Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Programul Prima Casa pt. construcții de case

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Astazi, după aproximativ 6 luni de la apariția PC2, CEC Bank anunță că au dat primul credit PC pentru construcția de case noi. Nu știu dacă să-l încadrăm la rubrica rușinică sau la succesuri, totuși rămâne să comentăm aici despre PC pt. construcții de case de la zero.

Quote

CEC Bank, primul credit pentru construirea de locuinte prin programul "Prima Casa"

CEC Bank a acordat, in septembrie, primul credit pentru construirea de locuinte in cadrul Programului "Prima casa", in valoare de 47.483 euro, pentru construirea unui imobil format din demiparter, parter si etaj mansardat, in comuna Ciorogarla, judetul Ilfov, a anuntat luni banca, potrivit NewsIn.


Creditul "Prima noastra casa" este destinat construirii de locuinte in cadrul Programului "Prima casa" si se acorda in lei sau euro, pe o perioada de cel mult 30 de ani, se arata in comunicat.

Aportul propriu este de minimum 5% din valoarea costului de construire a locuintei, care acopera diferenta dintre valoarea din contractul de antrepriza si finantarea garantata.

In cadrul acestui program se incadreaza locuintele care urmeaza sa fie construite de catre beneficiari individuali, inclusiv cele care se construiesc prin programele derulate de ANL, precum si locuintele care urmeaza sa se construiasca prin asociatii fara personalitate juridica, constituite de minimum sapte beneficiari.
sursa

Sunt binevenite comentariile celor care intenționează să acceseze acest credit sau care l-au accesat. Experiența lor contează.

Edited by paradigmatic, 28 September 2010 - 09:39.


#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Cât entuziasm.  :thumbdown:

#3
axo

axo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 19.12.2008
Mai nasol e faptul ca esti obligat sa lucrezi cu o firma specializata(sa fie agreata de banca), iar firma trebuie sa aibe un dosar solid pt ca banca sa-ti acorde imprumutul. Iar daca faci un calcul si vezi cat platesti pt o casa facuta in regie proprie si cat daca e facuta cu firma..cu devize de lucrari...etc..... te apropii f mult de orice alt tip de credit...e doar parerea mea.... si crede-ma ca m-am interesat destul :), plus ca banca face plata in contul firmei de onstructii... mie mi se pare o mare bataie de joc din moment ce in loc sa facem lucrurile sa mearga cat mai bine atat pt beneficiar cat si pt banca... noi le complicam in asa fel incat doar aceeasi 1% sunt eligibili cu acest tip de credit...Acum e reversul vremurilor cand luai aproape orice credit doar cu BI sau 2-3 giranti care nu-i verifica nimeni...

Edited by axo, 06 October 2010 - 14:06.


#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Este o bătaie de joc...motiv pt. care nu va funcționa decît izolat.

#5
ahmedut

ahmedut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2009

View Postaxo, on 6th October 2010, 14:04, said:

Mai nasol e faptul ca esti obligat sa lucrezi cu o firma specializata(sa fie agreata de banca), iar firma trebuie sa aibe un dosar solid pt ca banca sa-ti acorde imprumutul. Iar daca faci un calcul si vezi cat platesti pt o casa facuta in regie proprie si cat daca e facuta cu firma..cu devize de lucrari...etc..... te apropii f mult de orice alt tip de credit...e doar parerea mea.... si crede-ma ca m-am interesat destul :), plus ca banca face plata in contul firmei de onstructii... mie mi se pare o mare bataie de joc din moment ce in loc sa facem lucrurile sa mearga cat mai bine atat pt beneficiar cat si pt banca... noi le complicam in asa fel incat doar aceeasi 1% sunt eligibili cu acest tip de credit...Acum e reversul vremurilor cand luai aproape orice credit doar cu BI sau 2-3 giranti care nu-i verifica nimeni...



Axo, esti putin dezinformat ! Si anume : firma de constructii pe care o contractezi trebuie sa indeplineasca 2 conditii ( din pdvd al bancii ) : sa nu aiba datorii la stat si sa prezinte o Scrisoare de Garantie care sa acopere 10 % din valoarea devizului . Asadar, nu trebuie sa aiba "un dosar solid" asa cum afirmi .

Eu am construit prin Prima Casa 2, cu o firma de constructii abia infiintata ! Eu am fost primul lor client ! Asta nu inseamna ca nu aveau experienta, ci pur si simplu, am facut contractul pe firma nou infiintata. Si crede-ma, nu am avut nici cea mai mica problema la banca, cu chestia asta .

Daca vrei sa iti construiesti prin PC poti sa o faci fara costuri atat de mari cum cred unii ( care nu au construit prin PC ) . De fapt cine apeleaza la acest tip de credit ? Cineva care nu are alta alternativa . Iar daca intr-adevar vrei sa construiesti prin credit pt ca nu ai alta posibilitate, PC este cea mai buna solutie !
Tu spui ca te apropii ca si costuri de orice alt tip de credit de construire ... te contrazic ! La orice alt tip de credit iti trebuie un avans de cel putin 15 - 20% fata de 5% de la PC, trebuie sa aduci facturi pt toate cheltuielile, ca si pentru PC , deci nu faci nicio economie cu un alt credit de contructie, iar dobanda este simtitor mai mare decat la PC .

Spre deosebire de tine, eu chiar am studiat aceste aspecte si m-am implicat total pana sa ajung sa spun ca intr-adevar mi-am construit casa prin PC 2 .

Daca chiar te intereseaza subiectul, iti pot da cate detalii doresti, despre tot ce a insemnat pentru mine obtinerea creditului de constrctie prin Prima Casa 2 .

Am obtinut acest credit in sept 2010, imediat m-am apucat de constructie, iar in decembrie aveam casa ridicata cu acoperis si cu geamuri montate . Acum asteptam sa vina primavara sa incepem finisajele .
Casa este formata din demisol, parter, etaj mansardat si pod locuibil, am construit cu BCA si costul constructiei pana in momentul de fata a ajuns la 45.000 E. Casa are aprox 180 mp construiti.

Edited by ahmedut, 18 February 2011 - 12:42.


#6
XPINU

XPINU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2008
ahmedut, FELICITARI ! , sunt multe lucruri pe care as vrea sa le aflu de la cineva care a reusit sa obtina o astfel de finantare.
Am incercat si eu anul trecut mergand pe la mai multe banci, nu aveau norme metodologice si a ramas sa ma contacteze,
lucru care evident nu s-a mai intamplat.
Incep prin a te intreba cu ce banca ai lucrat si care au fost primii pasi facuti (inclusiv dpdv al autorizatiei de constructie)
Mersi anticipat.

#7
helena_claudia

helena_claudia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2011

View Postahmedut, on 18th February 2011, 12:39, said:

Axo, esti putin dezinformat ! Si anume : firma de constructii pe care o contractezi trebuie sa indeplineasca 2 conditii ( din pdvd al bancii ) : sa nu aiba datorii la stat si sa prezinte o Scrisoare de Garantie care sa acopere 10 % din valoarea devizului . Asadar, nu trebuie sa aiba "un dosar solid" asa cum afirmi .

Eu am construit prin Prima Casa 2, cu o firma de constructii abia infiintata ! Eu am fost primul lor client ! Asta nu inseamna ca nu aveau experienta, ci pur si simplu, am facut contractul pe firma nou infiintata. Si crede-ma, nu am avut nici cea mai mica problema la banca, cu chestia asta .

Daca vrei sa iti construiesti prin PC poti sa o faci fara costuri atat de mari cum cred unii ( care nu au construit prin PC ) . De fapt cine apeleaza la acest tip de credit ? Cineva care nu are alta alternativa . Iar daca intr-adevar vrei sa construiesti prin credit pt ca nu ai alta posibilitate, PC este cea mai buna solutie !
Tu spui ca te apropii ca si costuri de orice alt tip de credit de construire ... te contrazic ! La orice alt tip de credit iti trebuie un avans de cel putin 15 - 20% fata de 5% de la PC, trebuie sa aduci facturi pt toate cheltuielile, ca si pentru PC , deci nu faci nicio economie cu un alt credit de contructie, iar dobanda este simtitor mai mare decat la PC .

Spre deosebire de tine, eu chiar am studiat aceste aspecte si m-am implicat total pana sa ajung sa spun ca intr-adevar mi-am construit casa prin PC 2 .

Daca chiar te intereseaza subiectul, iti pot da cate detalii doresti, despre tot ce a insemnat pentru mine obtinerea creditului de constrctie prin Prima Casa 2 .

Am obtinut acest credit in sept 2010, imediat m-am apucat de constructie, iar in decembrie aveam casa ridicata cu acoperis si cu geamuri montate . Acum asteptam sa vina primavara sa incepem finisajele .
Casa este formata din demisol, parter, etaj mansardat si pod locuibil, am construit cu BCA si costul constructiei pana in momentul de fata a ajuns la 45.000 E. Casa are aprox 180 mp construiti.


View Postahmedut, on 18th February 2011, 12:39, said:

Axo, esti putin dezinformat ! Si anume : firma de constructii pe care o contractezi trebuie sa indeplineasca 2 conditii ( din pdvd al bancii ) : sa nu aiba datorii la stat si sa prezinte o Scrisoare de Garantie care sa acopere 10 % din valoarea devizului . Asadar, nu trebuie sa aiba "un dosar solid" asa cum afirmi .

Eu am construit prin Prima Casa 2, cu o firma de constructii abia infiintata ! Eu am fost primul lor client ! Asta nu inseamna ca nu aveau experienta, ci pur si simplu, am facut contractul pe firma nou infiintata. Si crede-ma, nu am avut nici cea mai mica problema la banca, cu chestia asta .

Daca vrei sa iti construiesti prin PC poti sa o faci fara costuri atat de mari cum cred unii ( care nu au construit prin PC ) . De fapt cine apeleaza la acest tip de credit ? Cineva care nu are alta alternativa . Iar daca intr-adevar vrei sa construiesti prin credit pt ca nu ai alta posibilitate, PC este cea mai buna solutie !
Tu spui ca te apropii ca si costuri de orice alt tip de credit de construire ... te contrazic ! La orice alt tip de credit iti trebuie un avans de cel putin 15 - 20% fata de 5% de la PC, trebuie sa aduci facturi pt toate cheltuielile, ca si pentru PC , deci nu faci nicio economie cu un alt credit de contructie, iar dobanda este simtitor mai mare decat la PC .

Spre deosebire de tine, eu chiar am studiat aceste aspecte si m-am implicat total pana sa ajung sa spun ca intr-adevar mi-am construit casa prin PC 2 .

Daca chiar te intereseaza subiectul, iti pot da cate detalii doresti, despre tot ce a insemnat pentru mine obtinerea creditului de constrctie prin Prima Casa 2 .

Am obtinut acest credit in sept 2010, imediat m-am apucat de constructie, iar in decembrie aveam casa ridicata cu acoperis si cu geamuri montate . Acum asteptam sa vina primavara sa incepem finisajele .
Casa este formata din demisol, parter, etaj mansardat si pod locuibil, am construit cu BCA si costul constructiei pana in momentul de fata a ajuns la 45.000 E. Casa are aprox 180 mp construiti.


buna, ma intereseaza subiectul , as vrea si eu sa contruiesc o casa de la 0 cu  prima casa, am ceva bani pt a cumpara un teren, problema e ca nu prea stiu cume cu toate detaliile constructiei......, la tine vad ca a durat f putin pana la 'rosu' . daca poti sa-mi dai niste sfacturi utile.
tu unde ai casa? eu as vrea sa cumpar teren in buftea, e oarecum mai ieftin si destul de aproape de oras...cu masina bineinteles....
ma gandesc cu groaza ca dureaza mult pana termin casa, nu am pe nimeni sa stea sa supravegheze constructia..... sau e bine sa angajezi un inginer sa supravegheze?
aoleuuu, sunt atatea detalii de care trebuie tinut cont... :(

#8
XPINU

XPINU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2008
Am citit o statistica ref. la creditele prima casa pentru constructie, iar in 2010 au fost acordate 5 astfel de credite in toata tara,
sansele sa impartaseasca cineva o astfel de experienta deocamdata sunt reduse.

#9
ahmedut

ahmedut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2009

View PostXPINU, on 25th February 2011, 16:28, said:

ahmedut, FELICITARI ! , sunt multe lucruri pe care as vrea sa le aflu de la cineva care a reusit sa obtina o astfel de finantare.
Am incercat si eu anul trecut mergand pe la mai multe banci, nu aveau norme metodologice si a ramas sa ma contacteze,
lucru care evident nu s-a mai intamplat.
Incep prin a te intreba cu ce banca ai lucrat si care au fost primii pasi facuti (inclusiv dpdv al autorizatiei de constructie)
Mersi anticipat.


XPINU, intr-adevar, normele de aplicare a legii au aparut undeva prin iulie - august, mult mai tarziu decat legea care aparuse in noua formula pentru constructii, inca din februarie sau martie . Pana atunci nimeni nu stia ce se va intampla cu acest tip de program .
Am lucrat cu CEC Bank si lucrurile au mers foarte repede : am depus dosarul COMPLET si dupa 2-3 saptamani deja se trimitea la Fondul de Garantare . Ar fi durat chiar mai putin, insa erau probleme de implementare privind softul de incarcare a documentelor . Practic, nu se trimite dosarul fizic la Fond ci se incarca intr-o aplicatie toate actele solicitate . Al nostru fiind primul dosar, aparusera multe probleme la incarcare si am pierdut astfel, vreo 3 zile .

Aceasta este lista documentelor necesare :

-Adeverinta de salariu  tip CEC Bank (fata-verso)
-Copia cartii de munca sau copie contract individual de munca cu toate actele aditionale cu urmatoarele mentiuni pe fiecare pagina a copiei:
     1.numele in clar si semnatura unuia dintre directorii care semneaza adeverinta de salariu sau a reprezentantului Serviciului Resurse Umane.
      2. stampila rotunda a unitatii
      3.mentiunea ‘’Conform cu originalul’’
-Fisa fiscala 2009
-2 copii act de identitate
-1 copie act de identitate sot/sotie
-Copie a unei facturii de utilitati(factura telefon,electricitate,gaz,cablu.etc)
-Actele privitoare la imobil(cadastru,intabulare,act proprietate,precontract de vanzare-cumparare ,etc)
-Declaratie in fata notarului (anexa 2)

- sa constituie un depozit colateral pentru garantarea dobanzii, in valoare egala cu primele trei rate de dobanda. Depozitul colateral va avea o valoare egala cu primele trei rate de dobanda aferente

CONDITII :
- au in proprietate terenul pe care se construieste locuinta
- terenul este  liber de orice sarcini, si se obliga sa garanteze cu acesta, precum si cu locuinta construita din finantarea garantata in conditiile Programului;
- prezinta Bancii proiectul tehnic si detaliile de executie a locuintei, intocmite conform legii;
- detin o autorizatie de construire a locuintei in cadrul Programului valabila, eliberata conform legii dupa data de 22 februarie 2010,
- detin avizele si acordurile necesare conform legii;
- prezinta Bancii un contract de antrepriza incheiat cu o societate de constructii, in calitate de antreprenor general al imobilului, in baza caruia solicita acordarea finantarii garantate, precum si estimarile costurilor necesare pentru edificarea locuintei, conform devizului estimativ al lucrarilor, anexa la contract;
- Din contractul de antrepriza/graficul de lucrari anexat la acesta trebuie sa rezulte ca durata realizarii constructiei este de maximum 18 luni de la data efectuarii primei trageri din finantarea garantata.
- dispun de un aport propriu de minimum 5% din valoarea costului de construire a locuintei, care acopera diferenta dintre valoarea din contractul de antrepriza si finantarea garantata
- se obliga sa nu cesioneze drepturile de construire si sa nu instraineze terenul si locuinta construita prin Program in primii 5 ani de la data instituirii ipotecii legale;
- se obliga sa asigure locuinta finalizata, construita din finantarea garantata, impotriva tuturor riscurilor si desemneaza statul, reprezentat de Ministerul Finantelor Publice, ca beneficiar al politei de asigurare a locuintei, pana la indeplinirea tuturor obligatiilor fata de Banca;
- se obliga sa efectueze pe cheltuiala proprie formalitatile de notare a autorizatiei de construire in cartea funciara;
- se obliga sa efectueze pe cheltuiala proprie toate formalitatile necesare inscrierii in cartea funciara a locuintei individuale, dupa finalizarea acesteia, si sa prezinte Bancii documentele necesare in vederea inscrierii ipotecilor legale in cartea funciara.
- se obliga sa acopere din surse proprii eventualele costuri rezultate, suplimentare fata de cele din devizul estimativ;
- se obliga sa noteze autorizatia de construire in cartea funciara a terenului;
- prevad in contractul de antrepriza obligatia antreprenorului general de a finaliza constructia locuintei in termen de cel mult 18 luni de la data efectuarii primei trageri din finantarea garantata.

FIRMA DE CONSTRUCTII :
- prezinta Bancii certificatul de atestare fiscala eliberat la cererea constructorului, care atesta imprejurarea ca acesta nu inregistreaza restante mai mari de 60 de zile la plata obligatiilor fata de bugetul general consolidat;
- prezinta Bancii polita de asigurare a lucrarilor de constructii-montaj pentru imobilul cu destinatia de locuinta aflat in constructie, impreuna cu anexele gospodaresti, incheiata cu o societate de asigurare agreata de Banca, avand ca beneficiar statul, reprezentat prin Ministerul Finantelor Publice, pe toata durata de executie a lucrarilor;
- prezinta Bancii dovada constituirii de catre constructor a unei garantii de buna executie de 10% din valoarea totala a devizului estimativ de lucrari, sub forma unei scrisori de garantie bancara de buna executie;
- prezinta Bancii contractul valabil incheiat cu un diriginte de santier autorizat, in cazurile in care angajarea unui diriginte de santier este obligatorie potrivit legii;

#10
ahmedut

ahmedut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2009

View PostXPINU, on 28th February 2011, 11:42, said:

Am citit o statistica ref. la creditele prima casa pentru constructie, iar in 2010 au fost acordate 5 astfel de credite in toata tara,
sansele sa impartaseasca cineva o astfel de experienta deocamdata sunt reduse.

Referitor la autorizatia de construire : pentru a o obtine, trebuie sa ai toate documentele referitoare la teren si la constructia viitoare ( proiect de arhitectura, proiect de structura, proiect de rezistenta ) si avizele de la Mediu, Electrica, etc .

Tu in ce stadiu esti acum ? Ce documente ai ? Terenul este pe numele tau ?

#11
ahmedut

ahmedut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2009

View Posthelena_claudia, on 27th February 2011, 14:41, said:

buna, ma intereseaza subiectul , as vrea si eu sa contruiesc o casa de la 0 cu  prima casa, am ceva bani pt a cumpara un teren, problema e ca nu prea stiu cume cu toate detaliile constructiei......, la tine vad ca a durat f putin pana la 'rosu' . daca poti sa-mi dai niste sfacturi utile.
tu unde ai casa? eu as vrea sa cumpar teren in buftea, e oarecum mai ieftin si destul de aproape de oras...cu masina bineinteles....
ma gandesc cu groaza ca dureaza mult pana termin casa, nu am pe nimeni sa stea sa supravegheze constructia..... sau e bine sa angajezi un inginer sa supravegheze?
aoleuuu, sunt atatea detalii de care trebuie tinut cont... :(


buna, bafta multa sa gasesti un teren fara probleme "tehnice" .
Sa fii foarte atenta la actele terenului, contractele de v/c anterioare, cati proprietari a avut, etc ...  Acesta este un prim pas . Daca actele terenului nu sunt in regula, banca nu iti creditul . Sa fii atenta la terenurile obtinute prin L 18  ( daca retin bine ) privind constituirea dreptului de proprietate, exista acolo cateva capcane . Mai bine duci actele unui jurist bine informat sa le studieze .

Va trebui sa faci contract cu un diriginte de santier, care va urmari executarea intocmai a proiectului, pe faze determinante .
La mine nu a stat nimeni sa supravegheze casa si nici nu a pazit nimeni santierul . Depinde cat de "curata" este zona unde vrei terenul . Sa nu te bucuri la inceput ca dai putin pe el, iar cand incepi sa construiesti, sa iti dispara materialele .

Noi am construit in Ciorogarla.

#12
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postahmedut, on 1st March 2011, 17:44, said:

buna, bafta multa sa gasesti un teren fara probleme "tehnice" .
Sa fii foarte atenta la actele terenului, contractele de v/c anterioare, cati proprietari a avut, etc ...  Acesta este un prim pas . Daca actele terenului nu sunt in regula, banca nu iti creditul . Sa fii atenta la terenurile obtinute prin L 18  ( daca retin bine ) privind constituirea dreptului de proprietate, exista acolo cateva capcane . Mai bine duci actele unui jurist bine informat sa le studieze .

Va trebui sa faci contract cu un diriginte de santier, care va urmari executarea intocmai a proiectului, pe faze determinante .
La mine nu a stat nimeni sa supravegheze casa si nici nu a pazit nimeni santierul . Depinde cat de "curata" este zona unde vrei terenul . Sa nu te bucuri la inceput ca dai putin pe el, iar cand incepi sa construiesti, sa iti dispara materialele .

Noi am construit in Ciorogarla.
Cum v-ati descurcat fiind 7 asociati ? Acum stiu ca  trebuie sa fie doar 2.
Firmei de constructii i s-a platit pe transe - etape de lucrari ?

#13
XPINU

XPINU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2008
Ahmedut, mersi de raspuns.

Dpdv al hotararii, momentan este singura posibilitate de a putea construi datorita avansului
si a celorlalte facilitati, astfel sunt foarte hotarat sa incerc. Sa-ti prezint situatia mea. Anul trecut nu am mai insistat pe la banci
deoarece inca nu aveam PUZ'ul pentru teren aprobat. Luna aceasta a fost aprobat, iar astazi
am inceput proiectarea cu arhitectul, intentionez ca in urmatoarea perioada sa obtin certificatul de urbanism si autorizatia de constructie, iar in paralel sa reiau drumurile pe la banci si discutiile cu cateva firme de constructii.
Am citit despre primul credit pc pentru constructii aprobat de CEC Bank, avand in vedere si experienta ta ma gandesc sa incep cu ei.
Orice sfat este binevenit.

#14
ahmedut

ahmedut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2009

View Postvacantamijlocie, on 1st March 2011, 18:51, said:

Cum v-ati descurcat fiind 7 asociati ? Acum stiu ca  trebuie sa fie doar 2.
Firmei de constructii i s-a platit pe transe - etape de lucrari ?


Nu am fost 7 asociati. O singura familie, un singur credit, o singura casa .

View PostXPINU, on 1st March 2011, 22:51, said:

Ahmedut, mersi de raspuns.

Dpdv al hotararii, momentan este singura posibilitate de a putea construi datorita avansului
si a celorlalte facilitati, astfel sunt foarte hotarat sa incerc. Sa-ti prezint situatia mea. Anul trecut nu am mai insistat pe la banci
deoarece inca nu aveam PUZ'ul pentru teren aprobat. Luna aceasta a fost aprobat, iar astazi
am inceput proiectarea cu arhitectul, intentionez ca in urmatoarea perioada sa obtin certificatul de urbanism si autorizatia de constructie, iar in paralel sa reiau drumurile pe la banci si discutiile cu cateva firme de constructii.
Am citit despre primul credit pc pentru constructii aprobat de CEC Bank, avand in vedere si experienta ta ma gandesc sa incep cu ei.
Orice sfat este binevenit.

Ma bucur ca esti hotarat ! Iti pot da datele de contact ale consilierei clienti de la CEC ( de la Agentia pilot Lipscani ), cu care am colaborat noi . Ne-a ajutat foarte mult prin promptitudine, privind detaliile solicitate.
Si crede-ma, nu erau putine . Inainte de a aduce dosarul la banca pentru a fi aprobat, am schimbat mesaje cu intrebari si raspunsuri, timp de mai multe saptamani . Iar cand le-am dus dosarul, nu au avut nicio obiectie de facut referitor la lipsa vreunui document . M-a ajutat foarte mult !
Bafta multa cu actele !!

View Postvacantamijlocie, on 1st March 2011, 18:51, said:

Cum v-ati descurcat fiind 7 asociati ? Acum stiu ca  trebuie sa fie doar 2.
Firmei de constructii i s-a platit pe transe - etape de lucrari ?

Firmei de constructii i s-a platit in functie de facturile pentru materiale sau pt manopera. Plata se facea in transe. iar numarul de transe era stabilit de noi si nu am avut niciun fel de constrangeri .

La contractul cu banca se cere si un deviz de materiale si de lucrari, iar creditul se da in functie de acea suma din deviz ( daca bineinteles te incadrezi pt acea suma ) .

#15
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
[quote name='ahmedut' date='3rd March 2011, 18:11' post='9554643']
Nu am fost 7 asociati. O singura familie, un singur credit, o singura casa .



Stiu ca era conditie sa fie 7 asociati.

#16
XPINU

XPINU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2008
Sunt din Targu Mures, mersi oricum de intentie, tocmai de cooperarea celor de la banca imi fac putin griji (pe langa cele materiale :) ).
Sper sa gasesc oameni competenti care sa nu ne incurce cu birocratia. Dupa primele sondaje de piata facute cred ca am sa aleg
intre Raiffeisen bank (dobanzi mici dar proceduri mai stufoase), BCR (relativ mediu) si Cec (relativ mediu).

#17
dreadlocks

dreadlocks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.06.2011
Hello. Si eu am obtinut aprobarea pentru un credit Prima Casa pentru constructie, prin BRD. Toata treaba cu banca si Fondul de Garantare mi-a luat 3 luni jumate. Saptamana viitoare ar trebui sa incepem constructia.

#18
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postdreadlocks, on 29 august 2012 - 22:43, said:

Hello. Si eu am obtinut aprobarea pentru un credit Prima Casa pentru constructie, prin BRD. Toata treaba cu banca si Fondul de Garantare mi-a luat 3 luni jumate. Saptamana viitoare ar trebui sa incepem constructia.
Poti oferi detalii ? Firma e de acord sa construiasca pe banii ei si sa depuna garantie 10 % ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate