Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Vacanță în Elveția.

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 05.03.2005
Dupa vreo 10 zile de stat in Elvetia, mai precis in zona Valais la vreo 9km de Visp si vreo 40km de Zermatt concluziile pe care le-am tras dupa prima mea vizita in aceasta tara nu sunt decat din cele pozitive. Am dormit la o pensiune in micul orasel Zeneggen cu 70 euro pe noapte/2persoane, mic dejun inclus, frigider si baie proprie, balcon cu o priveliste fantastica...rezervare facuta pe booking.com :peacefingers:  Am fost cu masina proprie fapt care m-a ajutat sa vad multe locuri dar si sa nu dau bani pe transportul lor public care este f scump. In prima zi am vizitat Zermatt, am urcat cu telegondola pana la Furi si de acolo am mers pe jos vreo 5 ore pana la poalele Metterhornului mai precis Schwarzsee unde daca ai parte de vreme frumoasa asa cum am avut eu o sa vezi niste peisaje fantastice. Masina am lasat-o in terminalul de la Tasch (12CHF pentru 8 ore) pentru ca in Zermatt nu ai voie cu autotursimul..acolo o sa vezi numai masini electrice sau carute trase de cai. De la Tasch la Zermatt se poate lua trenul care costa 15.2 CHF de persoana dus-intors. Felul in care erau impodobite casele cu flori, curatenia de pe strazi sau din toaletele publice+restaurante, de drumuri si autostrazi numai vorbesc....toate erau ca la carte. In 10 zile cat am stat in Elvetia nu stiu daca am vazut 5 echipaje de politie, la vama nu m-au intrebat decat daca am de declarat ceva valori, in rest mi-au urat drum bun si vacanta placuta. Nu sunt o persoana care ma dau banii afara din casa dar pot spune ca in ciuda faptului ca Elvetia este o tara scumpa m-am descurcat destul de bine...si cu mancarea dar si cu cumparaturile sau excursiile cu telegondola. Pentru cei care nu-si permit sa manance tot timpul la restaurante de fitze, recomand restaurantele COOP sau MIGROS unde le gasesti mai peste tot sau sa va luati de mancare de la market precum ALDI, COOP, MIGROS. Pentru prima mea parere despre Elvetia am sa pun si cateva poze mai jos: primele doua poze sunt cu vedere din camera unde am stat eu (pensiunea Kastel-Zeneggen) iar urmatoarele sunt din Zermatt si drumul spre Schwarzsee - Matterhorn.

Attached Files


Edited by mccrya, 01 August 2010 - 19:17.


#2
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 05.03.2005
Daca ajungeti la Zermatt si va mai ramane timp, puteti merge  la Saas Fee si la barajul Mattmark. Micul orasel Saas Fee rupt parca din lumea basmelor, se afla de parte cealalta a muntelui si in max 1 ora puteti ajunge cu masina de la Visp sau din Zermatt. Ca si in Zermatt accesul autoturismelor nu este permis, masina putand sa o lasati in parcarea etajata de la intrarea in orasel. Mai jos mai atasez poze din zona barajului Mattmark,baraj ce se afla in prelungirea soselei care duce spre Saas  Fee, si bineinteles poze din oras :

Attached Files



#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Un alt punct de vizitat in  Elvetia este varful Titlis.
Noi initial  am facut un tur pentru a vizita lacul Konstantz, apoi ne-am indreptat spre sud si am innoptat la Sarnen,  a doua zi am plecat spre  Engelberg  pentru o vizita la varful Titlis.  Urcarea catre  varf se face cu telecabina  in trei etape. In ultima etapa se foloseste o telecabina ce roteste platforma interioara, astfel incat fiecare pasager are  o vedere panoramica a zonei. Un bilet pentru o persoana adulta este 82 CHF.


Attached File  Elvetia_Titlis1.jpg   295.14K   147 downloads  Attached File  Elvetia_Titlis2.jpg   129.76K   144 downloads  Attached File  Elvetia_Titlis.jpg   218.89K   166 downloads


Cine doreste poate sa urce pana la varful Titlis, drumul la pas lejer dureaza aproximativ  45 de minute, teoretic nu se recomanda ascensiunea  pe versant fara un minim de echipament, dar nici nu sunt probleme deosebite ca sa ajungi acolo.

Attached File  Elvetia_Titlis_001a.jpg   210.96K   128 downloads    Attached File  Elvetia_Titlis_002.jpg   271.41K   132 downloads  Attached File  Elvetia_Titlis_002a.jpg   685.18K   113 downloads

Attached File  Elvetia_Titlis_003.jpg   1.16MB   101 downloads  Attached File  Elvetia_Titlis_004.jpg   1.26MB   105 downloads  Attached File  Elvetia_Titlis_005.jpg   423.99K   65 downloads

Attached File  Elvetia_Titlis3.jpg   293.12K   115 downloads

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Mai departe am parcurs drumul prin Furkapass. Aici se poate opri de exemplu la hotelul Belvedere pentru  a vizita ghetarul Rhone.
Attached File  1.jpg   295.64K   68 downloads  Attached File  2.jpg   530.76K   76 downloads  Attached File  8.jpg   923.14K   102 downloads  Attached File  9.jpg   1.47MB   111 downloads

Noi  am plecat la drum, si cum se innoptase deja, am hotarat sa ramanem pentru o noapte jos, in Gletsch, la un hotel vechi: 'Glacier du Rhone'.
Attached File  6.jpg   965.17K   119 downloads  Attached File  4.jpg   751.84K   103 downloads

Dimineata am descoperit ca functioneaza trenul cu aburi pe o linie ingusta, de la Realp la Oberwald.
Attached File  3.jpg   620.78K   111 downloads  Attached File  5.jpg   1009.91K   112 downloads  
Intamplator, chiar in acest an, in luna august s-a inaugurat acest segment de cale ferata ingusta, cu  o lungime de 28km.
Attached File  7.jpg   1.11MB   137 downloads
Refacerea liniei si reconditionarea  garniturilor de tren reprezinta  munca imensa a unui colectiv de oameni entuziasti care au ca pasiune caile ferate, a  durat ani de zile si  este facuta  in timpul lor liber, ca un hobby.
Attached File  15.jpg   395.82K   92 downloads  Attached File  16.jpg   618.72K   67 downloads  Attached File  17.jpg   501.33K   67 downloads  Attached File  18.jpg   1010.7K   79 downloads  Attached File  20.jpg   902.3K   86 downloads
Am inteles ca locomotivele  renovate au fost recuperate din Vietnam, de acolo unde au fost vandute in 1942, data la care s-a renuntat la locomotivele cu abur. In Gletsch exista si un punct de informare, care prezinta istoria si munca acestor pasionati.

Tot acolo se poate vizita  o minihidrocentrala, ce a folosit la alimentarea cu energie a localitatii in perioada ei de glorie, atunci cand ghetarul domina valea.
Attached File  14.jpg   455.83K   114 downloads

Din Gletsch am plecat apoi catre Lauterbrunnen, trecand prin Grimselpass.

Attached File  10.jpg   1.09MB   114 downloads   Attached File  12.jpg   1015.94K   131 downloads
sunt la moda masinile decapotabile... B)

Attached File  13.jpg   414.58K   154 downloads   Attached File  11.jpg   763.79K   149 downloads

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Frumos, dar si scump. B)
Si am ajuns in Lauterbrunnen pe la ora 15:00 (distanta de parcurs intre Gletsch si Lauterbrunen nu este mare, dar noi am cam intarzaiat cu plecarea din cauza vizitelor in Gletsch si a plimbarii cu trenul).
Am aflat in gara ca excursia catre  Jungfraujoch  dureaza cam 1h 30' si ni s-a recomandat sa venim a doua zi, ca sa avem suficient timp alocat vizitarii.
Attached File  22.jpg   572.73K   162 downloads
In consecinta, dupa ce am parcat masina, (te costa 5 CHF si este bine sa ai ceva monezi pentru parcometre) am luat  telecabina ce urca pe versantul opus si am plecat la plimbare. Localitatea Lauterbrunnen se intinde pe o vale marginita de peretii abrupti ai  muntelui. Apele care se scurg de pe munte formeaza o multime de cascade spectaculoase. Peisajul din aceasta zona este impresionant. A fost o zi splendida pentru o  plimbarea prin padure.
Attached File  23.jpg   1.32MB   180 downloads  Attached File  26.jpg   590.68K   157 downloads  Attached File  27.jpg   1.27MB   170 downloads

Attached File  25.jpg   550.68K   134 downloads  Attached File  24.jpg   792.76K   153 downloads

A doua zi am luat trenul catre Jungfraujoch. Aici pentru ascensiune se foloseste un tren cu cremaliera, pe o linie inaugurata acum 100 de ani.
Ultima portiune de traseu, lunga de aproximativ 9km este un tunel, cu doua statii intermediare ce permit sa arunci  o privire in exterior. Statia finala este situata la o altitudine de 3454m, de aici si mandria cu care este promovata: ''Top of Europe''.
Attached File  28.jpg   575.99K   139 downloads  Attached File  29.jpg   586.37K   146 downloads  Attached File  30.jpg   751.12K   143 downloads  Attached File  31.jpg   463.46K   141 downloads

Foarte multi turisti, in grup sau pe cont propriu, organizarea buna, exista trenuri (sau vagoane) dedicate pentru grupuri, numarul acestora depinde de rezervarile facute si nu se suprapun cu trenurile standard, asa ca nu sunt probleme, toata lumea are posibilitatea unui  acces rapid si comfortabil in drumul catre varf. Ca in toata Elvetia costurile pentru calatorie sunt mari, se plateste 160CHF de persoana, adica aproximativ 120 de euro. B)

Cateva imagini dintr-o statie intermediara in munte:
Attached File  32.jpg   370.55K   168 downloads  Attached File  34.jpg   292.75K   132 downloads

Imagini ale ghetarului suprinse prin  ferestrele instalate in statiile intermediare:
Attached File  35.jpg   337.43K   128 downloads Attached File  36.jpg   318.74K   103 downloads Attached File  37.jpg   320.42K   99 downloads

Sus exista o adevarata industrie, restaurante, magazine de suveniruri, expozitie de sculpturi in gheata, iar in exterior ai posibilitatea de a face schi, snowboard (cu inchirierea locala a elementelor necesare).
Attached File  38.jpg   288.61K   98 downloads  Attached File  41.jpg   827.57K   85 downloads Attached File  42.jpg   473.03K   82 downloads Attached File  43.jpg   1.5MB   83 downloads Attached File  44.jpg   517.09K   85 downloads

Noi am prins momentul in care a inceput o furtuna si au fost cateva descarcari electrice pe partie, de  aceea ulterior au blocat accesul in zona cu distractii.
O imagine cu unul din tunelurile care leaga gara de punctul de observatie.
Attached File  40.jpg   326.71K   158 downloads

Aici pana si pasarile s-au adaptat la turisti, de  aceea profita din plina de vizita lor. Cred ca aceasta este un fel de mierla, care plina de curaj nu se sfieste sa manace direct din palma. B)
Attached File  45.jpg   226.49K   137 downloads

Edited by mister_rf, 22 August 2010 - 09:55.


#6
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 05.03.2005
Cu cat mai multe poze cu atat starnim lumea sa plece in vacanta  :thumbup: :
Primele poze sunt la urcare pe Grimsel Pass venind dinspre Zermatt-Visp, urmeaza pasul Grimsel si coborarea pasului spre cheile de la Aarestch. La urcare, dupa cum se observa si in poze vremea era foarte frumoasa, cu cer senin... cum am ajuns la punctul cel mai inalt al pasului, vremea s-a schimbat total, mentinandu-se asa si spre coborare.
Acelasi lucru s-a intamplat si cand am venit de la Aarestch...cu vreme urata la urcare si frumoasa la coborare.

Attached Files



#7
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 05.03.2005
Chiar daca peisajul este schimbat, pozele sunt tot din Elvetia....mai precis din orasele Vevey si Montreux, situate in jurul lacului Leman. In poze apar marele Eminescu, Charlie Chaplin si Freddie Mercury....Castelul Chillon unde nu am mai putut vizita interiorul pt ca era inchis dupa orele 18. Cele doua orase nu sunt mari dar se remarca prin exotism, lux, liniste si peisajul inconjurator. In drum spre Vevey>Montreux am ramas uimit de felul cum poate sa arate cultura vitei-de -vie in Elvetia...randurile de vita erau drepte la fel cum sunt aliniati soldatii in plutoane, totul era irigat si bine pus la punct.

Attached Files


Edited by mccrya, 23 August 2010 - 16:55.


#8
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Felicitari pt. o asemenea vacanta, intentionez si eu la vara sa trec prin Elvetia, Furka Pass, Grimseel Pass, Geneva si alte orase, poti sa-mi spui daca au parcari mai ieftine in Geneva si marile orase gen P+R, unde iti dau si bilet pt. transportul in comun?

#9
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postscoty, on 28th May 2012, 20:40, said:

poti sa-mi spui daca au parcari mai ieftine in Geneva si marile orase gen P+R, unde iti dau si bilet pt. transportul in comun?

Exista parcari din ce-mi amintesc eu. Am facut prin 2010 niste simulari de trasee, iar parcari gasesti aici:

overall: http://en.parkopedia.com/ - introduci numele orasului si selectezi steagul Elvetiei. O sa-ti returneze ca rezultat toate parcarile din orase. Click pe ele si adunat informatii.
Eu am cautat parcari in centrul oraselor, pentru ca mi s-a parut mai comod.

#10
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Poststedan, on 28th May 2012, 20:59, said:

Exista parcari din ce-mi amintesc eu. Am facut prin 2010 niste simulari de trasee, iar parcari gasesti aici:

overall: http://en.parkopedia.com/ - introduci numele orasului si selectezi steagul Elvetiei. O sa-ti returneze ca rezultat toate parcarile din orase. Click pe ele si adunat informatii.
Eu am cautat parcari in centrul oraselor, pentru ca mi s-a parut mai comod.


Multumesc pentru link este tare in cautarea de parcari am gasit un P+R langa gara in Geneva, stii daca iti dau si bilet pentru transportul in comun inclus in pret sau il platesti separat, se procedeaza ca in alte P+R din vest? Oare cum pot schimba lmba in engleza?

Edited by scoty, 28 May 2012 - 20:22.


#11
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postscoty, on 28th May 2012, 21:22, said:

Multumesc pentru link este tare in cautarea de parcari am gasit un P+R langa gara in Geneva, stii daca iti dau si bilet pentru transportul in comun inclus in pret sau il platesti separat, se procedeaza ca in alte P+R din vest? Oare cum pot schimba lmba in engleza?

Daca scrie ca este P+R sigur se aplica aceleasi conditii. Din pacate nu stiu cum se poate schimba limba. Poti incerca sa deschizi linkul in Google Chromi si sa-l lasi sa ti-l traduca automat.

#12
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Poststedan, on 28th May 2012, 21:29, said:

Daca scrie ca este P+R sigur se aplica aceleasi conditii. Din pacate nu stiu cum se poate schimba limba. Poti incerca sa deschizi linkul in Google Chromi si sa-l lasi sa ti-l traduca automat.


Este OK, am gasit are si app pt. android deja am instalat aplicatia pe Galaxy S II, merge super iti da si indicatii de directie prin google maps. Daca intereseaza pe cineva cu smartphone android intrati pe google play dati cautare parkopedia si gasiti aplicatia care este free. Inca o dat multumiri :coolspeak:

#13
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postscoty, on 28th May 2012, 21:47, said:

Este OK, am gasit are si app pt. android deja am instalat aplicatia pe Galaxy S II, merge super iti da si indicatii de directie prin google maps. Daca intereseaza pe cineva cu smartphone android intrati pe google play dati cautare parkopedia si gasiti aplicatia care este free. Inca o dat multumiri :coolspeak:

Super! Multumesc si eu pentru completarea despre aplicatia pentru smartphone  :coolspeak:

#14
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Ti se cer vize sau asa, cum nu-s membri UE si-s mai izolationisti? Mai ales pentru romani, nu fac probleme?

#15
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 05.03.2005

View Postsearcher-star, on 2nd July 2012, 15:18, said:

Ti se cer vize sau asa, cum nu-s membri UE si-s mai izolationisti? Mai ales pentru romani, nu fac probleme?
nu te intreaba nimeni de nicio viza. La intrare in tara te intreaba doar de buletin  :peacefingers:

#16
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postmccrya, on 14th July 2012, 22:05, said:

nu te intreaba nimeni de nicio viza. La intrare in tara te intreaba doar de buletin :peacefingers:

Nu te mai intreaba acu de nimic ca au intrat in spatiul schengen trebuie sa ai vigneta lipita pe parbriz (33 euro) in rest nu se uita la tine si sa nu depasesti viteza  legala care pe autostrada este de 120 km/h :thumbdown:

#17
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
[quote name='mccrya' date='1st August 2010, 20:13' post='8582835']
Dupa vreo 10 zile de stat in Elvetia, mai precis in zona Valais la vreo 9km de Visp si vreo 40km de Zermatt concluziile pe care le-am tras dupa prima mea vizita in aceasta tara nu sunt decat din cele pozitive. Am dormit la o pensiune in micul orasel Zeneggen cu 70 euro pe noapte/2persoane, mic dejun inclus, frigider si baie proprie, balcon cu o priveliste fantastica...rezervare facuta pe booking.com :peacefingers:
Ma documentez pentru o vizita in Elvetia, dupa ce anul asta doar am tranzitat-o am prins gust si cum am deja vigneta platita pentru un an ma gandesc sa fac o vacanta numai in Elvetia, m-ar ajuta enorm daca ai pune o harta (google maps) a traseului pe care l-ai facut, sau link-ul acestei harti. Multumesc

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,447
  • Înscris: 30.10.2003
Aveti grija ca vigneta cumparata anul acesta e valabila pana la sfarsitul lunii ianuarie a lui 2013!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate