Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tractor prin programul rabla

Care cada de baie e mai buna?

Sfat upgrade ram și ssd

Sonoma 14.3 iMac i5 Late 2013
 Reclama peste imagine Samsung 32M...

Radu Stefan Banica ft. Juno - Sam...

Întrebare lichid de frana pe saboti

Grupul de firme Paysera Bulgaria ...
 Upgrade Ryzen 9 5900X -> Ryze...

Priza aplicata cu intrerupator cu...

Tor cu IP de UK

Sugestii road trip Moldova + Mara...
 Recomandare apartament 3 camere

Casa in constructie la tara, ce s...

Procesor cu pini indoiti, vandut ...

Examene competența lingvisti...

Cea mai proasta carte java - java de la 0 la expert

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

ursuletu21

ursuletu21

New Member

• Grup: Members
Oky, deci sa inteleg ca Head First ii oky, ca sa incep sa invat Java de la 0 (varianta in elngleza).Nu sunt prea bun la engleza, dar ma descurc. Sau Thinking in Java?
Dati-va cu parerea, precize ca nu am prea multe cunostine despre OOP(doar vagi).

xyv123

xyv123

Member

Daca nu ai cunostinte preliminarii de OOP si daca nu ai mai programat in alte limbaje, Head First Java ti se va parea mult mai digerabila si e bine sa o citesti.
Dupa ea, e bine sa citesti si Thinking in Java. Acopera mult mai bine limbajul.

SebastianSG

SebastianSG

Junior Member

Nu înveți istorie măi... auzi, cărți pentru programare...

Am citit și eu cărți de IT la viața mea, gen „C++ Coding Standards: 101 Rules, Guidelines, and Best Practices” sau „Test Driven Development: By Example” și multe altele. Mi s-au părut interesante și consider că m-au făcut un programator mai bun. Deci sunt pro cărți în anumite circumstanțe.

Dar „învață programare de la 0 la Stroustrup” mi se par tâmpite...
Programarea este despre A FACE, a înțelege ce faci acolo, a experimenta. Trebuie să te murdărești pe mâini. Sânge și transpirație!! (Ei, nu chiar, dar înțelegi tu).

NU EXISTĂ carte care să te ia de la zero și să te învețe programare. Cel mult te poate face un anti-programator (cel care introduce buguri în cod constant astfel încât programatorii adevărați să aibă ce face).
Deci, bagă mare cu Notepad, chrome, compilare din linia de comandă. Așa, de la mic până la mare.

PS: Dacă nu ști OOP te apuci de-an p**a de JAVA.

gtk

gtk

Guru Member

• Grup: Senior Members

SebastianSG, on 05 octombrie 2012 - 18:20, said:

ce?

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators

SebastianSG, on 05 octombrie 2012 - 18:20, said:

Cand te apuci de Java inveti vrand nevrand si ceva OOP, fiindca in limbajul asta nu prea poti fenta OOP-ul.

Edited by andrei_0, 08 October 2012 - 11:41.

boadrei_a

boadrei_a

Junior Member

Salut.A citi cineva cartea lui Cristian Frasinaru?I mi puteti spune daca este ceva bun?
Sau aceasta sursa de info:   http://thor.info.uai...ntroducere.html
Merci!!

Edited by boadrei_a, 14 October 2012 - 23:13.

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Citeşte o carte serioasă, gen The Java Programming Language de James Gosling.

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators

boadrei_a, on 14 octombrie 2012 - 23:03, said:

Salut.A citi cineva cartea lui Cristian Frasinaru?I mi puteti spune daca este ceva bun?
Sau aceasta sursa de info:   http://thor.info.uai...ntroducere.html
Merci!!

E o prostie, nu-ti pierde timpul cu mizeria aia.

boadrei_a

boadrei_a

Junior Member

andrei_0, on 16 octombrie 2012 - 10:42, said:

E o prostie, nu-ti pierde timpul cu mizeria aia.

merci pentru sfat

hellen2012

hellen2012

Member

Am citit cartea , este fenomenala pentru scopul ei. Mai exact daca deja stii java , sa iti amintesti repede materia.

Iar o criticile ca nu explica suficient de bine , sunt nefondate. Ea prezinta materia si o exemplifica , nu are cum sa suplineasca exercitiul si efortul personal.

romio79

romio79

Active Member

Cred ca fenomenala e cam mult :)

hellen2012

hellen2012

Member

romio79, on 29 octombrie 2012 - 19:55, said:

Cred ca fenomenala e cam mult Posted Image

Am citit cartea in 2 saptamani cu scopul de a imi reaminti materia. Si am 1an experienta pe J2EE.

Fenomenala este putin spus. Daca vrei o metoda sa treci prin toata materia (pentru un interviu de exemplu) este o carte foarte buna. Mai ales daca nu stii limba engleza.

gtk

gtk

Guru Member

hellen2012, on 01 noiembrie 2012 - 16:39, said:

Mai ales daca nu stii limba engleza.
iar atunci ai gresit cariera!  :P

hellen2012

hellen2012

Member

gtk, on 01 noiembrie 2012 - 18:18, said:

iar atunci ai gresit cariera!  Posted Image

Pardon , un elev de liceu de exemplu nu are cum sa stie prea bine engleza (de exemplu nu a conversat cativa ani cu un englez sa prinda accentul).
Dar poate citi cartea Java de la zero la expert ca sa invete Java (si eventual gasi un job in IT in Anglia).

Pac_Man

Pac_Man

Senior Member

In primul rand, un elev de liceu ar trebui sa stie suficienta engleza incat sa inteleaga orice carte de IT daca il pasioneaza acest domeniu.

In al doilea rand, in liceu abia se ia contact cu primii algoritmi ce te ajuta in formarea gandirii de programator. Tu ii recomanzi o carte, tip "manual de utilizare" a unui limbaj high level orientat pe obiect???

Pentru ca asa cum am spus mai sus:

Pac_Man, on 29 noiembrie 2011 - 13:44, said:

java de la 0 la expert nu este  o carte pt incepatori. Nu face absolut nicio introducere in OOP, care este fundamental invatarii java. Este pur si simplu un manual de "utilizare"; nu te invata programare...

Adica daca deja stii un limbaj OOP (spre exemplu C++) si vrei sa vezi care e faza cu java, atunci ar putea fi utila cartea aia. Dar de cele mai multe ori unui programator care stie deja un alt limbaj ii va fi mult mai simplu sa caute pe google "how to do smth in java" decat sa citeasca o carte de xxx pagini.

Iar tu chiar crezi ca te poti angaja undeva doar cu cunostintele dobandite din cartea aceea?

hellen2012

hellen2012

Member

Pai cartea se numeste "Java de la zero la expert" nu oop de la zero.
Iar pentru scopul ei este foarte buna.

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

Am citit cartea in 2 saptamani cu scopul de a imi reaminti materia. Si am 1an experienta pe J2EE.
Ediția enterprise de la Java nu se mai numește J2EE de vreo 6 ani încoace...

Fenomenala este putin spus. Daca vrei o metoda sa treci prin toata materia (pentru un interviu de exemplu) este o carte foarte buna. Mai ales daca nu stii limba engleza.
La interviu te întreabă chestii serioase, nu ce scrie în cartea aia.

ar1224

ar1224

Junior Member

Mie mi se pare o carte foarte buna, atata timp cat serveste scopurilor cititorului bineinteles, ceea ce depinde de la persoana la persoana...

Eu stiu programare si OOP am invatat la facultate in C++. Dar la Java sunt 0 (adica nu stiu exact care este sintaxa si particularitatile limbajului). Sunt convinsa ca este cazul foartor multi absolventi de facultate in Ro. Vreau sa ajung sa cunosc limbajul cat mai repede si cartea asta e perfecta pentru mine. Este in lb. romana, ceea ce imi creste viteza putin. Plus ca este in format fizic pe care il prefer celui electronic (ca multa lume de altfel).

Cartea e buna si pentru incepatori daca sunt dispusi sa-si clarifice anumite concepte de baza in programare in alta parte (cum ar fi de exemplu reprezentarea binara sau in virgula mobila) - foarte usor cu un search pe google. Doar nu vrei sa explice cum e cu baza 2 intr-o carte de Java!

Eu de fapt la primul meu job am lucrat direct cu Java - ce-i drept faceam doar bug-fixing, adica trebuia doar sa localizez bugul in cod si sa-l corectez, nu sa creez cod original. Am fost in stare sa fac asta fara nici macar o lectie de java, ci doar folosindu-ma de cunostintele de C++... dar a fost o eroare ca n-am invatat Java ca lumea inainte, pentru ca as fi fost mult mai eficienta. E asa bine cand ai toata teoria in cap, nu mai trebuie sa stai sa te intrebi oare o fi asa sau asa, sa cauti pe google sau sa verifici in IDE.

Cartea mi se pare mai "didactica" si teoretica si mai putin orientata pe aplicativ. Pana la urma e scrisa de profesori universiari.

Oricum, daca vrei sa dai un test/interviu de java trebuie sa stii teoria bine si sa fii in stare sa intelegi tot ce face un cod fara sa-l rulezi. Google si engleza nu te salveaza in situatia aia.

Asa ca thumbs up de la mine :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate