Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Vacanță în Elveția.

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Multumesc pentru sugestii. Inchirierea este inutila, pentru ca vom merge cu masini proprii :). Voi studia link-urile.
Iar cand am zis ca-mi place muntele, n-am fost suficient de specific: nu sunt genul care face trasee grele, ci mai mult trasee cu masina si/sau telecabina. Deci e ok

#38
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007
Salutari,

  Am terminat in octombrie vacanta prin Elvetia si am pus pe Picasa cateva poze din toate locatiile vizitate. In cazul in care sunt intrebari si in masura in care am timp incerc sa raspund cat mai punctual

https://picasaweb.go...com/MODERNMODE/

#39
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View PostMODERNMODE, on 06 noiembrie 2013 - 17:28, said:

Am terminat in octombrie vacanta prin Elvetia
Hai ca pana la urma ati prins vreme buna...  Posted Image
Ma bucur mult pentru voi!

Felicitari pentru fotografiile realizate si multitudinea de obiective turistice atinse! Sunt deosebite!
Originala si ideea cu "blazonul" oraselor... chiar mi-a placut!   Posted Image

#40
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Primăvara a sosit deja la Geneva... :rolleyes:

Attached File  DSC05129.jpg   820.18K   39 downloadsAttached File  DSC05130.jpg   527.97K   38 downloadsAttached File  DSC05132.jpg   522.42K   36 downloadsAttached File  DSC05133.jpg   529.71K   36 downloads
Attached File  DSC05134.jpg   655.42K   37 downloadsAttached File  DSC05135.jpg   740.18K   39 downloadsAttached File  DSC05137.jpg   331.27K   36 downloadsAttached File  DSC05138.jpg   629.59K   35 downloads

#41
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Buna
In vara asta mi-am propus sa fac Elvetia, la modul de vreo 4, maxim 5 zile.
Ma gandeam sa-mi fac baza(merg cu masina) aproape de Lucerna.
Aveti vreo sugestie de un orasel, sat, ceva in zona, unde s-ar putea gasi o cazare decenta ?
Multumesc.
PS. Eu imi iau cazarile de pe booking.com, dar aici nu prea am gasit ceva care sa ma multumeasca.

#42
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostJerome4, on 15 ianuarie 2014 - 14:07, said:

Buna
In vara asta mi-am propus sa fac Elvetia, la modul de vreo 4, maxim 5 zile.
Ma gandeam sa-mi fac baza(merg cu masina) aproape de Lucerna.
Aveti vreo sugestie de un orasel, sat, ceva in zona, unde s-ar putea gasi o cazare decenta ?
Multumesc.
PS. Eu imi iau cazarile de pe booking.com, dar aici nu prea am gasit ceva care sa ma multumeasca.

Salut, incearca-ti norocul pe bnb.ch. Sunt foarte multe optiuni pe la 50-60€ Pe noapte. Eu gasisem chiar pe langa Lucerna la banii astia, am rezervat, insa a trebuit sa anulez. A fost acum vreo 3 ani.

#43
MODERNMODE

MODERNMODE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 13.02.2007

View Postalinuta123, on 06 noiembrie 2013 - 18:18, said:

Hai ca pana la urma ati prins vreme buna...  Posted Image
Ma bucur mult pentru voi!

Felicitari pentru fotografiile realizate si multitudinea de obiective turistice atinse! Sunt deosebite!
Originala si ideea cu "blazonul" oraselor... chiar mi-a placut!   Posted Image

Hai ca intre timp pregatesc o alta plecare la fel de mare,sunt in cautari avansate si am cam lipsit din ,,zona''. Ma speriasem de cele aflate ref. la vremea din Elvetia fix in perioada cand eram acolo insa crad ca am avut mare,mare noroc.

In afara de Locarno unde chiar ne-a plouat toata ziua si imi pare rau ca nu am mai ajuns la Ascona , in rest a fost superba vremea.

Totul este pus la punct din toate pct de vedere,nu te deranjaza nimeni pentru nimic,nici un bus,tren nu are nicio intarziere,nu ai pe cine sa intrebi despre nimic pt ca totul este extreme de clar.

Desi am dat pe trenuri in jur de 800 chf / 2 personae m-am cam ofticat ca nu prea ne-a controlat nimeni de bilete :D :D (asta nu inseamana ca nu tre sa cump bilete !!)

Vizitam mult mai multe locuri insa am avut cu noi si un copil de 5 ani si......unde vedea parc de joaca trebuia minute bune sa-l scoti de acolo

In rest tara este .........fara cuvinte cum rar vezi in lume. De mentionat si catedrala din St Gall care este IN CRE DI BI LA, probabil la egalitate mica cu catedrala din Zaragoza

Cert este ca nu trebuie ratata sub nicio forma St Gall Abbey Cathedral si Abbey Library of St. Gallen care sunt............ (pacat ca nu te lasa sa faci poze in Library). Avand si un aparat DSLR m-au avertizat din prima :D

https://picasaweb.go...721387421851714

Ms

#44
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
^^^^ Asa este, Elvetia ramane Elvetia !

Iti sugerez sa mergi si in partea de sud, mai precis in Zermatt ,sa urci cu telegondola pana la poalele Matterhon-ului (eu am urcat pe jos din Furi in Iulie si eram mort de oboseala :D ) , mai poti vedea un oras ca in basme Saas Fee , cheile de la Meiringen etc.
      Chiar daca traiesc in zona montana, muntele ramane preferatul meu :)

#45
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005
Eu am stat in Andermatt, recomand locatia prin prisma traseului Glacier Express. Nu cu trenul ca este scump, ci cu masina(pe tren sau pe sosea), te documentezi tu.

#46
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Ploua in Romania a plouat toata saptamana trecuta si in Elvetia, se pare ca anul asta e tare ploios in UE. Am venit din mica mea excursie in Elvetia si o sa va impartasaesc cateva impresii, astept si intrebari daca sunt pentru cei care vor sa se documenteze. Deoarece cazarea in Elvetia este extreme de scumpa m-am cazat in Italia si Franta o singura noapte m-am cazat la un apartament in Belwalld fiind in transit dupa ce m-a prins noaptea pe Furka Pass. Aici cazarea a fost 85 euro un apartament (peste tot am rezervat prin booking apartamente, dotate cu bucatarie) extaraordinar ca dotari dar nu am folosit decat filtul de cafea. Prima cazare in zona a fost la Prato Allo Stelvio, deorece am vrut sa trec intai prin Pasul Stelvio (unde am prins o furtuna de zapada si ca peste tot multa ceata). Am trecut Pasul Stelvio din Elvetia spre Italia dupa care m-am intors in Elvetia si am luata-o prin Pasul Albula spre Chur. Iar de aici trecand prin multe alte pas-uri in lungul DN 19 pana la Adermatt, dupa care urmand acelas DN 19 trecand prin Furka Pass am ajuns la Bellwald. Intentia mea era sa stau mai mult aici sau prin apropiere pentru a urca pe Jungfrau si Matterhorn, dar vremea nu a tinut cu mine si asa ca m-am decis sa-mi incerc norocul cu Mont Blanc. Am ajuns apoi la Saint Gervais les Bains o staiune mica si foarte frumoasa langa Chamonix Momt Blanc dar si aici vremea mi-a dat de furca si nu am putut sa urc pe Mont Blanc deorece era mereu ceata. Asa ca am vizitat intre doua ploi Geneva, Montreux, Lausane si Berna. Motorina pentru masina am luat din Franta de unde am stat la pretul incredibil de 1.242 euro/litru in timp ce la noi in RO este 1.36 euro/litru in conditii de promotie la Petrom. Raportati asta la salariul mediu si vedeti cum stam. Nu va mai spun care sunt preturile la diverse produse de mancare sau bauturi, in Coop, Migros sau la francezi la Supermarche, ca va stric ziua. Ca impresie generala Elvetia este o tara cu drumuri superbe, si nu ma refer numai la autostrazi, ci de la drumurile de la altitudinea de 2500 m pe care le-am traversat, care ahiar daca sunt inguste, dar au suprafata impecabila, cu peisaje atat cat ma lasat vremea sa le vad superbe, cu oameni foarte civilizati si repectosi si care sub nici o forma incalca legislatia rutiera chiar daca este 21 seara in varful muntelui si nu este nici un politist sa-I vada. Sa va spun si ceva amuzant apropos de asta, am ajuns undeva pe Furka Pass la o zona cu lucrari pe carosabil semnalizate impecabil si cu semafor. Cand am ajuns era rosu si am oprit la semafor, desi nu era nimeni in zona. In scurt timp au venit in urma mea alte masini, care sau asezat constiincios la coada si asteptau ca si mine sa teaca. Dupa cca 10-15 minute de asteptat sa se faca verde in care deja ma hotarasam sa trec pe rosu zicand in sinea mea ca semaforul este defect a venit la masina mea un localnic care mi-a spus in germana foarte civilizat (nu stiu limba dar am inteles din gesturi) ca trebuie sa ma apropii mai mult de semafor caci nu ma vede camera montata in semafor si de aia nu se face verde (cata carne in frigider imi bagau daca eram in ROPosted Image ) am acut asta si imediat semaforul s-a facut vede si toata lumea civilizat a mers dupa mine cu viteza legala. Orasele vizitate m-au impresionat prin curatenie si prin modul in care sunt pastrate cladirile vechi mai ales in Berna.
Dar gata cu vorbaria pun si cteva poze in urmatorea ordine: Stelvio, Prato allo Stelvio, Geneva, Berna , Montreux, Saint Gervain les Bains

Attached Files



#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postscoty, on 22 iulie 2014 - 23:39, said:

... Am trecut Pasul Stelvio din Elvetia spre Italia dupa care m-am intors in Elvetia ...

Păcat de vreme ...
Totuşi, sunt convins că a fost superb.

Fraza citată e neclară, Pasul Stelvio e-n întregime în Italia. Ai trecut prin tunelul La Drossa către Livigno, apoi Bormio şi Stelvio, ca să intri înapoi în Elveţia prin Santa Maria Val Müstair, sau invers ? Ai trecut prin tunel, sau prin Forcola di Livigno şi Pontresina ? Pe bune, se impun precizări.
De fapt, cel mai bine ar fi să descrii itinerariul complet, ca să nu mai fie dubii. Abia aştept să-l parcurg şi eu (virtual, evident).


Sănătate, mulţumiri pt. poze şi felicitări pentru tot !

#48
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007
buna ziua,

2 intrebari am si eu, daca se poate:
- ptr Elvetia trebuie pasaport, sau e suficient CI?
- 'RO'Vigneta pte 1 zi este disponibila? - sunt in tranzit din Germania in Franta, si scurtez ceva drum prin Elvetia, dar daca trebuie pasaport si vigneta e scumpa, mai bine ocolesc aceasta tara
multumesc

#49
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpipopa, on 31 iulie 2014 - 11:47, said:

buna ziua,

2 intrebari am si eu, daca se poate:
- ptr Elvetia trebuie pasaport, sau e suficient CI?
- 'RO'Vigneta pte 1 zi este disponibila? - sunt in tranzit din Germania in Franta, si scurtez ceva drum prin Elvetia, dar daca trebuie pasaport si vigneta e scumpa, mai bine ocolesc aceasta tara
multumesc

1. E suficient CI
2. Elvetia nu are vignete decat de un an la pretul de 33 Euro dar daca nu mergi pe autostrazi, nu e nevoie sa o cumperi

Edited by Jerome4, 31 July 2014 - 12:01.


#50
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

View PostJerome4, on 31 iulie 2014 - 12:00, said:

1. E suficient CI
2. Elvetia nu are vignete decat de un an la pretul de 33 Euro dar daca nu mergi pe autostrazi, nu e nevoie sa o cumperi

multumesc ptr raspunsul prompt

sunt vreo 225 km prin Elvetia, aproape ca se echivaleaza combustibilul care l-as consuma ocolind cu costul vignetei; e si varianta pe drumuri nationale in loc de autostrada, problema e ca daca se intra prin localitati si depasesti viteza legala, te tund aia cu amenzile!
una peste alta, n-am fost niciodata in Elvetia, poate ca n-ar strica, chiar si in tranzit...

#51
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Daca este neclar sa dam deci explicatii: din programarea neatenta a GPS - ului a rezultat urmatorul traseu care s-a dovedit pana la urma foarte spectaculos: am plecat din Prato allo Stelvio, am trecut in Elvetia prin vama situata intre Tubre si Mustair pe DN 28 dupa care in Sanata Maria Val Mustair am luat-o la dreapta si am urcat spre pasul Stelvio prin Umbrail Pass, dupa care am coborat prin Stelvio Pass in Prato allo Stelvio. De aici am luat-o inapoi pe unde am intrat dimineata in Elvetia (Tubre-Mustair) si pe DN 28 am ajuns la Zemez si mai departe pe DN 28 am ajuns in Chur. Dupa care pe DN 19 am mers prin diverse pass-uri (Albulla Pass, Furka Pass, etc.) pana la Belwalld unde am inoptat, trecand prin Andermatt. Din Belwalld am plecat pe DN 19 si apoi pe E62 spre Saint Gervain les Bains ( o statiune superba putin vizitata deoarece toata lumea se duce la Chamonix) trecand prin Martigny si Chamonix Mont Blanc. Aici am stat patru nopti asteptand sa plece ceata de pe Mont Blanc (fapt care nu s-a produs). Intre timp am vizitat Geneva, Lausane, Montreux si Berna, orase superbe, dar cu parcari foarte scumpe.

Edited by scoty, 31 July 2014 - 21:30.


#52
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Geneva vă salută... :icecream:

Attached File  DSC00669.jpg   773.4K   30 downloadsAttached File  DSC00675.jpg   693.63K   28 downloadsAttached File  DSC00676.jpg   622.97K   28 downloadsAttached File  DSC00680.jpg   722.18K   29 downloadsAttached File  DSC00682.jpg   874.2K   29 downloadsAttached File  DSC00690.jpg   676.97K   27 downloadsAttached File  DSC00691.jpg   496.12K   28 downloadsAttached File  DSC00694.jpg   823.69K   29 downloadsAttached File  DSC00696.jpg   728.44K   31 downloadsAttached File  DSC00700.jpg   800.23K   30 downloadsAttached File  DSC00701.jpg   745.58K   38 downloadsAttached File  DSC00720.jpg   612.03K   36 downloadsAttached File  DSC00722.jpg   617.5K   33 downloads

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postscoty, on 31 iulie 2014 - 21:28, said:

Daca este neclar sa dam deci explicatii: din programarea neatenta a GPS - ului a rezultat urmatorul traseu care s-a dovedit pana la urma foarte spectaculos: am plecat din Prato allo Stelvio, am trecut in Elvetia prin vama situata intre Tubre si Mustair pe DN 28 dupa care in Sanata Maria Val Mustair am luat-o la dreapta si am urcat spre pasul Stelvio prin Umbrail Pass, dupa care am coborat prin Stelvio Pass in Prato allo Stelvio. De aici am luat-o inapoi pe unde am intrat dimineata in Elvetia (Tubre-Mustair) si pe DN 28 am ajuns la Zemez si mai departe pe DN 28 am ajuns in Chur. Dupa care pe DN 19 am mers prin diverse pass-uri (Albulla Pass, Furka Pass, etc.) pana la Belwalld unde am inoptat, trecand prin Andermatt. Din Belwalld am plecat pe DN 19 si apoi pe E62 spre Saint Gervain les Bains ( o statiune superba putin vizitata deoarece toata lumea se duce la Chamonix) trecand prin Martigny si Chamonix Mont Blanc. Aici am stat patru nopti asteptand sa plece ceata de pe Mont Blanc (fapt care nu s-a produs). Intre timp am vizitat Geneva, Lausane, Montreux si Berna, orase superbe, dar cu parcari foarte scumpe.
Daca se poate,spune-ne cu ce autoturism ai fost, cati km ai facut in total, cat a costat carburantul si cat a costat cazarea.
Felicitari pentru calatorie si traseul superb urmat!

#54
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostG-Ionel, on 03 august 2014 - 20:07, said:

Daca se poate,spune-ne cu ce autoturism ai fost, cati km ai facut in total, cat a costat carburantul si cat a costat cazarea.
Felicitari pentru calatorie si traseul superb urmat!

Am un Peugeot 308 1.6 HDI (motorina) asa cum am spus motorina langa Saint Gervain in Franta era 1.241 euro in Austria am alimentat 1.294 euro in Germania 1.3 si in Ungaria 1.34 nu am facut un calcul exact dra cred ca am cheltuit 1300 euro 2  persoane, cazare intre 40 euro la Paprika si 82 euro la Belwalld unde am sta patru nopti la Saint Grvain les Bains a costat 62 euro in afara de Paprika si Munchen am avut peste tot inchiriat apartament dotat cu de toate. Motorina a costat in jur de 300 euro avand in vedere ca am avut un consum mediu de 5.5 l/100 km.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate