Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Job in Cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008
hy :-h am o mare dilema, mai bine zis, frica... mama urmeaza sa pleca maine in Cehia cu o agentie de la tg mures (nu stiu daca am voie sa ii dau numele) sa lucreze intr-o fabrica de electronice. cazarea va fi oferita de ei. daca a auzit cineva despre asta si ar putea sa imi dea niste informatii ...
-prima saptamana de proba, niste teste initiale;
-salariu 700 euro, poate sa creasca in functie de orele suplimentare;
-cazare la comun cu inca 3 femei (tot din Romania, cred);
-contract 6 luni;
-plecare cu autocarul, platit de ea;

I-a cautat in toate registrele si apar ca firma serioasa, dar ar putea sa fie vreo teapa? Sa ajunga acolo si sa fie niste conditii mizere, sa nu aiba unde sa isi puna lucrurile (vrea sa ia laptopul ca sa comunicam prin net in fiecare seara), sa nu fie platita cu cel putin 700 euro? sad.gif

Edited by Aleera_cherry, 07 October 2010 - 08:33.


#2
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Am pe cineva in Cehia de foarte mult timp si niciodata nu s-a plans de nici un serviciu oferit de societate, incepand de la cazare pana sa sanatate. De la el stiu ca Cehii sunt oameni ft buni uni cu altii, foarte seriosi si capabili sa reuseasca ce isi propun.
Sper ca te-ai mai linistit un pic...

#3
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008

 odo_robert, on 7th October 2010, 09:57, said:

Am pe cineva in Cehia de foarte mult timp si niciodata nu s-a plans de nici un serviciu oferit de societate, incepand de la cazare pana sa sanatate. De la el stiu ca Cehii sunt oameni ft buni uni cu altii, foarte seriosi si capabili sa reuseasca ce isi propun.
Sper ca te-ai mai linistit un pic...


:kisstogether:  ms

#4
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

 Aleera_cherry, on 7th October 2010, 07:28, said:

mama urmeaza sa pleca maine in Cehia cu o agentie de la tg mures (nu stiu daca am voie sa ii dau numele) sa lucreze intr-o fabrica de electronice. cazarea va fi oferita de ei.
Salut,locuiesc in jud mures si sunt interesat de a pleca.Poti sa-mi dai ceva detalii -pm sau email - legate de firma ,costuri,acte ..etc.Deasemenea de impresiile mamei tale odata ajunsa acolo.
multumesc

#5
Aleera_cherry

Aleera_cherry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.06.2008

 sailor62, on 7th October 2010, 13:09, said:

Salut,locuiesc in jud mures si sunt interesat de a pleca.Poti sa-mi dai ceva detalii -pm sau email - legate de firma ,costuri,acte ..etc.Deasemenea de impresiile mamei tale odata ajunsa acolo.
multumesc

nu stiu exact cum a decurs totul :-? actele in regula, asigurare medicala, un interviu care cuprinde si un test de perspicacitate..o sa niti trimit un mesaj cu numele firmei...

#6
cleriq

cleriq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.02.2007
Buna

Eu sunt in cehia de un an, ai idee in ce oras vine?

#7
kittaro

kittaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.07.2010
700 euro in cehia nu poti sa ai salariu.Astea sunt minciunile agentiei din Romania.Iti iau banii si te trimit sa lucrezi pt alta agentie care nu-ti dau mai mult de 300 euro pe luna.Stiu foarte bine ce este in cehia.Am lucrat acolo.Pt cei care doresc sa munceasca in Cehia ii rog sa caute pe google munca in cehia sclavi.....Va asigur ca toate comentariile postate pe site-uri sunt adevarate.

#8
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
Ei nu poti sa ai.Depinde ce lucrezi.

#9
Detroit

Detroit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 15.11.2010
kitarro, you are so full of shit.. :argue:

#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 kittaro, on 9th November 2010, 13:17, said:

700 euro in cehia nu poti sa ai salariu.Astea sunt minciunile agentiei din Romania.Iti iau banii si te trimit sa lucrezi pt alta agentie care nu-ti dau mai mult de 300 euro pe luna.Stiu foarte bine ce este in cehia.Am lucrat acolo.Pt cei care doresc sa munceasca in Cehia ii rog sa caute pe google munca in cehia sclavi.....Va asigur ca toate comentariile postate pe site-uri sunt adevarate.

Depinde cum vii si la ce firma/companie muncesti. In Brno de exemplu sunt romani care muncesc pentru companiile IT ce activeaza in oras : IBM, AT&T, Infosys etc si salariile acolo merg de la 700 in sus. Aceste companii ofera conditii bune de munca, dar ce e drept selectia e de un nivel mai ridicat, bazat pe cunostiinte de limbi straine, studii de la medii in sus etc. Dar sunt si muncitori romani care muncesc pe santierele de aici (Brno). In al doilea caz e posibil sa mai fie trase si tepe, nu cunosc exact. Pe acestia din urma ii recunosti prin Tesco ascultand manele la maxim, la telefonul mobil, injurandu-se de mama si p*** etc.

Edited by chaosss, 11 February 2011 - 23:44.


#11
paplino

paplino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.12.2011

 kittaro, on 9th November 2010, 14:17, said:

700 euro in cehia nu poti sa ai salariu.Astea sunt minciunile agentiei din Romania.Iti iau banii si te trimit sa lucrezi pt alta agentie care nu-ti dau mai mult de 300 euro pe luna.Stiu foarte bine ce este in cehia.Am lucrat acolo.Pt cei care doresc sa munceasca in Cehia ii rog sa caute pe google munca in cehia sclavi.....Va asigur ca toate comentariile postate pe site-uri sunt adevarate.

Locuiesc de 6 ani in Praga si va spun ca un salariu de 15-16 mii de coroane net nu e deloc ceva nemaiauzit si nemaiintalnit. Persoana cu pricina va lua probabil in jur de 17-17.5 mii de coroane, probabil ca brut, deci nu e nimic uimitor. E o tara ok, cehii sunt oameni tolerabili (atentie, tolerabili, nu am vrut sa spun toleranti :) ), desi sunt xenfobi si rasisti cu toti strainii, dar ceva mai mult cu romanii. Ce e important e ca mai departe de ceva vorbe mai aspre sau priviri mai de sus nu merg, deci... Ii urez succes doamnei si sa auzim de bine :)

#12
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Ai vazut salarii de 17.000 de czk brut in Praga ? Cred ca mai ramai in mana cu vreo 12-13.000 in cel mai bun caz. Apoi cu banii, aia la chiriile pe care le au, cam mori de foame, chiar si in provincie.

Quote

atentie, tolerabili, nu am vrut sa spun toleranti  ), desi sunt xenfobi si rasisti cu toti strainii, dar ceva mai mult cu romanii

Hmm, cand mai vrei sa inchiriezi cate o casa si aud ca esti roman, cam nu le convine. In rest nu sunt probleme sau cel putin eu nu am avut.
Se stie ca nu agreaza strainii in general, dar cui ii pasa ? Personal i-am cam pus la punct pe cehi cand au ridicat pliscul, iar de multe ori ma uimesc unii cat de naivi sunt, ca sa nu zic alt cuvant mai dur.. In rest nu ii rau de trait.

Edited by chaosss, 04 December 2011 - 06:54.


#13
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

 paplino, on 4th December 2011, 06:14, said:

Locuiesc de 6 ani in Praga si va spun ca un salariu de 15-16 mii de coroane net nu e deloc ceva nemaiauzit si nemaiintalnit. Persoana cu pricina va lua probabil in jur de 17-17.5 mii de coroane, probabil ca brut, deci nu e nimic uimitor. E o tara ok, cehii sunt oameni tolerabili (atentie, tolerabili, nu am vrut sa spun toleranti :) ), desi sunt xenfobi si rasisti cu toti strainii, dar ceva mai mult cu romanii. Ce e important e ca mai departe de ceva vorbe mai aspre sau priviri mai de sus nu merg, deci... Ii urez succes doamnei si sa auzim de bine :)

15-16 mii net e la limita, daca scazi chiria si restul chltuielilor nu mai ramai cu nimic. In caz ca vrei sa ai si viata sociala, pai... multa bafta! Pentru Praga 15 mii inseamna si mai putin.

Mai sunt si alte probleme, preturile au cam crescut, coroana s-a dus in jos fata de euro si cred ca in scurt timp Cehia nu va mai prezenta interes din punct de vedere al banilor pe care poti sa-i faci aici. Nu ca acum ar fi mare scofala.

Pentru cineva care are pretentii cat de cat, e un punct intermediar catre o destinatie mai buna, in sensul ca iti poti face o experienta de munca pe care in alte tari companiile o vor lua in seama spre deosebire de experienta in Ro, de care nici un angajator serios din vest nu prea vrea sa auda.

Partea mai putin buna cu joburile aici e ca se cauta in principiu vorbitori de limbi straine, in plus fata de engleza oricum obligatorie. Nu te incadrezi - trebuie sa stii ceha, altfel e foarte greu sa gasesti un job, iar un ceh va avea intotdeauna prioritate fata de un strain.

#14
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
Si eu urmeaza sa merg ca operator asamblare lcd in Pilzen. Este cineva care lucreaza acolo, cine stie ceva concret? M-ar interesa orice detalii.
Multumesc.

#15
metalpassion

metalpassion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.02.2012

 paplino, on 4th December 2011, 05:14, said:

Locuiesc de 6 ani in Praga si va spun ca un salariu de 15-16 mii de coroane net nu e deloc ceva nemaiauzit si nemaiintalnit. Persoana cu pricina va lua probabil in jur de 17-17.5 mii de coroane, probabil ca brut, deci nu e nimic uimitor. E o tara ok, cehii sunt oameni tolerabili (atentie, tolerabili, nu am vrut sa spun toleranti :) ), desi sunt xenfobi si rasisti cu toti strainii, dar ceva mai mult cu romanii. Ce e important e ca mai departe de ceva vorbe mai aspre sau priviri mai de sus nu merg, deci... Ii urez succes doamnei si sa auzim de bine :)
Doamne,cum să locuiești în praga?înțeleg românii care emigrează în Spania,Italea la căpșuni,dar chiar în foste țări comuniste?
mâine poimâine veți emigra în Bulgaria numai ca să nu stați în România

#16
kozmadi

kozmadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2011
Si eu urmeaza sa merg ca operator asamblare lcd in Pilzen. Este cineva care lucreaza acolo, cine stie ceva concret? M-ar interesa orice detalii.
Multumesc.
[/quote]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate