Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Comparatie imprimante

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004
Va trebui sa achizitionez o imprimanta laser alb/negru
Pentru inceput m-am orientat catre 2 modele:

Samsung ML-1665
HP LaserJet Pro P1102

nu am gasit insa informatii privind costuri de reincarcare cu toner. Daca cineva vrea sa-mi impartaseasca din experienta privind astfel de imprimante este binevenit.

Multumesc.

P.S. Nu sunt limitat doar de aceste modele dar cred ca nu pot sa depasesc un buget de max 600RON imprimanta noua.

#2
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Cele mai cautate imprimante laser pentru buget mic la ora actuala sunt :
Samsung ML 1640 - aprox 350 lei
HP LaserJet Pro P1102 - aprox 470 lei
Xerox Phaser 3140 - aprox 320 lei
exact in aceasta ordine
se tine cont de pret achizitie , fiabilitate , cost refil , calitate print sau pe scurt celebrul raport calitate/pret

#3
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 Neohori, on 28th September 2010, 21:45, said:

Cele mai cautate imprimante laser pentru buget mic la ora actuala sunt :
Samsung ML 1640 - aprox 350 lei
HP LaserJet Pro P1102 - aprox 470 lei
Xerox Phaser 3140 - aprox 320 lei
exact in aceasta ordine
se tine cont de pret achizitie , fiabilitate , cost refil , calitate print sau pe scurt celebrul raport calitate/pret


Ia hp-ul. Inceea ce priveste refill-ul cei de samsung tin pasul cutoate modalitatile de pacalire a imprimantei si ai sansa, ca in urma firmware update-ului sa nu mai functioneze imprimanta. DAca nu iese din prima e munca de chinez batran sa o repari.

#4
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
si la hp cum e treaba cu pacalirea softului sau reincarcarea cu toner?
si eu m-am saturat de tona de probleme pe care le ridica cele cu cerneala, vreau sa trec la laser dar am inteles ca si cu aceste sunt probleme la reincarcare

#5
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 bbogdanmircea, on 29th September 2010, 13:43, said:

si la hp cum e treaba cu pacalirea softului sau reincarcarea cu toner?
si eu m-am saturat de tona de probleme pe care le ridica cele cu cerneala, vreau sa trec la laser dar am inteles ca si cu aceste sunt probleme la reincarcare


     Pai cam asa e cu refilul: pretul la refil intre 50-70 ron - depinde unde i-l faci - capacitate cartus 1500 pagini 5% acoperire, in  realitate, cum ninmeni nu scoate pagini cu 5% ci cu un minim de 7 - 8 % o sa tina cam 1000 - 1200 pagini. Cartusul suporta maxim trei refiluri (adica i-l cumperi, consumi tonerul, faci doua refiluri) dupa care trebuie schimbat cilindrul fotosesnsibil care costa cam 50-70 ron ( la fel depinde de unde i-l iei ). Cu acest cilindru ( in cazul in care refilurile anterioare au fost facute cat de cat ok) mai merge inca doua trei refiluri si cade rola PCR. In acest moment trebuie schimbat cartusul care costa cam 250-300 ron. In cazul in care ai ,,noroc" si nu se face refilul ok o sa cada cartusul ceva mai repede cam pe la al trei-lea refill. Nu va ganditi sa le faceti acasa pentru ca necesita un aspirator special pentru toner care costa cam 300 Euroi cu TVA cu tot.

   SAu puteti opta pentru o imprimanta Epson cu sistem ciss montat si nu mai ai treaba cu refill sau cerneala terminata. Si iesi la print color mai ieftin decat cu orice laser.

#6
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am utilizat de vreo 10 ani imprimante laser HP de care eram foarte multumit dar ceea ce este acum pe piata nu permite un refill tocmai ok chiar si la firmele specializate.
Samsung-ul pare ok datorita pretului care ma face sa ma gandesc la o eventuala achizitie chiar daca dupa resetare nu va mai functiona.
Chestia cu sistemul CISS nu o cunosteam: mai citesc si imi voi revizui conceptiile despre imprimantele cu cerneala.

#7
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 cagh, on 29th September 2010, 15:28, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am utilizat de vreo 10 ani imprimante laser HP de care eram foarte multumit dar ceea ce este acum pe piata nu permite un refill tocmai ok chiar si la firmele specializate.
Samsung-ul pare ok datorita pretului care ma face sa ma gandesc la o eventuala achizitie chiar daca dupa resetare nu va mai functiona.
Chestia cu sistemul CISS nu o cunosteam: mai citesc si imi voi revizui conceptiile despre imprimantele cu cerneala.


   Daca te intereaza mai multe despre imprimantele cu ciss Yahoo mess: cissexpert

#8
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Personal am trecut prin ce treci tu acum si am ajuns la urmatoarea achizitie : canon ip 6000 + ciss , scanner lide 100 si ma declar super multumit . Din gresala pe okazii am gasit o imprimanta identica cu parte electronica defecta la un pret mic pe care am achizitionat-o doar pentru capul de scriere . Trag pe ea de 4 ani mai mult foto format A4 , merge brici .
http://www.suntec.ro...-F2280-AiO.html cu cerneala , cartuse HP 21 si 22 , suporta ciss si cel mai important este ca mai este pe stoc ! dar nu pentru mult timp  :)

#9
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
HP - refillare cartus 45 lei / cilindru fotosensibil 30 lei / cartus compatibil 145 lei. Un cartus merge refilat si de 10 - 12 ori cu conditia inlocuirii cilindrului la fiecare 2 - 3 refilari. Daca iti poti reumple cartusul singur, refilul te va costa maxim 20Lei.
HP - are chip dar nu este nevoie de inlocuirea lui.

Samsung - refill cartus 50 lei / cilindru 45 lei / resoftare permanenta 150Lei.
La samsung cel mai ieftin iesi daca faci "resoftarea" permanenta, altfel va trebuii sa cumperi chip la fiecare refill iar chipurile sunt scumpe deocamdata aproximativ 50 - 65 lei/bucata.

Eu as merge mai repede pe o imprimanta laser pentru a nu mai sta cu grija infundarii/uscarii cartusului, poti printa o singura pagina pe an si tot nu vei avea probleme.

#10
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Si cum faci tu resoftare la Samsung cu versiune firmware 1.21, 1.23. Rusii in ca nu au pus versiunile de soft la free, mai mult inca nu sunt concepute, si din cate am vazut in ultima vreme nu mai sunt dispusi sa le dea free. Se cumpara de pe site-uri, si primesti acasa un cd cu informatiile necesare. Pe langa asta cum verifici in magazin imprimanta sa aiba firmware-ul versiune mai veche? Si cum faci refill la hp sa tina cartusul 10 -12 refiluri???? Rola PCR nu moare cam pe la al 5-lea, sau dublajul de pe foaie nu se pune?

#11
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Si pe mine ma intereseaza achizitionarea unei imprimate dintre cele de mai sus. Am avut Phaser 3117 de care am fost super multumit. Am folosit-o vreo 3 ani, am umplut cartusul de o gramada de ori dar acum a cedat ceva nu vreau sa repar.

Deci ma intereseaza sa se poata umple cartusul fara probleme. La Phaser 3117 mergeam cu cartusul la centru, 50-60 RON, il bagam la loc in imprimanta si totul mergea perfect.

Inteleg ca la HP LaserJet Pro P1102 NU sunt probleme de incarcare cartus?

Multumesc

#12
alexandrruu

alexandrruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.12.2007
Nu zau !

 cissexpert, on 29th September 2010, 14:59, said:

Pai cam asa e cu refilul: pretul la refil
........
Nu va ganditi sa le faceti acasa pentru ca necesita un aspirator special pentru toner care costa cam 300 Euroi cu TVA cu tot.
.......


#13
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 alexandrruu, on 23rd October 2010, 02:03, said:

Nu zau !


     Adica? Ca sa faci un refill cum trebuie ai nevoie de un aspirator de toner.

#14
alexandrruu

alexandrruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.12.2007
Hai frate lasa-ne cu aburelile astea ca e plin net-ul de cum se face refill la ele si se face la fel de bine si fara aspirator. Ce, ai ramas fata clienti de ai inceput sa bagi de-astea pe forumuri ?
Chiar si eu care sunt atehnic am facut de cateva ori si nu am folosit aspirator. Maine o sa spui ca trebuie sa facem refill-ul intr-o camera fara praf, ca cele in care se fac procesoarele ?
Forumurile au rolul de a informa nu de a dezinforma.


 cissexpert, on 23rd October 2010, 07:33, said:

Adica? Ca sa faci un refill cum trebuie ai nevoie de un aspirator de toner.


#15
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010

 alexandrruu, on 25th October 2010, 02:46, said:

Hai frate lasa-ne cu aburelile astea ca e plin net-ul de cum se face refill la ele si se face la fel de bine si fara aspirator. Ce, ai ramas fata clienti de ai inceput sa bagi de-astea pe forumuri ?
Chiar si eu care sunt atehnic am facut de cateva ori si nu am folosit aspirator. Maine o sa spui ca trebuie sa facem refill-ul intr-o camera fara praf, ca cele in care se fac procesoarele ?
Forumurile au rolul de a informa nu de a dezinforma.



   Asai ai dreptate fratica, dar iti scapa cateva aspecte: eu nu mai fac refiluri la tonere cam de vreo trei ani, si daca ai sa te uiti nitel in posturile mele nu recomand imprimante laser. Chiar esti atehnic daca ai impresia ca ce faci tu fara aspirator de toner se cheama refill. Arunca o privire la instructiuni de refill serioase ( gasesti pe uninet.com sau pe oasis imaging products ), si ai sa vezi cam ce inseamna refil. Si ca o ultima intrebare: cum cureti tu tonerul rezidual la un cartus fara aspirator? Stii catrebuie golit la fiecare refill, sau la tine nu conteaza daca mai curge nitel pe foaie? Pe toti ne duce mintea sa dam o gaura intr-un cartus si sa turnam toner, dar crede-ma ca nu asta inseamna refill.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gnx53hw4OY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
alexandrruu

alexandrruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.12.2007
Te rog eu nu mai dezinforma lumea pe forumuri ca nu e fair. Nu stau sa urmaresc posturile tale ca nu sunt militian, din ce imi aduc eu aminte ca am citit insa recomanzi si imprimante laser.
  Iar in ce priveste refill-ul nu vad de ce insisti, ma repet, este plin net-ul de tutoriale si se face si fara aspirator la fel de bine. Oi fi tu mai profesionist ca aia dar eu ma indoiesc.
  Aia cu aspirator SPECIAL a fost chiar cireasa. Daca nu vrei sa intrii in jenibil nu insista !
  De fiecare data am golit si rezidualul din toner si nu am folosit aspirator, de un aspirator special nici nu mai incape vorba.
  Ca la o adica, pentru cine face refill-uri ca si job, nu zic nu, o fi util, dar pentru un user obisnuit merge foarte bine si fara si stii asta foarte bine si tu.
  Nu ma deranja absolut deloc daca ziceai ca e foarte util dar sa zici ca nu se poate face fara (si culmea, unul special, mama mia....).... deja este dezinformare si intra la categoria rea vointa !



 cissexpert, on 25th October 2010, 15:03, said:

Asai ai dreptate fratica, dar iti scapa cateva aspecte: eu nu mai fac refiluri la tonere cam de vreo trei ani, si daca ai sa te uiti nitel in posturile mele nu recomand imprimante laser. Chiar esti atehnic daca ai impresia ca ce faci tu fara aspirator de toner se cheama refill. Arunca o privire la instructiuni de refill serioase ( gasesti pe uninet.com sau pe oasis imaging products ), si ai sa vezi cam ce inseamna refil. Si ca o ultima intrebare: cum cureti tu tonerul rezidual la un cartus fara aspirator? Stii catrebuie golit la fiecare refill, sau la tine nu conteaza daca mai curge nitel pe foaie? Pe toti ne duce mintea sa dam o gaura intr-un cartus si sa turnam toner, dar crede-ma ca nu asta inseamna refill.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gnx53hw4OY4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#17
cissexpert

cissexpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 28.05.2010
Data viitoare cand mai faci un refil pune aspiratorul cu spatele la perete. Ai sa intelegi atunci de ce e nevoie de un aspirator de toner.

#18
ironcross1

ironcross1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2010
NU iti trebuie aspirator pentru tonner, poti pune aspiratorul in geam cu partea care scoate aerul si poti aspira cartusul
praful pt toner nu este tocmai sanatos dar nici nu mori de la o incarcare la juma de an, asta cu conditia sa nu-ti bagi nasu in toner si sa il torni usor ca sa nu se imprastie prin camera si in aer

componentele cartusului se pot curata fara probleme si cu alcool izopropilic dar nu este recomandat
cat pentru partea rezituala a cartusului, nu e necesar sa fie aspirata
se poate deserta pe un ziar lovit usor ca sa cada tot praful si gata, nu trebuie sa fie totul luna de curat

nu mi-am incarcat niciodata la centre specializate cartusele nici cele laser nici cele inkjet
si nu am avut probleme niciodata

nu inteleg de ce se insista sa se schimbe tamburul dupa 3 incarcari, daca nu este zgariat , daca nu este tinut in lumina , daca nu sunt trase foile fortat atunci cand se blocheaza cu cartusul inauntru, tamburul te poate tine mult mai multe incarcari
daca nu te intetereseaza contrastul foarte tare o sa te plictisesti cat o sa te tina un tambur

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate