Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Cea mai proasta carte java - java de la 0 la expert

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

CarterJJ

CarterJJ

New Member

• Grup: Members
Salutare tuturor,

Am decis sa invat java iar din lipsa de materiale (ma refer la carti - hartie, deoarece mi se pare mult mai usor de invatat din asa ceva decat a citi online) am cumparat cartea (care a fost recomandata pe forumul acesta) intitulata "Java de la 0 la expert". N-a fost ieftina, dar bucuros ca am material din care sa invat m-am pus pe rasfoit si citit. Dupa primele pagini am constatat ca carte e structurata oarecum ciudat. Am ajuns la pagina 100 intelegand foarte putin. Conceptele nu sunt explicate indeajuns, ci par sa fie copiate din documentatia oficiala.
Cand mi se prezinta un concept nou vreau sa inteleg cum functioneaza in general, nu sa mi se prezinte toate cazurile posibile cand ceva returneaza false/true.  

Exemple exista la fiecare concept dar lipseste, din nou explicatia. Ceea ce vreau de la o carte e sa mi se explice ce se intampla in programul respectiv cand ruleaza, nu doar ce va fi afisat in urma executiei, asta o pot afla singur. Risipa de pagini. Asta e pentru mine cea mai mare problema, exemplele nu sunt explicate deloc sau foarte putin.
Cartea vrea sa cuprinda un numar mare de concepte dar esueaza in restul. Este o carte dedicata pentru incepatori dar scrisa pentru avansati.  

Am dat un ochi la documentatia oficiala si mi se pare scrisa si explicata foarte foarte bine, de acolo am sa invat. In final, sunt mai sarac cu 70RON si raman cu o carte care va sta in dulap si va manca praf.

Sper ca sfatul meu sa ajute pe cei care vor sa invete Java si vor sa cumpere Java de la 0 la expert. Nu se merita.

Am un mesaj pentru profesori care au scris aceasta carte(cu toate ca sansele ca ei sa il citeasca sunt slabe): Sunt fericit ca nu sunt un elev de-al vostru.

Edited by CarterJJ, 26 September 2010 - 02:20.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Fugi cand auzi povesti cum vei deveni "expert" !
Iar domeniul asta cu siguranta nu o sa-l inveti din carti... romanesti.

msmihai

msmihai

Senior Member

te referi la asta ?
conceptele nu au cum sa fie altfel decat copiate de acolo, nu ti se pare logic ?  :peacefingers:
acum nu zic ca a cumpara o carte de programare ( in romana sau nu ) e o investitie proasta; zic insa ca atat timp cat exista documentatie FOARTE BUNA pe internet, nu prea are sens sa faci una ca asta.

ps. ca si o chestie de viata, nu astepta rezultate imediate atunci cand te apuci de ceva. uneori poate dura foarte mult timp pana intelegi cu adevarat ceva ( michael faraday, taticul electromagnetismului, a pierdut 40 de ani cu o formula; inchipuie-ti ce s-ar fi intamplat daca s-ar fi enervat, ca tine ).

Edited by msmihai, 26 September 2010 - 07:32.

yonut_a

yonut_a

Trala la la la

hai ca nu e chiar asa de proasta cartea. Intradevar nu se merita sa dai bani pe ea, dar sa stii ca pe langa rezultatele afisate este, in cele mai multe cazuri, data si explicatia, plus ca mie mi se pare destul de completa cartea.

flaviusmaximus

flaviusmaximus

New Member

View Postyonut_a, on 26th September 2010, 09:36, said:

hai ca nu e chiar asa de proasta cartea. Intradevar nu se merita sa dai bani pe ea, dar sa stii ca pe langa rezultatele afisate este, in cele mai multe cazuri, data si explicatia, plus ca mie mi se pare destul de completa cartea.

bun! de acord cu voi... am rasfoit-o si eu azi in librarie, editia 2011! ce sfaturi imi dati? incep java/programare de la "0" ce este mai nou, eventual android? dar sa fie in limba romana...am gasit: Thinking in Java, Fourth Edition, Bruce Eckel atat de bine scrisa si structurata incat mi se pare mai accesibila gandirii mele decat multe scrise in romana.
Deci stiti ceva nou in lb romana? ma descurc si in engleza dar in romana asimilez de 3-4 opri mai iute informatia!
Multam

gtk

gtk

Guru Member

mai invata engleza!

Titluri foarte bune si de actualitate nu prea exista in romana, indiferent ca vorbim de java sau altceva. Mai era seria Head First tradusa si in romana, relativ bunicica pt. incepatori, dar nu stiu cum ii zice in romana.

In fine, cele mai bune carti de departe, sunt in limba engleza, cel mai adesea fara traduceri in romana. Si vei avea nevoie de engleza oricum daca vrei sa ramai in domeniu.

Edited by gtk, 29 November 2011 - 00:40.

grouch

grouch

Member

eu (incerc sa) invat de pe Introduction to Java Programming(Daniel Liang).
brief version-700 pag;e scrisa destul de elaborat,ca sa zic asa

gtk

gtk

Guru Member

View Postgrouch, on 29th November 2011, 00:49, said:

eu (incerc sa) invat de pe Introduction to Java Programming(Daniel Liang).
brief version-700 pag;e scrisa destul de elaborat,ca sa zic asa
dap, aia e carte buna! brief vesion e varianta scurta, aia lunga are vreo 1300 pg.. :D

urban

urban

Active Member

View Postflaviusmaximus, on 28th November 2011, 23:11, said:

bun! de acord cu voi... am rasfoit-o si eu azi in librarie, editia 2011! ce sfaturi imi dati? incep java/programare de la "0" ce este mai nou, eventual android? dar sa fie in limba romana...am gasit: Thinking in Java, Fourth Edition, Bruce Eckel atat de bine scrisa si structurata incat mi se pare mai accesibila gandirii mele decat multe scrise in romana.
Deci stiti ceva nou in lb romana? ma descurc si in engleza dar in romana asimilez de 3-4 opri mai iute informatia!
Multam

Thinking in Java e dupa parerea mea cel mai complet manual de Java. Mai ales ultima editie care a fost simplificata eliminand partea de EE.
Nu te complica cu cele in romana, pe langa faptul ca majoritatea sunt copii nereusite ale celor din afara o sa te lovesti si de traduceri stupide ale unor termeni din engleza. Si cum in 99% din cazuri vei gasi pe google raspunsuri la problemele tale in engleza acum e momentul sa inveti si termenii corecti.

flaviusmaximus

flaviusmaximus

New Member

View Posturban, on 29th November 2011, 03:05, said:

Thinking in Java e dupa parerea mea cel mai complet manual de Java. Mai ales ultima editie care a fost simplificata eliminand partea de EE.
Nu te complica cu cele in romana, pe langa faptul ca majoritatea sunt copii nereusite ale celor din afara o sa te lovesti si de traduceri stupide ale unor termeni din engleza. Si cum in 99% din cazuri vei gasi pe google raspunsuri la problemele tale in engleza acum e momentul sa inveti si termenii corecti.

asta mi-a dat seama si eu din pacate, in lb romana lumea scrie carti ca sa ia titluri universitare si e mai putin orientata client...
cu ziceam Thinking in Java e scrisa pt cine o citeste! Engleza desigur e indispensabila, doar ca intrebam de ceva in lb romana, eu am facut o deplasare in resedinta de judet, la unica librarie din judet, (restul sunt papetarii de unde cumperi creioane colorate) iar raftul de informatica era subtire, am ramas surprins negativ sa constat asta!
singura carte de java/programare era cea pt. care s-a deschis acest subiect pe forum.

oceans_ripple_light

oceans_ripple_light

Junior Member

Da, m-am uitat si eu prin ea. Aia nu e pt studenti care au sa zicem poate max nivel mediu...are prea multe detalii, e prea complexa. Cel mai bine e sa inveti concepte de baza si apoi detaliezi. La liceu cum am facut? Am invatat ceva de grafuri, ceva de liste,...si nu stiam ce se face cu ele, ca mai apoi sa lucram cu ele, dezvoltandu-le la faculta.

Si eu am cautat foarte mult la biblio. Sa fie si in romana ca, eu una, am fost la engleza-mediu selectata (au fot grupe: i,m,a) si tot nu am inteles. Una e ENGLEZA UZUALA, una ENGLEZA FORMALA si una ENGLEZA TEHNICA/de DOMENIU. Eu am mers la baze de date la toate sesiunile+ cea speciala pt ca aveam lectii numai in eng si uite, spre exemplu, exista cuv "query" acolo...eu in C/C++ stiam ca altceva inseamna "query" si m-am mai uitat pe net si am gasit ceva asemanator, si am invatat dupa traducerea aia, desi stiam ca nu poate fi ce e si in C. Si asta numai 1 chestie. Si asa e multa maculatura...sa mai stai sa cauti si in dictionar...eu sincer nu am timp. Si sunt mai multi colegi in situatia mea.Ca sa nu mai zic ca avem lipsa de carti sau cari pe o zi si sunt greu de prins.

Eu am xeroxat o carte gen "Java prin exemple". Ce am vazut la noi la biblio(poate gasesti la librarie):
(nu am stat sa aleg cele in Ro, gasesti u)

1    WRIGHT, Chris Java 2003 Java

2 Winder, Russel Developing Java software 1998 Programare

3 WATSON, Mark Aplicații Java inteligente pentru Internet și intraneturi 1999 Java

4 Wampler, Bruce E. The essence of object-oriented programming with Java and UML 2002 Programare orientată pe obiecte

5 WAITE, Mitchell Structuri de date și algoritmi în Java 2001 Programare orientată pe obiecte - OOP

6 VĂDUVA, Călin Marin Programare în Java 2004 Java

7 VUCO, Aleksandar Pet petliæa 1966 Literatură sârbo-croată

9 VOICU, Mirela-Catrinel Aplicații cu baze de date și structuri de date în Java, utilizând mediul de programare JBuilder 2007 Java

10 VAN DER ZEE, Karen Nopți în Java 1993 (cred ca e literatura)

11 VAIDA  Mircea-F. Aplicații în limbajele C/C** și Java 2002 Limbaje de programare

12 VAIDA  Mircea-Florin JAVA 2 Enterprise Edition (J2EE) 2002 Java 2

13 TUDOR, Sorin Bazele programării în Java 2005 Limbaje de programare

14 TERTIȘCO, Alexandru Programarea în Java 2001

15 TANASĂ, Ștefan Dezvoltarea aplicațiilor Web folosind Java 2005 Programare

16 TANASĂ, Ștefan Java 2007 Java

17 TANASĂ, Ștefan Java de la 0 la expert 2003 Java

18 TANASĂ, Ștefan Java de la 0 la expert 2003 Java

19 SÂNGEORZAN, Livia Java 2001

20 STOICU-TIVADAR, Lăcrămioara Inițiere în programare prin limbajul Java 2000 Programare

STOICU-TIVADAR, Lăcrămioara Limbaje și tehnici de programare 2000-

22 Steed, Anthony. Networked graphics 2009. Computer gamesProgramming.

url
23 SIERRA, Kathy Atac la Java 2006 Java

24 SCHILDT, Herbert The art of Java 2003 Programare

25 ROTARIU, Eugen Limbajul Java 1996 Java

26 ROTARIU, Eugen Limbajul Java 1996 Java

27 REESE, George Database programming with JDBC and Java 2000 Java

28 RAJAGOPALAN  Suresh Java servlet programming bible 2002 Programare

29 POPESCU, Nirvana Data structures and algorithms using Java 2008 Structuri de date

30 PETAC, Eugen Fundamente Java 2005 Limbaje de programare

31 O’NEAL, Miles AWT programming for Java 1997 Java Clădire B etaj I( 1/ 0)

32 Olsson, Ronald A. The JR programming language 2004. JR (Computer program language)

url
33 NĂSTASE, Pavel Internet 1998 Rețea de calculatoare Clădire B etaj I( 2/ 0)

34 NORTON, Peter Ghid de programare în Java 1997 Java CHIMIE-BIOLOGIE( 1/ 0)

35 NEAMȚU, Mircea Limbajul Java [2003?]

36 MELTON, Jim Understanding SQL and Java together 2000 Baze de date

37 MARINESCU, Cristina Programare orientată pe obiecte în limbajul Java 2006 Java

38 MARCU, Gabriel-Irinel Clase Java pentru metode numerice 2002

39 MANGER, Jason J. Essential Java 1996 WWW (World Wide Web)

40 MacLEAN, Alistair La sud de Capul Java 1979 Literatură engleză

LOGOFĂTU, Doina Algoritmi fundamentali în Java 2007 Java Clădire B etaj I( 2/ 0)

42 LEȚIA, Tiberiu S. Programare avansată în Java 2002 Programare

43 LEMAY, Laura Java 2 fără profesor în 21 de zile 2000 Java 2

44 LALANI, Suleiman Biblioteca programatorului Java 1997 Java

45 KAMIN, Samuel N. An introduction to computer science using Java 1998 Java

46 JURCA, Ioan Programarea orientată pe obiecte 2005 Java

47 IORDAN, Victoria Programarea în Java 2005 Limbaje de programare

48 Hunt, John (1964-) Guide to the unified process featuring UML, Java, and design patterns 2003. Object-oriented methods (Computer science)

url
49 HELLER, Philip Java 2 2001 Java 2

50 Harold, Elliotte Rusty Java network programming 2000 Rețea de calculatoare

51 HAIPL, Reinhold J. Java pentru ingineri 2003 Java

52 HAIPL, Reinhold J. Java pentru ingineri 2003 Java

53 Guelfi, Nicolas (1965-) Scientific engineering of distributed Java applications 2004. Software engineering

url
54 Griffith, Christopher, (1979-) Real-world Flash game development c2010. Computer gamesProgramming.

url
55 GRIFFITH, Arthur Java, XML and JAXP 2002 Programare

56 GRAHAM  Steve Servicii Web cu Java 2003 Servicii Web

57 GRAHAM  Steve Servicii Web cu Java 2003 Servicii Web

58 GOTTLEBER, Timothy T. Excellent HTML with an introduction to Java applets 1998 Java

59 GEORGESCU, Horia Introducere în universul Java 2002

60 Frăsinaru, Cristian Curs practic de Java 2005 Java

FRAIZER, Colin JAVA API 1998 Java API

62 FAWCETT, Neil Java 1997 Java

63 EUBANKS, Brian D. Neobrăzatul, magnificul Java 2008 Java Clădire B

64 ECKEL, Bruce Thinking in Java 1998 Java Clădire B etaj I( 1/ 0)

65 DECEMBER, John Prezentarea limbajului Java 1996 Internet

66 David, Ionuț Programarea în Java 2 2005 Limbaje de programare

67 DANCIU, Daniel Algoritmi și structuri de date 2003 Java
DEPOZITE( 2/ 0)

68 DANCIU, Daniel Algoritmică și programare 2002

69 DANCIU, Daniel Arta programării în JAVA 2003 Java
DEPOZITE( 2/ 0)

70 DANCIU, Daniel Elemente - suport fundamentale 2003 Java
DEPOZITE( 1/ 0)

71 DACONTA, Michael C. Java for C/C++ programmers 1996 Java

72 Crișan, Cerasela Gloria Simularea evenimentelor aleatoare sau cum să câștigi pariurile sportive cu programe Java 2005 Probabilități

73 CHAN, Mark C. Java 2000 Java

74 BĂLĂNESCU, Tudor Interfețe grafice în Java 2005 Baze de date

75 BOONE, Barry Java certification 1997 Java MATEMATICĂ( 1/ 0)

76 BOCU, Dorin Inițiere în programarea orientată pe obiecte din perspectivă C++ și Java 2003 Programare orientată pe obiecte - OOP
DEPOZITE( 1/ 0)

77 BLOCH, Joshua Java 2002

78 BLOCH, Joshua Java 2002 Java Clădire B etaj I( 1/ 0)

79 Blasco Ibáñez, Vicente (1867-1928) Călătoria unui romancier în jurul lumii 1983- Literatură spaniolă DEPOZITE( 9/ 0)

80 BISHOP, Judith Mary Java gently 1998 Java
BERGSTEN, Hans JavaServer Pages 2001 JavaServer Pages

82 BEAUVOIR, Le Comte de Java, Siam, Canton 1871 Literatură franceză

83 ARNOLD, Ken The Java programming language 2000 Java

84 ARMSTRONG  Eric The Java Web Services Tutorial 2002 Programare

85
LIMBAJUL Java 1998 Java

Koal

Koal

Senior Member

Amuzant, titlu de scandal ca in tabloide!

Cartea asta a aparut prima oara in 2003 si a fost prima carte de Java bine scrisa in limba romana de autori romani (restul erau traduceri mai mult sau mai putin reusite din autori straini).

Nu este o carte proasta, dar cititul si programatul dupa aceasta carte nu te fac automat un expert.

E o carte foarte buna pentru incepatori.
Atunci cand nu intelegi ceva e util sa ai un profesor sau o alta cunostinta la care sa alergi.

Pac_Man

Pac_Man

Senior Member

java de la 0 la expert nu este  o carte pt incepatori. Nu face absolut nicio introducere in OOP, care este fundamental invatarii java. Este pur si simplu un manual de "utilizare"; nu te invata programare...

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

Daca e sa o luam asa, e o carte proasta ca nu te invata si inmultirea. Ba chiar e proasta ca face inmultiri dar nu te ajuta la adunare. :death:
E o carte de Java, daca inveti Java se presupune ca ai totusi o idee ce e o clasa sau ce e un obiect. De asemenea, nu vad de ce te-ai plange ca nu stii ce e un quick sort ca nu e in carte.
Pentru majoritatea, Java nu e limbajul pe care sa-l folosesti daca inveti de la 0 ceva.

Pac_Man

Pac_Man

Senior Member

Nu sunt eu ala care a zis ca-i proasta. Doar ca ceva cunostinte de baza de engleza + google o fac "obsolete".

Din ce stiu eu, prin scoli se preda java tocmai pentru ca este cel mai bun limbaj pentru invatarea paradigmei OOP. O carte care nu face si o introducere in aceasta paradigma este cam ... inutila. Daca stii deja OOP (asta implica ca deja cunosti alte limbaje de programare) vei folosi google nu java de la 0 la expert :)

m3th0dman

m3th0dman

Senior Member

View Postoceans_ripple_light, on 29th November 2011, 12:25, said:

77 BLOCH, Joshua Java 2002

83 ARNOLD, Ken The Java programming language 2000 Java
Astea două, dar ediții mai noi, să acopere și conceptele mai importante apărut cu Java 5. Prima, în nici un caz nu e pentru începători.

Radu_TGW

Radu_TGW

Member

Treaba enervanta cu engleza:
Eu stiu majoritatea conceptelor in eng. si cand vorbesc cu altii/interviu ma mai balbai ca sa-mi amintesc cum se mai zice in romana sau ma gandesc pe loc la o traducere. Sau stau sa ma gandesc daca da bine sa spun conceptul in romana sau nu, sa nu par snob... :)

flaviusmaximus

flaviusmaximus

New Member

View PostRadu_TGW, on 29th November 2011, 18:14, said:

Treaba enervanta cu engleza:
Eu stiu majoritatea conceptelor in eng. si cand vorbesc cu altii/interviu ma mai balbai ca sa-mi amintesc cum se mai zice in romana sau ma gandesc pe loc la o traducere. Sau stau sa ma gandesc daca da bine sa spun conceptul in romana sau nu, sa nu par snob... :)

te felicitam!!! :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate