Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Generator ultrasunete

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
mistress_larisa

mistress_larisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2003
cum as putea sa dau cu niste ultrasunete intr-un caine care ma enerveaza? :)
daca-i posibil, un mp3 pe care sa-l cante calculatoru

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
wow... la asta nu m-am gandit... vreau si eu :D

#3
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
din seria .. cu calculatorul am invins poporul ...
iaca nu prea ai cum sa bagi ultrasunete cu placa de sunet de pe comp si cu boxele de oricare natzie,  ar fi  2 motive ...
1. din motive de esantionare , mai mult de 22 khz nu ai sa obtii ... ( se poate cred cu placi mai destepte , dar omul nu percepe conform teoriei mai mult de 20 khz), deci nu exista scopul de a produce mai mult decat pentru imbunatirea armonicilor care contribuie f mult la "aspectul" sonor al unui instrument.
2.cam toate boxele (cel putin alea ieftine si bune de 200 mii) nu prea scot nici ele peste 20khz ...  nu pun in discutie aici cele cu tweeter piezo si cu pret de la 100 $ in sus ... ca alea pot din constructie ..
un caine ca sa fie cu adevarat stressat  . ii bagi acolo juma de watt creat cu un generator simplu (merge f bine si cu un 555 care costa cateva mii lei) urmat de o mica amplificare si de un dif. piezo cu rezonator ... cu acest montaj se spune (iar conform teoriilor) ca poti sa scapi de caini , bebelushi , pisici , rozatoare , tantari , lilieci  si alte animalutze foarte dragi noua sensibile la ultrasunete ..

#4
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
O arma tare  :ciocan:

#5
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Nu am putut atasa arhiva in primul post

Attached Files



#6
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
marpha :)

#7
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Sa stiti ca functioneaza si pe oameni... te enerveaza careva ii pui sub pat un montaj din asta (su alimentat la o baterie buna ) si l-ai terminat..

#8
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
:))
functioneaza si pe oameni .. nu zic nu ... dar iti imaginezi ca daca io l-as prinde pe asha unu cu asha ceva .. trec la infrasunete (in 2 variante .  cea reala .. in care merg sa stimulez ritmurile cerebrale -cativa HZ , nu spun cati .. - si atunci iese jale .. iar a doar varianta .. cu frecventa de 1 Hz  :ciocan: ... ii dau de-a infrasunete ... de uita de alea ultra ...)

#9
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Da... chiar sunt periculoase si frecventele subsonice

#10
murphy

murphy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.01.2004
cu oamenii e mai greu....gandeste-te ca si tu vei auzi semnalul

#11
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
http://circuitos.tri...l/schem/r72.gif

Incercati asta!! :)

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
mda, o porcarie d-asta ar fi misto daca iti fura careva masina :D

#13
sorinac

sorinac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.01.2004
Daca am inteles bine vrei sa stresezi o javra de pe strada cu muzica in ultrasunete - teoretic e relativ simplu(cred ca si practic - oricum ideea e originala,dar nu stii ce e in creierii animalului,s-ar putea sa-l turbeze si hingheri nu prea sunt) : se moduleaza in frecventa o purtatoare cu frecventa ultrasonora (35-40KHz) cu muzica(semnal analogic) - nu stiu cat de corect este ce am scris,dar la prima strigare pare in regula !

#14
adone

adone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.04.2005
O varianta industriala folosea un 555 si un transformator ridicator de tensiune (pentru adaptare) spre un traductor piezo.

Problema este cu frecventa aleasa, care este in jurul valorii de 27 KHz, unde este rezonanta traductorului, caci altfel nu are randament. (majoritatea traductoarelor din telecomenzile vechi TV au rezonanta la 40 KHz, frecventa care nu stiu daca este stresanta pentru caini ... Se poate incerca, chiar sunt curios).

#15
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Stie cineva vreo schema de dispozitiv (electronic) impotriva tzintzarilor? Din cite-mi amintesc, e vorba de un generator de ultra(?)sunete, pe o anumita frecventa care indeparteaza femelele (care sint piscatoare).. help, deja am ramas fara "pastile" la dispozitivul procurat din comert!!

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
...asta era in teorie... :D
Practic trebuie sa verifici pe pielea ta... :lol:

#17
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
Eu tot la plasa de tantari am ajuns

Am luat plasa alba, pat de cablu alb, din pat de cablu am facut rama. Arata excelent, zici ca am termopane (nu am termopane :) ).

Dintr-o data e liniste. Nu mai trebuie sa dau bani pe pastile, nu mai trebuie sa suport mirosul ala.  :coolspeak:

#18
unGuru

unGuru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 06.06.2004
Trecind peste faptul ca nu vreau sa-mi pun plase la ferestre (imi strica "arhitectura" casei!), ideea este ca vreau sa folosesc "dispozitivul" si in aer liber, pentru o terasa.
Am vazut ceva pe la Metro, un fel de carcasa in care se aflau niste tuburi (in genul celor cu neon de 6-8W).. dar am impresia ca acele tuburi doar "ademeneau" insectele care urmau sa se prajeasca(?) in zona.
Pe mine ma intereseaza ceva care sa INDEPARTEZE tintarii, nu sa-i prajeasca.. any (other) opinions??

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate