}>


am codat regardless SEO :D
la mod_rewrite tre sa ma mai documentez.
daca paginile au acelasi titlu e belea?
exemple cu metataguri?
CSS si JS le tin tot timpul extern din principiu pt ca sunt ordonat :P

#7
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
Ce e mod_rewrite ?La ce foloseste? :rolleyes:

#8
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Mic ghid de URL rewriting (tutorial mod_rewrite)
:coolspeak:

#9
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
thx  :worthy:

#10
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Pentru cei care sunt cu adevarat incepatori: Bazele optimizarii pentru motoarele de cautare.

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Pentru add:

Quote

daca paginile au acelasi titlu e belea?

Nu cred, dar nici nu ajuta.

Quote

exemple cu metataguri?

Desigur. Daca poti singurele chestii din head ar trebui sa fie:

<head>
<title>Example Page</title>
<meta name="description" content="Example page with examples" />
<meta name="keywords" content="example page" />
<base href="http://www.example.com/" />
<link href="http://www.example.com/style.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
</head>

Ok, am adaugat 2 chestii:

1. CSS-ul, ca altfel nu se poate.
2. Base href - asta e bine sa o ai pentru a nu aparea ca 2 site-uri diferite in Google.

Ca sa elaborez: unii care vor pune linkuri spre site-ul tau vor folosi adresa completa (cu www in fata) iar altii nu. Google, in eterna sa inteligenta, va prinde amandoua variantele si le va lista pe amandoua (sau nici unul - duplicate content ban) unul mai sus si unul mai jos, asta depinzand de cate si ce linkuri ai primit pentru fiecare din variante. Asta e motivul pt care eu mi-am vazut la un moment dat aceeasi pagina pe la numrul 40 si 600 in acelasi timp (cel putin eu asa cred).

Daca faci redirect-ul atunci toate linkurile vor duce spre aceeasi adresa, ca de altfel si PR-ul.

@Razvan Pop, thx pentru tutorial dar mi se pare un pic cam incomplet chiar daca e pentru newbies.

Looking through the old trusty bookmarks dau si eu niste link-uri care m-au ajutat la inceput si inca le mai vizitez:

http://www.bruceclay.com/ - super bun, trebuie citit absolut tot!

http://www.searcheng...npromotion.com/ - cam spammy dar jos de tot pe pagina are niste tutoriale bunicele (orice faceti nu dati click pe anunturi! trebuie citit tot articolul!)

#12
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
sa ma ierte dumnezeu (si moderatorii) dar uitati o carte (pdf) :)
considerati-o cadou si citit-o , merita ;)

http://rapidshare.de..._-_SEO.pdf.html

#13
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

sa ma ierte dumnezeu (si moderatorii) dar uitati o carte (pdf) smile.gif
considerati-o cadou si citit-o , merita wink.gif

http://rapidshare.de..._-_SEO.pdf.html

Thanks aolex, de cand voiam sa-mi arunc ochii pe asta! Daca mai iei versiuni updatate sa pui aici plz! :coolspeak:

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
avand in vedere ca folosesc templateuri, si am un singur fisier header.htm... ar arata toate paginile la fel, well inafara de titlu care il schimb dinamic din PHP.  Merita sa ma obosesc sa pun Variabile pe care sa le schimb in php si pt keywords and rest?

si 2. CSS-ul trebuie pus cu cale absoluta? de ce?

Edited by add, 15 August 2005 - 09:35.


#15
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Asta am postat-o si la thread-ul "www.gemiv.com/news" dar cred ca e bine sa fie si pe aici.

E foarte important sa fie propriul site inter-linked extrem de bine! Ce vreau sa spun prin asta: in toate articolele din site-ul vostru ar trebui sa fie cate unul-doua-trei linkuri catre alte articole pe acelasi subiect.

Exemplu:

In un articol despre PDA-uri ai cuvintele GSM si celular - aceste cuvinte ar trebui sa la faci linkuri spre un alt articol despre un (ghici ce?) celular!

#16
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Merita sa ma obosesc sa pun Variabile pe care sa le schimb in php si pt keywords and rest?

Ce fel de variabile sunt alea? In afara de description si poate keywords, nu ar trebui sa pui nimic altceva!

Cat despre calea spre stylesheet, asa am facut mereu si din cate stiu amandoua metodele merg la fel de bine.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

preacher, on Aug 16 2005, 00:25, said:

Ce fel de variabile sunt alea? In afara de description si poate keywords, nu ar trebui sa pui nimic altceva!
Cred ca a vrut sa zica ca are , exemplu ipotetic, un fisier stire.php, care afiseaza atat stiri despre IT, cat si stiri despre moda. In afara de titlu, generat dinamic, restul headerelor sunt comune, intr-un template html.
Mi se pare normal sa te chinui putin sa pui keyworduri diferentiate pt IT si moda. Daca ai putut pt face asta pentru titlu, nu-i mare scofala, ba chiar mai simplu.

Edit: De fapt nu e chiar asa de simplu, daca fiecare pagina in parte va avea keywordurile ei. Dar cred ca rezultatele ar fi fenomenale.

Edited by don_dannielo, 15 August 2005 - 23:52.


#18
Valentynus

Valentynus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 21.12.2004

aolex, on Aug 8 2005, 21:55, said:

sa ma ierte dumnezeu (si moderatorii) dar uitati o carte (pdf) :)
considerati-o cadou si citit-o , merita ;)

http://rapidshare.de..._-_SEO.pdf.html

<{POST_SNAPBACK}>



Poate cineva sa puna cartea altundeva pt download ca nu ma lasa sa o iau de acolo..?

multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate