Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

BackLink. Cum este mai bine cu sau fara?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cenusalaur

cenusalaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.06.2005
Am si eu o mare nalamurire. Big G puncteaza sau depuncteaza paginile care au linkuri intre ele?

Sau ca sa fiu mai explicit:

din pagina x.php a sitului A am link catre y.php a sitului B si invers. Gugal ce face in cazul asta? Nu iti mai inregistreaza legatura catre site?

#2
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Asta ar fi stupid din partea google, ar insemna ca prin simplul fapt ca ai un meniu esti depunctat de google. Este recomandata chiar un f. bun interlinking - este unul din punctele SEO importante.

#3
cenusalaur

cenusalaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.06.2005

preacher, on Aug 5 2005, 16:08, said:

Asta ar fi stupid din partea google, ar insemna ca prin simplul fapt ca ai un meniu esti depunctat de google. Este recomandata chiar un f. bun interlinking - este unul din punctele SEO importante.

<{POST_SNAPBACK}>



Ai inteles gresit sau nu ai fost atent cand am explicat. este vorba de doua situri diferite. De pe domeniul x.com pleaca un link catre domeniul y.com si invers. big G urmeaza linkul si al draq nenorocit daca in pagina catre care ai link gaseste un link catre domeniu din care a plecat nu il considera incomming link.

nenorocire curata.

#4
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Nu e nenorocire. Zvonurile astea cum ca schimburile de linkuri iti omoara pagina in SERP's e stupid - pur si simplu linkurile nu conteaza atat de mult ca un "one-way link". Site-urile pot fi chiar off-topic si tot se aduna PR, cat de putin dar macar e.

Desigur, daca site-ul "B" sa spunem violeaza regulile Google si are un link dinspre site-ul "A" atunci site-ul "A" va fi depunctat (desi nu doar pt un link, ci pt mai multe).

#5
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Se recomanda one way linking si nu reciprocal linking. Din moment ce este destul de greu sa obtii un link one way, majoritatea opteaza pentru reciprocal. Problema apare nu cand site-ul A are link catre B, ci cand A, B, C, D, E, F sunt toate linkate intre ele. Daca sunt themed e bine, daca sunt pe acelasi IP si nu sunt themed e destul de rau.

@preacher, daca siteul B, care are link catre site-ul A, incalca regulile Google, A nu va fi penalizat. Site-ul A nu poate controla cine va pune link inspre el. In schimb daca link-ul este reciproc sunt sanse mari ca ambele site-uri sa fie penalizate, chiar daca doar B incalca regulile Google.

:)

#6
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

@preacher, daca siteul B, care are link catre site-ul A, incalca regulile Google, A nu va fi penalizat. Site-ul A nu poate controla cine va pune link inspre el. In schimb daca link-ul este reciproc sunt sanse mari ca ambele site-uri sa fie penalizate, chiar daca doar B incalca regulile Google.

Scuze, m-am exprimat eu gresit.

E adevarat, poate orice site sa puna un link catre al meu fara sa fiu penalizat. In schimb, daca eu pun linkuri catre site-uri  :nonobad: atunci voi fi penalizat.

#7
lucte

lucte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2005
Solutia pe care eu am gasit-o si functioneaza foarte bine este urmatoarea: te inscrii intr-o retea de link exchange (gen Link Vault sau Coop Ad Network, amandoua sunt la fel de bune) si vei afisa link spre anumite site-uri, dar vei primi linkuri din partea altor site-uri. In acest mod, aceste "incoming links" vor fi considerate drept "one way linking", intrucat nu este un schimb efectiv intre 2 site-uri.

Bineinteles, cele 2 retele amintite au si marele avantaj ca trebuie numai sa te inscrii si sa introduci scriptul in footer si ei se ocupa de adaugarea de linkuri acolo (1, 2 pana 5 linkuri). Ideea ar fi ca daca incluzi scriptul pe cele sa zicem 50 de pagini ale site-ului * 5 linkuri pe pagina, inseamna 250 de linkuri. Desigur, se ofera reciprocitate in raport 1:1, adica vei primi 250 de linkuri indreptate spre site-ul tau.

Este sistemul ideal si il recomand tuturor, se obtin rezultate foarte bune. De exemplu: am urcat in rezultatele Google pe prima pagina intr-o saptamana pentru cuvantul cheie tinta.

Un alt mare avantaj este faptul ca poti efectiv sa controlezi asanumitul "anchor text", adica textul linkului indreptat spre site-ul tau si sa-l modifici oricand, dupa dorinta, ceea ce nu este posibil in cazul sistemului clasic de link exchange cand le trimiti un email webmasterilor, si dupa cum se pricep ei, iti adauga (daca vor) linkul spre pagina ta.

Asta e solutia pe care o propun lui cenusalaur si cred ca este una foarte buna.

#8
minix

minix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2005
dc ai 2 siteuri ( A si B ), poti sa zici "eu iti dau link din siteul B da tu da-mi link catre siteul A". siteul A si B nu au linkuri intre ele. sau numai A are catre B.

Edited by minix, 12 September 2005 - 16:08.


#9
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

cenusalaur, on Aug 5 2005, 11:49, said:

Am si eu o mare nalamurire. Big G puncteaza sau depuncteaza paginile care au linkuri intre ele?

Sau ca sa fiu mai explicit:

din pagina x.php a sitului A am link catre y.php a sitului B si invers. Gugal ce face in cazul asta? Nu iti mai inregistreaza legatura catre site?

<{POST_SNAPBACK}>


Nu depuncteaza site-urile dar ai foarte mare grija cu ce site-uri faci link-exchange. In plus, daca site-urile A si B sunt pe acelasi IP, Google va trata link-urile ca si no follow adica nu vei avea nici un avantaj d.p.d.v. al motorului de cautare.

#10
flopi

flopi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.08.2005
Mie nu mi-e clar daca directoarele de siteuri sunt considerate sau nu Link FARMS.

Unele itzi inscriu siteul pe gratis, la altele trebuie link back. Ma afecteaza acest link back ?



-------
flopi

Edited by flopi, 15 September 2005 - 15:24.


#11
Jake25r

Jake25r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,014
  • Înscris: 20.06.2004

flopi, on Sep 15 2005, 15:24, said:

Mie nu mi-e clar daca directoarele de siteuri sunt considerate sau nu Link FARMS.

Unele itzi inscriu siteul pe gratis, la altele trebuie link back. Ma afecteaza acest link back ?
-------
flopi

<{POST_SNAPBACK}>


Directoarele de link-uri sunt cu totul alta mancare de peste.
Te poate afecta acest backlink ... Un director normal si curat este acela care nu cere backlink si toate site-urile sunt verificate inainte de a fi introduse. Chestia cu backlink mi se pare o chestie de prost gust si este practicata de cei care vor sa faca o afacere din acel director si asta cat se poate de repede.

Incearca http://www.promovare-site.ro. NU CERE BACKLINK! (Stiu asta pt ca este proiectul meu). Daca se considera reclama, rog moderatorul sa stearga acest link.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate