Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

VEKA VS REHAU VS GEALAN

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
pboby

pboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.01.2004
Buna ziua,

Am de montat tamplaria la o casa. Oferte am primit pe urmatoarele profile :

VARIANTA I
Profil : REHAU Briliant Design 86 mm 6 camere
Sticla : 40mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
Feronerie : Roto NT; Winkhaus

VARIANTA II
Profil : GEALAN S8000 83 mm 6 camere
Sticla : 36mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
Feronerie : Roto Compact

VARIANTA III
Profil : VEKA 70 mm 5 camere
Sticla : 33mm 4S(4 anotimpuri)+f4+Low-E
Feronerie : Roto

Problema este ca nu stiu care este cea mai buna varianta avand in vedere ca toate profilele sunt calitativ asemanatoare si oferta de pret este apropiata pe toate varianatele

Dvs ce ati alege ?

Multumesc

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Nu stiu de celelalte, dar eu am Rehau (parca cu 3 sau 4 camere, doua foi de sticla 40 mm Low E) cu feronerie G-U de peste 7 ani si functioneaza (izoleaza termic / fonic) impecabil.


L.E. Adevarat este ca foarte importanta este si firma care decupeaza si lipeste geamurile precum si cea care monteaza, pentru ca tamplaria + feroneria in sine este buna. Eu am avut noroc cu o firma serioasa (dupa un timp, cam dupa cateva luni, mi-au trimis un om care sa-mi regleze eventualele jocuri aparute intre tamplarie si golurile din perete in care au fost montate ferestrele). Cere referinte si vezi eventual lucrari efectuate de ei.

Edited by jumborom, 05 October 2010 - 21:31.


#3
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
O firma serioasa dintre cele 3. Eu am Gealan dintre cele mentionate de tine pus la balcon si au lucrat de toata prastia. Colturile nu se imbina bine, Feroneria nu este montata bine, au lucrat neingrijit, etc.

#4
phanebest

phanebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.06.2007
De acord cu userul de mai sus. Profilele au caracteristici similare. deci mai putin conteaza de care iei; important e sa fie o firma serioasa. Cauta pe net referinte despre firma respectiva, mergi la sediu si vezi o mostra, uita-te cum sunt imbinarile (mai finisate, mai grosolane).

Si binenteles, stai cu ochii pe ei cand masoara, cand monteaza ... nu te baza pe faptul ca sunt meseriasi si se pricep ei.

#5
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
în ordine: var I, var III, var II.
deși știu că Brillant D are 70mm (opțional 80) adâncimea de montaj. 70 permite tripan 32mm.

#6
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Trocal?  :rolleyes:
Cere o oferta, macar. Sa ai ce compara, ca-i produs de top!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate