Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Boot Stick - bootloadere, tips and trick DOAR pentru avansati

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Am folosit:

Un stick USB de 8 G (in poze apare un stick de 2 G, e doar pentru pregatire tutorial).
WinSetupFromUSB versiunea 1.0 beta6 - 7.March.2010
CD pentru instalare Windows XP
DVD pentru instalare Windows 7
Partition Wizard Bootable CD free
Paragon HardDisk Manager 2009 Profesional - cu licenta
Ultimate Boot CD V5.0.0

1. Pregatire:
- Copiati continutul CD-ului de instalare pe hard intr-un director, de ex. D:\XPCD
- Copiati continutul DVD-ului de instalare Windows 7 pe hard in alt director, de ex. D:\Win7
- Descarcati Partition Wizard Bootable CD
- Paragon Hard Disk Manager Pro va da posibilitatea sa creati un stick sau CD bootabil ce ofera un partition manager, un file manager, posibilitatea de a crea capsule (partitii ) de back-up si alte chestii utile.

Dupa ce instalati programul, imaginea cu CD-ul bootabil o gasiti in ..\Program Files\Paragon Software\Hard Disk Manager 2009 Professional Edition\iso
Copiem fisierul bootcd.iso undeva pe hard si il redenumin, de ex. in ParagonCD.iso

- Descarcati UBCD si extrageti continutul imagiinii .iso (cu winrar) sau o montati virtual (cu Daemon Tools sau ce altceva folositi).
- Descarcati WinSetupFromUSB si dezarhivati.
- Introduceti stick-ul, copiati ce aveti nevoie de pe el pentru ca il vom formata, lansati WinSetupFromUSB.

2. Formatare
Asigurati-va ca este selectat stick-ul, click pe "Bootice":
poza

In fereastra urmatoare alegem "Perform format"
Poza

Selectam USB-HDD mode, click pe "Next Step"
Poza

Varianta A:
La "File system" alegem NTFS, botezam stick-ul la "Vol. Label", click pe OK.
Poza

Varianta B:
La "File system" alegem FAT32, botezam stick-ul la "Vol. Label", click pe OK.

Confirmam dialogurile ce vor apare in continuare, daca totul se desfasoara cu bine ar trebui sa avem
Poza

3. Facem stick-ul bootabil
Alegem de aceasta data "Proces MBR"
Poza

Selectam "Grub for dos", click pe "Install/Config".
Am folosit Grub deoarece stie sa incarce si imagini .iso ca ramdisk si este si usor de configurat (cu un pic de lectura anterioara).
Poza

Nu selectam nici o optiune, lasam la "File name" asa cum este (GRLDR) si fara nimic la extensie, click pe "Save to disk"
Poza

In acest moment stick-ul este bootabil si pregatit pentru integrare kitt-uri si ce ne mai trece prin cap.

4. Integrare kitt-uri de instalare Windows
Bifam prima optiune, selectam directorul unde am copiat anterior kitt-ul de instalare Win XP (eventual garnisit inainte cu SP3 si ce altceva va mai doriti, drivere, softuri etc).

Bifam a doua optiune si selectam directorul unde am copiat kitt-ul de instalare Win 7 (eventual cu toate editiile x86 si x64 integrate si ce altceva va mai trece prin cap - update-uri etc).
Poza

Click pe "GO" (in acest moment va fi activ), asteptam pana avem Job Done.
Poza

5. Integrare imagini .iso (paragon si partition wizard)
Bifam a 4-a optiune, selectam imaginea .iso cu Paragon, click pe GO.

Repetam operatiunea pentru imaginea .iso cu Partition Wizard si pentru ce altceva mai vreti (Acronis etc).
Poza

6. Integrare UBCD
UBCD poate fi integrat si ca la pasul anterior dar am folosit metoda ce urmeaza deoarece poate fi foarte usor customizat ulterior (adaugat aplicatii, updatat antivirusi etc).

Copiem pe stick de pe CD (daca l-ati montat virtual) sau din directorul unde l-ati extras, directoarele: antivir, pmagic si ubcd
boot nu ne intereseaza deoarece avem deja Grub-ul instalat, nu trebuie decat sa il configuram.
Poza

In acest moment, stickul vostru ar trebui sa arate cam ca in poza urmatoare.
Directorul boot care apare aici apartine kitt-ului de Win7, nu are legatura cu UBCD, asa ca il lasam in pace.
Este timpul sa luam cunostinta cu Grub si sa il configuram.
Localizam fisierul menu.lst si il deschidem cu Notepad.
Poza

Derulati pana la sfarsitul fisierului si adaugati urmatoarele linii:
title Ultimate Boot CD 4 Dos
configfile /ubcd/menus/grub4dos/main.lst

title
pause

title Reboot\n Reboot the PC.
reboot
Prima sectiune adauga intrarea pentru UBCD in meniul principal, a doua sectiune nu face decat sa lase un rand liber, cea de a treia adauga si o optiune de "reboot".

Tot acum puneti sa editati si intrarille celelate si sa le botezati cum vreti, modificati numai ce este imediat dupa "title", restul il lasati exact asa cum este.

La mine fisierul menu.lst arata cam asa:
title Start PLoP boot manager
find --set-root --ignore-cd /usbdrive.tag
kernel /plpbt.bin

title Windows XP Setup
map --unmap=0:0xff
map --unhook
savedefault
find --set-root --ignore-cd /usbdrive.tag
configfile /winsetup.lst

title Windows 7 Setup
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
chainloader /bootmgr

title Paragon Harddisk Manager
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /bootcd.iso (0xff) || map --mem /bootcd.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
configfile /grub4dos.lst || chainloader (0xff)
map --unmap=0:0xff

title Partition Wizard
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /pwhe5.iso (0xff) || map --mem /pwhe5.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
configfile /grub4dos.lst || chainloader (0xff)
map --unmap=0:0xff

title Ultimate Boot CD 4 Dos
configfile /ubcd/menus/grub4dos/main.lst

title
pause

title Reboot\n Reboot the PC.
reboot
O sa remarcati ca mai aveti mai sus niste linii care incep cu "#", acelea nu sunt active, le puteti sterge sau le lasati.
Personal le-am lasat deoarece pot fi utile pentru eventuale customizari ulterioare.
Am lasat si intrarea cu PLoP, se poate dovedi utila cate-odata.

Metoda functioneaza, nu am testat instalarea efectiva a win XP, doar am integrat kitt-ul, daca cineva instaleaza dupa aceasta metoda astept un feedback.

Toate celelalte sunt testate si OK.

Se mai poate integra UBCD 4 Win sau o distributie BartPE/WinPE cu acest programel si eventual ceva distributie Linux.
Daca am timp testez, daca o face cineva inainte astept, la fel, un feedback.

Feel free to add your personal experience here!

PS: in meniul UBCD este o intrare de genul "syslinux/isolinux menu bla bla".
Syslinux nu va functiona (este pentru CD bootabil) asadar personal am sters acea intrare ca fiind inutila.

7. Add on:
Ca sa aveti in meniul UBCD si otiunea "Return to main menu":
- Mergeti in "G:\ubcd\menus\grub4dos", unde G inlocuiti cu litera stick-ului vostru.
- Deschideti cu notepad fisierul main.lst
-  Merget la sfarsit. Deasupra sectiunii:
title Reboot\n Reboot the PC.
reboot
Adaugati:
title Return to main menu
configfile /menu.lst
Tot aici puteti anula intrarea pentru syslinux de care aminteam mai sus, puneti # in fata la ultimele linii (sau le stergeti pur si simplu).
#title
#pause

#title ISOLINUX/SYSLINUX menu\n This entry will bring you back to the ISOLINUX/SYSLINUX menu.
#chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader +1
Poze: Meniu1 Meniu2 Grub

8. Update: mai adaugam in max 10 minute inca o scula:
Descarcam si instalam Macrium Reflect Free
Selectati din meniu "Other tasks" > "Create rescue CD". Salvati imaginea .iso pe hard.
Repetati pasul 5 pentru imaginea .iso nou creata.

Editati menu.lst, cut si paste mai sus un pic sectiunea nou creata (eu l-am pus inainte de UBCD), editati ce e dupa "title".
title Macrium ReflectFree
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /Macrium.iso (0xff) || map --mem /Macrium.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
configfile /grub4dos.lst || chainloader (0xff)
map --unmap=0:0xff

title Ultimate Boot CD 4 Dos
configfile /ubcd/menus/grub4dos/main.lst
Poze: MeniuMacrium1 MeniuMacrium2

9. Update: Puppy Linux
Ca sa adaugam o distributie linux va trebui sa o facem manual.
Descarcam Puppy Linux:  lupu-500.
Extragem continutul imaginii .iso undeva pe hard.
Creem un director nou pe stick pe care il numim puppy.
Copiem in directorul puppy urmatoarele fisiere:
- initrd.gz
- lupu-500.sfs
- vmlinuz

ATENTIE: deoarece windowsul nu stie sa interpreteze corect formatul acestor fisiere, vor aparea in denumire cu caractere mari, in genul:
LUPU_500.SFS, VMLINUZ, INITRD.GZ
Dupa ce le copiem pe stick, le redenumim, trebuie sa arate exact ca in poza, altfel puppy va da eroare la incarcare:
Poza
(ignorati fisierul lupusave.3fs pe care il vedeti aici, acela nu exista momentan ci este creat la iesirea din puppy linux daca alegeti sa va salvati setarile).

Adaugam in fisierul menu.lst urmatoarea intrare:
title Puppy Linux
rootnoverify (hd0,0)
kernel /puppy/vmlinuz pmedia=usbflash psubdir=puppy nosmp
initrd /puppy/initrd.gz
Poze: Meniu Pupy
NOTA: pentru teste, ca sa reusesc sa fac puppy sa se incarce in masina virtuala, a trebuit sa ma folosesc de un truc, si anume:
In loc de parametrul pmedia=usbflash am folosit pmedia=atahd, asta deoarece bootez in virtual box dupa aceasta metoda.
E doar pentru teste, in final parametrul trebuie sa fie pmedia=usbflash.
PS: Daca doriti sa experimentati diverse distributii linux, sugerez sa alegeti de la inceput formatare FAT sau FAT32, NTFS nu este suportat foarte bine de unele distributii.

10. Update general pentru linux:
Daca a-ti avut rabdare si a-ti ajuns pana aici, e timpul sa luati o pauza si sa o luati de la capat.
Cum banuiam, unele distributii linux nu se impaca cu NTFS, Ubuntu de exemplu se incarca dar nu salveaza setarile.
Asa ca ...de la inceput, numai ca la pasul 2 de mai sus alegeti varianta B si alegeti FAT32.

Daca a-ti facut deja stick-ul, copiati continutul acestuia pe hard, urmatii numai pasii 2 si 3, apoi copiati toate fisierele la loc.
O sa dureze ceva ceva, puteti folosi pentru treaba asta TeraCopy.

11. Update: Ubuntu
Descarcati Ubuntu, Kubuntu sau Xubuntu, ce distributie va place.
Extrageti continutul imaginii .iso undeva pe hard.
Descarcati si instalati (sau folositi versiuni portabile) Total Commander sau FreeCommander
(cel de-al doilea e free cum ii spune si numele)
E musai sa folosim unul din aceste File Managere deoarece win nu se descurca sa copieze fisiere cu denumiri atipice (de ex ".disk", sau "vmlinuz" etc)

Copiem pe stick urmatoarele directoare: .disk, casper si preseed.
Poza
(ignorati deocamdata fisierul casper-rw pe care il vedeti acolo, acesta nu exista momentan, il vom crea mai tarziu).

Adaugati in menu.lst urmatoarea intrare:
title Kubuntu[b][/b]
root (hd0,0)
kernel /casper/vmlinuz noprompt cdrom-detect/try-usb=true persistent file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed boot=casper splash --
initrd /casper/initrd.lz
(exemplul este pentru Kubuntu, pentru alte distributii inlocuiti in mod corespunzator, in special optiunea file=/cdrom/preseed/kubuntu.seed)

In acest moment Ubuntu poate rula numai ca nu va pastra eventualele modificari pe care le faceti in setari, se va incarca de fiecare data "fresh" ca si cum ar fi rulat de pe CD.

Ca sa il facem "persistent" procedam dupa cum urmeaza:
Descarcati si dezarhivati fisierele dd.exe si mke2fs.exe.
(Mke2fs il gasiti si in Ext2Fsd daca il descarcati si instalati)

Deschideti o fereastra command prompt, navigati cu comanda CD in directorul unde a-ti extras cele doua fisiere si rulati urmatoarele comenzi (sau dati calea completa catre fisiere in cadrul comenzii):
dd.exe if=/dev/zero of=g:\casper-rw bs=1M count=1024 --progress

mke2fs.exe -b 4096 -L casper-rw g:\casper-rw
(inlocuiti g: cu litera alocata stick-ului vostru)
Poze: dd mke2fs1 mke2fs2

Aceste comenzi vor creea  un fisier "loopback" numit casper-rw de dimensiune 1024 M (1 G) in radacina stick-ului si il va formata ext2 (nu va speriati, va formata fisierul, nu stick-ul complet, asta bineinteles daca a-ti introdus comenzile corect).
Poza

Asigurati-va in prealabil ca aveti pe stick suficient spatiu disbonibil.
Puteti incerca sa il faceti si mai mic sau mai mare (inlocuiti la count, de ex. pt. 512 M puneti count=512)
Ubuntu va salva modificarile de setari ulterioare in acest fisier.

O alta metoda ar fi sa creati o a doua partitie primara pe stick ( de marime macar 512 M) formatata  ext2 sau ext3 cu eticheta casper-rw (obligatoriu).
Am testat ambele metode si functioneaza, in varianta a doua va mai trebuie un partition manager care sa stie ext2 sau ext3.

Spatiu folosit in total: cam 1.7 G (1 G pentru casper si cca 700 M pentru ubuntu)
Poze: BootMeniu Ubuntu kubuntu

Am testat metoda pentru Xubuntu si Kubuntu 10.04 LTS, ar trebui sa functioneze fara probleme si pentru Ubuntu.

Edited by Ravy, 25 November 2010 - 10:03.
dd update


#2
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Am adaugat Memtest 4.1 la meniu:

title MemTest 4.1
map --mem /memtest.img (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)

In cateva secunde se incarca dar pe parcurs imi da si aceste mesaje (pe calculator real si VirtualBox):

[ http://img822.imageshack.us/img822/9085/capturazo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E normal? Se poate face ceva sa nu mai arate..?
Incarcarea Memtest merge numai ca floppy virtual sau si ca bin (pe site-ul lor gasesti si asa ceva)?

Edited by A_Catalin, 05 October 2010 - 19:24.


#3
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Omuletu', tu nu ai inteles nimic din acest tutorial.

Chiar nu ai nevoie sa integrezi tu memtest, e deja integrat in UBCD si alte scule.
Ca sa il adaugi in meniul principal si sa il incarci ca ramdisk (citeste te rog despre grub) faci un chainload inutil. In plus, trebuie sa incarci ceva drivere aferente inainte, deci e scarpinata treaba.

Nu spun ca e imposibil, chiar poate simplifica comportapentul PC-ului - dar e un caz particular. Hai sa nu deviem de la subiect, nu mi-am propus ca in acest topic sa reinventez roata, ci doar sa propun o metoda usor de utilizat pentru a pune cap la cap anumite scule.

Pentru "studii de specialitate" va recomand google, de unde am luat si eu informatiile despre grub, syslinux, linuxurile de rigoare si una alta.

Dar, va rog, postati la obiect. Nu am testat toate cazurile posibile si nici nu o s-o fac, deci orice feedback e binevenit pe acet topic. Dar nu aberatii - nu imi propun sa ajut pe nimeni in a dezvolta solutii "bart pe". Incerc sa ofer alternativa free, in masura in care experienta personala si timpul liber imi permit.
Ofer suport limitat PM in a intelege cum functioneaza grubul - mai departe, mai cititi si voi.

Din moment ce am postat acest tutorial pe Softpedia, va rog sa intelegeti ca a devenit proprietatea SP, conform regulamentului pe care l-ati citit (poate) si acceptat la inscriere (involuntar sau implicit).

Multumesc pentru intelegere si astept in continuare discutii la obiect legate de eventualele erori sau  imbunatatiri ce se pot aduce acestei metode.
Nu mi-am propus sa fac un studiu "hi-tech" ci doar sa ofer o metoda la indemana oricui, indiferent cat de priceput in ale butonatului.

Edited by ear1976, 05 October 2010 - 22:03.


#4
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Vreau pur si simplu sa fac un meniu "custom". Nu ma intereseaza UBCD, nu-l folosesc. Am vrut sa am Memtest acolo deoarece il utilizez des.
Am cautat pe Google si nu am gasit o abordare mai buna; de aceea te-am intrebat pe tine in eventualitatea ca stii.
Scuze daca am gresit.

Edited by Ravy, 06 October 2010 - 09:20.


#5
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu ai gresit cu nimic, dar incerc sa nu complic acest tutorial.
Intentia mea a fost sa il fac cat mai simplu si mai sugestiv si sa il mentin asa - hai sa discutam aici doar probleme strict legate de aceasta metoda.

Pe discutii legate de grub, syslinux, isolinux - hai sa deschidem un topic separat pe aria Software si despicam acolo firul in patru.

Rog un moderator - Ravy, Eifel sau cine e disponibil - sa separe ultimile  (corect e ultimile sau ultimele? - mama ei de limba romana) posturi - de la 20 incoace - pe un topic nou, unde vom dicuta strict despre bootloadere si diverse tips and trick aferente. Implicatiile sunt nelimitate si vom zapaci un incepator - eventual, sa se puna un link la inceputul topicului catre discutia de fata.

Asta ca sa nu zapacim lumea care vrea o metoda simpla (zic eu)...

#6
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Ai dreptate.
Da, ar trebui un topic separat...

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
V-am facut topic dedicat tot aici pe tutoriale...

Spor!

Edited by Ravy, 06 October 2010 - 12:14.


#8
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008

View PostRavy, on 6th October 2010, 13:13, said:

V-am facut topic dedicat tot aici pe tutoriale...

Spor!

Multumesc.

Vad ca VirtualBox la un moment dat strica ceva in memoria calculatorului "gazda". Interesant ca de cateva luni de cand il folosesc nu mi-a facut astfel de probleme, numai la grub4dos face "fite"...
O sa incerc sa le trimit un "bug report"...

#9
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Multumim pentru topicul nou!

Quote

Appologies: comentariile acide de la postul 3 se refera strict la topicul unde s-a inceput initial discutia.
In topicul de fata va rog sa discutam probleme cat mai complicate posibil.
Scuze tuturor daca am jignit cumva prin atitudinea luata la momentul respectiv.

Inainte sa intram in detalii, cateva link-uri cu documentatie:

Proiectul Grub:

http://www.gnu.org/software/grub/

Grub Legacy - propun sa discutam momentan doar despre acesta, Grub 2 e mai puternic dar mult mai dificil de configurat, deci sa incepem cu chestii "simple":

http://www.gnu.org/s.../manual/legacy/

Proiectul syslinux:

http://syslinux.zyto...yslinux_Project

  cu implicatiile de rigoare:

SYSLINUX( baza proiectului): http://syslinux.zyto...ex.php/SYSLINUX

ISOLINUX (specific pentru CD/DVD boot): http://syslinux.zyto...ex.php/ISOLINUX

PXELINUX (pentru network booting): http://syslinux.zyto...ex.php/PXELINUX

EXTLINUX (pentru suport ext2/ext3 - sisteme de fisiere specifice linux): http://syslinux.zyto...ex.php/EXTLINUX

MEMDISK (approach-ul syslinux pentru inacarcare RAMDISK -  imagini bootabile in memoria RAM): http://syslinux.zyto...dex.php/MEMDISK



Intre timp, studiez problema cu memtest - Catalin ai un PM, da-mi te rog detaliile.

Edited by ear1976, 07 October 2010 - 17:41.


#10
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Memtest l-am luat de la http://www.memtest.o...6 -4.10.iso.zip
Din iso am scos img-ul folosind UltraIso.
M-am gandit ca, daca tot la emulare de floppy ajunge, sa nu mai trec prin incarcare de Iso.

#11
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Desi la prima vedere pare corect, am un feeling ca lipseste ceva din liniile alea (face un click-click undeva in memorie - nu stiu daca nu cumva trebuia folosit un set root undeva sau o incarcare de kernel).

Cu alte cuvinte, nu cred ca mem e comanda care trebuie folosita.

Lasa-mi ceva timp sa fac niste teste si sa mai trec prin documentatie.

In principiu si eu as aborda problema la fel, "fara" ramdisk, dar vreau sa desfac intai si acel .img sa vad cum lucreaza.

Edited by ear1976, 07 October 2010 - 19:29.


#12
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008
Ok.
Uite altceva - de rezolvat dupa ce terminam cu Memtest.
Unele programe se incarca greu, mai ales cand imaginile sunt mari si sunt incarcate in Ram.
Ar fi bine daca s-ar putea afisa un progressbar dar in grub4dos nu cred ca e posibil.
Atunci m-am gandit ca macar sa afisez texte de genul "Loading 120 MB file into Ram, please wait..". In acest fel utilizatorul isi face o idee despre cat va trebui sa astepte. Ba chiar se poate aproxima viteza de citire la stick si sa zici: "Loading 120 MB file in 1 min 32 sec, please wait...".
Am incercat cu comanda "echo 'text'" (dupa "title ...") dar imi da eroare 15 ca nu poate gasi fisier.

#13
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Salut. O solutie la problema memtest:

title Memtest 4.10 - direct mapping
map (hd0,0)/MEMTEST.IMG (fd0) 
map --hook 
chainloader (fd0)+1 
rootnoverify (fd0) 
map --floppies=1

explicatii:

- am folosit mapare directa (map) in loc de mapare in memorie (map --mem). Merge fara probleme daca imaginea e nefragmentata.
- am indicat calea completa catre MEMTEST.IMG - (hd0,0)/MEMTEST.img - adica radacina discului 0 partitia 0. Cand bootezi de pe stick, acesta devine discul 0.
- map --hook - face ca maparea sa devina efectiva imediat (vizibila global)
- chainloader (fd0)+1 - chainload catre primul sector al floppy discului
- rootnoverify (fd0) - seteaza floppy discul ca root, fara sa incerce sa monteze device-ul (ar trebui sa mearga si cu root simplu)
- map --floppies=1 - grub va "arata" o singura unitate floppy - nu e neaparat necesar.

Testat in Vbox si pe masina reala merge OK:

Attached File  test.jpeg   261.82K   53 downloads


Problema la varianta ta era cred ca nu gasea imaginea de boot - am indicat calea completa si scris exact numele fisierului (cu caps, cum apare pe disc)
Ar trebui sa mearga si cu map --mem, dar in cazul de fata cred ca e mai indicata maparea directa, ca sa folosesti memoria in mod "nativ"

La problema cu progress bar-ul e de studiat, pana acum nu am intalnit ceva similar, poate doar folosind gfxmenu. Mai sapam.

Pentru imaginile mari (depinde de la caz la caz) poti incerca si maparea directa, dar trebuie sa fie nefragmentate.
Daca nu sunt, se pot defragmenta cu contig sau wincontig

Edited by ear1976, 08 October 2010 - 14:04.


#14
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008

View Postear1976, on 8th October 2010, 14:45, said:

Salut. O solutie la problema memtest:
Multumesc, o sa incerc.

View Postear1976, on 8th October 2010, 14:45, said:

La problema cu progress bar-ul e de studiat, pana acum nu am intalnit ceva similar, poate doar folosind gfxmenu. Mai sapam.
Contig si Wincontig sunt bune dar nu fac chiar 100% defragmentare - doar muta fisierele intr-o zona unde pot fi "contigue".
As incerca si mapare directa dar, pe langa avantaje, are si dezavantaje:
- se reduce nitel "viata" stick-ului prin mutarile fisierelor;
- stick-ul are o viteza de citire mult mai mica decat a ramdrive-ului.

Edited by Ravy, 11 October 2010 - 14:17.


#15
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
E discutabil. Practic se face doar citire de pe stick, ori din cate stiu mai mult scrierea le oboseste.
Oricum, pentru imagini mici merge brici - cum e si cazul Memtest.

Mai depinde si de cantitatea RAM disponibila - o solutie completa/universala zic eu ca ar trebui sa includa ambele optiuni, functie de masina pe care se foloseste se opteaza pentru una din ele.

Contig si Wincontig ar trebui sa defragmenteze fisierul in sine - cel putin asa se lauda. De incercat nu le-am incercat, ramane de studiat. E posibil sa ai dreptate.

Referitor la progress bar, s-ar parea ca nu prea sunt sanse cu Grub Legacy (nici macar cu gfxmenu).

La Grub 2 este inca pe TODO list, dar nu e clar cum se va implementa codul - trebuie tinut cont si de numar de fisiere, marime totala, faptul ca unele fisiere pot fi accesate de mai multe ori etc.

Edited by ear1976, 08 October 2010 - 16:50.


#16
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008

View Postear1976, on 8th October 2010, 17:41, said:

E discutabil. Practic se face doar citire de pe stick, ori din cate stiu mai mult scrierea le oboseste.

Da, scrierea le oboseste, dar tocmai de scriere vorbeam - prin utilizarea contig/wincontig. Dar am specificat ca "nitel", nu cu mult.

View Postear1976, on 8th October 2010, 17:41, said:

Mai depinde si de cantitatea RAM disponibila - o solutie completa/universala zic eu ca ar trebui sa includa ambele optiuni, functie de masina pe care se foloseste se opteaza pentru una din ele.

Ai dreptate, chiar ma gandesc sa fac cate un meniu aditional la unele programe prin care sa poti selecta una din cele 2 variante (daca imaginea e maricica). La altele o sa pun sa aleaga rezolutia (800x600, 1024x768 etc) - pentru ca pe unele calculatoare s-ar putea sa nu mearga cea implicita.
Am patit-o deja cu 2 astfel de programe, la unul am rezolvat.

View Postear1976, on 8th October 2010, 17:41, said:

Contig si Wincontig ar trebui sa defragmenteze fisierul in sine - cel putin asa se lauda. De incercat nu le-am incercat, ramane de studiat. E posibil sa ai dreptate.

Asta cel putin scria la pagina "contig"...

Quote

How it Works

Contig uses the native Windows NT defragmentation support that was introduced with NT 4.0 (see my documentation of the defrag APIs for more information). It first scans the disk collecting the locations and sizes of free areas. Then it determines where the file in question is located. Next, Contig decides whether the file can be optimized, based on free areas and the number of fragments the file currently consists of. If the file can be optimized, it is moved into the free spaces of the disk.

View Postear1976, on 8th October 2010, 17:41, said:

Referitor la progress bar, s-ar parea ca nu prea sunt sanse cu Grub Legacy (nici macar cu gfxmenu).

La Grub 2 este inca pe TODO list, dar nu e clar cum se va implementa codul - trebuie tinut cont si de numar de fisiere, marime totala, faptul ca unele fisiere pot fi accesate de mai multe ori etc.

Nici nu aveam multe asteptari, in fond e un program de butare deci cu grafica minima.
Deci pe moment o solutie ar fi textul care sa atentioneze utilizatorul ca se incarca fisierul de marima cutare, eventual intr-un timp estimat.

Edited by A_Catalin, 08 October 2010 - 17:17.


#17
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Revin

O varianta un pic imbunatatita (zic eu) la "problema memtest":

title Memtest Improved
find --set-root /MEMTEST.IMG
map /MEMTEST.IMG (fd0)
map --hook
rootnoverify (fd0) 
chainloader +1

- find --set-root cauta fisierul MEMTEST.IMG in radacina discurilor si seteaza root-ul in mod corespunzator. In felul acesta se elimina o problema potentiala daca la bootare stick-ul e vazut ca hd1 (din amintiri parca era o problema de genul acesta cu unele BIOS-uri/placi de baza, pe vremea cand inca era "under development" setupul winxp de pe stick).

Bineinteles, asta poate crea o alta problema daca mai este gasit un fisier cu acelasi nume pe alt disc. Pentru a se evita, poti sa faci un fisier numit de exemplu usbstick.tag si folosesti find --set-root /usbstick.tag (desi sunt sanse mici ca cineva sa aiba intamplator un fisier cu denumirea asta prin radacina, exista posibilitatea).

Mai departe e evident.

Testat in masina virtuala, merge si cu map simplu si cu map --mem

rootnoverify vrea musai, cu root simplu da eroare (nu poate incarca imaginea)


Referitor la mesajul de atentionare pentru imaginile mari, poti sa inlocuiesti textul afisat in portiunea de help (in josul ecranului) cu unul de genul "This will take some time to load, please be patient - take a beer or two".

Pentru asta, adaugi la title, dupa numele intrarii, \n textul tau, de exemplu:

title Memtest Improved\nThis is 2nd version for loading Memtest - direct mapping

Edited by ear1976, 08 October 2010 - 22:41.


#18
A_Catalin

A_Catalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 24.01.2008

View Postear1976, on 8th October 2010, 23:30, said:

Revin

O varianta un pic imbunatatita (zic eu) la "problema memtest":

title Memtest Improved
find --set-root /MEMTEST.IMG
map /MEMTEST.IMG (fd0)
map --hook
rootnoverify (fd0) 
chainloader +1

- find --set-root cauta fisierul MEMTEST.IMG in radacina discurilor si seteaza root-ul in mod corespunzator. In felul acesta se elimina o problema potentiala daca la bootare stick-ul e vazut ca hd1 (din amintiri parca era o problema de genul acesta cu unele BIOS-uri/placi de baza, pe vremea cand inca era "under development" setupul winxp de pe stick).

Bineinteles, asta poate crea o alta problema daca mai este gasit un fisier cu acelasi nume pe alt disc. Pentru a se evita, poti sa faci un fisier numit de exemplu usbstick.tag si folosesti find --set-root /usbstick.tag (desi sunt sanse mici ca cineva sa aiba intamplator un fisier cu denumirea asta prin radacina, exista posibilitatea).

Mai departe e evident.

Testat in masina virtuala, merge si cu map simplu si cu map --mem

rootnoverify vrea musai, cu root simplu da eroare (nu poate incarca imaginea)

Da, merge mai bine asa :)

View Postear1976, on 8th October 2010, 23:30, said:

Referitor la mesajul de atentionare pentru imaginile mari, poti sa inlocuiesti textul afisat in portiunea de help (in josul ecranului) cu unul de genul "This will take some time to load, please be patient - take a beer or two".

Pentru asta, adaugi la title, dupa numele intrarii, \n textul tau, de exemplu:

title Memtest Improved\nThis is 2nd version for loading Memtest - direct mapping

Da, e o idee...
Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate